Úkryt (2011)

V podstatě takový "nezávislák" o problémech jedné rodinky v čele s potrhlým taťkou, který všem vytře zrak. Velkou škodou je neúměrná délka filmu. Vyprávění a příběh by to chtělo mnohem více zhustit, tedy film zkrátit a přesto nevynechávat. Takhle je všechno takové utahaně dlouhé a člověk tak jen dlouho čeká na konec. Navíc když už je tam těch efektů minimum, o to mohly být uvěřitelnější. ~~~ 2,5*

Nebezpečná metoda (2011)

Velmi kvalitně odvedená řemeslná práce, ať už za kamerou nebo před ní, přesto je výsledkem něco, u čeho jsem musel dělat něco jiného, jinak bych to buď nedokoukal nebo ve velkém přeskakoval v ději. Rozvláčné, plné analýz, domněnek a filozofování, které mělo být nosným pilířem filmu, ale naopak ho táhlo do suterénu nudy. Bla bla bla bla. Skutečně kvalitně zahrané, ale za chvilku se na to zapomene.

Jeden musí z kola ven (2011)

(Ohodnoceno pod krycím jménem) ~ Žádný švihácký akční James Bond. Šedý vlezlý bezbarvý život pro vlast a ty, co tahají za nitky. Zatuchlé papíry, syrovost a nedůvěra. A teď si v tomhle prostředí představte situaci, kdy se zjistí, že v Cirkusu je krtek. Plejáda skvělých tváří rozehrává hru, ve které jsou všichni a nikdo a kde málokdo získá a většina tratí. Tenhle britský styl vyprávění mám rád. Většina všeho tkví v propletených pletichách, nevraždí se jak na běžícím pásu, a když už, tak tak to zasáhne i diváka. Film, ve kterém ze záběrů čtete z tváří postav a hltáte jejich příběhy. Film převedený z knižní podoby na plátna ne úplně uspokojivým způsobem. Film, který je díky přespřílišnému množství velmi dlouhých záběrů natolik protahovaný a přesto máte na konci pocit, že mnohé ještě řečeno nebylo a mělo by. Tři hvězdičky sice nemusí vypadat jako kdovíjak nadšené hodnocení, ale jsem spokojen. Jen mi to přišlo takové... nedovyprávěné a příliš rychle ukončené. (Knihu jsem nečetl, třeba to v ní přesně takhle je - ale nehodnotím knihu, hodnotím film.)

Přední linie (2011)

Filmařsky výborné válečné části a akce, stejně jako vyobrazení naprosté zbytečnosti. Bohužel plno patosu film shazují o příčku níže. V podstatě víte, co se s kapitánem stalo, jak bude co probíhat a jak to bude končit, už od samotného začátku a odeslání na frontu. ~ Pravda je, že něco takového o naší německé okupaci a např. následném partizánském odboji nikdo nikdy nic nenatočí, a film se může směle porovnávat s podobnými Hollywoodskými megafilmy. ~~~ PS: Celosvětovým pravidlem by mělo 100% být to, že při rozpoutání jakékoliv války obě strany povinně postřílí členy vlády nebo vládnoucího hnutí. Kdyby takové pravidlo bylo, vězte, že by se vždycky našlo mírové řešení.

Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (2011)

Prvně nutno podotknout, že rozhodně nejsem cílová skupina. Ale tohle stojí za to sledovat, byť ve "zrychleném módu". Proč? Protože málokterý film dokáže nechtěně sám sebe parodovat už od druhé minuty do poslední vteřiny. Jediná chyba je, že je film plný zdlouhavých nezajímavých keců. A hluboké stydlivé pohledy Belly a Edwarda už nejsou k pláči kvůli blbosti filmu, naopak. Tohle je na rovinu doslovná prdel už přímo od samotných autorů. Celý děj mohl být vměstnám do 40 minut a klidně se mohla vejít i druhá část (v téhle se skoro nic nestalo). Těším se na druhý díl, protože jestli naváže na kvality tohoto, bude to jednoznačně komedie roku! ~~~ "Go, Forre... Jacob, Go!" ~ A teď pořádně: Jako film na *, jako parodie na ***, takže kompromis, protože tohle nikdo přeci nemohl myslet vážně :)

Rumový deník (2011)

TOTÁLNĚ o ničem. Zbytečnější film aby pohledal. Hodinu a půl SE NIC NEDĚJE, aby se poslední půlhodinu NIC NEDĚLO. Celé dílo a "vtip" se točí kolem chlastu. Jenom. A jediným odůvodněním vzniku "filmu" je tak zase jen chlast. Scénárista musel být namol, stejně tak jako štáb. ~ Všechno podstatné bylo v traileru a i ten trailer byl dlouhý a nudný. Vystříhat z filmu nudu, tak zbude zase jen nudný trailer.

