• Krátkometrážní

Fantasy Island (2020)

Tak tu zase jednou máme názorný příklad toho, jak dokáže dobře sestříhaný trailer navnadit na něco, co je ve skutečnosti tragédie. Na Fantasy Islandu je hororová pouze stopáž, jinak se to minulo žánrem a je potřeba počítat s tím, že i mystery/fantasy prvků je tu pomálu. Není se, však, čemu divit, protože i předchozí režisérův projekt byl ,,hajpovaný" a nakonec propadl. Obsazení je takový příjemný průměr, kdy tu máme lepší béčkové herce, kteří hrát umí, ale když nedostanou kvalitní scénář, tak těžko předvedou svůj um. Ono to totiž působí, že to bylo psané narychlo, možná někde na záchodě, jelikož to nemá hlavu ani patu a často nebudete vědět, o co zrovna jde, za což může, hlavně, velká snaha tvůrců, narvat do toho co nejvíce zvratů. Občas je tu nějaký povedený vtípek, takže, když už se nebudete bát, můžete se aspoň zasmát, jenže to není to, co si od toho slibujete, že? Závěrečná pointa je víceméně uspokojivá a částečně vysvětluje předchozí zamotaný děj, takže ve finále to stačí na slaboučký průměr, který, však, vzhledem k unavující stopáži nejde doporučit.

Faunův labyrint (2006)

Labyrinth je jeden z prvních filmů, který proslavil del Tora a já si ho paradoxně nechal až nakonec, s vidinou zlepšení nálady po spíše neúspěšném The Shape of Water. Bohužel jakkoliv je to celosvětově úspěšné a známé i mezi svátečními diváky, tak pro mě to byly utrápené dvě hodiny. Vždy jsem žil v domnění, že Španělsko nemá ošklivé ženy, ale Guillermo mě svým castingem přesvědčil, že tomu tak není. Lépe se mi sledovali záporní vojáci, než obličeje zdejších hereček. Oba světy byly vykresleny skvěle, jak ten fantasy s prvky hororu, tak ten válečný. Jenže ani trochu se mi nelíbilo prolínání mezi nimi a veškerý dobrý dojem šel rázem stranou. Pohádkou pro děti bych to určitě nenazýval, už jen díky brutálněji vykresleným scénkám a maskám potvůrek, které jsou výborné a navozují docela creepy atmosféru. Nicméně, na každou pozitivní věc jsem našel jednu zápornou, a tou poslední, kvůli které jsem se tak nudil, jsou zdlouhavé a nezáživné dialogy. Takže mě, jako náročnějšího diváka, nemá tohle čím překvapit a lépe než průměrem to hodnotit nemůžu.

Feral (2017)

Ačkoli herečky hlavních postav už mají alespoň s jedním hororem zkušenost, tady předvedly katastrofální výkony. Samozřejmě, dostaly scénář a podle toho jely, jenže na kameru se ztrapnily ony, né pánové scénáristi. A to je věc co nikdy nepochopím, na to, aby byly napsány logicky smýšlející charaktery není potřeba žádný rozpočet, tak proč i v dnešní době vycházejí takovéhle hrůzy.. Sledovat se dala pouze ta nejzkušenější, tedy Scout Taylor Compton, ale ani ta to celé nedokázala sama utáhnout a v lesbické roli se mi ani trochu nelíbila. Další co to zabíjí jsou scény mimo kameru a tím pádem málo gore. K našemu štěstí jsou dobré alespoň masky, no za to chování oněch příšer, je ještě horší než chování obětí. Jednou jsou agresivní a rychlé, a potom se sotva vlečou a neútočí, to zkrátka na důvěryhodnosti nedodá. Takže nic co by stálo za doporučení, vydržet se to dá, ale po dvou dnech už nevím nic o ději.

