Láska a smrt (1975)

Trvalo mi dlouho než jsem našla cestu k Woodymu Allenovi jako režisérovi a herci. Vždycky jsem měla ráda jeho knihy, ale s jeho filmy to byla svízel. Vždycky mi tam nějak něco chybělo a něco přebývalo (snad s výjimkou snímku Všechno, co jste chtěli vědět o sexu a báli jste se zeptat) a vždycky mi lezl na nervy ten "jeho chudáček", který za nic nemohl. A světě div se, najedou miluji jak jeho filmy, tak toho jeho mistrného "chudáčka". Takže Woody, promiň a jen tak dál. Jinak je Láska a smrt dokonalou parodií nejen na ruské autory (Tolstoj, Dostojevskij), ale je i správně zředěná "monthy pythonovskými" vtípky, parodií na Bergmanna, a tím nejlepším humorem Woodyho Allena. Pro mě doposud nejlepší filmový počin Woodyho Allena se svéráznou životní filozofií - " Někde uvnitř cítím nicotu. Jakou nicotu? Takovou prázdnou nicotu. Prázdnou nicotu? Před měsícem jsem cítil plnou nicotu, ale bylo to tím, co jsem snědl." "Doktor mi nařídil, abych se vyhnul všemu, co zavání smrtí."

Jízda (1994)

Díky konci Jízda chytá jakousi pomyslnou myšlenku a díky scénaři, který je tím, co tenhle film pro mě trošku překvapivě drží pohromadě. Na to, že štáb při natáčení čítal šest osob včetně herců a dodnes je to nejlevněji natočený český film, tak nezbývá než uznat, že jeho kvality jsou velké, nebo aspoň větší než by člověk předpokládal. Zaujme i jako vždy netypická kamera F.A.Brabce. 60%

Ztracený rok (2001) (TV film)

Kdyby to nechtělo být za každou cenu tak moc výchovné, tak "správné", pozitivní a schématické. Ale tady je těch kdyby najednou nějak moc. Škoda, Alison Mack je sympaticky civilní herečka. 40%

Znamení koně (2011) (seriál)

Pohádkový příběh zasazený do dnešní doby, kterak se statkářka z neúspěšné v dluzích stala úspěšnou díky vlastní píli, svým synům (pravda jeden je nevlastní) a lidem kolem sebe. Příběh ve kterém je všechno a kde nechybí všechny aktuální sociální témata dneška (snad až na drogově zavislé). Neurazí, nepobaví, nezaujme, je to tak dokonale unylé, nevýrazné a fádní - příběh, dialogy, režie, vývoj postav - snahou o obyčejnost se seriál paradoxně dostává do nereálnosti a prachžádného sdělení. Jen herecké výkony to je to, co opravdu stojí za to - počínaje fenomenální Vilmou Cibulkovou a konče u vynikajícího Igora Bareše s Bolkem Polívkou (jen kdyby měli hrát co). Pozitivní fakt je, že jako pár dokonale funguje Valerie Zawadská s Oldřichem Navrátilem. 40%

3 sezóny v pekle (2009)

3 sezóny v pekle jsou slušným oříškem pro objektivní respektive subjektivní hodnocení. Na jedné straně atmosféra, která dýchá svojí živelností z plátna, popřípadě z televizní obrazovky. K tomu všemu připočtěte herecké výkony Kryštofa Hádka a Karoliny Gruszky, kteří jakoby vypadli z dané doby - mladí, rebelští, nevázání, rozverní, naivní, plni ideálů i mladických řečí, odhodláni věřit, doufat, milovat, žít bez ohledu na následky i konvence. O to tvrdší je, ale jejich vystřízlivění, a právě toho je pro mě ve filmu příliš málo, vystřízlivění přichází až tak v posledních dvaceti minutách filmu, kdy 3 sezony v pekle konečně chytají tempo i dějovou osu. Jenže začátek a střed filmu, to je sice věrohodně vykreslená doba i jedna pozdní surrealistická generace, které po krůčkách docházelo, co se děje a co všechno se může dít. Jenže kromě toho vykreslení tam není dohromady nic, dějová linka je stěží viditelná a v lesklém prostředí uvolněné doby mladých a jejich diskuzí o ničem se snahou být o něčem zaniká takřka úplně. Pochopení tohoto filmu je přímo úměrné povaze a věku (kdo nad 40 se svými životními zkušenostmi, by chtěl poslouchat rádoby chytré kecy devatenáctiletého hejska?), proto naprosto chápu kolísavé hodnocení. Já soobně dávám vlažných 60%, oceňuji totiž také fakt, žeTomáš Mašín se snažil natočit něco tématově jiného než je u nás zvykem a způsobem, jenž dokonale balancuje na hraně drzosti, rebelie a blaženého mládí.