5 Days of War (2011)

Vypovídací hodnota tak za ****, jako film samotný ale **. Patos, klišé, bohužel. Válka je svině, lidi jsou svině, ale to už víme. Natočením "skutečného" dramatu to zpětně stejně nikdo nezmění a nenapraví.

Neklid (2011)

Nedokážu si pomoct, ale kdybych předem věděl, do čeho jdu, tak bych do toho nešel. Neměl jsem nervy to sledovat celé, obecně zrovna filmy o nemocných a umírajících, kterak stačí poblbnout okolí hlavu a pak si prostě umřou, nějak příliš nevyhledávám. Jedna je smířená smrtelně nemocná, druhý je mladík zralý na psychiatra. Oba vědí, co toho druhého i je samotné čeká a diváku, ty teskni, dojímej se a plač. ~ Prd. Cílené citové ždímačky, stavějící na budování vztahu a smrti jedné z postav, nežeru. ~ Jedna * za Miu na jaře a v létě, druhá za Miu na podzim a v zimě.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Takže to vezměme postupně: ~ Severskou verzi jsem viděl jako první. A mocinky moc se mi líbinkovala. Jak projevem, ztvárněním, hudbou, umístěním... tak i postavami a jejich herci. Vyhovovalo mi, že nikdo není typicky americký hezoun a modelka, ale že jde o "normální" lidi, přičemž Lisbeth byla Naomi zahraná skvěle. Stejně tak jsem nečetl knihy a ve výsledku je mi úplně jedno, která Lisbeth a příběhy, zda švédsko-dánské nebo americké jsou blíže těm knižním. Najednou se tedy o dva roky později přesouváme do téhož místa i příběhu, jen už jde o zřetelně poameričtěný sever. na rovinu tedy přiznávám, že zřejmě jsem zaujatý. ~ Úvodní titulky jsou sice umělecké a efektní, ale že bych z nich slintal nadšením, to tedy ne. Efektní vyobrazení hnusu. Jestli to mělo představovat něco jiného, nevím, na mě to působilo takto. ~~~ Co se týče příběhu, znovu se nevyhnu srovnání s rokem 2009. Aktuální verze mi přijde místy dost úsečně sestříhaná. Než si v mezku srovnám co se stalo, jsem někde úplně jinde zahlcován sprškou dialogů, kterým znovu musím věnovat pozornost, jinak mi něco unikne. Je zřejmé, že i těch 150 minut by režisér velice rád natáhnul, bylo by o co. Stejně tak u některých scén jsem nebyl tak... překvapený a zhnusený jako dříve, třeba právě znásilnění nebo Lisbethina odveta. Zřejmě a možná i proto, že v dřívější adaptaci byl poručník, omluva jeho představiteli, hnusnější a to prase z něj sálalo. Tím už se dostávám k postavám a jejich představitelům. ~ Bondův Mikael mi nakonec, oproti očekávání, nevadil a i odpovídal. Nehrál tu žádnou korbu nebo playboye a i když se okolo něj děj točí, točí se kol něj poměrně "komorně". O poručníkovi jsem psal už výše. Co se rodinného klanu týče, sednul. Zapadal a nikdo nevybočoval tak, že bych si říkal "ten se mi sem nějak nehodí". Potud v pořádku. Důvtipnému náhodnému čtenáři mých blábolů už asi dochází, kam směřuji. K LIsbeth. já jsem to prostě slečně Rooney nevěřil. Ne. Byla zmalovaná, prošpikovaná, potetovaná, znásilněná, pohmožděná, nasraná na svět... Ale stále jsem v ní viděl jen herečku. Noomi byla živelnější, víc utržená ze řetězua její Lisbeth bych rozhodně nechtěl potkat v noci v průchodu a neprozřetelně se zeptat na čas. Rooneyino tintítko mi sem nezapadalo. Jistě, kdybych neviděl verzi "2009", asi bych říkal něco jiného, ale já ji viděl, nebudu si hrát na to,m že ne, a srovnávat prostě budu, protože musím a cílenou amnézii si nenavodím. ~~~ Výsledkem jsem ale mile překvapen. Čekal jsem něco, co budu JEN srovnávat a jelikož již vím, co se bude odehrávat, kdo to bude odehrávat a jak, budu zákonitě... ne přímo zklamán, ale jen nenadchnut. Čekal jsem průměr, ale je faktem, že Fincher nemá svoji reputaci pro nic za nic. A tak ačkoliv závěr Lisbeth hodně, tak říkajíc "zdívčil" a zlidštěl, v čemž mi křehce vyznívající Mara seděla víc, než v tom drsňáckém odtažitém začátku, jsem s filmem spokojen. Sice popravdě ne tak úplně díky již poznanému, přesto velmi spokojen. ~~~ Na druhou stranu, abych dostál své reputaci rejpala, stále si umím první díl Millennia představit více jako první ze série detektivních příběhů společného pátrání a řešení případů Mikaela a Lisbeth a jejich vztahu, než sledovat další dva díly trilogie, které tenhle skvělý krimi-nádech už postrádají. ~~~ PS: Skutečně, film jde brát buďto jako naprosto odlišně pojatý remake, nebo jako zcela nová adaptace - hodně je společného, hodně je rozdílného.

