Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Takže to vezměme postupně: ~ Severskou verzi jsem viděl jako první. A mocinky moc se mi líbinkovala. Jak projevem, ztvárněním, hudbou, umístěním... tak i postavami a jejich herci. Vyhovovalo mi, že nikdo není typicky americký hezoun a modelka, ale že jde o "normální" lidi, přičemž Lisbeth byla Naomi zahraná skvěle. Stejně tak jsem nečetl knihy a ve výsledku je mi úplně jedno, která Lisbeth a příběhy, zda švédsko-dánské nebo americké jsou blíže těm knižním. Najednou se tedy o dva roky později přesouváme do téhož místa i příběhu, jen už jde o zřetelně poameričtěný sever. na rovinu tedy přiznávám, že zřejmě jsem zaujatý. ~ Úvodní titulky jsou sice umělecké a efektní, ale že bych z nich slintal nadšením, to tedy ne. Efektní vyobrazení hnusu. Jestli to mělo představovat něco jiného, nevím, na mě to působilo takto. ~~~ Co se týče příběhu, znovu se nevyhnu srovnání s rokem 2009. Aktuální verze mi přijde místy dost úsečně sestříhaná. Než si v mezku srovnám co se stalo, jsem někde úplně jinde zahlcován sprškou dialogů, kterým znovu musím věnovat pozornost, jinak mi něco unikne. Je zřejmé, že i těch 150 minut by režisér velice rád natáhnul, bylo by o co. Stejně tak u některých scén jsem nebyl tak... překvapený a zhnusený jako dříve, třeba právě znásilnění nebo Lisbethina odveta. Zřejmě a možná i proto, že v dřívější adaptaci byl poručník, omluva jeho představiteli, hnusnější a to prase z něj sálalo. Tím už se dostávám k postavám a jejich představitelům. ~ Bondův Mikael mi nakonec, oproti očekávání, nevadil a i odpovídal. Nehrál tu žádnou korbu nebo playboye a i když se okolo něj děj točí, točí se kol něj poměrně "komorně". O poručníkovi jsem psal už výše. Co se rodinného klanu týče, sednul. Zapadal a nikdo nevybočoval tak, že bych si říkal "ten se mi sem nějak nehodí". Potud v pořádku. Důvtipnému náhodnému čtenáři mých blábolů už asi dochází, kam směřuji. K LIsbeth. já jsem to prostě slečně Rooney nevěřil. Ne. Byla zmalovaná, prošpikovaná, potetovaná, znásilněná, pohmožděná, nasraná na svět... Ale stále jsem v ní viděl jen herečku. Noomi byla živelnější, víc utržená ze řetězua její Lisbeth bych rozhodně nechtěl potkat v noci v průchodu a neprozřetelně se zeptat na čas. Rooneyino tintítko mi sem nezapadalo. Jistě, kdybych neviděl verzi "2009", asi bych říkal něco jiného, ale já ji viděl, nebudu si hrát na to,m že ne, a srovnávat prostě budu, protože musím a cílenou amnézii si nenavodím. ~~~ Výsledkem jsem ale mile překvapen. Čekal jsem něco, co budu JEN srovnávat a jelikož již vím, co se bude odehrávat, kdo to bude odehrávat a jak, budu zákonitě... ne přímo zklamán, ale jen nenadchnut. Čekal jsem průměr, ale je faktem, že Fincher nemá svoji reputaci pro nic za nic. A tak ačkoliv závěr Lisbeth hodně, tak říkajíc "zdívčil" a zlidštěl, v čemž mi křehce vyznívající Mara seděla víc, než v tom drsňáckém odtažitém začátku, jsem s filmem spokojen. Sice popravdě ne tak úplně díky již poznanému, přesto velmi spokojen. ~~~ Na druhou stranu, abych dostál své reputaci rejpala, stále si umím první díl Millennia představit více jako první ze série detektivních příběhů společného pátrání a řešení případů Mikaela a Lisbeth a jejich vztahu, než sledovat další dva díly trilogie, které tenhle skvělý krimi-nádech už postrádají. ~~~ PS: Skutečně, film jde brát buďto jako naprosto odlišně pojatý remake, nebo jako zcela nová adaptace - hodně je společného, hodně je rozdílného.

