Kokainoví kovbojové (2006)

Poznate to. Niekto vam donesie nejake filmy na dvd a vy si to napchate do vasho PC alebo laptopu. Tento dokument som bral len ako z jednych, ktore si chcem co najskor pozriet aby som ho mohol vymazat a nezaberal mi miesto na hardisku. No pravda je, ze tam ostal aj po pozreti. Tento dokumnet je vynikajuci. Kope do zadku od zaciatku dokonca. Vynikajuce rozhovory s "kovbojmi", ktori hovoria svoje pribehy o ich ucasti v obchode s kokainom. Samotny zucastneni su otvoreni, dokonca by som povedal, ze sa chvalia, takze vytahuju toho stale viac a viac. Tvorcovia rozhovory zostrihali vynikajuco, a doplnili ich dobovymi zabermi a fotografami. A do toho vsetkeho nam hra dobova elektronicka hudba podobna tej z Palmoveho Scarface. Tomuto dokumentu nie je co vytknut. Zvladnute na 100%.

Mlha (2007)

Tak naozaj prekvapenie. Filmove spracovanie hororov o Kinga, vzdy nejako nevyde a posobi hocijako inak len nie strasidelne. No toto sa vydarilo. Film ma slusnu atmosferu, ktora sa pomaly zhustuje a ukonci sa to naozaj necakanym koncom. Cakal som becko a dostal som ho. Napriek inym filmom ma vsak zaver naozaj dostal a da sa povedat, ze potesil. Osobne som radsej za poriadne becko ako za srackove acko. Kina su plne ackovy zbytocnych filmov, za ktore by som nezaplatil ani korunu. Za tento "inteligent trash" by som nevahal. Kvalitna jednorazovka, ktore by ste si mali pozriet.

Stalo se (2008)

Ani nepamatam kedy som videl tak dobry napad obaleny tak zlym scenarom. Samotna hlavna pointa happeningu je vynikajuca a posobila na mna ovela lepsie ako napriklad megaCGI Day after tomorrow. Avsak vsetko okolo je uplne nefunkcne. Uplne zbytocne vlozeny (uz neviem kolky krat) nefunkcny vztah dvoch hlavnych predstavitelov, ktory nakoniec vyriesi prirodna katastrofa. Americky producenti by asi neprezili ak by tam tento motiv chybal. Co naviac, hlavne charaktery boli obsadene nevhodne hercami, ktory to jednoduco nemohli zvladnut. Predsa len na Markyho Marka je to trochu velke susto, Zooey na mna vzdy posobi trosku bizardne. Ale aj takemu Leguzzamovi, ktoreho ho mam velmi rad, sa postava matematika velmi nehodila. Hudba ma skor otravovala a niektore sceny vo mne nechtiac vyvolavali smiech. Zatial co pri youtube video v Sign, kde na detskej party niekto natoci zeleneho aliena prechadzajuceho sa po zahrade ma vzdy zamrazi, pri iPodackom videu kde krmic levov rozhadzuje rukami som sa zacal smiat. I kde to som este nevedel ze pride scena s divnou pani pri konci filmu, ktora sa rozhodla, ze zavrete okna sa najlepsie otvaraju hlavou :). To som sa uz neudzal a zacal sa smiat nahlas. Myslim, ze to bolo na csfd, kde som cital, ze povodny scenar Shyamalnovi zamietli a musel ho prerobit. Tak kto vie, koho to je chyba. Ale osobne si myslim, ze pri takom dobrom hlavnom motive by som viac uprednostil Beckovy hav, s beckovymi hercami a beckovou produkciou, ktora by samotnu hlavnu myslienku tak neznehodnotila. Skoda.

Dexter (2006) (seriál)

