• Rodinný

Kouzelník Žito (2018) (TV film)

Po dnešním nechutném mediálním výstupu pana Zelenky a hysterickém instagramovém příspěvku pana Šafáříka ubírám druhou hvězdu a nechávám to na té jedné. Když natočím propadák, měl bych mít aspoň nějákou sebereflexi nebo držet pusu. Teď mi těch 23 % příjde zcela zasloužených.

O zakletém králi a odvážném Martinovi (2018) (TV film)

Pan Zelenka mě svým dnešním mediálním výstupem rozzuřil natolik, že jsem se rozhodl Kováři jednu hvězdu přidat a Žitovi naopak jednu ubrat. Kovář Martin je oproti Žitu moc mílá a sympatická postava, která si svůj happyend zaslouží. A pohádka sama o sobě působí celkem výpravným dojmem a má velmi solidní vizuál. Hezky se na to kouká. Škoda jen, že je závěr hrozně uspěchaný. Nějakých 10 minut navíc by neuškodilo. Jinak, ale pěkné.

Anděl Páně 2 (2016)

Když dvojka přišla do kin, byl kolem ní děsný humburk. Všichni ji viděli a všem se líbila (snad krom Fíly, ale ten se nepočítá.) I mě se velmi líbila. Mezi hlavní dvojkou to neuvěřitelně funguje. Především, Dvořák je jako Uriáš úžasný a charismatický. Některé dialogy jsou jak od Formana (čučení) a Polívka (i když na něj nějak nedržím) si svého Košťála užívá. K tomu lokality Českého krumlova jsou jak z Disneyovky, vážně nadhera. Ale jednička je prostě nesrovnatelně lepší. Má nějaký větší příběh a je tak nějak celkově laskavější, čistší a pohádkovější. Dvojka je místy spíš takový katolický kameňák. Některé vtípky jsou trochu přes čáru. Bílá na konci zpívat vážně nemusela. A taky je škoda, že Petronel se nezměnil a má pořád stejné manýry. Nejsem tak nekritický nadšený, jako v době premiéry, ale pořád pěkné. Určitě jedna z nejlepších pohádek posledních let.

Bosé nohy v parku (1967)

Budování hnízdečka lásky je komplikované, slovní přestelky mezi hlavním duem geniální, salvy smíchu vyvolávající,   soused Victor trochu divný a konec poněkud kýčovitý. Paul byl geniální suchar a měl jím i zůstat.

Taking Off (1971)

V Hoří má panenko nastavuje Forman zrcadlo buranským Čecháčkům a tady zase pokryteckým Amíkům, kteří to prý nějak nevzali. Nad tím se jde jenom pousmát. Nicméně se bohúžel vše pořádně rozdeje ve druhé polovině a to ve velkém stylu. Do té doby mě, ale rušily scény z nějakého konkurzu. Zřejmě je to tím, že jsem Konkurz z roku 1963 ještě neviděl. Možná poté, změním hodnocení. Zatím to nechme na těch třech.

Učitel tance (1994)

Jestli to přežil, tak to tam roztočil. Ovšem, obavám se, že to nepřežil. Poslední scéna nemá chybu a do Dejdara by kdekdo takový výkon neřekl. Nicméně v devadesátkách celkem jel a jak vidno i dobře stepoval. Tenhle film dost stojí právě na něm. Českého lva dostal zcela zaslouženě. Akorát mu mohli vybrat hezčí herečky a vypustit tu linku s divnou léčitelkou. Jinak, ale skvělý film.

Čertí brko (2018)

Super pohadka, která místy žánr pohádky i přesahuje. Ať už politickou satirou (nadmíru trefnou a vtipnou) nebo i vedlejší zápletkou o manželech, které rozdělí politika a manžel ženu dovede až k šibenici. To by se neztratilo ani v seriózním dramatu..D  A přesto to pohádka je..a to moc fajn a pobavil jsem se. Herecká sestava parádní (hlavně Budař, jeho padouch je luxusní..a ve druhé polovine mě zase  bavily společně scény mezi Vetchým a Koptou) a písnička o čertech je nářez roku. Ta závěrečná je zase moc roztomilá.  Nicméně jak to celé příjme konzervativní český divák je otázkou. Já dnes náhle procitl... A aktualizace 2022: Po letech určitě jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. Budař 100 % rulez!

Oliver Twist (2005)

Knihu jsem nečetl. Toto filmové zpracování působí spíš pohádkově. Hodní jsou hodní a zlí jsou zlí, ovšem velmi přesvědčiví a náležitě odporní. Naopak, Oliver je trochu bez života. Ale i tak jsem mu držel palce a jeho příběh mě bavil. Celé mě to (i přes pár nedostatků) bavilo. V budoucnu se určitě kouknu na nějaké další filmové zpracování tohoto románů.

Návrat (2003)

Severský film se vším všudy. Atmosféra, herecké výkony, záhadný otec, chladné barvy, příroda, nádherně pomalé tempo. To vše je stoprocentně působivé a funkčí. Háček je až v konci, kterému jsem teda vůbec nevěřil a dost mě zklamal. A přitom by stačilo, kdybych si předtím všiml jedinného vlídného otcova slova. A mohla to být bomba.

Rozpuštěný a vypuštěný (1984)

Cimrman patří hlavně na divadlo, byť nápad rozvést hru do filmu nedopadl špatně. Některé prvky jsou obzlášť zábavné. Hlavně postavičky bláznů. Zajímavá je i ta dobová stylizace a detektivní zákoutí. Dobrá zábava, byť na hru to nemá a ruku na srdce, Svěrák s Bruknerem by byli vážně lepší než Zahajský s Brodským.