Není kam utéct (2011)

Čekal snad někdo něco jiného než průměrný standard? Prostá vyvražďovačka několika mladých lidí, urputně nasazujících život kdesi v pustině během pokusů a zdolání nějakých šutrů. Nahání je někdo, komu svou existencí a přítomností zhatili plány. Jediným plusem je pro změnu naháněčka naháněčů, protože ti sami svým kouskem šláply na kuří oko někomu, komu by nechtěl šlápnout nikdo ani na obrubník u garáže. Bohužel právě tohle upozaděné vypořádávání si účtů s únosci je zajímavější, než úprk několika nezajímavých a mě naprosto ukradených hledačů adrenalinu. Uvidíte a do týdne zapomenete. ~~~ Na druhou stranu, pokud je pravdou rozpočet 4 miliony USD, pak jde o solidní práci, kdy je vidět, že ty peníze stál vizuál a někteří herci (Roden :), ale rozhodně nezbylo na pořádného scénáristu.

Fighter (2010)

12. 2 2011 ~ Další naprosto nelogický adept na Oscary. Sice podle skutečných událostí, ale příběh, který tu už milionkrát byl a milionkrát lépe podaný. Ke cti mu nutno přičíst, že je to po dlouhé době film, kdy mě tu neiritoval Mark Wahlberg. ~ Z tohohle mi bylo špatně, vysloveně špatně. Spodina, předměstí odpadlíků a zkrachovanců. A v tomhle hnusném prostředí si představte rodinu. hlavou famílie je matka, starší ženská, vychlastaná, v ruce furt cígo a má hromadu dětí. Skoro každé s někým jiným, asi se to tam množí jako králící. Většina z dětí jsou holky, všechno už starší ženské, většinou s mongoloidním vzhledem, a protože jsem už jedl, nebudu si představovat, kdo byly otcové. Vedlejším hráčem v téhle rodině je něco jako táta, ale proč tu vlastně je, nikdo neví, zbytečná postava. No a to hlavní, posledními dvěma dětmi jsou kluci. Jeden starší (Christian Bale) a druhý mladší (Mark Wahlberg). Bale hraje výborně ufetovanýho debila s vypatlaným a vymláceným mozkem. Boxoval a byl v tom asi nějak dobrý, protože v ulici se tím furt vytahuje. Ono vůbec v téhle vrstvě je největší zábavou dávat si do držky v ringu. Bale ale droguje a teď už spíš trénuje svého mladšího brášku. Tedy pokud zrovna někde nefetuje. Z toho prostředí i z té rodiny mi bylo blivno. ~ Kšefty Markovi dohazují máma a brácha, oba jsou ale více méně neschopní a tak dostává Mark do huby jedna radost. Nepochopil jsem, mimochodem, proč je na ně tak ulpnutý, co tam sakra furt dělá ta smečka mongolů (sester), proč Mark netáhne do Vegas, když dostane příležitost. Ale co. ~ Mark si takhle najde v baru přítelkyni, zkrachovalou bývalou atletickou hvězdičku, co raději chlastala, než aby dodělala školu. Jsou zamilovaní, ale mongolky v čele s matkou jim to nepřejí, protože Mark začíná mít svojí hlavu a nemá zájem nechávat do sebe furt mlátit. Ale ještě se dohodnou, máma s bráchou seženou další akci, už to vypadá nadějně, když zase všechno posere bratříček a Mark si podělá ruku. ~ Mark se na box vysere, s přítelkyní se v nedobrém rozchází a hnije. Bratr jde konečně do vězení, kde si užije detox a kochá se zašlou slávou. Mezitím Markovi svitne, začíná na sobě znovu pracovat a otec (otec? - prostě ten chlap, co žije s mámou a mongolkami) mu sjedná konečně zápas. Mark vítězí. ~ A vítězí dál a dál a jde se do lochu pochlubit bratrovi. Ten má kecy, dává Markovi radu, rafnou se a rozchází. Mark jde do ringu, nevychází mu to a využije bratrovi rady = vyhrává. Bratr vylézá z lochu, Mark si ho bere k sobě jako trenéra a od té doby skáče po ringu a rozmlacuje si hubu s jinými trotly a vyhrává. A to je všechno. ~ TY VOLE! A tohle je nominováno na Oscary? Ne na Zlaté maliny? Já žasnu! ~ Wahlberg nehraje, on nikdy nijak moc hrát neuměl, ale role boxera mu šla, muskulaturu na to má a tudíž mě neiritoval jako v jiných svých filmech, kde se od něj očekává herectví. Balovi jsem toto vydrogovanýho degéna věřil, zahrál ho výborně a to tak, že mě ta postava srala, což nevím, jestli měl být záměr. Partu mongoloidů bych poslal zpátky na Mars a matku zavřel do léčebny. A prostředí, v jakém se tohle celé odehrávalo, bych vypálil a postavil tam raději autosalony. Další klon předlohy, kterak se outsider bez sebevědomí vyšplhal na vrchol (a nechal si mlátit do držky).