Pochyby (2008)

Trochu mě Pochyby překvapily - v tom dobrém slova smyslu. Nejspíš proto, že jsem si nemyslela, že by snímek natočený takto poklidně, konzervativně a komorně bez výraznější snahy o gradaci příběhu, mohl upoutat širší okruh diváctva. Ale kupodivu se mu to povedlo a získal 5 nominací na Oscara. A to je to, co mi možná trošku vadí - podobných snímků na stejné téma byla natočena již celá řada, ale proč upoutá až poměrně nevýrazný snímek, ve kterém hraje Meryl Streep a je z americké produkce? Ach, ta reklama a ty média..... 80%

Bouřlivé výšiny (1992)

80% Ale výhrady mám. Pro mě je Větrná hůrka příběhem dvou generací, tedy i dvou osudových vztahů. Ale zatímco první půlka je dokonalou adaptací bez chybičky s výjimečnou ponurou atmosférou, několik posledních desítek minut filmu (je zřejmě z důvodu časových) tak nějak odfláknut. Vyznívá až moc do neurčita. Jinak famozní výkony obou hlavních představitelů nemají chybu. Za poměrně rušivou věc osobně považuji i to, že vypravěčkou je ve filmu "sama autorka" a nikoli nový nájemník Drozdova, jemuž historii vypráví "služka" Nelly. Chápu, že z tohoto horizontu by na filmové poměry bylo těžko vyprávět příběh strukturovaný takhle, ale v tom případě bych mnohem raději vynechala osobu vypravěče úplně. Jinak nezbývá než pochválit, jednoznačně zdařilá adaptace klasiky anglické literatury.

Králova řeč (2010)

Lehce plynoucí pomalejší tempo a taková ta pravá britská atmosféra filmu, přesně tohle miluji (naprosto zasloužený Oscar pro nejlepší film roku 2010). :-) Navrch moji čtyři oblíbení herci - Firth ( naprosto zasloužený Oscar), Rush (snad to příště vyjde s tím Oscarem), Carter (stejně jako u Rushe - snad to příště vyjde s tím Oscarem) :-) a Ehle. Po řemeslné stránce není co vytknout (opět zasloužený Oscar pro režiséra Toma Hoopera) a navíc - nad čím moje srdce plesá snad úplně nejvíc, tak to je scénář (absolutně zasloužený Oscar pro scénaristu Davida Seidlera) prodchnutý lehkou ironií, nadhledem a především ta dokonalá "vymazlenost" vět a hraní si se slovy, takovýhle vynikající scénář jsem už dlouho neviděla (neslyšela :-) Naprostá spokojenost - bez zaváhání 100%. :-)

Sherlock (2010) (seriál)

Dvě slova stačí - "Absolutní nářez." Skvělé herecké výkony hlavních představitelů, skvělé scénaře i režie a především atmosféra. Tomuhle říkám dokonalá inovace klasiky. Naprosto čistých 100%. P.S. 2. série stejně vynikající jako ta první. :-) Třetí série je vyloženě psaná pro fanoušky (aspoň první dva díly skldádající se spíše ze "skečů" v jednotlivých scénách pro všechny skalní fanoušky :-) a stejně skvělá jako ty předešlé. Scénaristicky naprosto dokonalé. 100%

Hezké vstávání (2010)

Lehkost, svižnost, vtip, herci (především stárnoucí, ale stále šarmantní Harrison Ford) i lehký nadhled dělá z Hezkého vstávání nadprůměrnou komedii do nepohody. Zasloužených 80%.