• Western

Hokejový zázrak (2004)

Tento film mě překvapil jak příběhem, tak zpracováním. Oslava amerických hochů je zde podána velkou dřinou, ne jen jako filmové pozlátko. Komentovaný průběh hlavního zápasu ve mě chvilkami vzbuzoval pocity, jako při opravdovém hokeji. Nejsem žádný velký sportovní fanda, ale toto mě bavilo.

Cesta kovbojů (1994)

Nenáročná oddychovka a taky už má svůj věk (momentálně 25 let). Podstatné je, že je film postaven na jménech Woody Harrelson a Kiefer Sutherland. To je asi pro většinu ten důvod, proč si film pustí a je to také důvod, proč nad filmem přimhouřit oko.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Udělat film o ničem tak, aby se divák skoro tři hodiny díval na barvité obrázky, nenašel žádný děj a přitom byl spokojený, to je také umění. Tarantino si chtěl splnit sen a asi je spokojený. Film určitě neosloví komerčního diváka. To, co ví divák předem, to tak je: Atmosféra dávných hollywoodských let a vymazlená do všech možných drobných detailů. A k tomu si dovolil navíc trochu své vlastní fantazie ...

Zastavení na Missouri (1976)

Film je dost zajímavý. Má svůj osobitý ráz, ale přesto by si zasloužil trochu víc klasiky, akce a napětí. Nicholson a Brando zaslouženě zvedají celkovou úroveň.

Tokarev (2014)

Tajně jsem doufal, že budou odpovídal alespoň vyznačená procenta. Kromě několika rychlých a brutálních akcí si už na filmu není co vzít. Cage je tu jen proto, aby se lidi omylem chtěli podívat. Jeho žena - toporná blbka. Ostatní děj zdlouhavý a nicotný. Toto opravdu není potřeba vidět.

Cesta samuraje (2010)

Abych film trochu ochránil, zařadil bych jej jako pohádku. I když pro otrlejší děti. Příběh plný jakoby "uměleckých" obrazů, zpomalené a zrychlené záběry a to všechno v dostatečném množství a na úkor samotného příběhu. Zpracování zajímavé, jinak jednohubka.

Nebezpečný náklad (2016)

Hodně velké Béčko. Ale plusem je, že nenasere. Jednoduché, naivní, prostě omalovánky pro děti (ne obsahem). Akcí je dost a musíme jejich styl přijmout vzhledem k těm zmíněným omalovánkám. A Willis? Bohužel i oblíbení herci ve vyšším věku dementí a berou role, kde mají být jen na ozdobu. V tom případě by to chtělo trochu sebekritiky a pohled do zrcadla.

Johnny Guitar (1954)

Westerny mají opravdu spoustu tváří. V tomto případě jsem viděl v první půlce filmu divadelní představení v jedné místnosti - saloonu. Druhá půlka klasický dobrodružný film. Z filmu dýchá jeho stáří, ale není to na škodu. Potěší to jako pohled na jiné staré filmy.

Breakheartský průsmyk (1975)

Velice zajímavý počin. Tajemná detektivka v prostředí jedoucího vlaku. To už tu bylo. Ale ne ve westernovém prostředí. Co se zpočátku zdá pomalé, se postupně dobře rozvíjí, až do akcí. Opravdu příjemná změna z těchto končin.

Nedotknutelní (2017)

V první chvíli napadne, že je to "jen nadprůměr". Ale je to proto, že jsme to už viděli ve francouzské verzi. A dějově (nebo zpracováním) je to hóóóódně stejné. Tak proto je původní verze lepší a nedostižná. Byla první. V té nové - americké - byl asi černoch sympatičtější, protože více zapadal do reality. Francouzský černoch (zpětným pohledem) byl hodně africký. Vzhledem k tomu, že FR snímek ve své době neměl v Americe nijak velký úspěch, tak si zřejmě amíci museli toto dílko udělat po svém.