• Krátkometrážní

Kořist (2019)

Floridu zasiahne krutý hurikán a väčšina obyvatelov musí byť evakuovaná. Haley (Kaya Scodelario) sa snaží dovolať svojmu otcovi, ten ale telefón nezdvíha. Preto učiní rázne rozhodnutie a vyberie sa napriek drsným podmienkam do jeho domu. Vietor a voda ale nie sú jediným prírodným živlom, ktorý ju bude ohrozovať. - Končí nám dekáda, a ked sa pozriem na filmografiu Alexandreho Aju, tak je pre mňa asi jej najväčším hororovým sklamaním. Z originálnych a hlavne desivých hororov prešiel na úplne generické nezmysly, ktoré neprinášajú nič nové. Rovnaký je aj jeho najnovší počin Crawl, v ktorom ma bavili asi tak prvé 4 minúty, keď tam bola výborná kamera so zábermi na vyšportované ženské pozadia. Potom už je to len úplne predvídatelná záležitosť plná digitálnych príšeriek, a aj keď sa herci sakramentsky snažia dať tomu nejaký náboj, ich snaha zlyháva na úsmevnom scenári. Tento film som pozeral bez toho, aby som o ňom čokolvek vedel, ale asi si tieto kinohorory vždy dopredu čeknem, lebo pozerať sa na toto ma fakt nebavilo. + herečka z Pride and Prejudice and Zombies + herečka z Mayhem

Krvavá nevěsta (2019)

Zámožná rodina Le Domasovcov sa chystá prijať nového člena. Grace (Samara Weaving) si za muža berie Alexa (Mark O'Brien) a ich svadba je plná radosti. Keď ju rodina večer pozve zahrať si hru, pozvanie prijíma, aj keď si prvú svadobnú noc predstavovala trochu inak. Chápe ale, že keďže rodina získala svoje bohatstvo práve prostredníctvom predaja stolných hier, znamená to pre nich mnoho. Ešte ale netuší, že sa nevinná rodinná hra zmení na hru o život. - Velmi podarený horor. Mám z tohto filmu skvelý pocit hlavne preto, že si to režiséri odmakali a dostali sa z americkej indie scény do kín po celom svete vďaka svojmu talentu a úsiliu. Tvorcovia zvolili velmi dobrú tematiku, pretože tento subžáner je jeden z mála, ktoré ešte nie sú úplne vyčerpané a dokážu prísť s niečím novým. Samara Weaving je fenomenálna a som rád, že je v hororovom žánri velmi aktívna, pretože ona sem patrí vďaka svojmu menu už od narodenia. Velká škoda, že sa neobjaví v sequeli k The Babysitter. Bol som prekvapený aj množstvom gore, ktoré je na kinohoror na velmi chutnej úrovni a je sa na čo pozerať. Pred koncom som váhal medzi troma a štyrmi hviezdičkami, ale finále ma velmi pobavilo a každému sa ušlo to, čo si zaslúžil. Tiež ma zaujalo viacero zvratov, ktoré úplne rozhodili moje predpoklady o tom, ako to celé skončí, takže po dlhej dobe svieži horor, ktorý na konci dokáže prekvapiť. PS: Takto nejak si predstavujem rodinné oslavy u Clintonovcov. Nanešťastie je tu namiesto odvážnej nevesty nejaké neplnoleté dievčatko od Epsteina, ktoré sa ďalšieho dňa v žiadnom prípade nedožije. + Samara Weaving + herec z The Ring a Yoga Hosers + herečka z Saw VI, Nurse 3D a Wolves + herec z Regression + herec z Our House

La Llorona: Prokletá žena (2019)