Warrior (2011)

Úplně stejná sterilní předvídatelná nuda jako Fighter. Vlastně je to jen klon Fightera a uniká mi tak smysl, proč natáčet tak krátce po sobě dva skoro naprosto stejné filmy. V jednom rozpadlá rodina s vyhulenou matkou, mongologidními sestrami a bratrem feťákem, ve druhém rozpadlá rodina s vochlastou fotrem a bratrem. V jednom jeden brácha trénuje druhého, který se výhrou snaží dostat ze sraček svého života, ve druhém bojují oba bratři proti sobě - jeden prostě proto, druhý, aby se sám i s rodinou dostal ze sraček jejich života. V obou filmech jde o rozhodnutí, že do toho půjdou, v obou jde o nesmyslné třískání si do držky s cílem toho druhého udolat natolik, aby to vzdal, padl, ideálně skončil s otřesem mozku nebo krvácením, ochrnutím, v ideálním případě rovnou zdechnutím. V jednom filmu přítelkyni chápu, slepice z buranova, které to nevadí a nemá žádné závazky. V druhém manželku nechápu, protože mají dceru a tak namísto toho, aby se oba snažili situaci řešit nějakým normálním způsobem, raději bude doma čekat, až jí přivezou muže s vymláceným mozkem. ~~~ Mám tedy i příští rok čekat nějaký nový film s nečekanou a inovativní zápletkou rozpadlé rodiny a rivality/spolupráce dvou bratrů v ringu, i když tentokráte zcela nečekaně třeba... v thaiboxu? Tady je příběhu a vyprávění na videoklip, nikoliv na 140 minut. Vzhledem k tomu, že prakticky to stejné jsem viděl už u Fightera, byla by to jedna hvězdička, díky absenci mongoloidů ještě přidám půl hvězdičky k tomu. Víc dát ale prostě nemůžu. Kdyby to ti blbci alespoň nepouštěli do kin v témže roce. ~~~ 1,5*

Nechápu, jak to dokáže (2011)

Nejsem cílová skupina. Nejsem vůbec cílová skupina. Vlastně nejsem ani skupina. Nejsem. ~ Film o tom, jak... o čem vlastně? Tady šlo primárně o obsazení a uplatnění Sarah, Pierce a několika dalších známých, nicméně nijak hvězdných herců. A ano, pokusy o vtipy a humor tu byly, ale nějak mi připomínaly Ally McBeal a tak hryzalo déja vue. Nemít po ruce FFWD, nedokoukám to. ~ Sex ve městě mi přijde povrchně nízký a hloupý. Tady mě zajímalo, jestli umí Horse Jessica Parker taky hrát něco jiného. Ne, neumí.

Moneyball (2011)

Sorry, ale jenom za **. Plivající manažer s vykuleným klučíkem mě nezaujal. Ve filmu jsem musel přeskakovat, protože něco tak zdlouhavě nudně ukecaného jsem pěkně dlouho neviděl. Sportovní ano, životopisný možná, drama rozhodně ne. Jedno plus je za výhry týmu a jeden nebo dva zpomalené záběry, které by se hodily do nějakého hudebního videoklipu. Druhé plus za hudbu, ke které se ten nudný rozvláčný film vůbec nehodil. Čekal jsem tedy něco hodně jiného. Možná za to všechno může fakt, že je mi "bejzból" naprosto ukradený. V USA z toho ale možná skutečně budou učůrávat nadšením.