Framed (2017)

Po třech letech, co tento film obíhal světové festivaly, jsme se dočkali jeho vypuštění i na internetové služby a za sebe musím říct, že se tohle dlouhé čekání vyplatilo. Framed je to nejbrutálnější, co je letos k dostání a velice pravděpodobně tu nic podobného dlouhou dobu nebude, protože se těžko najde někdo, kdo bude mít žaludek tohle překonat. Španělé tedy potvrzují status těch, co jdou daleko za hranice a dávají zavzpomínat na nejlepší časy Francouzů a jejich ,,New Frech Extremity." Film naráží na jeden z největších problémů dnešní doby a tím je otupělost společnosti sociálními sítěmi, honbou za lajkami a sledovaností. Hlavní záporák je v tomto ohledu naprostý šílenec a neštítí se doslova ničeho, co mu přinese další a další diváky. Velké plus je krátká stopáž a tím spojené odsýpání děje, kdy jsou nám, sice, postavy představeny minimálně, ale za to se hned začíná s mučením a vražděním. Nedostatečné představení postav je však i mínusem, protože není možnost vytvořit si k někomu vztah, jenže jak po shlédnutí zjistíte, tak vztahy ,,divák-postavy" je to poslední, o co tvůrcům šlo. Vizuálně je to slast pro oko, kdy je všechno pěkně neonové, ve správnou chvíli je využit slow-motion a spousta scén je, navíc, podpořena klasickou hudbou, která tomu přidává na vážnosti, které bylo potřeba, protože je to až zbytečně moc odlehčené. Pokud jde o gore, tak těžko v blízké budoucnosti najdete něco lepšího, jelikož tu, pěkně na kameru, létají končetiny, tečou litry krve, mačkají se hlavy a tak dále a tak dále. Framed se tak dá doporučit pouze otrlým divákům a fanouškům splatterů, ale všichni mainstreamovci ruce pryč.

From a House on Willow Street (2016)

Nakonec jsem příjemně překvapen. Zdejší hodnocení je dle mého názoru velmi nízké na to, jaké kvality tento horor obsahuje. V první řadě musím pochválit obsazení, vzhledem k tomu, že jsou všichni kromě ,,Final Girl - Sharni Vinson" absolutní nováčci na herecké scéně, zahráli to snaživě a přesvědčivě, po téhle stránce si opravdu není na co stěžovat. Co se týče námětu.. úplně nové to není, ale rozhodně ani okoukané, obzvlášť potěšující je fakt, že budete fandit ,,záporákům" a né unesené ženě. Gore je tu zatraceně povedené a masky jsou ještě lepší. Na efektech se místy vyřádil malý rozpočet, hlavně v poslední scéně je to do očí bijící. Ale vzhledem k tomu, že se většina stopáže odehrává ve tmě, neměl by to být problém. Po jednodenním odležení dávám 4*, protože to opravdu své kvality má, bavilo mě to a je to rozhodně lepší, jak průměrné démonické horory, co vychází každou chvílí.

Ghosts of Darkness (2017)

Podle posteru jsem očekával kravinu, která nebude hodna ani jedné hvězdy, no zdání někdy klame a nakonec uděluji hvězdy dvě! Za začátek, hlavní postavy a snahu tvůrců, která se bohužel moc nepovedla. Opět se mi potvrdilo, že první brutální nebo strašidelná scéna v takovýhle hororech, je i scénou poslední. Celé to začne vyvražděním rodiny, a tím to mohlo končit, protože dál to byla už jen nuda a nuda. První polovinu se vůbec nic nestalo, ,,lovci duchů" jen chodili po domě a snažili se něco paranormálního zachytit. V druhé polovině se to tvůrci snažili zachránit nějakými náznaky nadpřirozena, ale všechno to bylo tak trapně zpracované, až to bylo k smíchu. Snaha vytvořit strašidelné masky se popřít nedá, ale ten CGI efekt, když Jack vystřelil ze zbraně na ducha, to jako vážně? ,,Obě hlavní postavy jsou vcelku sympaťáci a dá se říct, že ,,hráli." Hudba a ozvučení, když se něco dělo byly také na určité úrovni. Masky se mi docela líbily, ale celý dojem kazí to trapné CGI." Takže když tohle všechno sečteme, Ghost of Darkness se řadí mezi ty nízkorozpočťáky, které se dají shlédnout bez újmy na psychice.

