Batman (2022)

Konečně trochu realistický Batman - teda když nepočítám ten náraz ve fly suitu, který se ani digitálně moc nepovedl. Ale to je tak jediný zásek, pokud si vzpomínám. A když si nevzpomínám, tak už bych byl jenom rejpal. Robert Pattinson vyspěl v opravdu solidního herce a na jeho výkon si nemůžu stěžovat. A maska Batmana mu rozhodně sedne víc, než Affleckovi. Ale největší nářez je Penguin Colina Farrella - neuvěřitelná proměna a vlastně bych ho vůbec nepoznal. Což mě vede k myšlence, že klidně mohli použít někoho typově mnohem víc vhodnějšího a nemuseli se drbat s tou jeho maskou. Ale musím uznat, že ta maska byla neuvěřitelně realistická, a tak rozprašuju chválu do okolí. Také další záporák Paul Dano jako Riddler byl hustej, i když vzhledově silně připomínal postavu, kterou ztvárnil ve filmu Zmizení. Líbila se mi ta uvěřitelnost všech postav jakožto lidí z masa a krve - Batmanovy vychytávky nebyly tak cool (a neuměl ještě plachtit), ostatní postavy také neoplývají super schopnostmi nebo dokonalým vybavením a to je právě to, čím se to tak parádně liší. A samozřejmě ten děj, který připomíná spíš kriminálku bo thriller, ale rozhodně ne přeplácanou komiksovou adaptaci plnou destrukce, digitálních orgií a mega soubojů. Prostě konečně snad někdo z Hollywoodu vytáhl svou zpropadenou hlavu z prdele a začal myslet i na kvalitu, než jen na prachy. I když ani ty prachy se tady neztratí. Za mě spokojenost, která sice nedosáhla těch největších výšin, ale možná si to časem rozmyslím. Akorát si říkám, že pokud se ještě batmanovské filmy budou někdy restartovat, začne to už být opravdu okoukané...

Strážci - Watchmen (2009)

První povedená vlaštovka z komiksových adaptací (tedy v době vzniku). Je to dospělé, inteligentní a chytře vymyšlené, často nekompromisní a rozporuplné v postavách. Ty totiž nejsou žádní klaďasové - mají svoje chyby, mouchy, brouky a jiný hmyz, morální, zločinné až zabíjecí excesy a vy nevíte, kdo je vlastně dobrej a kdo zlej. Nejlepší postava je noirem zahalený Rorschach, který si nebere servítky a drsňácky proplouvá různými peripetiemi, většinou s použitím násilí (a tak to máme rádi). "Nejsem tu zavřený s vámi. Vy jste tu zavření se mnou!" Nutno říct, že Jackie Earle Haley se zde přímo našel a podle mě je to jeho životní role. Taky Jeffrey Dean Morgan jako Komediant se nabídl v pěkně násilnických barvách a sedělo mi to k němu náramně. Zacku Snyderovi se povedlo naroubovat sem i takové věci, jako nezahalenou nahotu, sexuální scény, spousty gore a krve a ubližování a zabíjení nevinných. To vše v krásném retro hávu, který je retro hned dvakrát - jednou ve 40. letech a pak v 80. letech. Co mi k těmto superhrdinům moc nesedělo, tak dvě věci: 1) pokud chtěli tajit své identity, jejich malé masky by jim k tomu moc nepomohly, 2) schopnosti lidských hrdinů byly trochu předimenzované (síla, odolnost v bojích atd.). Navíc tady máme Batmana maskovaného za Sovu, resp. Sůvu, aby to neznělo tak obyčejně - a ta podobnost je opravdu hodně velká. A ze všech superhrdinů vybočuje Dr. Manhattan (hlavně tím, že je modrej a chodí často nahej), který je sice téměř všemocný, ale zdůvodnění jeho nečinnosti dává jak osobně, tak i filozoficky pěkně smysl a je tím nejlepším, co film přináší. A mimochodem - přestože celý svět postihla destrukce katastrofálních rozměrů, není to třeba ukazovat! Chválím taky parádní výběr použité hudby. K mnoha scénám se skvěle hodí a dokresluje atmosféru. Viděl jsem to kdysi dávno a už tenkrát mě to oslovilo. Nyní podruhé, opět ve verzi 162 minut, ale klidně jsem ochotný si to někdy i zopakovat v té delší.

Svět klidu (2020) (seriál)

Silně relaxační seriál, ve kterém najdete samé pozitivní věci. Pro jistotu na nás mluví takovým pomalým, klidným tempem, aby třeba neprobudili usínající jedince... a stejně pomalé/zpomalené jsou i ty úchvatné záběry. Tradiční řemesla, majestátnost přírody a jejich živlů, rostlinná i živočišná říše, vesmír. Tyhle krátké jednohubky mě potěšily. A je mi docela jedno, jestli to namluvili známí herci nebo třeba strýček Jedlička - i když zrovna ten by to svým kokrháním moc relaxační neudělal. Dozvíme se ve stručnosti nějaké zajímavé informace z celého našeho světa a většinou mě to bavilo. V první epizodě ta bioluminiscence u mě vyvolala pocit, že už vím, kde bral inspiraci Avatar. Že inuité mají x názvů pro různé druhy sněhu, to jsem věděl, ale že lední medvěd se v jejich jazyce řekne "nanuk", to jsem nečekal... A takových rozkošných zajímavostí tam najdeme více a rozhodně mi to rozšířilo obzory.

Joker (2019)

Obsahuje spoilerové hlášky... Konečně správnej a dospělej komiksovej film, po dlouhé době mě zas něco potěšilo. Samozřejmě ten vývoj postavy, to je to největší dobro ve všem tom Džoukerově zle. Nejdřív jsem si myslel, že budu zklamaný z toho, jak moc bude pomalovanej a zároveň civilní, ale všechno je tam po právu. Ten jeho smích, to se ani nemusí uležet, aby bylo jasné, že již teď je legendární. Mít tak kostnatou postavu, smát se a vypadat, že brečet, to nezahraješ. Joaquin Phoenix jo a všechna ocenění si zaslouží na sto procent. A finální vystoupení ve studiu, kdy se nechá představit jako Joker a když se chystá za oponou a pak to jeho entrée... a co následuje pak... úžas. K té psychologii postavy mi nesmírně seděly i ty hluboké myšlenky, které se nenápadně promítaly do děje. Jako třeba, že komedie je tak subjektivní, že nikdo nemá právo říkat mi, čemu se smát a čemu ne (a zde apeluji na všechny ty hňupofily, kteří vás pak mají za homofoby a idioty bez vkusu). "Je to zvláštní. Když jsem byl kluk a říkal jsem lidem, že budu komik, všichni se mi smáli. Teďse nesměje nikdo." Nesmím zapomenout na hudbu od Hildur Guðnadóttir, která je tak správně temná a ponurá jak ponrava. Ještě více to podtrhuje všechny ty deprese Arthura Flecka a nepokojnou atmosféru města. "Říkal jsem si, že můj život je tragédie. Teď mi ale dochází, že je to posraná komedie." Trochu se bojím, co chtějí vymyslet do dvojky... Chtěl jsem dát jen 4, ale ne, tentokrát se odvážu. "You get what you fuckin' deserve!"

Sebevražedný oddíl (2021)