Tajemství staré bambitky (2011) (TV film)

Soudím, dle komentářů, že tady to někdo ne tak úplně pochopil. Nejde o pohádku, tedy rozhodně ne v tom běžném "pohádkovém" slova smyslu, ale o velice povedenou politickou satiru, maskovanou pohádkovým kabátcem. Nápady a narážky skvělé (tedy z jedné strany pohledu, z té druhé bohužel, protože to takhle skutečně je), hudba dobrá, písničky by zasloužily doladit, prostředí i kostýmy v pořádku, a i ti herci se povedli. Tedy hlavně Kamila Janovičová (po dlouhé době princezna, na kterou se dá přinejmenším koukat, ačkoliv tady vlastně žádnou princeznou vůbec není), Ondra Vetchý, kterému to sedlo, a Vladyka s Lábusem. Pravda, Klus není moc herec, ale jeho trdlovitost se sem hodila. Pravda, vošmínkovaní Vladyka a Lábus být nemuseli (možná to mělo nějaký skrytý smysl, který mi unikl), bylo tu i dost herců, kteří byli v podstatě zbyteční, ale ve výsledku je mi to jedno. Já se bavil, tak jako u žádné české pohádky za posledních 5 let, a rozhodně mnohokráte víc, než u unylé "profesionální" nudy, zvané Micimutr (tfuj tajxl ještě jednou). ~~~ Nejprve jsem si říkal, podle ukázek, proč TOHLE nebylo na Štědrý večer, teď je mi to teprve jasné. Přesto je tohle zkarikaturování aktuálního dění větší dárek od ČT, než drtivá většina ostatních z nutnosti natočených "kulturních děl".

Micimutr (2011)

Zaručený recept, jak si zkazit Štědrý večer: Pusťte si nějakou novou, českou, moderně pojatou pohádku. ~~~ Neuvěřitelná slátanina, kterou od odpadu držel jen Bartoška, snaha Dejdara a záměrně přeháněný herecký um Vojty Dyka (kterého jako osobnost i s jeho kapelou nemám ani trochu rád - ale hrát holt umí, proti tomu ani nepípnu). Všichni ostatní byli zřejmě komparz nebo ochotníci (či žáci prvních ročníků DAMU, FAMU a dalších případných múzických umění). Film měl sice "JEN" 90 minut, mě ale přišel snad čtyřhodinový. Nudný, neúměrně protahovaný, napěchovaný zbytečnými postavami. Na to, že to byla hlavní štědrovečerní pohádka, vyznívalo všechno neuvěřitelně levně. Herci, prostředí, "efekty" (snad jen ta přeměna kočky byla pěkná), scénář, atd., atd... Ve chvíli propojení pohádky se současností jsem chtěl vstát od stolu a odejít, ale od štědrovečerní večeře se nevstává a to jediné mě donutilo "tu věc" dokoukat do konce. Celou tu dobu jsem se ale nezajímal o osud loutkáře, princezny, královského páru, prince ani kuchtíka, natož o nějakou Šafránkovou na motokoštěti nebo malého spratko-hňupa ([SPOILER]Je jedno, žes' je udal, hlavně, že jsi je na přicházející nebezpečí šel varovat, to z tebe dělá dobrého člověka. Hňupe.[/SPOILER]). Jediné, co jsem si stále opakoval, bylo jen "už skonči, už skonči, už skonči, sakra už skonči" a to bych skutečně asi u pohádky neměl. ~~~ Jedinou kloudnou pohádkou za posledních X let (ne-li století), je tak snad jen Anděl páně, jinak nic. Nothing. Nada. Doufám tak jen, že nový ředitel ČT tohle mrhání penězi a časem zatrhne a tvůrci takovýchto pohádkových zrůdností si už minimálně u ČT ani neškrtnou. Než TOHLE, to raději obrázky zasněžených hor a krajiny s melodiemi koled. ~ Hodnocení: Tfuj tajxl aka 0,5*

Expozitura (2009) (seriál)