Grave Encounters (2011)

Tým paranormálních badatelů si pro další díl své reality show vybere dlouho opuštěnou psychiatrickou léčebnu, to však ještě netuší, že opravdu na něco nadpřirozeného narazí a že to nebude zrovna mírumilovné. Herci jsou průměrní a občas se chovají dost nelogicky. Začátek nebyl nejlepší.. působilo to hrozně amatérsky a trvalo téměř hodinu, než se něco začalo dít. Kdo viděl trailer, tak bude zklamán, protože všechno důležité je obsažené v něm. Některé otázky, které jsem si v průběhu filmu položil, mi zůstaly nezodpovězené a doufám tak, že mi na ně odpoví dvojka. Styl Found Footage se sem hodil a záběry byly pěkně natočené. Nebýt zdlouhavého začátku a nedostatečného množství duchů, mohlo to dopadnout lépe.

Grave Encounters 2 (2012)

Jak už to bývá u pokračování, většinou za moc nestojí a Grave Encounters 2 není výjímkou. Téměř hodinu se nic nestane a je to čistá ztráta času. Sympatické herce z jedničky tvůrci vyměnili za přihlouplé, zhulené, nesympatické teenagery, kterým se nedá přát nic dobrého. Jediná pozitivní věc, která se tu dá najít je, že oproti jedničce je tu více ,,tajemna'' a drobet lepší efekty. Hlavně za ty strašné (ne)herce dávám pouze 2*.

Grizzly zabiják (2015)

Bez větších výhrad nejlepší animal horror za posledních pár let. Na to, že tvůrci nedisponovali zrovna obřím rozpočtem, tak sehnali zkušené a známé herce, na které se dobře dívá. To samé platí pro gore a masky, které je dost dobré a hlavně tam je vidět snaha o praktičnost. Děj odsýpá svižně, každou chvíli se něco děje a medvěd je na plátně víc, než by se čekalo. Musel jsem hodně přivírat oči nad stupidním a hlavně klišoidním scénářem, který si musíte odmyslet, jinak se na to nedá dívat. Vizuálně jsou exteriéry hodně pěkné a viditelně umělá mlha mi vůbec nevadila. Být to o něco kratší, kdy by se vynechali ty nudné rodinné kecací záležitosti, šel bych s hodnocením víš. Ostatním můžu určitě doporučit, protože pokud hledáte horor v tomto subžánru, tak lepší těžko najdete.

Hadi v letadle (2006)

Neřekl bych, že je to akčí thriller, nějaké prvky se tam našly, ale působí to jako hororová komedie, která má dost slušné herecké obsazení. Jackson, David Koechner coby nesmrtelný pilot, hororová legenda Lin Shaye ad. Postavy jsou mixované tak, jak je v podobných ,,B" filmech známo. Tedy.. nesmrtelná hlavní postava, nějací hrdinové, nějací srabi, hloupá blondýna, bezcitný imbecil atd. Hadi jsou tu zhruba 50 na 50, protože buď vypadají opravdu reálně nebo jsou tak digitální, až to není pěkné. I když byli agresivní, tak v podstatě nebyla vidět žádná lepší explicitní scéna. Ten obrovskej škrtič nebo co to bylo, byl naprosto nevyužitý. Oteklé obličeje a místa po uštknutí byly na pěkné úrovni, takže jsem dostal alespoň tímhle způsobem to, co jsem očekával. Závěr byl pojatý až moc komicky, ale potěšila mě Samuelova dnes už legendární hláška ,,motherfucker". Když to vezmete jako béčkovou komedii na odreagování, nebudete z toho zklamaní.