Bílá královna (2013) (seriál)

V anglické historii se nevyznám, ale tuším, že základ ve skutečnosti to mít musí, protože tohle by snad nikdo ani nevymyslel. Bohužel jsem si skoro jistý, že za pár dní si nebudu jednotlivá jména pamatovat, natož souvislosti a vztahy mezi postavami (hlavně když se tam všichni jmenují Richard, Alžběta, Jiří, Jindřich nebo Eduard - prostě taková ta klasická královská jména, která na konci musí mít rozlišovací římskou číslovku). Tento seriál je kostýmní podívaná a odehrává se na krásných dobových hradech, zámcích a jiných interiérech (horší je to s exteriéry, které jsou často takové chudé - lesy, pláže a plácky někde za humny). Soustředíme se hlavně na klasické intriky, boj o moc/trůn, sňatky a zákulisní vztahy mezi rody, dynastiemi, předchůdci, následníky, potomky. Mnohem méně nebo skoro vůbec nejsou vidět žádné bitvy, kterým se vždy vyhneme střihem z událostí před do událostí po. Takže nečekejte žádnou velkolepost nebo vizuálně epické scény. Ani popravy, vraždy nebo krev nejsou zobrazeny přímo a my si musíme vystačit maximálně tak s umíráním na nějakou nemoc nebo otravu. Dost neopodstatněně se do děje promítly věci jako čarodějnictví a jasnozřivost, kterým tehdejší společnost opravdu věřila, což bych ještě chápal, ale vadilo mi, že schopnosti žen z rodu Riversů (nebo Woodvillů?) zde byly vyobrazeny jako skutečné - že dokáží přivolat mlhu, bouři, déšť, nemoci a skutečně vidět budoucnost. To si mohli odpustit. V hlavní roli krásná Rebecca Ferguson, která se ale v závěrečných dílech objevuje čím dál méně, silně kontrastuje se škaredou pobožnou Markétou Beaufortovou (Amanda Hale) a dalšími ženami, na jejichž pohled je celý děj zaměřen. Postav je zde mnoho a je to hodně zamotané, takže člověk musí dávat celou dobu velký pozor, aby se neztratil. Některé postavy bohužel oplývají různými výdobytky moderní doby, jako poměrně moderní účesy nebo kvalitní chrup, což mi přišlo podezřelé. Vyzdvihnout musím Lorda Warwicka neboli Králotvůrce v podání Jamese Fraina (který snad ani neumí nebo nemůže hrát kladné role a to mu sedí) nebo vychytralého lorda Tomáše Stanleyho (zahraného Rupertem Gravesem), který si vždy hlídal zadní vrátka. Musím pochválit vývoj postav nejen z hlediska mocenských taktik, ale i kvůli zdařilému procesu stárnutí - žádné přehnané vrásky nebo nalepovací šedé obočí, ale přirozeně vypadající jemné masky. Musím říct, že seriál mě dějově opravdu bavil a zjistit něco o této historické etapě bylo zajímavé (třeba o "Válkách růží" neboli "Wars of the Roses" jsem se dozvěděl až zde a ne, nemá to nic společného s "The War of the Roses", hehe). Anglickými dějinami se kvůli tomu ale nikdy podrobněji zabývat nebudu, stejně bych to všechno zase zapomněl.

Postup práce (2021) (studentský film)

Paraplegik párty se moc nepovedla, film docela jo. Že je to tam samej debil, kráva a hovado, to už je holt dnešní svět. Chyběla mi nějaká větší pointa a vysvětlení, proč se to jmenuje zrovna Postup práce. Anna Glässnerová v hlavní roli se mi zamlouvala a přál bych jí filmovou budoucnost.

Dřevo na příští zimu (2022) (studentský film)

Dobré. K zamyšlení. Čas nepočká. Ale na co čekat. Stejně je relativní. Škoda, že i za těch 25 minut se mi povedlo u toho ke konci klimbat. Černobílost tomu pomáhá. Pěkně natočené a zahrané.

Atlas ptáků (2021)

Na české poměry dobrý film se zajímavým námětem novodobých "sňatkových podvodníků". Miroslav Donutil nemá vůbec žádné náznaky komediální role, což někoho může zaskočit - mě to ale přišlo naprosto normální. Vmísení opakujícího se motivu různých druhů ptáků, kteří situaci různě komentují, byla originální myšlenka - avšak nic extra revolučního, co by mi fouklo do obličeje. Často by se ale jejich slova daly použít jako nějaké citáty. S tímto filmem můžu vyjádřit spokojenost. Nejedná se ale o nic, co by se mi nějak víc vepsalo do paměti nebo co bych chtěl vidět znovu. I tak ale díky.

Příběh hrůzostrašné Eliz (2021) (studentský film)

Na můj vkus to bylo takové dost dětské až dětinské. Hned jak to začne v té školní jídelně a já slyším ty přehnaně inteligentní dialogy, chce se mi srát. Po herecké stránce je to tak půl na půl - polovina polen, polovina ok (já vím, že je to kruté a přísné vůči dětem, ale talent holt někdo má a někdo ne a nemá cenu mlžit). Spíš mě to nebavilo, než bavilo, ale není to úplně k zahození.