Překvapivě to není špatné, hlavně co se týče zpracování a některých příběhů. Bohužel jiné příběhy jsou jak vycucané z prstu a co hůř, chování některých postav by mohlo být leckdy klasifikováno jako demence. Na český TV seriál je to tedy velmi slušná práce, kterou ale skutečně nejvíc sráží jedna věc: neuvěřitelně dlouhé díly. U některých se nudím a sestříhání bych uvítal. Jsem u 10. dílu a už by vážně mohl být konec. ~~~ 2,5*

Bez dechu (2011)

Ne-u-vě-ři-tel-né ~~~ Takový soubor pitomostí, chyb, nedomyšleností a ještě mnohem víc se hned tak nevidí. Chování postav amatérské u "profesionálů", supermanovské u amatérů. Blivajz, který bych chápal u některé ze společností, natáčející cílená béčka, ale tohle někdo myslel vážně a je skutečně zvláštní, že to nešlo rovnou na DVD, ideálně sám distributor to měl hodit na torrent. A znovu, je mi líto Nyqvista, tady sice dostal asi tak milionkrát větší prostor než v MI:4, ale zase v takovéhle pitomosti. To si snad nezaslouží. Taylor by toho měl nechat v čas! A scénárista taky.

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Poněkud rozporuplné. Na první díl to bohužel nemá, Spíš mě přijde, že se autoři snažili vzít prvky prvního akčního špionského thrilleru a naroubovat je na přeakčněnou trojku, přičemž někoho napadlo z toho udělat parodii. Výsledkem jsou všechny tyto tři filmy do sebe ovšem poněkud nezapadající, tedy: Akce dobrá, je ale dost svižná, možná až příliš, namísto nějaké vrcholné akce je jich tu hromada, které se snaží být co nejvelkolepější, což ale paradoxně působí opačně. CGI efekty do filmu skutečně moc nesedí (běžící Cruise s písečnou bouří za zády). Všehcno je to příliš přitažené za vlasy a příliš heretické, hodně nápadů, které mohly vydat na dva filmy, namísto toho se zkomprimovaly do jednoho a nahňahňaly jeden na druhý.Ethan Hunt je furt stejný, ani lepší, ani horší, jen stejný. MI jsem vždycky bral jako takový americký protipĺ Bondovi, akčnější, velkolepější. U Ghost Protocolu tahle má představa vzala za své a to díky mě nesedícím pokusům o humor. Ne, že by se někde nehodil, ale rozhodně ne v takové kadenci a tak jednoduše očekávaně narobovaný, jako byl tady. Méně humoru, více thrilleru, prosím. Kromě Cruise a Rennera ostatní postavy jen do počtu, Rennerovi jsem nevěřil, ale pokud skutečně převezmě Ethanovu roli, bude do ní sedět. Ohromným mínusem je pro mě v celém filmu nosný "old-school" příběh. Ani mi to vlastně nepřijde jako old-school, jako že scénárista nevěděl, co vymyslet, tak sáhnul na to nejblbější a nejprokláknutější, ruské jaderné střely. A aby to zamaskoval, mrsknul do děje nějakou neobvyklou zemi. A sever je teď poměrně v módě, šup Švédsko. Nyqvista a Edelmanna mi bylo vyloženě líto, byli naprosto zbyteční a jako hlavní zloun byla Nyqvistova postava tím nejhorším záporákem za poslední dekádu minimálně. Žádný prostor, žádné odůvodnění, jen jako levný důvod, proč se všechno vůbec děje. I Kapoor měl dostat mnohem více prostoru. Prostě americká akční splácanina, která byla ušita trochu horkou jehlou, což je škoda. Z kina jse v den premiéry neodcházel zklamaný nebo naštvaný, byl jsem spokojeným, ale bylo mi líto, že to dopadlo JEN takhle. Ze všech čtyř dílů MI je tenhle tím nejslabším, byť znovu paradoxně s nadprůměrnými akčními scénami. ~~~ PS: Jako Pražáka mi také vadilo, že se lokace Prahy vydávaly za Moskvu, ačkoliv některé lokace znám a ruského v nich nebylo nic. Ale kolik diváků tohle postřehne. K tomu ještě poněkud zmatečný začátek ve Varšavě, kdy se vzápětí mluví všude rusky - možná jsem přehlédl nějaký titulek, ale Praha, vydávaná za Budapešť, ve které všichni mluví rusky, mi přišla poněkud zmatečná.