DC se konečně vydalo tou správnou cestou (tou eR-kovou) a je to asi největší zásluha Jamese Gunna, že kvalita se hned zvedla o sto procent. Hláškujeme bez ohledu na slušnou mluvu a hlavně je tu plno krve v nejroztodivnějších variacích. Digitální efekty samozřejmě také jsou, ale je to krásně snesitelné (obzvlášť v porovnání z předchozími DCEU filmy). Postavy umírají bez varování, i když se dá tak trochu předvídat, kdo přežije a kdo ne. Ale to je jedno, hlavní je ta zábava. Co mě zarazilo, tak ta Bloodsportova skládací zbraň - taková technologie už byla na mě trochu moc. Ale i to se dá akceptovat a lepší si to užít, než se zaobírat detaily. Rozhodně zatím nejzábavnější film z celého univerza (asi proto, že moc nezapadá do toho jejich nedomyšleného konceptu). S obsazením jsem spokojen také více než dost. Jo a Flula Borg (jako Javelin) má opravdu skvělej přízvuk, chch. Jenom teda nevím, jestli byl dobrej nápad pojmenovat to v češtině úplně stejně jak Sebevražedný oddíl z roku 2016 (v angličtině je tam taky rozdíl jenom v "The"). Dělá to pak docela v těch DC filmech bordel, kterej tam už tak je docela velkej (různé filmy/série/univerza se stejnými postavami).

Monstrum z galaxie Arkana (1981)

Ajajaj, tohle bylo vskutku monstrózní. Bohužel tím špatným způsobem. Nevím, co pohanět víc. Je to plné různých kravin a kvasí v tom jugoslávský amatérismus. Když se v nějakém filmu vyskytují fiktivní postavy vytvořené ze spisovatelova díla nebo fantazie, je to pro mě tragédie. A když se tam vrací i čas, je to další tragédie. Tady máme obojí... a mnohem víc dalších nesmyslů, to všechno v naivní atmosféře hloupých dobových sci-fi. Taková berlička mělo asi být zobrazení nějaké té nahoty, třeba když otci narostou kozy nebo "Musíme jim ukázat, že u sebe nic neskrýváme! Svlečeme se do naha!" chch. Čekání na monstrum se nevyplatí. Sice chrstá zelenou tekutinu v litrech, že to připomíná Evil Dead, ale ta "loutkovost" (nebo spíš člověk navlečenej do nesmyslu) a zjev je hodně pod průměrem. Skončí to docela vtipnou scénou plnou zkázy, vraždění, urvaných končetin, urvaných hlav (kdy jedna skončí v polívce s hláškou "To je hrozný! Jak teď budu střílet?"), rozšláplých hlav, plamenometů. Triky a masky dost zoufalé - modrá koule vypadá jak na zorbing, androidka připomíná mimozemšťany ze starého Star Treku (i když teoreticky by měla být i sexy). Kdyby to celé bylo víc vtipné, určitě by to tomu prospělo. Bohužel mám dojem, že režisér Vukotić to všechno docela prosrál. Vlastně jsem na to koukal jen kvůli Švankmajerově tvorbě, ale ani to za to nestojí. Za tu ujetost ale jednu hvězdičku dám.

Wonder Woman 1984 (2020)