Michael C. Hall ma zaujal uz v Six feet under, tak na tento serial som sa tesil. Po pozreti prvej casti som mal na zaciatku rozpacite dojmy, no po par hodinach, kedy mi dexter nesiel z hlavy von, som si uvedomil ze chcem viac. Nazyvat to genialnym serialom by bolo prisilne slovo, no je to urcite jedno z najinvencnejsichdiel, ktore som za posledne roky videl. Perfektna charakterizacia postav (hlavne tej hlavnej, kde som dostal necakane a pred scenaristami davam klobuk dolu), vyborne zahratymi zvacsa neopozeranymi hercami. Vyborny hlavny motiv plus tie vedlajsie. Po prvom diely som si myslel, ze viem o com pojde. Hlavna zapletka, plus vedlajsie plus Dexterove chutky, ktorymi len tak mimochodom pomaha spravedlnosti. Kdeze. Vdaka flashbackom sa dozvedame o detstve Dextera a jeho otca (sympaticka kladna postava), ktory pochopil jeho povahu a pomahal mu cely zivot vediet zvladat jeho spravanie, ci dokonca vyuzit to na napravu nespravedlnosti a zaroven zit nenapadne medzi ostatnymi normalnymi ludmi. Technicky tiez niet co vytknut. Kamera, ktora pomaha vytvarat pocit dusnoty a kazdodeneo sparneho pocasia Miami. Pocuvat Dexterove monology s pozadim Buena-vistackej hudby pomaha serialu odlahcit prave vo chvilach kedy to potrebuje. Som niekde v polovici prvej serie a neviem sa dockat dalsich dielov. "Ak by som mal srdce, prave by som ho mal zlomene."

Mystery Science Theater 3000 (1988) (seriál)

No zatial som videl len Best of... (asi sedem dielov) na YouTube a asi po minute som mal slzy v ociach. Veeelmi dlho som sa tak nenasmial. Neskutocna sranda, ktoru si vsak najviac uzijete ak mate aky taky prehlad vo filmoch ci v spolocenskych udalostiach (zaber na male azijske dievcatko s komentarom "Woody Allen ask me out."). Vsetko to vlastne funguje na uplne jednoduchom principe troch postav, ktore sedia v kine a komentuju Bckove (C,.. az Ztkove) filmy. Jednoduche veci fuknguju najlepsie a tento serial fungoval asi 11 rokov. Vecna skoda, ze sa to u neas nevysielalo. No kazdopadne, ak viete kde mate hladat, tak to najdete :).

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Neviem po akom dlhom case spm dostal presne to co trailery natento film slubovali. Po velmi dlhom case film, ktory je natocney tak vyborne, ze som veril kazdej jeho casti. Veril som kazdej postave. Affleck jednoznacne najlepsi, Pitt uz nejako samozrejme super, moj oblubenec Rockwell nesklamaml. No kazda postava bola zahrana tak vynikajuco ako som to nevidel uz velmi dlho. Prekrasna kamera, kde jednotlive zabery vyzerali ako malovane obrazky, podfarbene podmanivou hudbou. Velmi dokladne vybrate exteriery a interiery, ktore hlavne dobre zvladnutemu zvuku davali dojem, ze ste ich sucastou. Kazde zasumenie travy, ci praskanie drevenej podlahy bolo tak uveritelne ako som nevidel este v ziadnom inom filme. Film, ktory si necham vo svojej zbierke filmov a na ktory sa budem tesit znova a znova.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Tento film som pozrel dvakrat. Na prvy krat som to nezvladal, dlhocizne sceny, ma uspavali, nejaku spajajucu myslienku som nachadzal len velmi tazko. Ked som na nieco prisiel, tak sa to stratilo v tom dlhom case sledovania, obrazu, na ktorom sa dialo len velmi malo. Na druhykrat som si precital "navod". Bolo to prvykrat v mojom zivote, kedy som cosi take pri filme potreboval. Nerobi mi problem najst si vlastny zmysel pri umeni, no tuto som problem mal. Nerozumiem Kubrickovemu ponimaniu scifi. Ano to spojenie valcikovej hudby a pohybu vesmirnych lodi je pekny napad, ale ak to trva minuty, caro sa vytrati.podobne je to aj so svetelnou scenou pri konci filmu (osobne ju volam setric obrazovky), ktora trva celych desat minut a nevyvolala vo mne nic ine ako nudu a potrebu menit polohu pri jej sledovani. Nemam nic proti dlhym statickym zaberom, ale ocakavam, ze to co som videl v zaberoch predtym, mi ponukne moznost vyuzit tuto staticku cast filmu na premyslanie o nich. Zialbohu nedialo sa. Cely cas som mal pocit, ze herci nie su snad pre Kubricka nejako dolezity a tak najlepsom postavou vo filme sa pre mna stal HALL a herci hrajuce predchodcov ludi na zaciatku filmu. Film ma urcite prekrasne sceny (kost-vesmirna lod je jedna z najkrasich ake som kedy videl), no ako celok ani na druhykrat (po priprave nan) nezafungoval. Mozno inokedy, mozno neskor.