Kontraband (2012)

Dlouhá nudná slabota ~~~ Vidět to v kině za to nestojí ~~~ Komentář obsahuje SPOILERY!: Nečekal jsem nic akčního, čekal jsem alespoň něco zajímavého a promyšlenějšího. Mělo mě varovat, že tu hraje Wahlbergem, protože jsem z kina odcházel "kupodivu" zklamán. Chování postav je idiotské a nebo pořádně nevysvětlené, celé dění je účelově dost zjednodušené, navíc je to celé skutečně neúměrně protahované a některé scény a dlouhé pohledy by stálo za to úplně vystřihnout a zkrátit film o dobrou půlhodinu, která by odsýpala a nestačila nudit. ~ Papínek, kdysi špičkový pašerák se svým kámošem, se na pašeráctví vykašlal a má spořádanou práci, manželku a děti. Mladší batr manželky je ale debil, kterého máte chuť odprásknout a hodit přes palubu prakticky od prvního jeho výskytu na plátně. Díky jeho imbecilnímu chování po celý film tak tuto představu neopustíte a nechápete, proč ho neoddělá rovnou Wahlberg. Právě onen mladík totiž pašuje předražený bilý prášek ,kterého se musí náhle nečekaně zbavit, což rádi neslyší ti, pro které byl prášek pašován. Začnou vyhrožovat jemu, jeho sestře a tím také celé Wahlbergově rodině. Mark tak musí chtě nechtě vzít další práci a propašovat do USA hodně peněz z Panamy. Manželka raději nasadí krk svého muže a vzápětí i svůj a svých dětí, aby zachránila krk kreténskému bráškovi, nevezme děti a na fotra, který jde zase nasazovat svůj krk, se nevykašle a neodjede kamsi do prčic zelených. Kdepak, zůstává ve městě hezky na dohled "mafiózovi", který jí i dětem opakovaně vyhrožuje smrtí a pak je hrozně překvapená, když se objeví znovu. Sviní je ve filmu samozřejmě víc, divákovi je ale hned od začátku jasné KDO jím je a PROČ to dělá scénárista vysvětlí prostým "proto". Závěrečný happyend je úplně napřesdržku, protože jsem jaksi celý film nechápal, proč bych měl fandit pašerákům, vydávaným tady za "cool-bro" a navíc jim přát pohádkové jmění, které si vydělali jaksi bokem. Nic, buď si to měli jít odsedět a nebo alespoň prostředky použít k odstranění a pomstění se ostatním hajzlům, kteří odchází "vypečeni" v podstatě bez námahy, náhodou. Noc nic, prostě další film pro DVD, který má ale o něco lepší vzhled a do kin se tak "hodí". Mimochodem, kameramanovi za jeho cukající a artově neostřící kameru useknout pazoury. ~ Nuda, jež potvrzuje fakt, že na sedadlech je třeba domontovat FFWD tlačítka. ~~~ PS: Kate je kočka, zřejmě jediné větší plus filmu. ~ PPS: Viděno dnes 27.1.2012 v Cinestar Anděl, sál 10. V sále nás sedělo maximálně 6. To se snad nevyplatí ani rozsvěcet a pouštět klimatizaci.