Batman: Návrat Temného rytíře, část 2. (2013)

Jediné, co mě opravdu pobavilo, byla ta armádně strižená mužatka se svastikama na nahejch kozách. Ale dokonce i Joker se tady dost vyřádí a vyrobí tolik mrtvol, že už i začínám věřit, že tento animák se pro děcka nehodí. Taky dějová linka se Supermanem se docela povedla a můžu říct a i samotnej Batman mě překvapil, že se takhle odklonil od čistě kladné postavy pěkně do rozporuplně temně ilegální - oproti 1. části je to dějově kvalitativní posun. Co se týká animace, celkové stylizace a přehánění, tak to zůstává stejné, bohužel.

Batman: Návrat Temného rytíře, část 1. (2012)

Ten plakát vypadá tak nadějně, temně rytířsky, ale skutečná animace je úplně o něčem jiném. Je to trapná dětská omalovánka s hrdinou, kterej se prsí nadrozměrnou muskulaturou a kosí zlo jak když někdo kosí do záchodu po požití nadměrného množství chlastu. Vůbec z toho nejsem nadšenej, ale myslel jsem si, že to třeba zachrání příběh. Nezachrání. Jenom se to ohání jmény jako Harvey "Two-Face" Dent, komisař Gordon plus nějaká další, ale je to jenom jakási slepovánka slepenců, která nedrží. Taky se tam "vyvine" nová inkarnace Robina z nějaké pubertální pipky, která má najednou neskutečné fyzické schopnosti (salta, skoky, bušení do lidí). Batman samozřejmě všechno přežije a všem kulkám se vyhýbá jak při vybišce, jak kdyby to nebyl žádnej problém. Jasně, je to animák, asi míněnej hlavně pro děcka, ale i tak je to odfláklej kus, kterej si nezaslouží nějakou extra pozornost.

Utíkej a střílej (2022) odpad!

Takhle to dopadne, když necháte film natočit jakousi Boreliózou. No byla to strašná slátanina. V hlavní roli Ben Milliken, což je jakejsi unylej klon Ryana Reynoldse, kterej vypadá jak středoškolskej hráč amerického fotbalu a ne jak bývalý vězeň. V úvodní scéně, když má ještě vousy, vypadal jakž takž drsně, ale co se v tom filmu děje, to by nevysmrkal ani pihovatej slimák Gazďa. Největší záporačka se jmenuje Obuvnice a i když jsou tam z ní všichni připosraní, nemá v tom prakticky žádnou roli, takže ji raději ani neukážou. Druhej největší kápo Richard Kind je asi úplně blbej, stejně jako členové jeho pochybného "gangu". A pak jakejsi osamělej pouštní vyvrhel Brad William Henke, kterej si toho záporáctví užije nejvíc... ale proč? Co to kdo to? To nemá vůbec žádnej směr. To je jenom tupá blbost, která vždy skončí v nějaké slepé uličce. Jak kdyby děj vymýšleli za pochodu. Onehdá jsem v jednom seriálu viděl scénu, kde pacient v ordinaci strašně moc prděl a tento film je přesně to, co ten pacient vypouštěl. Hrůza, odpad, ostuda.

Stanfordský vězeňský experiment (2015)

Tak konečně povedené zpracování tohoto kontroverzního experimentu. Myslel jsem, že se to začne vyhrocovat až po několika dnech, ale dozorci na to šli zvostra hned od začátku. Je to oblečené do pěkného retro hávu a kdejakej psycholog určitě musí jásat, když to vidí. Já ale zas tak nejásal, protože někdy mi nešlo do hlavy, proč se vězňové nezachovali tak nebo onak a proč si toho nechali tolik líbit. Došel jsem k závěru, že nechtěli něco pokazit, aby se třeba nestalo, že nedostanou zaplaceno. Ale co já vím, když jsem jen divák a né subjekt. Film se nestaví na žádnou stranu a jen nám předkládá události, jak se opravdu staly (asi) a to se mi líbí. Názor si na to každý musí udělat sám. Jinak až na tu paruku a nalepovací vousy Dr. Zimbarda (Billy Crudup) si nemám na co stěžovat - docela mě to pohltilo a určitě to stojí za pozornost.

Vítr (2019)

50 minut je to spíš čekání na vítr, než opravdu vítr. Ale aspoň se seznámíme se svéráznými polskými horaly a horalkami, tatrankami a jinými oplatky. Jedna horalka kácivá dřevorubecká je ženská, která má sílu jak chlap a nehynoucí láska k lesu je tak silná, že to navenek ventiluje různým divným chováním (básně, zpěvy, objímání stromů, procházky v největších nečasech, větrů se nebojí). Druhý hlavní objekt dokumentaristiky je zručný stařík, kterému malé děti říkají tati, ale nevím, takhle na stará kolena? Líbí se mi, že tam pořád všichni polsky nadávají. O lékařce ze záchranky tam toho zas tak moc není. Pojem halný vítr jsem nikdy neslyšel a podle toho začátku to vypadalo, že nám nabídnou řádění živlů z první ruky, ale to byly spíš úryvky videí někde ze zpravodajství nebo z youtubu. Jedné větrné bouře se sice dočkáme, ale že by to kvůli tomu měl být "thriller dokumentalny", to ne. Ale kvůli těm zajímavým postavičkám se na to dalo koukat. Jednou.

Sebevražedný oddíl: Rozpoutané peklo (2018)

Ale to vůbec nebylo pro děcka! Od takového animáku jsem to nečekal. Krví se opravdu nešetří, i když je jen animovaná. Taky docela drsná mluva a mertvolami se to jen hemží a chcípají i postavy, u kterých bych to nečekal. Krása. Takhle to má vypadat. Děj sice přece jen trochu jednoduchý, možná až blbý, ale vyvažuje to ten zbytek. Vyváženost sice znamená průměr, ale kvůli překvapivosti lehce zvýším na 3 hvězdy, protože jsem se relativně bavil.

