• Rodinný

Vlasy (1979)

Hípíky nemám rád a ani o nich nemám nějaké dobré mínění. I tak si tady Forman dokázal zcela získat mojí pozornost a sympatie. Krasná hudba, upřímnost, působivý závěr, mráz v zádech, hajp tak velkej, že bys z toho v závěru rozmlátil televizi kladivem.  Kdo umí, ten prostě umí.

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Já jsem tuhle klasiku viděl od začátku do konce poprvé  až dnes. Jak někdo něco takového mohl  v Československu v 60.letech  vůbec vymyslet? Spousta legrace,  ztřeštěností, skvělé písničky  a hláška hlášek ,,Padouch nebo hrdina, my jsme jedna hrdina´´ .

Špion, který mě miloval (1977)

Tak v sobotu byla projekce Hovorů, takže Bond vyjímečně až v pátek a taky vyjímečně geniálně!!! Největším pozitivem je pro mě určitě pán Jaws, kterého jsem si pro sebe nazval ,,Zubák.´´. Když se objevil šel mi mráz po zádech a zároveň jsem se opravdu upřímně smál (kdo neviděl, nepochopí.) Prostě geniální postava. Celkově je tahle Bondovka povedená a velmi vtipná, skutečně jsem se bavil a Roger Moore je dokonalý. Akorát ke konci už krapet dochází dech, hlavní záporák je spíš takovej divnej dědek a z Barbary Bach jsem na větvi nebyl. I tak dobrá zábava a rozhodně jedna z nejlepších Bondovek. AKTULIZACE A ÚPRAVA BŘEZEN 2022: Jedna z nejlepších Bondovek? Po zhlednutí všech a odstupem můžu říct, že tohle je pro mě určitě nejlepší Bondovka!!! Mohu jenom souhlasit s názory, že tady došlo ke spojení všeho, co je na Bondovkách (případně na Moorevské éře) dobré. Špionáž, hračky, nadnesenost, humor. Vše se podařilo zdařile vybalancovat a udržet na uzdě a je to vážně skvělá jízda, ať už v Egyptě, na vodě nebo automobilové honičce. A hlavně s panem Zubem/Zubákem, že? Co se týče hlavního padoucha je to vážně takovej divnej dědek, ale zase má správně megalománskej plan o změne dějin lidstva a zničení světa  tohle všechno tak nějak k Bondovi patří. Co se týče Barbary Bach, z Bond-girl si stejně sednu na zadek málokdy a tahle má alespoň  s Bondem zajimavej vztah a příběh, kterej se propletá celým filmem. Je mu vlastně rovnocennou partnerkou, což je osvěžující změna. A celé tohle dobrodružství je osvěžující , já si vzpomínám, jak jsem z toho byl nadšenej už napoprvé. Roger Moore je pro mě největší Bond správňák, jen možná to shození ze střechy mi k němu nesedělo.

Hovory s TGM (2018)

Projekt, který budil dost velké obavy a vypadal poněkud kontroverzně dopadl nakonec velmi dobře, což mi bylo jasné, už když jsem si poslechl rozhovor Lucie Výborné s Janem Budařem (doporučuji!). Jedná se o velmi důstojný dárek ke stoletému výročí republiky a jsem rád, že něco takového vzniklo. Jasně, forma nesedne každému a zdaleka vše se nedá pochytit napoprvé. Však bych si potřeboval dát ještě aspoň jednu projekci. Ale ten film je prostě funkční, jemný, inteligentní a důležitý (děkuji kolegu patrikusovi, že mi to sebral z úst.) A určitě to pro tvůrce nebyla jenom ,,nějaká práce´´ (opět doporučuji rozhovor s Janem Budařem), což je dost vidět. Prostě, díky.

Vlk a beránek (1980)

Čtyři ženy versus dva muži. Boj na život a na smrt. Nerealistické a přehnané až běda, ovšem to, asi k Italským komedím patří. Silné nadržovaní mužům je především v závěru až neuvěřitelné. To by se teda Kamilu Fílovi nelíbilo a každá správná feministka by všechny kopie filmu zničila. Na relax je ale v pohodě.

