The Wire - Špína Baltimoru (2002) (seriál)

Prva seria je za mnou a s druhou prave zacinam. Na zmienky o The Wire som naraz vsade, pomaly v kazdom casopise zaoberajucim sa kulturou (zijem v UK). Tak som si povedal, ze to musim vidiet. Pustil som si prve dva diely a cakal som nieco extra. Na moje prekvapenie vsak serial psobi uplne civilne. Normalna kamera, bez zbytocnych filtrov, sialenych uhlov aokrem uvodnej piesne ziadna hudba pocas jednotlivych casti. Od prveho dielu som bol bomabrdovany kvantom postav, na informacie hustych dialogov plnych slangu (politickeho, policajneho a poulicneho). Nechytal som sa, no cele to prehustenie malo za nasledok, ze som chcel vediet viac a pochopit o co ide. Nikede v polovici uz som sa chytal, rozlisoval som postavy a chapal som co co gou. Spracovanie serial je uplne jednoduche, pretoze scenar a dialogy su na tak vysokej urovni, ze to nepotrebuje zbytocnu omacku, ktora vas drzi pri telke do dalsej reklamnej prestavky. Je to kriminalny serial, pri ktorom nieco ako CSI posobi ako rozpravka pre polonarocnych divakov. Charaktery v The Wire nepotrebuju hitech vecicky na to aby vyriesili pripad, ale vlastne znalosti a mravenciu pracu. Charaktery v tomto serialy sa snazia ulicou zit a chapat ju (niekedy nou aj v zit), pricom v CSI su to anorekticke styridsiatnicky v lodickach a mladi vysetrovatelia, ktori akoby vysli z katalogu na spodne pradlo, ktore sa tvrdo zatvaria a scum z ulice im vsetko vysype. Po rokoch je tu konecne serial, ktory stoji zvacsej casti na kvalite a inteligentnom spracovani. Len pozor, ked si date jeden tester, tak je mozne ze tomu prepadnete, ako som prepadol aj ja, ked som bol schopny sledovat 5 dielov za sebou :). PS: Nerozumiem preco sa tento serial spaja s Dexterom, ktory je predsa len o niecom inom. Dexter je vyborny serial, ale prvadupovediac, neobstoji viac ako na jednu poriadnu seriu. The Wire moze prakticky existovat dlho predlho. Druha seria: Skoncil som druhu seria a zas chrochcem blahom. Pribeh s postavami s prvej seria pokracuje solidne, pricom tu mame aj dalsie postavicky Poliakov z dokov. Postav pribudlo a kvalita sa zvysila. Huste dialogy, ktore daju zas zabrat a nepolavia ani nachvilu. Oproti prvej serii, tu mame belosku komunitu robotnikov, ktori sa dostavaju do problemov s policiou hlavne kvoli tomu, ze si snazia privyrobit si nie prave legalnymi sposobmi. Cim horsia je ich situacia, tym viac sa snazia uchamnut si. Kazdy si snazi utrhnut ten svoj kus kolaca. Ci je to biely poliak alebo cernoch z geta. Nie kazdy skonci stastne. Ti co tahaju nitky su na tom najlepsie, zatial co pesiaci nachytaju vsetky sracky. Postavy su zobrazene tak verne ako som to este nikde inde nevidel. Ci uz je to taky Bubbles alebo otravny Ziggy. Prestih scen v posledne casti, kde Niko pozera cez plot na staru tovaren je jeden z najlepsich zaberov, ktore som kedy videl. Je to vysvetlujuce, chladne az mrazivo pravdive a vseobecne univerzalne na vsetky druhy spolocnosti. Tomuto serialu tu niet co vytknut. Ani po 25 hodinach nemam dost a zacinam tretiu seriu.

