• Rodinný

Útěk bláznů (1993)

Velmi neobvyklá Richardovka. Tento film má poměrně pomalé tempo, filozofický nádech a místy je velmi smutný. Najde se ovšem i několik skvělých vtípků. Film pro mě táhl Pierre, ale Piccoli s Pinonem mu šlapaly na paty a možná je i trochu pošlapaly. Za Pinona hraje jeho vzhled. Angel jistil výbuchy smíchu (geniální postava, ale domu bych ho nechtěl) . Občas si film neodpustí prvoplánové nevkusnosti bez kterých bych se obešel. A toho filozofování bylo možná až moc. Jinak jsem byl ovšem spokojen.

Jízda (1994)

Celý film nestal ani milion, podílelo se na něm jenom 9 lidí a byl natáčen na prošlý materiál. Jan Svěrák dokázal vytvořit zajímavý experiment, aniž by mu stál za krkem tatínek. Nese to ovšem řadu neduhů. Atmosféra léta v devadesátkách má své kouzlo, nicméně některým dialogům není ani moc rozumět a ta levnost je prostě vidět. Většinou jsem se spíš nudil, ovšem provokativní mlaďoučká Geislerová je skvělá. Hlavní ale je, že díky filmu vzniklo legendární album Ppoommaallu. Buťáci by jinak nejspíš zanikli a česká hudební scéna by přišla o hodně. Já sám bych přišel o příjemné prožitky z jejich muziky. A tak pro mě má Jízda velký význam.

Miss Hanoi (2018)

Některé hlášky Kapitána Kříže mě rozesmály. Ale nedokážu si představit, že by takový člověk mohl vůbec pracovat na policii. Film si ovšem na realitu ani nehraje. Pořád jsem měl pocit jako by se odehrával v nějakém virtuálním světě. Scénář je neuvěřitelne naivní a oko experta ho nejspíš minulo. Nevím proč, mě něco nekontaktovali. Email mám. Viděl jsem, okomentoval jsem a jdu zapomenout

Důvěrný nepřítel (2018)

Ten kdo se nastěhuje do domu, který ho bude špehovat kamerami by se měl přestěhovat do Číny.. Ten kdo obsadí do filmu Dyka nezná kvalitní kvalitní herce. Ale chtěl jsem to vidět v kině a atmosféru to nemá vůbec špatnou. Vizuál za jedničku. Nenudil jsem se.

Lví král (2019)

Původního Lvího krále už ž moc nepamatuji (až na Timona a Pumbu a legendární písničku Hakuna Matata.) Tohle zpracování beru levou zadní. Je to skvělá podívaná úměrná trendům 21.století, ale pořád vkusná.. Animace už ani nepůsobí jako animace. Za takovýhle vizuál se musí smeknout. Příběh pro mě byl většinou nový a celkem mě bavil. Emoce fungují naplno. Smrt Mufasy je vážně dojemná a záporák Scar je skutečně zlý. Vrcholem pro mě jsou písničky. U těch mi místy šel mráz po zádech (nejenom u legendárního Hakuna Matata.) Celkem se těším, až film vyjde z kin a já si je budu moct zase poslechnout. Akorát bych ocenil víc humoru ,víc prostoru pro Timona a Pumbu a taky lepší 3D (žádné velké efekty, s klasickým 2D nic nezkazíte.) A Knihu džunglí to přece jenom nepřekonalo. Jinak ovšem spokojenost a někdy se kouknu znovu i na originál.

Škola základ života (1938)

Pokud tento film zestárl, pak jenom šuměním kamery. Jinak se toho v českém školství moc nezměnilo a u filmu se dá pořád výborně zasmát. Zároveň je v něm patrná silná kritika neduhů školství (robotické učení nazpaměť, nerespektování názorů studentů atd.), která je velmi nadčasová.

Bílá paní (1965)

V šedesátých letech se nejspíš nálada ve společnosti vylepšila. Hrůzné časy 50.let byly pryč. Tři roky před Pražským jarem vznikla tato satira, která je opravdu přesná. Lidé ve vysokých funkcích moc nechtějí aby lidé přemýšleli, radši jim mažou med kolem pusy a manipulují. No a občánkovi, který chce mluvit pravdu hrozí jenom problémy. Dají se tady najít naprosto přesné paralely s činnostmi tehdejšího režimu (divadelní hra, která má divákovi vnuknout ,,jedinou´´ pravdu.) Bilá paní je ovšem komedie a vše je podáno jenom s velkým humorem, ironií a cynismem. Někdo vtom ani politiku vidět nemusí. Film funguje i jako univerzální taškařenice, která neustále překvapuje svou bláznivosti, má naprosto vražedné tempo, geniální dialogy a obejde se bez jediného hluchého místa. Výborně jsem se bavil. O plném počtu hvězd nemůže být pochyb.

Případ Platfus (1985) (TV film)

Zpracování á la studiová televizní inscenace z 80.let mě tady překvapivě vůbec nerušilo. Nevím, jak se k tomu scénáři dostal Svěrák, ale je naprosto Nesvěrákovský a velmi vážný. Zpočátku jsem se trochu ošíval a některé dialogy mi připadaly divné. Postupně mě tento film ovšem naprosto upoutal, dal mi i několik velmi zajímavých myšlenek a velice silně na mě zapůsobil. Žádná komedie, ale téměř filozofické a nadčasové drama ze soudní síně. To je prostředí, které mi přijde velmi zajímavé. Brodský většinu času jenom sedí a kouká, ale on jenom svým pohledem dokáže dojmout. Bydžovská je opět velmi zajímavá svým svérázným stylem herectví a do tohoto filmu sedla jako ulita.

Václav (2007)

Trojan se pro tuhle roli nejspíš nenarodil. Nakonec si s ní ovšem poradil velmi dobře jakožto nadmíru skvělý herec. Ostatní herci ve vedlejších rolích jsou úžasní (Vlasák, Lábus, Vašáryová) Především můj oblíbenec Budař předvádí geniální výkon. S takovým člověkem bych nevydržel ani vteřinu. Scénář místy krapet pokulhává. Na začátku mě film upoutal, ale v prostředku začal silně přešlapovat na místě a různé situace se opakovaly. Ovšem poslední zhruba půlhodina je neskutečná. Najednou se z toho stalo velmi silné drama, které mi nedovolilo vydechnout. Chtělo se mi přímo brečet. Skončilo to akorát podle mě dost brzo. Sice jsem se aspoň v titulkách dozvěděl, že skutečného Václava o 4 měsíce později pustili z vězení na základě prezidentovy milosti. Ale rád bych věděl, jak dál žil a tak dále. Vejdělkem jsem nikdy nepohrdal, ale nepovažuji ho za nějak umělecky hodnotného režiséra. Tímto filmem si u mě stoupl, škoda, že nenatáčí podobné dál.

100 000 $ na slunci (1964)

Dva (vlastně tři) týpci se za sebou ženou v náklaďácích. Do toho blbě kecaj, ovšem občas začnou vést nějaké skoro filozofické nebo politické rozhovory, které se mi tam ovšem vůbec nehodily. Belmondo předvádí svůj standard, bohužel nemá tolik prostoru a hraje moc velkého blázna. No a Lina mám raději jiného. Když jsem si u minulého komentáře lebedil, že mám slabost pro ty jeho komisaře, tak musím na oplátku dodat, že pro křupaňského kamioňáka jsem naopak žádnou slabost neměl.  A co je hlavní, děsně jsem se nudil.