• Rodinný

3 dny v Quiberonu (2018)

Kdyby někdo náhodou nevěděl kdo byla Romy Shneider, jaký měla život a tak podobně mohl by pro něho být tento film poměrně zmatený. Já jsem s ni viděl pár filmečků, ale četl jsem biografii, takže jsem byl alespoň malinko v obraze. A jako sonda do Romininy duše film funguje a dokonale vystihuje její osobnost. Hlavní herečka ji je neskutečně podobná. Černobílá je možná na první pohled jenom na efekt, ale má své kouzlo a teď už si nedokážu představit, že by byl film natočen v barvě. Přesto je však možná příliš zmatený, utahaný, ukecaný a vhodný spíše jenom pro festivalové projekce.

Budiž světlo (2019)

Slováci se teda rozjeli. Tento film vám místy nedovolí ani dýchat. Takové je v něm napětí.Atmosféra by se dala krájet. Navíc se snímek věnuje velmi současnému tématu. Akorát s tou kritikou církve to tvůrci trochu přehnali a konec nemusel být tolik otevřený.

Zelená kniha (2018)

velmi příjemný, pěkný a čistý film, který stokrát provařené téma podává s humorem, nadsázkou, přehledem a může se každému líbit. Změna povah hlavních postav mi přišla naprosto logická a zdařile napsaná. Dobrá podívaná.

Cvokové (1968)

Jeden nápad se závodem na dobrou komedii opravdu nestačí. Stejně jako nestačí, obsadit si slavného komika do hlavní role a jinak film zaplnit karikaturními hloupými postavičkami v podaní mě většinou úplně neznámých herců. Táhne se to děsně, ale tvůrci občas předvedou zajímavý svérázný humor a kdyby se ho drželi mohl bych být spokojený. Začátek ve stylu němého filmu je dost fajn a mluvící uplakané prase jen tak jinde neuvidíte. A sehnatelnému filmu s Bourvilem s několika hodnotícími není třeba dávat špatné hodnocení. Tak teda tři, no. Ale ty odřený uši úplně bolí.

Mistři gagu (1985)

Tak tato neznámá komedie od Clauda Zidiho se může bez problémů zařadit mezi jeho největší klasiky a největší klasiky francouzské komedie vůbec. Už od začátku mi bylo jasné, že tohle bude pecka a nemýlil jsem se. Postavit celou komedii na vymýšlení gagů je velmi dobrý a svěží nápad. Zidi krásně vzdává hold svému žánru a ukazuje, že dělat srandu není sranda. Nejlepší je, když se gagy rovnou odehrávají v hlavách postav. To je pak opravdu velmi zajímavá forma. Tento film je prostě komedie v komedii a to se jen tak nevidí. Navíc hlavní trio je perfektní (především Jugnot) k tomu si přidejme ještě Colucha v menší roli, brilantní dabing Čt a pak Pierra Richarda, Philippa Noireta a Clauda Brasseura v několikavteřinovém milém cameu, kde ztvárňují sami sebe. Je super, že do toho nechali ukecat. Prostě všechno je na tomto filmu super a nelze nic dodat.

Napříč Paříží (1956)

Bourvil s Gabinem nesou okupovanou Paříží maso pro černý trh.. Báječně to mezi nimi jiskří, dostávají se do různých zajímavých situací a atmosféra noční okupované Paříže je velmi silná. Černobílá barva má hold velké kouzlo. Zkrátka a dobře, bavilo mě to. Jenom mi někdy přišlo, že jdou policejním hlídkám přímo na ruku a o Gabinově záhadné postavě se toho bohužel moc nedovíme. Zato na okamžík příjde i Funés a je tady ze všech svých mnou viděných předhvězdých filmů, nejlepší. Tady v něm vidím toho krále grimas a neúnavného energického cholerika. Závěrečná scéna byla do filmu vložena do úkor producentů, kteří chtěli šťastný konec. Je celkem divná a rychlá, ale dojemná. Byl jsem rád, že to Bourvil přežil.

Rumový bulvár (1971)

Poměrně přijemný a roztomile naivní filmek zasazen do zajímave doby americké prohibice. Nicméně ta naivita přestavá být místy roztomilá a několik scén je naprosto debilních. Podíl na tom má hlavně Bardotka, která už tady nevypadá dvakrát skvěle. Má šilené účesy a její postava je jak z jiné galaxie (a ona ji tak hraje.) S Linem se k sobe moc nehodili a ani se zrovna nemuseli. Každopádně Lino tady hraje trochu jinak než obvykle, ale opět výborně. Předvedl velký komediální talent a jeho Cornelius mi byl sympatický.

Do větru (2018)

Film je debutem mladé režisérky a byl financován převážně ze soukromých peněz. Na takové poměry má velmi pěknou kameru a obraz celkově. Docela hezky se na to všechno moře kouká a docela hezky se sledují dobré herecké mladé trojice (i když Polívka mi v reálu není moc sympatický.) Typy filmů, kde je zdánlivě všechno v pohodě, ale pořád něco bublá ve vzduchu mám rád a i tohle mě bavilo. Ke konci jsem byl krapet naštvaný, protože se nic moc nevyřešilo a různé věci vyšuměly do hlubin moře. Ovšem pořád vzlykáme nad krizí české kinematografie, Troškou a tak podobně a nadějný debut nadějné režisérky csfd odmění 44 %. To je fakt výsměch a tak musím dát alespoň 4. Mladé režisérce držím palce.

Trampoty s kohoutem (1971)

Pierre dostane otravného kohouta a snaží se ho zbavit. Debilní zápletka, že? I tak jsem se nenudil. Byl jsem rád, že jsem tuto neznámou Richardovku viděl (dokonce v běžném dabingu Petra Olivy)  a že se tady Pierre potkal s Michelem Galabru (kterého bohužel nedaboval Soběslav Sejk.) Ti dva ten film celkem spolehlivě táhli, i když místy neměli co hrát a Galabru neměl moc prostoru. Nicméně závěrečná pointa byla výborná.

Jeden svět nestačí (1999)

Sophie Marceau je skvělá a půvabná. Hraje velmi zajímavou postavu a hraje ji dobře. Za mě patří k nejlepším padouchům série, její chování má totiž i takový psychologický podtext. Klidně bych ji tu čtvrtou hvězdu přidal, ale uvědomil jsem si, že jakmile nebyla na plátně celkem jsem se nudil a nic to nezachránilo.