Proboha! (2008)

Bozske! Hmm, alebo nie? Na tento dokument som sa tesil uz dlhu dobu vdaka traileru, ktory som videl uz niekedy v lete. Billa Maher som doteraz nepoznal. povodne mi jeho tvar bola povedoma ale potom som si uvedomil, ze som si ho mylil s jednou postavou so StarTreku (bez srandy). Kazdopadne po tomto dokumente si ho uz pamat budem a urcite sa pozriem aj po inom, v com sa tento chlapik objavil. Maher ma pocas dokumnetu nadhlad a vynikajuci zmysel pre humor, ktory pouziva v pravej chvili a v spravnej davke, takze vatsina ludi mu to dost toleruje. Styl dokumentu sa nesie v duchu Moorovych dokumentov, no toto sa netvari novinarcina ale ako publicistika. Obcas je to nekoretkne voci ludom, ktori sa v dokumente objavia (titulky komentujuce ich odpovede, prestrihy na Pacinovho Montanu, a pod). Ale co na to, ked je to neskutocne vtipne a trefne. Maher sa pyta jednuduche otazky na kontroverzne veci ohladom ich nabozenstva a vacsina pritomnych sa snazi co to da aby nevyzerali ako idioti. Maher, chvalabohu nehlada otazky len prinasa ""pochybovanie" to 1000rocnych "pravd", povier a pribehov. Dokumnet je natoceny svizne, ma neskutocny humor (par krat som musel dokumnet zastavit aby som sa dosmial) a spolu s Flight of conchords (viem nie je to dokument) ma prekvapil v case, ked som nic poriadne necakal.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Sitcom , ktory potesi, no ktory trochu vynechava, ked tvorcom dochadzaju napady s vtipmi s prostredia geekov (pouzijem toto slovo, pretoze je mi tazke najst rovnako dobry slovensky ekvivalent). Prave vtipy, kotre maju nieco spolocne LOTR, Halo, Scanners, Youtube ci Galactikou su super. Problem vsak je,ze vsetko ostatne som uz niekde videl. Postava Penny je uplne zbytocna a dost priemerne zahrana a trochu serialu skodi. No naopak vsetky ostatne postavy su zahrane vyborne i ked pocase som mal pocit, ze ich pocinanie sa trochu opakuje. I napriek nedostatkom je to nadpriemerny sitcom, pri ktorom sa da odychnut a aj dobre zasmiat.

Flight of the Conchords (2007) (seriál)

Asi desat minut predtym ako som videl prvu cast tohto serialu ( a to som netusil do coho idem) sme spolu s priatelkou skonstatovali, ze sme uz dost dlhu dobu nevideli dobru komediu. A tu toto! Originalny serial, na ktory si prvych par minut musite zvykat. Prekvapila ma digitalna kamera a prekvapili ma piesne. Ked som zacul prvu piesen, presiel ma smiech, pretoze osobne filmy kde sa spieva nemusim (okrem ten s Willym Wonkou :) no potom som si uvedomil, ze bez nich by to ani nebolo tak vtipne. A teraz je to tak, ze na tie piesne uz cakam. Cely serial je dost bizarny, na cele s hlavnou dvojicou a s ich pocinanim. Uz hned na zaciatku v uvodnych titulkach ma rozosmeje Jemainov ksicht ( a to nim nic nerobi) a ked nie to tak grimasy Breta (ktory mi pripomina Erica Banu). Skuste si vsimnut ten ksicht, ked mu Jamaine poda v obchode s pecivom bagetu s preslovom "Oooo, baguette, O Ho Hooo!" :). Som rad, ze som tento serial objavil (teda objavila ho moja priatelka aby som bol presny), pretoze sa potvdzuje, ze invenci filmovi (ci serialovi) tvorcovia este nevymreli.

Den, kdy se zastavila Země (1951)

Myslienka je sice super, ale zialbohu je to obalene vo velmi ospanlivom obale, pri ktorom som mal trochu problem nezaspat. Jeden z filmov, na ktorom sa ruka casu podpisala dost jasne. Je to jedna so snimok, ktora si zasluzi remake a kvoli ktoremu som si vlastne tento film pozrel.

Dead Set (2008) (seriál)

Dal by som aj pat hviezd no nemozem pretoze zialbohu velakrat som mal pocit, ze tak toto som uz niekde videl (vylet do supermarketu, dvojica policajtov,...). Na kazdopadne to bolo zatial navacsi gore zombie zazitok aky som kedy videl. Maso, krv a vnutornosti vsade kam len oko dohliadne. Zaujimavy napad bol spojit Big Brothera s tymto napadom. A hlavne to, ze sa tu objavilo zopar ludi ktori maju nieco s touto relaciou nieco spolocne (vytrvala Davina :).

