• Krátkometrážní

Shrapnel (2023)

Béčková strieľačka s motívom záchrany z pazúrov kartelu. Klasický americký motív, podobných nízkorozpočtových filmov vyšlo už niekoľko, niektorí herci však nie sú ani tie béčka, ale už céčka ako zo zbierky od Michala Davida.

Angelika (2013)

Romantika pôvodnej verzie, ten duch historickej doby, kdeže to je? Aj krása Angeliky, pri všetkej úcte, zmizla. Nora Arnezeder síce nie je Nora Mojsejová, ale na Michele Mercier ani zďaleka. Depejrac starší o generáciu viac než by v skutočnosti mal byť. Pomaly jej mohol byť pradedo a oni tam dajú sexuálnu scénu, ako medzi neukojenými teenagermi. Nič, nečudo, že z toho už žiadna dvojka nebola, táto by nebola ani markíza Španielov, nieto ešte anjelov.

Bešenstvo (2023)

Tak neviem, či tým teraz niečo neporušujem, lebo pozerať v roku 2023 film z Ruska môže byť porušením 12. balíčka sankcií, ktoré ničia Putina prevelikým spôsobom a nechcem, aby na mňa z Pražského hradu so šabľou v ruke vytrielil agent Pávek, čo by tvrdý ochranca demokratických hodnôt, hlavne teda za komunizmu. Avšak prizvukujem, že film bol natočený ešte v roku 2021, čiže ešte v čase, keď sme normálne brali ruskú ropu aj plyn a nemuseli ju prebaľovať cez Čínu, Indiu a USA, aby sme sa cítili, že už nie je ruská a priplatili 100%. Takže snáď to nebude na povraz, keď poviem, že áno videl som a pekná príroda to veru bola. len žiť by som v nej nechcel. Škoda, že film si nevedel vybrať medzi drámou o boji so závislosťou a survivalom, pretože nakoniec sa ukázalo, že ten survival je len taký doplnok (hoci som myslel, že bude hlavnou témou) a preto sa ani nebabrali s tými nakazenými divými zvieratami. Takže do očí bila tá slabá digitalizácia, ako pod vedením Remišovej. No inak dobré dielko, dá sa pozrieť.

Fanfán Tulipán (2003) odpad!

Taký rozdiel medzi skvelým originálom a remakom by nevznikol ani keby Zdeněk Troška šiel prerábať Cameronov Titanic za mesačný rozpočet Barrandovu. Z originálu sála ten pravý duch histórie, z tohoto sála akurát tak paródia na Asterixa a Obelixa. A do tohto išla Penelope, hoci nerozpráva francúzsky. Evidentne jej nepreložili scenár.

Kam, pánové, kam jdete? (1987)

Heřmánek ako rebel, ale nenašiel som jediný dôvod, prečo mu fandiť, teda okrem toho, že Valentová fakt nie je môj typ, skôr antityp. Samozrejme som si vedomý režisérskeho presahu, ako sú detailne zábery na hustého bobra Miroslavy Pleštilovej, že až filcky skoro do objektívu vyskočili, ako aj umelecké stvárnenie prepichovania pľuzgiera na Harmančekovom dôstojnom chodidle - to ma dojalo viac ako dielo sfetovaného kubistu, ale predsa len, asi som na tak vysoký umelecký štýl ešte nedorástol.

Na dně (2023) odpad!

Výrok: "A teraz už neucítim tú chorobnú, zvrátenú homosexuálnu skazenosť, ktorou obťažujete moje kresťanské telo.", hovorí za všetko, o čom má byť táto "komédia". Navonok akože šialená gay zábava s prístavkom krimi zložky, ale pod povrchom nenápadne jasne stanovené, že čo je zlé a čo je dobré. A to dobré je napríklad, že v úvodnej scénke vyhoní muž mužovi, alebo o pár chvíľ dôjde aj k pomerne násilnému fajčeniu a o Sparty ani dlhé Marsky nejde. Nič iné však očakávať nemôžeme, keď scenár aj hlavnú postavu obsadil profesionálny buzerant. Podľa neho vlastne polovica mužov len kryje, že majú radi vývody vylučovacej sústavy, no a keď to tak pôjde ďalej a necháme tvoriť a tlačiť dopredu tieto úžasné a na cracku bujaré radiátory, tak hetero bude opovrhnutia hodná menšina. Len promiskuita s prízvukom na kakaové venčeky je prístupná, inak si fujky homofób!

Divoké srdce (2020)

Dobrá dráma, ktorej ne lepšie hodnotenie chýbal moment prekvapenia, ktorý nijako nemohol prísť, pretože z danej skladačky bolo divákovi dávno jasné, kto je za dávnou tragédiou. Neprispel ani koniec, ktorý zas poskladal všetko rýchlo naraz, aby boli nejaké slzičky. Romantickú dráma a thriller v jednom na atmosférickej úrovni celkom dobrej, ale s viditeľnou snahou šokovať, no nešokuje ani odsúdeného pripojeného na elektrické kreslo.

The Mill (2023)

Od obchodníka k vyspelej Amerike 19. storočiu, teda k zotročeniu. A nároky na tvrdú prácu sa zvyšujú čoraz viac, až človek zisťuje, že tu nejde o otroctvo ako také. Tu ide o realitu slovenskej fabriky 21. storočia. Korporátny útlak ako paralela k otroctvu, kde sa kvóty stále len navyšujú, ale plat ostáva rovnaký, vlastne po inflácii ešte klesá. Možno minimalistické prostredie a nie najdrahší film, ale tá myšlienka má veľa do seba. Niečo, čo doprajete viacerým šéfom, vedúcim či personalistom.

Přísně tajné místo činu (2022) (seriál)

Hm. Tak hneď prvá časť je napríklad o zmiznutí dieťaťa a jeho zavraždení. A ono to je strašne suché. Suché ako rizling vlašský alebo hrdlo alkoholika o šiestej ráno.

Dívka, která unikla: Příběh Kary Robinsonové (2023) (TV film)

Katie Douglas. Čo ja viem, to keď v 25 rokoch hráš 15-ročnú, to je výhoda, alebo nevýhoda? Súhlasím s  tým, že hrá po druhýkrát unesenú, ale o poznanie horšie. Napriek znásilneniu a zločinu ako takému, napriek úchylnému a spoteno-uslintanému úchylovi tu však divák nepocíti žiadne zhnusenie, odpor, vôbec nič poriadne expresívne. Film vôbec nevyužil svoj potenciál ani deviantovu potenciu, Len príbeh odrozpráva a Katie každých desať minú pustí slzu z oka.