Halloween zabíjí (2021)

Chce toho člověk od slasheru tak moc, když žádá alespoň ZÁKLADNÍ děj, interakci postav a špetku logiky? Nic velkého, jen prostě základní prvky, u kterých si nebude ťukat co 5 minut na čelo, co že to tady ti chytráci zas vymysleli. Pořád ta stejná písnička - Myers, kterému se kulky vyhýbají, kterého oheň nepálí a který je zázrakem schopen už po několikáté přežít svoji smrt ubodáním, upálením i ustřílením, putuje od domu k domu a vraždí, co mu přijde pod ruku. Že jsme tohle viděli přesně v minulém díle? Ano! Tenhle je totiž na chlup stejný bez sebemenší inovace nebo prvku navíc! Demence postav nezná hranic a s klidem můžu říct, že z hlediska chování charakterů jsem horší film neviděl a dialogy jsou naprosto stupidní a otřesné. Skalní fandové série a slasher milovníci se budou pózersky rozplývat, jak úžasný nový Halloween je, ale kromě občasného šťavnatého gore (které by mimochodem i tak mohlo být o třídu lepší a originálnější) a Carpenterova soundtracku zde nestojí nic ani za zmínku. Aneb když někdo vysere famózní, voňavé a nablýskané hovno, pořád je to hovno - lépe by se film shrnout nedal a je mi zle z toho, co jsou schopni tvůrci vypustit do světa a co jsou někteří diváci schopni na plnou hubu žrát. Obrovské zklamání, děs a hrůza a raději bych prachy vyhodil z okna, než jít na tohle do kina. Další díl už asi nedám.

Chata (2019)

Od dua Fiala/Franz se dalo čekat něco podobného jak jejich Dobrou mámo a s tím by člověk měl do filmu i jít. The Lodge bych rozdělil na 3 části - u první bude divák naříkat a zívat nudou, při odhalení, o co tady půjde, si bude zarytě zasedávat do sedačky a pomalu se do filmu ponořovat, a při závěru si tak maximálně povzdechne s HODNĚ rozpačitým pocitem, kdy na jednu stranu mu bude v hlavě vrtat: "To bylo jako všechno?" a na druhou zase hodně hluboko pocit "Wow". Nápad velmi dobrý, jen trochu kostrbatě podaný, jelikož po první odzívané hodině film diváka už těžko dostane do zapáleného módu s tím, že by si měl užit zbytek na 100%. Odhalení je šokující, hudba i atmosféra místy nahání husí kůži a závěr by byl taky výborný, jen zkrátka celá první část filmu je divácky strašně neatraktivní a nezáživná, že závěrečná dvacetiminutovka to už horko těžko zachraňuje... Ale sakra, vrtat mi tohle bude v hlavě ještě dlouho, nemůžu se zbavit pocitu, že některé scény filmu jsou v mých očích kvalitní filmařina a přesně můj šálek kávy.

Matrix (1999)

Matrix – místo, ve kterém všichni nosí sluneční brýle i v tom nejtemnějším podzemí, místo, ve kterém skupina nejrůznějších rasových míšenců všech odstínů včetně mulletí ženy skáče deset metrů vysoko a místo, ve kterém ohebnost kyčlí nezná hranic. 1. díl: Absolutně famózní, dnes už kultovní film, skvělý úvod do univerza a nejednou husí kůže. 2. díl: První hodina značně zaostávající, pak už ale 90minutová akční jízda, která nezná konce, bojová choreografie je znatelně lepší, ba místy až excelentní a euforická! Spolu s hudbou naprosto bezkonkurenční zážitek, který mě na tehdejší dobu posadil na prdel. CGI někdy kvalitní, někdy zase naprosto otřesné (viz bitka se Smithem na hřišti), každopádně akce táhne celé první dva díly nahoru a takhle dlouhé choreografie se jen tak nevídají a nemám tušení, jak se tohle někdo mohl naučit a zahrát. 3. díl: Nuda, děs a hrůza. Tohle šlo úplně mimo mě a naprosto se odlišuje od obou předchozích dílů. Hodinové prázdné dialogy místo klasické matrixové akce vystřídá digi-bitva strojů a jen marně v závěrečném díle hledám náznaky, které by jej spojovaly s předchozími díly. Začátek nudný, průběh neoslnivý a závěr neuspokojivý.

Nepřátelé (2017)

Scott Cooper šel zatím mimo mě, ale tohle bylo přesně to, co si člověk představí pod pojmem kvalitní filmařina. Už nekompromisně syrový a brutální úvod, do kterého nás tvůrci bez varování hodili, dokázal určit celý směr filmu a dost jasně naznačil, že tady si nikdo servítky brát nebude. Násilí je vyjádřeno explicitně a nebere ohled na děti či ženy, ale zároveň dostatečně nenuceně a šikovně, aby slabší diváky neznechutilo, dále potěší výborná práce s kamerou a expozicemi krajin, westernový nádech, který je cítit od prvních minut, i excelentní hudební doprovod. Chemie Christian Bale X Wes Studi jako náčelník indiánů je výborná a postupný vývoj jejich charakterů jak z knižního dramatu. Akční scény jsou realistické, indiáni jsou brutální až na krev a kdykoli se objeví na scéně, člověk ví, že je zle. Málokterý film dokáže tak vtáhnout každou sekundou a na to, jak westerny nemusím, tohle mě pohltilo skvěle. Hostiles jsou jednoduše výborně podané drama vykreslující napjaté vztahy mezi dvěma stranami, kde jeden nikdy neví, jestli se dožije zítřka, a zároveň kvalitní westernovka, která si je v akci velmi jistá a ve finále kombinuje dokupy oba zmíněné aspekty - jak závěrečnou řežbu, tak citelnou katarzi hlavních postav. Nemám absolutně výhrady, tohle je klenot a dal bych si ho namístě znova.