Wanted (2008)

Yes! Eat this Isaac Newton! Neskutocna sranda a jeden z mala kvalitnych akcnych filmov poslednej doby. Timur sa hra s vizualom neustale. Pri Nocnej hliadke my to slo dost na nervy a mal som pocit, ze toho CGI je az privela. No pri pozerani Wanted som si uvedomil, ze to nie je prvoplane a vsetky tie spomalovacky nasnimane kamerou s makkym filtrom su skor jeho trademarkom a nevadili mi. Film je to nakruteny dobre, akcia sa strieda s kludom a vsetko posobi neotrelo a osviezujuco ako plechovka chladenej Pepsi pri suchotach po poslednej noci. Obsadenie je fajn, tomuto nie je vobec co vytknut. I ked na plagatoch a fotografiach je zvacsa Angelina Jolie, zas predsa len jej film to (chvalabohu) nie je. Porusovanie holywoodskych pravidiel, ze bezbranni zavinenim hlavneho kladneho hrdinu vo filme neumieraju sa tu porusuje jedna radost. Vsetko to dokopy dava davku ruskeho borscu, kde je poriadne susto dobrych akcnych scen. Moja najoblubenejsia je ked Wesley svojsky vytvara pracovne miesta v textilnej tovarni pri konci filmu :). No a po Dexterovskom zavere len dufam, ze sa dockame pokracovania. Stalo by to za to. Oblubena pasaz: Nechcene cameo Vaclava Klausa a to hned dvakrat :)

Rampa (1962)

Vynikajuci film, ktory mi sadol viac ako 12 opic. Jedna z mala snimok, ktora z vas vymyje vsetky zvysky z menej kvalitnych filmov, ktore ste videli a presvdci vas opat, za umelecky film nemusi byt absurdny a s myslienkou skrytou hlboko tak, ze len tazko nanu pridete. Unikatna atmosfera ciernobielych fotografii (spomienok) a hudbou a komentarom, ktory nas prevadza celym filmom. Minutaz je mozno kratsia ale ja by som nemenil nic. Aj ta dlzka dava tomuto filmu privlastok unikat. Urcite jedna z najzaujimavejsich snimok, ktore mate moznost vidiet, a ktora vas presvedci, ze film sa da pojat naozaj kreativnym sposobom, bez urazky toho, kto sa nan pozera.

Iron Man (2008)

Take solidne tri hviezdy tomu dam. Nudit sa nebudete, no nejako extremne bavit tiez nie. Vsetko sa to tu pohybuje v lahkom nadpriemere. Z toho pribehu sa asi vela vydolovat neda. No kazdopadne kasting hlavnych dvoch postav je uplne bezchybny. Downey je bezchybny, Dude ako badguy potesil. To co zahrala Paltrow by zahrala asi kazda herecka. Efekty su vyborne akcia je OK. Dialogy chvalabohu nie su opocute, takze sa to aj dobre pocuva. I reziser sa snazil s plytkeho scenara postavit hrad. No ked ho staviate s piesku, tak ono to po kope velmi nedrzi :). Moja najoblubenejsia pasaz filmu: je az neuveritelne co vsetko sa da za par tyzdnov postavit v afganskej jaskyni. I ked pravda nie je to taky kumst ako postavit bombu s bicykla :). A bacha! K teroristom sa pridali uz aj madari :),

Hitman (2007)

No helemese! Nakoniec to vobec ani tak nebolelo. Priemerna snimka, ktora cerpa z jednej z mojich najoblubenejsich hier. Filmy nebudu mat asi nikdy nieco co mozu mat len hry a to je jej hratelnost a interaktivita. Film tak moze zobrat z hier len nieco a je na scenaristoch ci sa im podari postavit nejaky solidny pribeh. Vela hier sa odvolava na mnozstvo filmov a nikdy ma nenapadlo ich tvorcov obvinovat z plagiatorstva. Zatial co v hra Mafia meno hotela Corrleone potesi vo filme by to vyznelo dost lacno. Zatial co zaver hry Hitman 3