Kontraband (2012)

Dlouhá nudná slabota ~~~ Vidět to v kině za to nestojí ~~~ Komentář obsahuje SPOILERY!: Nečekal jsem nic akčního, čekal jsem alespoň něco zajímavého a promyšlenějšího. Mělo mě varovat, že tu hraje Wahlbergem, protože jsem z kina odcházel "kupodivu" zklamán. Chování postav je idiotské a nebo pořádně nevysvětlené, celé dění je účelově dost zjednodušené, navíc je to celé skutečně neúměrně protahované a některé scény a dlouhé pohledy by stálo za to úplně vystřihnout a zkrátit film o dobrou půlhodinu, která by odsýpala a nestačila nudit. ~ Papínek, kdysi špičkový pašerák se svým kámošem, se na pašeráctví vykašlal a má spořádanou práci, manželku a děti. Mladší batr manželky je ale debil, kterého máte chuť odprásknout a hodit přes palubu prakticky od prvního jeho výskytu na plátně. Díky jeho imbecilnímu chování po celý film tak tuto představu neopustíte a nechápete, proč ho neoddělá rovnou Wahlberg. Právě onen mladík totiž pašuje předražený bilý prášek ,kterého se musí náhle nečekaně zbavit, což rádi neslyší ti, pro které byl prášek pašován. Začnou vyhrožovat jemu, jeho sestře a tím také celé Wahlbergově rodině. Mark tak musí chtě nechtě vzít další práci a propašovat do USA hodně peněz z Panamy. Manželka raději nasadí krk svého muže a vzápětí i svůj a svých dětí, aby zachránila krk kreténskému bráškovi, nevezme děti a na fotra, který jde zase nasazovat svůj krk, se nevykašle a neodjede kamsi do prčic zelených. Kdepak, zůstává ve městě hezky na dohled "mafiózovi", který jí i dětem opakovaně vyhrožuje smrtí a pak je hrozně překvapená, když se objeví znovu. Sviní je ve filmu samozřejmě víc, divákovi je ale hned od začátku jasné KDO jím je a PROČ to dělá scénárista vysvětlí prostým "proto". Závěrečný happyend je úplně napřesdržku, protože jsem jaksi celý film nechápal, proč bych měl fandit pašerákům, vydávaným tady za "cool-bro" a navíc jim přát pohádkové jmění, které si vydělali jaksi bokem. Nic, buď si to měli jít odsedět a nebo alespoň prostředky použít k odstranění a pomstění se ostatním hajzlům, kteří odchází "vypečeni" v podstatě bez námahy, náhodou. Noc nic, prostě další film pro DVD, který má ale o něco lepší vzhled a do kin se tak "hodí". Mimochodem, kameramanovi za jeho cukající a artově neostřící kameru useknout pazoury. ~ Nuda, jež potvrzuje fakt, že na sedadlech je třeba domontovat FFWD tlačítka. ~~~ PS: Kate je kočka, zřejmě jediné větší plus filmu. ~ PPS: Viděno dnes 27.1.2012 v Cinestar Anděl, sál 10. V sále nás sedělo maximálně 6. To se snad nevyplatí ani rozsvěcet a pouštět klimatizaci.

Johnny English se vrací (2011)

Na "bondovku" příliš slaboduchého humoru. na parodii zase JEN slaboduchý humor, na komedii příliš hluchých míst, příliš slaboduchého humoru a poskrovnu humoru alespoň trochu vtipného. A co že to tedy mělo být? Ať už cokoliv, výsledkem je nepodařený hybrid. Rowanovi bych skutečně přál nějakou NORMÁLNÍ vážně míněnou roli. Mr. Bean je super, ale všeho moc škodí.

Válečníci (1999) (TV film)

14.2.2010 ~ Aneb jak lidi byli, jsou a vždycky budou hovada, jak je všechno na hovno a o tom, že pomoc je jen na papíře. ~ Píše se rok 1992, ve válečné Bosně hlídkují mírové jednotky UNPROFOR. 'Válečníci' sledují osudy jedné z těchto jednotek a to britské. Jejím úkolem je dohlížet na tamní situaci, ale nevměšovat se do místních rozbrojů. Ale zkuste se nevměšovat do něčeho, co máte stále pod nosem. Vraždy a násilí omlouvané válkou mezi dvěma stranami vylízaných mozků se zbraněmi v ruce. Zkuste v takovém prostředí být den co den, den co den plnit hloupé nesmyslné rozkazy a den co den si uvědomovat, že jste v té zemi naprosto zbyteční, naprosto k ničemu a jen z rozmarů politiků nasazujete životy za lidi, kterým nemůžete nijak pomoci. A pak se vraťte domů a zkuste žít znovu normální život. ~ Tenhle film byl ve své době poměrně hodně propíraný a kontroverzní. Z dnešního pohledu nechápu proč. Vše, ve filmu vyobrazené, mi totiž přijde oproti skutečnosti , jaká si myslím, že byla, až příliš střídmě zpracované. Konflikty z poměrné dávné minulosti jsou zpracovávány čím dál tím realističtěji, ty současnější si to asi z důvodu, aby příliš neurazily, nějak nemohou dovolit, či co. Aneb mohlo být houšť. ~ Z celého filmu mi v hlavě utkvěly jen dvě hlavní herecké osobnosti z několika, okolo kterých se děj filmu točí: Damian Lewis a Ioan Gruffudd. Oběma ty role sedly.