Soudce (2014)

Pěkně udělané a nakombinované rodinné drama spolu se soudní síní, kterému hraje do karet skvělé herecké obsazení dodávající na autentičnosti a kvalitě celého díla. Nenudí, zabaví, překvapí i dojme a Downey Jr. je jako vždy výborný. Jediná moje výtka je ke konci, kdy se film věnoval až moc dramatu a pomalu ubíral na dění ze soudní síně - být to naopak, byl bych spokojenější. Z hlediska dramatu plnohodnotný film, z hlediska napětí v soudní síni zdaleka nedosahuje na ostatní žánrové kolegy. I tak ale slušná záležitost a ve výsledku silnější 3ka.

Služka (2021) (seriál)

Za mě v prvním díle možná až nasílu prvoplánovitá snaha o vykreslení zoufalosti hlavní postavy, které se během jednoho dne nepodaří doslova desítka věcí. Nevím nevím, jestli je tohle ta správná forma podání a jestli bude seriál mít co nabídnout po obsahové stránce v dalších dílech… Po 2. díle přestávám sledovat, jelikož si myslím, že seriál nic kloudného nenabídne. Bez hodnocení.

Služka - Za babku (2021) (epizoda)

Za mě možná až nasílu prvoplánovitá snaha o vykreslení zoufalosti hlavní postavy, které se během jednoho dne nepodaří doslova desítka věcí. Nevím nevím, jestli je tohle ta správná forma podání a jestli bude seriál mít co nabídnout po obsahové stránce v dalších dílech…

Born a Champion (2021)

99% filmů s MMA tématikou jsou z hlediska bojové stránky absolutně hloupé, odfĺáklé a neuvěřitelné a povětšinou hloupý příběh s bezcharakterními herci jim na kvalitě nijak nepřidává. U Born a Champion je tomu v bojových scénách stejnětak, akorát jsou méně naivní než jiné filmy, takže výsledek je dobře koukatelný. V čem ale film vyniká a v čem mě nekompromisně dostal jsou emoce, protože charismatické ústřední dvojce spolu se scénářem (ano, ikdyž je kýčovitý, předvídatelný a stokrát viděný) se povedlo ve mě vyvolat takové emoce, že jsem měl hned několikrát blízko k slzám. Příběh MMA je zde trochu upozaděn celou lovestory a příběhem o hlavní postavě, což mi ve výsledku ale vůbec, vůbec nevadí, dobře se na to dívá, má to dobrý feeling, v klíčových scénách dokáže být film napínavý a v jiným zase chytit za srdce. Zápasů je zde dost, finále klasicky směřuje tam, kam všichni čekáme, ale i přes tuhle “brakovitost” jsem si film užil a takhle emočně jsem se už dlouho nevyřádil. Za tohle vše a výkon hlavního herce klidně tu hvězdu přihodím a možná ji časem po uležení vezmu zpět, každopádně pocit po zhlédnutí je dobrý, a to i přesto, že film nejspíš nesedne všem. Pokud se do něj ale divák vžije, bude vtažený naplno.

Coming Home in the Dark (2021)

Z neznámého outsidera se vyklubala příjemná věc, která se mimo jiné kvality může pyšnit hlavně nejvíce šokujícím twistem, který jsem za dlouhou dobu viděl. Rodinka jede na túru, ale po pár hodinách jsou přepadeni párem divných chlápků a postupně začíná teror. Film dokonale kombinuje krásnou práci s kamerou a přírodou v první půlce, perfektní herecké výkony, které donutí diváka doslova trpět s hlavníma postavama, neustálé napětí a hlavně twist ve 20. minutě jakožto naprosto odzbrojující gamechanger, který mě posadil na prdel. Stejně tak celkovému výsledku napomáhá i pomalé odkrývání minulosti hlavní postavy, které film okořeňuje o fajn pointu, a tím jej odlišuje od ostatních žánrově podobných počinů. Jediné mínus je trochu velká zdrženlivost s gore a občas až moc ukecaný děj, ale jinak jde o hodně poctivý, nervydrásající, surový a necitelný thriller, po kterém nejednomu nebude dobře a uvědomí si, jak zničující může být boj o život a nejistota dalšího okamžiku.

Zygota (2017)

Vesmírné scifi s vymazleným vizuálem hlavního monstra, které ale v ničem jiném nevyniká. Příběh nezáživný, vizuál průměrný, závěr špatný a ambice nulové.