Sociálna pracovníčka Anna (Linda Cardellini) má za úlohu vyriešiť prípad matky, u ktorej je dôvodné podozrenie, že sa o svoje ratolesti nestará tak, ako by mala. Ženu pozná a verí, že ide o omyl, ale pri kontrole jej bytu nájde deti v hrôzostrašných podmienkach a musí ich matke odobrať. Netuší ale, že matka ich v skutočnosti chránila pred duchom krvilačnej ženy z mexických legiend, a že ich namiesto vyslobodenia odsúdila k záhube a zároveň si podpísala rozsudok, ktorý ohrozí aj jej vlastnú rodinu. - Asi ako každého, kto sa o horor aspoň trochu zaujíma, ma prekvapila správa o tom, že tretia časť najúspešnejšej hororovej série modernej doby sa dostala do rúk chlapovi, ktorý natočil len jeden (aj keď fakt slušný) krátkometrážny horor. Myslel som si, že pán Chaves v sebe musí skrývať obrovský talent a hneď som bol nadšený z toho, že sa ešte pred vydaním The Conjuring 3 dočkám jeho debutu. Ten ale vôbec nepotešil a La Llorona je len ďalším bezduchým príspevkom do takmer totálne znefunkčneného subžánru ducharín. Mám pocit, že aj keď mal režisér napísaný scenár od akýchsi týpkov, ktorí rovnako ako on ešte nič nenatočili, zobral si namiesto neho malý diárik, kde mal vypísané tie najväčšie hororové klišé, a dal si za ciel všetky si ich odfajknúť, takže z toho vznikol horor plný dunivých zvukov, prítomné jump scares prekvapia už fakt len človeka, ktorý nevidel žiadny horor z posledného desaťročia, a taktiež nemohlo chýbať finále plné CGI, v ktorom lieta všetko, čo sa v dome nachádza, a nezáleží na tom, či ide o živé alebo neživé predmety. Nechcem to ale len kritizovať a musím uznať, že minimálne scéna s dáždnikom je super. Taktiež herci sú fakt príjemní a už som raz k jednému hororu písal, že James Wan je expert na objavovanie detských hororových talentov a tu to platí dvojnásobne. Pána Chavesa by som tiež ešte úplne neodsudzoval, pretože si myslím, že mu do tohto projektu výrazne zasahovali páni Wan a Dauberman a namiesto toho, aby mu dali možnosť naplniť svoj potenciál a vytvoriť inovatívny horor, od neho skôr žiadali, aby vytvoril niečo uspokojivé pre masy. Tudy cesta ale rozhodně nevede, takže stále platí slogan Make Horror Great Again! + herečka z Circle + herec z Deep in the Darkness a American Horror Story + herec z Annabelle + herečka z Outcast

Little Monsters (2019)

Skupina detí sa so svojou vyučujúcou slečnou Caroline (Lupita Nyong'o) chystá na výlet. Na poslednú chvíľu sa ale jedna z matiek, ktorá mala pomôcť s organizáciou, ospravedlní. Zhodou náhod sa v škole práve nachádza David (Alexander England), ktorý sem priviedol svojho synovca, a keďže mu Caroline ihneď padne do oka, ponúkne sa, že na výlet pôjde s triedou aj on. Ešte ale netuší, že ho čakajú omnoho nebezpečnejšie povinnosti, ako postarať sa o bandu nezbedných detí. - Tento projekt mi bol z nejakého neznámeho dôvodu velmi sympatický už od chvíle, kedy ho ohlásili. Nakoniec sa moje pozitívne pocity našťastie potvrdili a nesmierne som si ho užil. Dej ma chytil už od prvej minúty a dosť ma prekvapilo to, že sa tvorcovia nesústredili na Lupitu Nyong'o hneď od začiatku, pretože som čakal, že sa prostredníctvom nej budú zase tvorcovia snažiť film spolitizovať, a na takéto veci už v poslednej dobe pri hororoch fakt nemám náladu, takže ich pozerám stále menej. Našťastie sa tu žiadne podobné nezmysly neriešia (aj keď sa tam v pozadí na TV objaví ten chlapček zo Sýrie) a celý film je zábavný a plný akcie. Na to, že je to film s deťmi, je to dosť vulgárne, plné bravúrnych hlášok, ale stále si to dokáže vďaka dospelým hercom a chémii medzi nimi a deťmi udržiavať tú detskú naivitu a nevinnosť, čo je v niektorých scénach úžasné. Dokonca som si dosť užíval aj scény s tým Darth Vaderom, aj keď absolútne netuším, čo to má byť zač. No a finále, kde všetko rozbíjajú s traktorom, je pre mňa ako chlapca z dediny splneným snom. Plusom sú aj pomalí zombies, pretože tí sa v moderných hororoch objavujú len zriedkavo. Nájdu sa tu aj negatíva a tými sú malé množstvo vrážd a málo gore, ale u mňa to vykompenzoval záverečný masaker, takže bez problému by som si pozrel o pár rokov dvojku a musím dát za pět. P.S.: Divákom, ktorí nemajú angličtinu na vysokej úrovni, odporúčam počkať si na titulky, pretože miestne prízvuky sú dosť hardcore.  EDIT: 30.12.2023 - Pred druhým zhliadnutím som si myslel, že hodnotenie pôjde nižšie, pretože prvé zhliadnutie bolo v čase, keď som mal dlhšiu hororovú prestávku, ale opak je pravdou a Little Monsters som si aj po druhý raz nesmierne užil. Všetko tu funguje tak ako má a je to natočené presne podla môjho vkusu, takže päť hviezdičiek tu právom zostáva. + herečka z Us + herec z Alien: Covenant + herec z See No Evil

