Saw 6 (2009)

6.Časť série Saw je plnokrvný thriller, ktorému pomáha detektívna časť, kedy sa slučka okolo sadistu Hoffmana postupne sťahuje. Výmena režiséra pomohla, vydaril sa casting aj dej okolo "hry" bol zaujímavý, tretí najlepší film série. 73%

Godzilla Minus One (2023)

Godzilla minus One je film, ktorý okrem toho, že získal Oscara za vizuálne efekty s pomerne chudobným rozpočtom, taktiež dosahuje slušné hodnotenia, aj preto sa stal jedným z očakávaných highlightov roka 2023. Po zhliadnutí musím žiaľ skonštatovať, že ide o komorný japonský snímok, kde scény s Gozdillou fungujú výborne a scény bez nej nefungujú vôbec. Buď mi je tamojšia mentalita ale že totálne vzdialená alebo herci predviedli mizerné výkony s nezmyselnými dialógmi aj scenárom. Za mňa to druhé. 63%

Saw 4 (2007)

Saw 4 prekonalo ešte aj saw 3, žiaľ v negatívnom svetle, tu už ani ten zaver nefunguje, tvorcovia tak motali až sa domotali, veľmi zlý film, už skôr nudný ako napínavý. 27%

Saw 3 (2006)

S nástupom Saw 3 prišiel aj úplne iný cieľ celej zvyšnej série - viac krvi, viac divákov. Inteligencia, plánovanie, kvalita - to všetko dostáva na frak, jedine John Krammer sa tu azda paradoxne drží najlepšie. Zvyšné postavy boli nezaujímavé, scény nezvládnuté, Amandu pokazili úplne, jednu z najviac sympatických postáv prvých troch častí doslova odpísali zo scenára hneď v úvode, trojka je zlyhanie, ktorému už konkurujú jedine zvyšné pokračovania. 34%

Saw 2 (2005)

Prekvapivo minimálne tak dobré ako prvá časť! Za mňa je dvojka veľmi podarené pokračovanie a skvelo dopĺňa v mnohom jednotku, vydaril sa casting, taktiež pomohlo ze na scéne mame viac Tobina Bella alias Jigsaw a jeho monológy a plánovanie je podané mrazivo a kvalitne. Záver sa taktiež podaril, v zásade prvé 2 filmy série Saw sú zvládnuté na veľmi vysokej úrovni. 88%

Saw: Hra o přežití (2004)

James Wan a Leigh Whanell prakticky vo svojej veľkej premiére hýria nápadmi, akciou, štýlom i hudbou, v zásade vytvorili dnes už kultovú seriu Jigsaw. Veľká výhoda prvého filmu bola v jeho sofistikovanosti, žiadne samoúčelné krvavé scény ako nastúpili neskôr, inteligentná premisa s geniálnym zvratom na konci (pokračovania už iba horko ťažko napodobňovali) , výborná gradacia aj skvelý a originálny soundtrack. 88%

Přichází Satan! (1976)

Old school horor a veľmi podarený, hlavne casting vyšiel okrem matky malého Damiena na jednotku, toľko chválený soundtrack nebol za mňa až tak výrazný, ubrala mu najmä kvalita produkcie danej doby. Čo by sa mohli dnešní páni režiséri inšpirovať je hlavne postupné dávkovanie deja aj atmosféry, malý anciáš nie je ani zďaleka taký evil, skôr celá mystéria okolo neho a to je skvelé. Za celý film divák neuvidí jediného démona ani ducha, napriek tomu ide o kvalitný a oceňovaný film, ktorý sa radí do najlepších hororov svojej doby po boku Vyháňača diabla či Rosemary baby. Snímka mi zároveň pripomenula, že tých satanov muselo odvtedy pribudnúť keď sledujem dnešných politikov - skvelá analógia z filmu, ktorá sedí a bude sedieť asi vždy. 82%

Úsměv (2022)

Tempo hororu Úsmev je pomalšie, zameriava sa prevažne na atmosféru a chovanie postáv. V takomto prípade ale potrebujete kvalitne a zmysluplne napísanú hlavnú postavu, čo žiaľ v prípade tejto snímky funguje presne naopak. Horor sa snaží byť originálny, ale vo výsledku je ťažko predvídateľný, najlepšia analógia je so snímkou It follows. Vo výsledku priemerný film s väčším množstvom klišé scén ako autori pôvodne zamýšľali. 57%

My (2019)

Po obrovskom úspechu v debute Get out! režisér Jordan Peele je v pokračovaní Us pod oveľa väčším tlakom očakávaní od divákov, nuž väčšinu novým počinom sklame. Je to úplne iný prístup k látke aj k téme, stále platí, že Peele je schopný byť oproti konkurencii vrámci hororov veľmi originálny, zážitok zo snímky ale zdvíha herecky kvalitná Lupita Nyongo a predovšetkým Michael Abels, ktorého soundtrack je za dlhé roky v hororoch absolútne fenomenálny. Samotný dejový koncept je ale pomerne rozbitý a vôbec si scenár neustrážil tak dobre, ako práve v predošlom hite. 73%

Nene (2022)

Jordan Peele ukazuje opäť svoju kvalitu v horore Nope, ktorý má predovšetkým prívlastok ORIGINÁLNY. Vrámci hororov konečne žiaden démon duch ani predvídateľné klišé, naopak u neho už tradične atmosféra, totálne bizarné postavy a ich správanie, no najmä pochopenie diváka - keďže drvivá väčšina sa bojí toho, čomu nerozumie a nevidí. Predstavivosť autora aj diváka je kľúčová, Nope ponúka niekoľko skvelých sekvencií, ktoré ostanú v hlave, jediný nedostatok a pomerne výrazný vo filme, je rozbitý, resp. nedorobený koncept so šimpanzom Gordym, tam to celé vyšumelo dostratena. 80%