foto

Billy Crudup

  • nar. 8.7.1968 (50 let)
    Manhasset, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Je to ten typ herce, který není moc slavný, ale stejně díky svým zajímavým rysům a hereckému talentu utkví leckterému filmovému divákovi v mysli na hodně dlouhou dobu a stačí mu k tomu i vidět s ním jen jeden film. Billy Crudup je totiž ten typ herce, co na sebe dokáže upoutat téměř veškerou pozornost i v té nejmenší roli.

Billy v sobě objevil herecké sklony už jako hodně malý, kdy často bavil rodinu a známé. Po dokončení univerzity v Severní Karolíně začal roku 1994 vystupovat na Broadwayi, kde všem ukázal, co v něm je. Za několikaletou dobu, co tam působil, získal řadu cen a všimli si ho i významní filmoví režiséři, čehož důkazem je rok 1996, kdy se objevil hned ve dvou filmech. Tím prvním je komediální muzikál Woodyho Allena VŠICHNI ŘÍKAJÍ: MILUJI TĚ, kde ještě přihrával svým slavným kolegům, ale hned ve svém druhém snímku - dramatu SPÁČI - dostal už po boku Brada Pitta, Roberta De Nira nebo Dustina Hoffmana jednu z hlavních rolích.

V roce 1997 se objevil v malém snímku RANDE a o rok později ve westernu HI-LO COUNTRY: POSLEDNÍ KOVBOJ a ve sportovním snímku HRANICE MOŽNOSTÍ. Tento film zaujal právě díky jeho skvělému ztvárnění zázračného běžce a Billy zde předvedl nepochybně jeden ze svých nejlepších výkonů. Na konci toho desetiletí už se pak objevil jen v malých projektech JESUS´S SON a GANG.

V roce 2000 nabídl režisér Cameron Crowe Billymu jeho zřejmě životní roli ve skvělém filmu NA POKRAJI SLÁVY. Billy byl za svou vedlejší roli nominován na řadu cen, např. na cenu MTV. Následovalo pár průměrných projektů a nedávno se objevil v Burtonově snímku VELKÁ RYBA.

Jirka "Indiana" Vosátka

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace