• Krátkometrážní

Raging Grace (2023)

Čekal jsem horor a dostal jsem především drama. Film jenž je jakousi sociální kritikou společnosti zabývající se problematikou imigrantů a předsudků s nimiž se běžně setkávají. Hororová stránka filmu je zde využita pramálo. Což sice trošku zamrzí, protože David Hayman dokázal už ve filmu Sawney: Flesh of Man(2012), že jeho xicht je pro horor jako stvořenej. Vyloženým zklamáním však(alespoň pro mě) film není. Hodnocení je zatím celkem pozitivní(63%) ale myslím si, že brzy budou procenta padat. Dokážu si totiž představit komentáře a hodnocení těch co do tohoto filmu půjdou s tím, že jde o horor a ve finále dostanou drama o problémech imigrantský matky a né zcela to dokážou zkousnout a podle toho asi taky bude vypadat hodnocení. 3hvězdy

Murder obsession (Follia omicida) (1981)

...Po staletí teologové, filosofové a básníci zkoumali zákoutí vesmíru aby našli důkaz o existenci ďábla. Kdyby nahlédli do své duše, uspěli by... Koukám(dle zdejšího hodnocení), že jde o zapomenutej kousek. Určitě bych ho ale neřadil k giallu. Rozhodně né k čistokrevnýmu giallu. Spíš takovej mix gialla, gothic hororu říznutej trochou okultismu(dojde i na nějakej ten rituál). Divák se dočká i gore a dojde i na vnady hereček. Snová scéna bloncky(nebo to nebyl sen) byl celkem úlet. Jen toho pavouka si mohl Riccardo Freda odpustit. To, že slouha a matinka vůbec nezestárli asi nemá cenu vůbec řešit. Nejedná se sice vyloženě o žádnou pecku ale myslím si, že za podívání tenhle kousek určitě stojí. 3hvězdy

La settima donna (1978)

Ať si říká nebo píše kdo chce co chce je mi to jedno. Mě se to líbilo a sedlo mi to. Inspirace je celkem jasná. Lze to brát i jako vykrádačku. A možná právě proto se mi to tak líbilo. Protože jsem zavzpomínal na takový filmový kulty jako(na který se to samozřejmě kvalitou nechytá) The Last House on the Left(1972) od Wese Cravena(4hvězdy) a nepřekonatelnej perfektní The House on the Edge of the Park(1980) od Ruggera Deodata s nezapomenutelným Davidem Hessem(5hvězd), kterej mám po tomto filmu silný nutkání si  zopáknout. Za mě je The Last House on the Beach snímkem kterej se veze na stejný vlně. Sice nemá tak charizmatický záporáky jako byl třeba výše zmiňovaný David Hess ale ani tihle tři hajzlové nejsou k zahození. Navíc tady proti nim stojí celkem pěkný děvčata. Snad jen trochu zamrzí, že finální msta je odbitá tak bleskurychle. I tak ale rád trochu nadhodnotím a tu 4hvězdu přihodím.

Silent Night (2023)

No tak podívat se na to určitě dalo. Já jsem však od toho ale rozhodně čekal lepší a větší revenge jízdu. Je vidět, že John Woo už není v takový formě jako kdysi. Slabší 3hvězdy.

Psycho Cop 2 (1993)

Oproti jedničce sice přibylo hlášek, nahoty i povedených vražd. I přesto dávám stejný hodnocení. Jelikož prostředí mi bylo bližší v jedničce. Příroda je prostě příroda a žádný pobíhání po věžáku se jí nevyrovná. 3hvězdy.

Psycho Cop (1989)

Maniac Cop(1988) je starou známou klasikou kterou jsem sjížděl ještě na VHSkách. Jeho "kolega" Psychocop mě svýho času úplně minul a vidím o prvně až teď. Maniac Cop alias Matt Cordell byl mrtvým fízlem kterej se navrací zpět aby se pomstil. Kdežto Psychocop to má trošku jinak což je vidět hned na začátku filmu. 666, pentagram a kalich s krví. Tenhle fízl uctívá satana. Takže další Béčkovej slasher o vraždícím fízlovi jen v trošku jiným podání. A proč ne když to nenudí. Sem tam padne nějaká hláška a i nějaká ta vražda se povedla. Klidně ty 3slabší hvězdy dám.

Kukačky (2023)

Moc jsem si od "kukaček" nesliboval takže nakonec jsem s výsledkem velmi spokojenej. Popravdě moc jsem ani nevěděl do čeho jdu. A myslím si, že tím líp pro mě a to platí i všeobecně. Čím míň bude divák o filmu vědět tím líp pro něho. Protože bude(nebo může být) překvapenej jako já. Je pravdou, že k mé větší spokojenosti bych ve filmu bral víc explicitního násilí ale každej den není posvícení. Celková pointa se mi líbila ačkoliv možná není nikterak originální. Film je poutavej, napínavej a atmosferickej. Některý scény jsou hodně vymazlený. Za všechny jmenuji třeba tu na karnevalu nebo tu v muzeu kukaček ta se mi hodně líbila. Suma sumárum tak ode mě El Cuco dostane slabší 4hvězdy.

Sumpahan Jerunei (2023)

Hned začátek mi napověděl, že Sumpahan Jerunei nebude filmem pro mě a já se rozhodoval jestli na něj vůbec koukat nebo ho rovnou vypnout. Nakonec jsem si ale řekl, že když už jsem ho stáhnul tak ho i dokoukám. Bornejské tradice pohřebních sloupů se starobylými obětními rituály které sahají až do 13. století jsou jistě zajímavým tématem. V téhle filmové podobě to ale až tak atraktivní nebylo. Je zde používáno hodně špatných a do očí bijících CGI efektů kterým já zrovna neholduji. 1hvězda.

Krev za krev (1984)

Dalo by se říct tuctovej 80kovej slasher s nesympatickejma postavama kterým tu smrt i přejete. Ocenit se dá různorodost vražd(nejsou jak přes kopírák). K mé větší spokojenosti jich mohlo být ale klidně víc a film mohl mít svižnější tempo. I tak ale ty 3 slabší hvězdy dám. Na to, že jde o film člověka pro něhož to byl(zatím) první a poslední film(scénář/režie). To se ale po těch  letech může změnit, protože jak jsem zjistil Buddy Cooper chystá návrat v podobě pokračování(či remaku) The Mutilator 2.

Telekinez (2023)

Tak prví 30minutovka mě teda moc nebavila. Pak se to ale rázem zlomilo a zbytek filmu už bylo celkem napínavou a atmosferickou podívanou. Jen je škoda toho konce kterej bych si představoval ke svoji větší spokojenosti trochu jinačí a prakticky mi nedovoluje abych dal vyšší hodnocení než 3hvězdy. I tak jde ale na konci roku o jeden z těch lepších(koukatelnějších) hororů co nám letošní rok nabídl.

Časové pásmo bylo změněno