Ještě nespíš? (2021) (studentský film)

Trochu propagace nebo spíš seznámení se s tímto typem videí, protože sice jsem jednou jedno viděl, ale nepochopil jsem jeho účel a nevěděl jsem, kdo by se na to mohl dívat. Teď už to díky této studentské jednohubce vím a musím říct, že to bylo podáno docela zábavnou formou. Nepovede to sice k tomu, abych se na taková videa začal pravidelně koukat, ani k tomu, abych se snad někdy zase koukl na tento kraťas, ale sálá z toho taková pohoda, takže pohoda. A taky musím ocenit hudební podkresy od Marka Mrkvičky. A samozřejmě Tomáš Jeřábek v hlavní roli.

Lidi krve (2021) odpad!

To mělo být kurva co? V dnešní době aby se člověk bál se na nějakej českej film podívat, když se tvoří takhle. Jak kdyby to nemělo žádné ambice. Schvaluju, že si to zasloužilo alespoň nominaci na Českého lva za kameru a třeba scéna s nahými dívkami kdesi v řece s ostrůvkem byla jakž takž. A to je všechno. Jinak je to totiž nesmyslná směska všeho, co někoho náhodně napadlo - scénáristu si představuju jako kolemjdoucí lidi, kteří každý přidal něco svého. No, hlavně že se to financovalo ze státních a krajských fondů, z České televize atd. To pak potěší, na co jdou peníze z daní a za televizní poplatky. Hodně v tom dominuje němčina a hudba/skřeky/někdy i výjevy jak z masochistického salónu, takže úchylům by se to mohlo líbit.

Duna (2021)

Knihu/y jsem nikdy nečetl, ale z filmové tvorby znám jak nepovedenou Lynchovu Dunu, tak minisérii Duna s navazující Děti planety Duna. Villeneuveho nová Duna je ale našlapaná samozřejmě úplně nejvíc. Po dějové stránce mě sice moc nepřekvapila (vše jsem znal z minisérií, kde to bylo téměř totožné), ale co se týká triků, masek, zpracování a všeho, pohybujeme se v kvalitativních výšinách. Do toho ještě hvězdné herecké obsazení - co víc si přát? Dokonce i Timothée Chalamet, o kterém jsem si myslel, že je do role moc zženštilý, mě příjemně překvapil. Taky Rebecca Ferguson se mi velmi zalíbila a navíc mi tady extrémně připomínala jednu mou kamarádku. Jinak nevím, jak je to popisované v originálním díle, ale moc mi tam neseděly ty vážkoptéry nebo co to bylo za létající stroje. Tento způsob pohonu s mávajícími "křídly" by podle mě moc nefungovaly. Ale zde jsme na jinejch planetách, než na Zemi, tak co já vím? I přesto, že film se mi opravdu moc líbil, nemůžu to maskovat za nějaké extrémní nadšení. Ale můžu upřímně říct, že se těším na pokračování.

Kdekoli, jen ne tady (1999)

Příběh sebestředné anti-matky, kterou byste praštili, mít ji po svém boku. Je to přesně ten typ rodičky, o které děti budou vždy mluvit jenom jako o matce a ne o mámě, mamce, mamince. Chová se velmi idiotsky, nevyrovnaně a hystericky a tím vším trpí hlavně její dcera. Režisér dobře vybral do role matky nesympatickou Susan Sarandon a k ní do kontrastu krásnou nevinnou Natalii Portman - dobře to totiž odpovídá i těm jejich filmovým povahám. Nakonec je to ale docela ucházející studie jednoho vztahu, který by ale mohl jít mnohem víc do extrému a do sraček, aby byl více skutečný, blížící se některým skutečným příběhům amerických socek.

Chyby (2021)

Johnny Prušiňák opět nezklamal, i když v úplně jiném žánru, než bych od něj čekal. Toto není komedie. Komedií to ani nejde cejtit. Toto je kvalitní drama a kvalitní filmařina. Z čeho tak usuzuju? Hlavně z toho, že se zde setká parádní herecké obsazení (ano, vesměs málo známá jména), které hraje tak civilně, jak to jen jde. Žádné uměle vkládané repliky do úst postav - mluví přirozeně jak normální lidé v normálním životě. Začnu asi parádním Janem Jankovským, kterej nehraje - on tu postavu prostě žije. Stejně tak Pavla Gajdošíková, která má navíc ještě tu výhodu, že je krásná (hm, v kontextu toho filmu bych řekl, že i silně prcatelná, chch). Ale i ty vedlejší role (Kokorský, Gogál, Načeva, Kolařík) - prostě solidní sestava. Velkým dílem za to povedené herectví chválím i pana rejžu, kterej to takhle prostě dělá a to se mi líbí. Pak nesmím opomenout hudbu, která se mi k tomu úplně hodila (jak použité skladby, tak ta složená pro film). Pro mě parádní filmový zážitek, což u českého filmu často neříkám. Troufám si říct, že už teď je nedoceněný a hodně lidí si určitě užije víc tohle než Zátopka.