Sirotčinec (2007)

Sirotinec je film, ktory mi pripomenul, preco uz od mala nemam rad horrory. Lebo z nich ide (logicky) strach.Posledne roky som horrory sledoval ako zabavu, kde sa sem tam objavila nejaka lakacka. A tak pred zaciatkom filmu sme s priatelkou zhasli svetla aby sa ucinok strachu zvysil. Asi po 15 minutach svetla svietili naspat, film sme stopli asi 3x pricom naposledy s tym, ze toto dopozerame az zajtra a cez den (pozerali sme to po pol noci). No nakoniec sme to dopozerali a utvrdili sa, ze velakrat ani nebol dovod prizmurovat oci so strachom co uvidime. Film ma tak vynikajucu atmosferu, ze je vlastne jedno, ci nieco uvidime, pretoze ta neistota bola horsia. Obraz a zvuk vyborny, pribeh OK (pointa je vlastne pekna), herecke tvare nezname, no super odohrate. Na druhykrat by to uz tak nefungovalo, no ani nemusi. Staci raz a poriadne.

Tenkrát v Americe (1984)

Tak toto ma velmi nezobralo. Pribeh ma vobec nezaujal. Vzdy som mal pocit, ze toto som uz niekde videl. Nejake prekvapenia sa na konci nekonali, ako sa to skonci mi bolo uplne jedno.Nabeh to malo celkom dobry, ale skoda je ze sa film nakoniec sustredil poriadne len na jeden charakter a to de Nirov. James Woods je fajn, ale ako zidovskemu mafianovi som mu velmi neveril. Ostatne dve chraktery neboli vykreslene skoro vobec a mam pocit, ze sa za cely film ani nijak nevyvijali ( a kde dopredele zmizol Pesci?). Dokonca ani ta hudba, nebolo co som cakal a hlavna melodia mi skor liezla na nervy, pretoze mi propominala hudbu, ktora by sa hodila ako pozadie pre recitovanie basne. Z celeho filmu mi v pamati ostali niektore exterierove zabery (deti vs. most, stovky ludi na ulici a pod.). A ta dlzka filmu je neskutocna. Az tak doleziteho sa v zivote charakterov nestalo, tak naco to bolo natiahnute na 4 hodiny? Tak to vie len Leone.

Žena pod vlivem (1974)

O tomto filme sa hovori, ze do svojho natocenia nevzniklo nic podobne. No ja som to videl o 34 rokov neskor a tiez som nic npodobne este nevidel. Na Cassavetesa som sa tesil dlho a zacal som prave tymto filmom. Mistrovsky zahrane charaktery na ktore sa obcas naozaj tazko pozera. Na jednej strane sme nuteni sledovat sceny kde su postavy v krajnych emocnych situaciach a na strane druhej je vela scen neukazanych a sme velakrat nuteni domysliet si, co sa stalo alebo kto je kto alebo. Vela krat naozaj tazko pozeratelny pribeh , od ktoreho som necakal "rozuzlenie" ci veselsi zaver. Tazko povedat ci sa to splnilo alebo nie. Jedina istota tohto filmu pre mna bola v tom, ze som rozmyslal, nad pricinami "sialenstva" Mable. Urcite tlak okolia, snaha byt ukazkovou mamou a manzelkou bijuca sa so snahou ostat sama sebou. Jedinou osobou, s ktorou si Mable rozumie je jej muz (perfektny Falk), ktory ju miluje ma vsak problemy vyjadrit sa spravne a fungovat ako "riadny" otec a manzel. Nakoniec obaja pochopia, ze len oni sami (plus ich tri deti, ktrore ich miluju) si mozu rozumiet a mat statny zivot. To chcel povedat Cassavetes? Mozno ano, mozno nie. Kazdy sa s tymto filmom musi vyrovnat sam. Trochu mi pripomenul Buffalo '66. tiez sa na to obcas nepozeralo lahko a podobne ako Rowlandsovej a Falkova postava boli jedne z najkomplikovanesjich filmovych charakterov ake som kedy videl. A podobne ako Buffulo aj tento snimok si budem ako jeden z najzaujimavesich aky som kedy videl.