Umělec (2011)

Po prvním vidění rozhodně za *****, tak moc mě to bavilo a určitě ne naposledy. Nejdříve jsem si myslel, že někdo zase jen po dlouhé době vytahuje zajímavost a zvláštnost němého filmu v době digitální a že se tak dočkám "jen" dalšího, o něco více jižnějšího Juha (což by samo o sobě mohlo být více než dobré), ale idea a příběh němého filmu na jeho sklonku se povedla, včetně výborně sednoucí hudby a naprosto skvělých herců, u některýchž jsem musel dlouze přemýšlet, jestli jsou to skutečně oni a nebo jen jejich belgicko-francouzští velmi podobní kolegové :) Goodmana bych pohublého nepoznal a Cromwell nám zestárl a "zdědečkověl". Dujardin se pro tuhle roli a tenhle film buď plánovaně narodil nebo si ho speciálně vypěstovali, a Bérénice to nejen seklo, ale... i všechno ostatní, no :) ~~~ Je fajn, ne fajn... skvělé, tak. Je skvělé vidět, že výborný film jde udělat s výborným nápadem a herci bez mluvení (vyhnete se tak debilním replikám), bez hloupých digitálních super efektů bez nápadu, bez krve a bez násilí, bez barev. A přesto máte Film s velkým F, který většinu Hollywoodských mega produkcí strčí do kapsy. With pleasure! ~~~ Rozpočet pouhých $15 milionů, $12 milionů podle Wiki. ~~~ Výstižné komentáře: Beagle

Za hranicemi (2011)

Kvalitní válečné drama, tentokráte z pohledu Švédů, jehož největší slabinou je to "nejméně" očekávané - ve válce lidé umírají. A tady pro záchranu jednoho zkape hodně lidí.

Mercenaries (2011)

Drama nikomu neberu, stejně tak jako jatka na Balkáně, ale tohle bylo hodně špatné. Efekty, herci... Takový military prázdninový tábor, na jehož konci se natočilo na památku video. A někdo z toho udělal film. Snad první film kompletně natočený kdesi v dočasně uzavřeném veřejném parku a starém paintballovém venkovním hřišti. Tohle není snad určeno ani jako tzv "Direct-to-DVD", jako spíš "Direct-to-Internet", jelikož škoda DVD placek. ~~~ 1,5*

Happy Feet (2006) odpad!

Neuvěřitelné až zrůdné. Jak mohla tahle vrcholná tanečně-kvičící ultra debilita vyhrát Oscara? JEDINÉ hezké na filmu je těch pár minut s chundelatým malým tučňáčkem, tedy resp. jen s jeho animací. VŠECHNO ostatní je regulérní ODPAD. Zástupce stopového množství filmů, u nichž skutečně fyzicky bolí se na ně koukat. ~ V polovině jsem doufal v konec, takový šok, jakého se mi dostalo, když jsem se podíval na stav přehrávání a zbývající dobu, by nedokázal vyvolat kdejaký skvělý horor. - Nedokoukal jsem to, nešlo to, ta eko dějová linka to naprosto finálně zazdila do septiku. Happy Feet 2 si okamžitě mažu ze seznamu "někdy zkouknu" a přidávám na seznam "nikdy nikdy nikdy opravdu nikdy to nechci vidět". ~ PS: Někde tam byl i slyšet Powell, ale byl taky totálně zazděn.

Dvojitý agent (2011)

Tak tohle byla neskutečná skluzavka. Od velmi slibných **** po dost slabých **. Ze začátku všechno vypadá jako zajímavý a skutečně slibný špionský thriller, který sice vypadá díky přepísktému kamerovému filtru dost levně, jenže pak přijde velmi záhy svévolné odhalení, které film skopává o příčku níže, až po pohled do očí a závěrečnou scénu, která všechno posílá do kytek, aniž by se pořádně rozvinula minulost agentů a důvody, proč se tohle všechno vlastně děje. Divák si tak musí své teorie domýšlet, což filmu nepřispívá. Ta tam jsou Richardova hvězdná léta, sice stále točí, ale v áčkových titulech ho už nikdy zřejmě neuvidíme. "The Double" se hodí buďto jako kvalitní DVD titul nebo jako hodně levně vypadající a podprůměrně vyznívající kino "hit".

Bonded by Blood (2010)

Nijak objevný a zajímavý příběh šestice prodejců a dodavatelů drog, ze kterých se zanedlouho stane jenom jedna trojice a to je ještě navíc jeden z nich policejní informátor. Všichni jsou to hrozně velcí tvrďáci, což se pozná podle toho, že jsou to korby, nebo hodně kouří, šňupají a fuckují s razancí tak 30x do minuty. Nevím, jak moc je to dle závěrečných titulků inspirováno skutečností a ve výsledku je mi to jedno, ale filmu by prospěl nějaký scénárista a režisér. ~ Nezajímavé, raději si pusťte Lock, Stock and Two Smoking Barrels nebo London Boulevard. Tohle totiž vyznívá jako jeden hrozně moc roztahaný díl nějakého seriálu, jen se zapomněli servírovat ty ostatní díly.