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

Mám tyhlety komedie západního typu z normalizačního Československa rád. Ale tady nemůžu říct, že bych se válel smíchy po zemi, spiš jsem se tak pousmíval. Je to víc ztřeštěné než vtipné, s několika hluchými nebo trapnými místy. Jako by Macourek s Lipským neznali míru. Ale všichni herci jsou dost výrazní a Filipovský hraje naprosto Funésovskou roli a to by určite nebylo jedinné pozitivum. Ale mě 3 hvězdičky stačí, drahoušku.

Tělo mého nepřítele (1976)

TEXTIL NÁS ŽIVÍ, TEXTILEM ŽIJEME, OD KOLÍBKY AŽ DO HROBU, TEXIL NA DOŽIVOTÍ. Není zase tak těžké se v těch dějových linkách vyznat, ale ten způsob vyprávění je i tak trochu  na houby. Táhne to hlavně Belmoňdák, který by byl fajn i v reklamě na polské hovězí maso. Jeho monology jsou alespoň celkem fajn stejně jako hudba. Tyhle dvě věci podporují takovou  občasnou zvlaštní atmosféra ztraceného velkoměsta, která taky není vůbec špatná. A závěrečné odhození novin z vlaku mělo taky grády.

Muž se zlatou zbraní (1974)

Úvod s labyrintem je dost zajímavý a nalákal mě na zbytek filmu. Ale i když je labyrint vážně brilantní nápad, ve výsledku není vůbec využit. Díky alespoň za těch pár sekvencí. Místo toho je tady hodně takové nudnější vaty. Bond girl je strašně hloupá. Na druhou stranu záporák je velmi dobrý, u filmu jsem snědl spoustu čokolády a na toho malinkatýho trpajzlíka jen tak nezapomenu. Nejsou sice tolik opět tolik využití, ale tu čokoládu jsem využil dobře. Tak zase příští pátek... AKTUALIZACE: Takové slabší  ,,Žít a nechat zemřít´´, byť tentokrát daleko méně černé (:D), ale taky méně nadnesené, a více dobrodružnější než následující Mooreovy kousky,  se stejně mladě, svěže a seriózně vypadajícím Rogerem Moorem, vracejícím se Šerifem Pepperem, i trochou těch temnejších tónů (hlavně na začátku).....bohužel taky s docela velkým počtem vaty a rozmělňováním osobní linky mezi Scaramangem a Bondem v průběhu filmy. Ale ten labyrint je prostě skvělej. Svým způsobem to je od tvůrců zajímavý tah, začít film takovou tajemnou fascinující náloží, a pak pokračovat i právě trochou té vaty a k labyrintu se vrátit až v závěru. Přesto (hlavně za něj) to na konec budou i ty čtyři hvězdy.

Ztratili jsme Stalina (2017)

Napsal bych, že film, který strejda Putin zakáže musí být bomba a jsou k němu zbytečná jakákoli jiná slova. Tím bych ze sebe, ale udělal nechutného lepšočlověka, co podlejzá Kalouskovi a všechno z Ruska považuje za obří zlo (včetně Neználka.) Večer by si mě v Mých zpravách podal Jaromír Soukup a byl bych všem pro smích. A tak musím dodat něco dalšího. Zkrátka Stalin je mrtvý a nic nám ho nevrátí. Ledaže! A tak začne velký boj mezi všemi dalšími Rusy, dějí se velké změny a velmi svérázně se připravuje pohřeb. A to všechno je strašná bžunda. To bych, ale trochu přeháněl.. Čekal jsem dost ztřeštěnou a absurdní komedii. Tu jsem (asi) dostal, ale místy mi jaksi tuhl úsměv na rtech a určitě jsem nebyl sám. Tohle je totiž velmi hořká politická veselohra, která má několik dalších rozměru a místy z toho až mrazí. Ale, co taky čekat u takového tématu? A navíc nic z toho neznamená, že jsem se nebavil. Ba naopak. Moc mě to bavilo a hlavně to strejda Putin zakázal. Říkal jsem to už?

Chaplin (1992)

Těšil jsem se na věci o natáčení Chaplinových filmů a tak podobně. Dostal jsem ovšem životopis, který je spíš o jeho osobním životě. Cítím tedy zklamaní, na kterém si trvám, ale to neznamená, že by to nebylo zajímavé. Měl velmi těžký život. Taky mi přišlo zajímavé, jak se zajímal o politické dění, společnost a nakonec byl spojován s komunismem. Z výkonu Roberta Downeyho jsem nebyl nějak na větvi.