Zív nebo nějaké jiné citoslovce pro zívání, tak bych vyjádřil tento filmový zážitek nebo spíš filmovou nudu. Je ale pravda, že jsem to trochu čekal. Sympatické bylo, že CGI efektů tady nebylo zas tak moc a v přehnané míře přišly na řadu až ke konci. Ale to bylo snesitelné. Co se týče nápadu s kamenem přání, no, hehe, upřímně, to bylo jak z nějaké orientální pohádky s džinem. A Pedro Pascal dělal, co mohl, a dělal to dobře - prostě von za to nemohl. Taky návrat Stevea Trevora (Chris Pine) byl tím pádem dost pohádkový. A tak nám zůstává jen Minerva aka Cheetah (Kristen Wiig), jejíž origin byl asi to nejzajímavější z celého filmu... i když tak blockbusterově stereotypní. Gal Gadot v první řadě uchvacuje hlavně svým překrásným vzhledem a až potom mě teprve zajímá její filmová postava. Kterou teda ztvárnila pěkně, jako opravdu kvalitní tvárnici. Ale opět je to průměrný DCEU film, který nijak obzvlášť nenadchne ani nebaví.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Opět zářný příklad ženské emancipace (a Eman Cipace je bratrem Karla Cipace) a toho, že Hollywood na nás chtěl vychrlit ryze pohlavně ženskou týmovku. A když už takhle pohlavně, tak hlavně nezapomenout  obsadit všechny lidské rasy (bílá, černá, latino, šikmooká).. plus hyenu, aby ten seznam byl kompletní. Největší WTF jsou ty momenty, kdy se holky perou v situacích, kde by se mělo střílet. Ale záporáci je v tom asi přišli podpořit a zbraně často nechali doma nebo si je nechali vykopnout z bezprostřední blízkosti. Margot Robbie si roli očividně užívala, i když její nadšení vyšlo naprázdno a děj byl smutně blbý. A protože nám jej vypráví bláznivá Harley Quinn, je to trochu na přeskáčku, aby to vypadalo komplikovaněji. Ewan McGregor coby Black Mask je dost slabý záporák - mnohem víc se předvede jeho poskok Victor Zsasz. Ale my cílíme hlavně na ženské postavy, takže prostoru mají trestumálo (trestuhodně málo). Rating 18+ je tady jen kvůli nějaké té sprosté mluvě a závěrečnému odpálení granátem, jinak je to jak pro děcka. Nebo možná pro ty ženy/dívky, které by se v tom měly najít. Pro mě ta podivuhodná proměna Harley Quinn byla zabití postavy a nevyužitý potenciál a spíš mě nebavil, než bavil. Zasloužilo by si to jednu hvězdu, ale kvůli několika ucházejícím momentům to přesouvám do průměru... ééé, rozmyslel jsem si to.

Shazam! (2019)

Tak tady byla cílová skupina asi jasná. Děcka. Hrají tam děcka, chovají se jak děcka, je to prostě pro děcka. A které děcko by nechtělo být superhrdina? To mělo asi do kin nalákat hromadu čeho? Děcek! A to je na pytel.  Být děcko, nebude to na pytel. Čenicháme z toho tu odlehčenou komediální rovinu, ale většinou jsou to takové vtípky pro děcka. Nevím, jestli je to správný krok DC univerza, ale když dospělí mají úspěšného Deadpoola, chápu snahu vymyslet něco podobného pro děcka. Také nevím, jestli holobrádek Zachary Levi je zrovna ideální volba - moc mi k němu ta komediálnost nesedí. A Mark Strong asi pokračuje ve své pouti dalšími a dalšími filmovými záporáky, kteří se od sebe často zas tak moc neliší. A ta rasově rozmanitá pěstounská rodinka, to je už trochu moc velké podkuřování Hollywoodu a všem těm idiotům, ne? Na druhou stranu nemůžu popřít, že bych se u toho nějak extra nudil. Prostě je to zas něco jiného, tak uznávám, že si to zaslouží šanci. PS: nepřipomínala vám postava Freddyho Freemana (Jack Dylan Grazer) taky Jimmyho Valmera ze South Parku, chch?

Aquaman (2018)

Na to, že hlavní postava je taková trochu akčnější a svalnatější Malá mořská víla, se na to dívá docela dobře. Kde jsou ty časy, kdy digitální bývaly maximálně tak hodinky? Tady je digitální skoro všechno. Neříkám, že škaredě - ten podmořský svět, i když je tak svítivý a mnohobarevný, se relativně povedl. Horší je to s některými akčními pasážemi, kdy jsou viditelné nesmyslné fyzikální pohyby, ale na to jsme si nezvykli už v předchozích DCEU filmech. Taky ty velkolepé destrukce jsou blockbusterově přehnané (to píšu snad ke každému filmu z tohoto univerza). Jason Momoa je pro roli naprosto ideální a dokonce se mu povedlo i několik solidních hlášek k zasmání. Ostatní herectvo taky není k zahození. Překvapil Dolph Lundgren, který se zrzavou kšticí a vousem vypadal jak... nevím, ale musel jsem se mu smát. Přesto, že se tady objevily naprosté blbosti, jako oheň/láva pod vodou nebo cesta do středu Země, považuji to za ten lepší průměr z tohoto univerza.