Love, Death & Robots (2019) (seriál)

Súbor osemnástich krátkometrážnych snímkov, ktoré sa prelínajú tematikou lásky, smrti a robotiky. Väčšina z nich je tiež spracovaná pokrokovými animáciami. - Podla mňa divácky nesmierne atraktívny projekt, pretože každý si v tom množstve dielov nájde niečo, čo si užije alebo čo ho prinúti zamyslieť sa. Naviac je tu naozaj pestrá kombinácia žánrov, ktorá prinesie v každej epizóde niečo nové. U mňa ako u silného patriota jednoznačne vyhráva posledný diel. Nie tematicky, ale spracovaním a hlavnou myšlienkou, kedy človek obetuje všetko až do posledného dychu. Ďalej dosť vyniká epizóda Beyond the Aquila Rift, kde sa objaví svet Upside Down a animácia tu je až strašidelne realistická, rovnako ako desivé posolstvo tejto epizódy. Epizóda s názvom Three Robots mňa zase najviac rozosmiala, pretože milujem mačky a interakcie troch robotov s nimi boli úžasne napísané. Za spomenutie ešte stoja The Dump s pekným monštrom a Suits s nádhernou súdržnosťou postáv. Ostatné epizódy ma nezaujali až tak výrazne, ale verím tomu, že vyhovejú zase niekomu inému, keďže tento projekt nie je určený len hororovým fanúšikom. Pevne dúfam, že sa dočkáme aj druhej sezóny, lebo v tomto vidím obrovský potenciál, či už pre skúsených tvorcov, alebo aj úplných nováčikov.

Máma (2019)

Partia kamarátov sa snaží dostať k alkoholu a preto oslovujú dospelých, či by im nepomohli. Väčšina z nich ich pošle kade lahšie, ale našťastie natrafia aj na pohodových dospelákov, ako je napríklad Sue Ann (Octavia Spencer). Tá im ochotne pomôže a dokonca ich pozve aj do svojho domu, kde sa mládež nemusí obávať toho, že by ich náhodou pristihol nejaký strážca zákona. Jej pivnica sa pre deti stane miestom odpočinku a ona sa stane ich náhradnou matkou. Ale len do chvíle, keď nerozvážni mladiství porušia jej pravidlá. - Popravde som kvôli hereckému obsadeniu vela nečakal, keďže ide okrem Octavie Spencer prevažne o televíznych hercov, ale paradoxne považujem práve herecké výkony za najsvetlejšiu stránku tohto inak menej záživného hororu. Scenár sa dá tiež pochváliť, a aj keď je dej dosť predvídatelný, práve spomínané herecké výkony ho robia v mojich očiach záživnejším a dynamickejším. Celá zápletka drží vďaka retrospektívnym scénam dobre pokope a dáva na konci zmysel, ale je tu až príliš cítiť režisérovu opatrnosť a to, že s hororom nemá žiadne predchádzajúce skúsenosti. Pre pohodový večer ideálny film, ale v kinách tento typ filmu nemá šancu uspieť. + herečka z Halloween II a The Shape of Water + herec z No One Lives + herečka z A Haunted House 2 a Pandemic

My (2019)