Občan X (1995) (TV film)

Teda, na rok výroby jsem něco takového nečekal. Fakta skutečného případu jsem moc neznal, ale zdálo se mi to docela autenticky natočené. Pak jsem si ty fakta zjistil a i když tam je toho dost vynecháno, mě to nevadí. To důležité tam bylo a co tam nebylo, to už je na nás si domyslet, co všechno dalšího se v tehdejším režimu ještě mohlo dít v pozadí. Líbilo se mi, že Čikatilo zde nebyl nijak ani zbytečně démonizován, ani oslavován a že se nahlédlo do jeho zvrácené duše a člověk se dozvěděl, proč se toho zrůdného neodpustitelného chování dopouštěl. Film ukazuje Rusko, vyšetřování i zločiny bez příkras, oběti naturalisticky vražděné nebo v rozkladu a zobrazené bez okolků, i když jde často o děti. Hmm. I když jim to trvalo tak dlouho, ta policejní práce zaslouží uznání. Film mě překvapil, čekal jsem to minimálně o stupeň horší. Nečekal jsem ani to, že by film z ruského prostředí té doby mohl natočit někdo, kdo to tenkrát nezažil. Jednou bavilo.

Já jsem Durán (2019)

O tomhle chlápkovi jsem v životě neslyšel a box ani filmy o boxu jsem nikdy moc nežral. O to víc jsem se podivil, že jsem si tento dokument pustil. Jako mlátička byl fakt zvíře a rozhodně bych ho nechtěl nasrat. Navíc v ringu u toho vypadal docela dobře (na rozdíl od toho, když se objevil za mikrofonem a zpíval), takovej panamskej Che Guevara. Ale všichni ti bývalí boxeři, když probírali své prohry, tak to jejich "mohl bych ho porazit, kdyby (a dosaďte si nějaký důvod)" strašně smrdělo sebechválou... a když probírali své výhry, tak to jejich "jo, dal jsem mu pěknou nakládačku, protože (a dosaďte si nějaký důvod)" kupodivu opět smrdělo samochválou. Neberu jim jejich sportovní úspěchy a respektuji jejich výkony, ale ten dokument je prostě pro lidi, které box baví... a vyznají se v osobnostech kolem ringu (což já jenom tak trochu), které tam o Duránovi mluví. Pro ty ostatní je tam aspoň Sly, De Niro (jenom hlavně kvůli tomu, že hráli boxery, i když je vidět, že se vyznají) a různí známí politici k vysvětlení dobové situace ve světě. Zajímavej životopis a pocta, v pohodě týpek, ale Duran Duran asi neposlouchal (což mu neberu, na to ani dávat odkaz nebudu) a Duran Duran Duran už asi vůbec ne. A poslechnout si takovej elektronickej maglajz asi doporučuju víc, než tento dokument.

Není čas zemřít (2021)

Kdo říkal, že není čas zemřít? Já bych řekl, že docela je. Ale kdyby se to jmenovalo "Je čas zemřít", byl by to strašnej spoiler. Ale je čas zemřít a myslím, že to pro Daniela Craiga byl dobrý tah a pěkně se tím se svou bondovskou kariérou rozloučil... A pro samotného Bonda to je konečně cesta, kterou podporuji. Ta jeho nesmrtelnost byla totiž přesně to, co se mi na tom vždy nelíbilo. Chtělo to asi odvahu, ale chválím. Až na to, že značka se musí ždímat i nadále, takže "James Bond will return" v závěrečných titulcích působil vzhledem k jeho smrti směšně. Zatímco první díl Craigovy série byl pěkně uvěřitelný a jakž takž reálný, postupně se to všechno přehánělo, až to vyvrcholilo tímto - řekněme až sci-fi - zakončením. Nanoboti v krvi aka "chytrá krev" se mi nelíbila hned při jejím představení, ale že tu na stejné bázi budeme mít i smrtící selektivní virus, to už někomu cinklo na maják. Rami Malek jako padouch nebyl vyloženě k zahození, ale od dob Bohemian Rhapsody se zbytečně přeceňuje a dovedu si představit charismatičtějšího zloducha. Ono dějově to prostě není moc dobré, ale pořád lepší, než cokoliv s předchozími představiteli Bonda.

Spectre (2015)

Ten Bond měl ale zase S pektra štěstí! Tady už hrajeme trochu na naivitu diváctva, ne? Nevlastní bratr? A že předchozí tři díly byly promyšleným plánem? A že tato mocná organizace je z velké části zničena po jednom Bondově nájezdu? Ok, nesmí se nad tím moc přemýšlet. Ještě že tu máme Léu Seydoux, která mi svým zjevením poskytla mnohem větší zážitek, než bondovsky arogantní Craig (za což může postava, ne herec). A co záporáci? Hmm, nemluvnej Dave Bautista byl skoro stejně über jak Bond, a tak i všechny jeho akční scény byly über. Ale vše kolem Bonda je über, takže se člověk ani nemusí moc vzrušovat a bere to tak, že to tak prostě je (ale teda scéna s letadlem útočícím na konvoj, kdy s ním pak "lyžuje", ajajaj, jak já se za to styděl...). Christoph Waltz si to samozřejmě dával jako takovou chuťovku, ale to vrtání do hlavy... jak kdyby vrtal i do mé a vyvrtal mi tam pocit, že to je hloupé. Zadostiučinění je to, když se pak zjistí, koho ten šílený zloduch vlastně přestavuje (i s angorskou kočičkou). Ale jako jo, dalo se. Sice nedosahuje kvalit Casina Royale, ale jinak nemám nic moc proti.