Rodina Wilsonovcov sa vyberie na dovolenku na chate pri jazere a všetci sa tešia na víkend plný zábavy. Ich relax ale uprostred noci prekazia neznámi návštevníci, ktorí stoja na ich pozemku a nevyzerajú, že by mali v úmysle odísť. - Po Get Out bol tento horor samozrejme silno očakávaným kúskom, ale z výsledku nemám úplne dobrý pocit. Celý dej je samozrejme precízne vykonštruovaný a chyby v oblasti scenára, atmosféry alebo logiky konania postáv by človek hladal zbytočne. Práve s postavami mám ale ja osobne problém, pretože skvelý výkon Lupity Nyong'o je až príliš výrazný a ostatné postavy až nepríjemne zatieňuje a stavá ich na úroveň béčkových hororových hercov. Naviac som nepochopil režisérove úplne zbytočné komediálne vsuvky. Tie samozrejme fungovali v Get Out, kde je ústrednou postavou mladý týpek, ale vkladať ich do scén kde matka bojuje aby ochránila svoju rodinu mi príde nevhodné. Na druhej strane násilie je tu slušne vystupňované a ideálne skombinované s psychologickým terorom, takže v tejto oblasti sa nemám na čo sťažovať. Uvidíme s čím pán Jordan Peele príde ďalej, ale Us je dôkazom, že nie vždy je dobré mať fenomenálny debut, pretože potom sú očakávania velmi velké a mnoho divákov zostane sklamaných.

Noční můry z temnot (2019)

Počas Halloweenu 1968 sa rozhodne partia tínedžerov vstúpiť do tajomného domu na okraji mestečka Mill Valley. Ten kedysi patril rodine Bellowsovcov, ktorí sú centrom mnohých príbehov, ktoré sa v meste povrávajú. Nájdu tu strašidelnú knihu, ktorú napísala Sarah Bellows. Keď zistia, že najnovšie príbehy sú napísané čerstvou krvou, vedia, že sa ocitli v obrovských problémoch. - Príjemný jesenný horor od Andrého Øvredala, ale sú na ňom nanešťastie až príliš zretelne vidieť PG-13 obmedzenia. Príbeh je pútavý a naladený na podobnú vlnu ako viacero hororov s detskými protagonistami, ktoré vznikli v posledných rokoch, takže fanúšikov podobných snímkov určite nesklame. Osobne ma najviac zaujali desivé masky, ktoré precízne kombinovali praktické a CGI efekty do miery, ktorá nebola vôbec nevkusná, ale naopak pôsobila decentne. Hlavní hrdinovia mi tiež celkom sadli, takže sa k tomu pred budúcim Halloweenom možno vrátim.

Nosferatu (2019) (seriál)

Pre teenagerku Victoriu McQueen (Ashleigh Cummings) je najoblúbenejšou činnosťou brázdenie lesov v okolí jej bydliska na motorke. Počas jednej z týchto jázd zisťuje, že má nadprirodzené schopnosti, ktoré jej pomôžu nájsť veci, ktoré sa stratili. Keď zmizne miestne dievčatko, ktoré dobre pozná, a záchranné zložky sú bezradné, uvedomí si, že jej schopnosti jej môžu pomôcť dieťa zachrániť. To ale ešte netuší, že sa bude musieť postaviť zvrátenému chlapovi s menom Charlie Manx (Zachary Quinto). - Bravúrny námet, katastrofálne spracovanie. Takto by som popísal tento seriál. Zo začiatku ma dej velmi chytil, ale už po pár epizódach sa hororové prvky vytratili a riešili sa tu skôr tradičné teenage veci, ktoré normálne v hororoch oblubujem, ale tu sú tak nesympatické postavy, že ma to vôbec nezaujalo. To sa ale nedá povedať o Zacharym Quintovi, pretože ten hrá fenomenálne a oproti ostatnému hereckému obsadeniu je úplne inde. V závere to prekvapivo dosť ožilo a tvorcovia celkom slušne nabudili na druhú sériu, ale ešte si velmi dobre rozmyslím, či sa jej oplatí venovať čas. + herec z American Horror Story + herečka z Hounds of Love + herečka z Dead of Summer

Oscar 2019 (2019) (pořad) odpad!

A Quiet Place samozrejme nevyhralo, ale na to sme si už u hororov zvykli, pretože najdesivejším prvkom je pre Hollywood muž na čele USA. Som rád, že aspoň Lady Gaga zúžitkovala svoje skúsenosti z American Horror Story. Jediné, čo tomuto Orange Man Bad cringefestu chýbalo, bola minúta ticha za chudáčika Jussieho Smolletta. #MAGA #Trump2020 #BuildtheWall