Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Stylově stejné jako boží jednička. Nápady střídají nápady a vůbec mi nevadí nějaké chybějící motivace. Je to přece komiksový film.__________P.S.: Taron Egerton si na okamžik sundá tričko, takže za sebe jsem spokojený.

Naprostí cizinci (2016)

Skvělá konverzačka o třinácté komnatě každého z nás. Hodně mrazivé. Tleskám.

To (2017)

Neviděl jsem původní televizní adaptaci, ale tahle nová verze je skutečně fantastická. Atmosféra nestojí jen na lekačkách, ale na výborné atmosféře a přesně obsazených dětských a pubertálních postavách. Bill Skarsgaard jako klaun Pennywise je skutečně mimořádně děsivý. K tomu navíc je tu působivý hudební doprovod včetně skvělého písničkového soundtracku. Ne, o žádný přelom nejde, nové To spíše kráčí ve stopách obou dílů Wanova Conjuringu a více než třicet let staré kingovské adaptaci Stůj při mně. Více vlastně ani není potřeba a někdy to opravdu stačí.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Bohužel jsem jako první viděl verzi od Davida Finchera, tudíž přiznávám jistou zaujatost vůči této adaptaci slavného románu. Problém tohoto nímku tkví v tom, že je až příliš uctivý vůči své knižní předloze, takže ve filmové řeči nemá na diváka takový účinek jako Fincherova volnější verze. Hlavně zde schází pořádné napětí, což je u takto pomalu vyprávěného snímku docela problém. Navíc schází depresivní konec z knihy, který je pointou románu i Fincherovy verze. Problematické je taktéž obsazení hlavní pátrací dvojice, které schází potřebná chemie a spolupracují jenom proto, že si to přál scénárista. Nic naplat, Rooney Mara a Daniel Craig si se svými postavami poradili stokrát lépe. Ovšem i tak jsou Oplevovi Muži rozhodně lepší než následné sequely od Daniela Alfredsona.

Krakatit (1948)

Bezesporu jeden z nejlepších Vávrových filmů. Silně znepokojový snímek s nadčasových tématem zneužití jaderné energie vyvolává v divákovi pocit totálního zmaru a bezmoci, k čemuž dopomáhá fantastická kamera Václava Hanuše a hlavně dokonalá práce s hudbou Jiřího Srnky a celou zvukovou složkou. Otakar Vávra vlastně natočil film noir, který si světovou pozornost zaslouží i díky skvělým výkonům Karla Högera a tajemné Florence Marly. I přes své téměř sedmdesátileté stáří je Krakatit v dnešní jaderné době ještě více varující než v době premiéry.

Poslušně hlásím (1957)

Druhý díl Dobrého vojáka Švejka nazvaný Poslušně hlásím mi přijde mnohem lepší než jednička, jelikož není příliš svázaný s předlohou (vyjma Švejkových nehod ve vlaku a budějovické anabáze, přičemž tyto pasáže jsou lépe zpracovány v loutkové verzi Jiřího Trnky). Jasně, chybí celá pasáž v Királyhidě a boží postava sapéra Vodičky, ale vše vynahrazuje výborný protiválečný závěr, který dává možnost mnoha interpretacím.

Na konci světa (2017)

Pravděpodobně jeden z nejlepších filmů letošní LFŠ. Syrové drama s neschematickým scénářem a famózním herectvím ústřední dvojice, především Josh O'Connor předvádí fantastický výkon._________Druhá projekce, tentokrát na Mezipatrech, mi potvrdila skutečnost, že Na konci světa je FILM ROKU 2017.

Po strništi bos (2017)

Silné zklamání. Bohužel jsem nucen s lítostí konstatovat, že Jan Svěrák upadl do uměleckého kómatu a svým nejnovějším snímkem nepřináší nic nového. Líbivé obrázky, ale jinak kolem toho všeho dost prázdno. Atmosféra protektorátu prakticky nulová, děj totálně rozpadlý a herecké výkony s výjimkou fantastického Oldřicha Kaisera takové nijaké. Problém je taky v humoru - je dost nucený a používaný na sílu, aby tam byly jakože vtipné situace. Přitom jiný Svěrákův film z druhé světové války Tmavomodrý svět (2001) patří k tomu nejlepšímu, co od roku 1990 v naší kinematografii vzniklo. O to je to zklamání bohužel větší. (Viděno v podobě předpremiéry na LFŠ v Uherském Hradišti.)

Dunkerk (2017)

Nolanův Dunkirk je skutečně mistrovské dílo. Po technické stránce naprosto brilantní, fantastický střih a kamera. Herci tentokrát hrají poněkud druhé housle a o jejich postavách se příliš nedozvíte, ale to vůbec není na škodu, spíše naopak. Určitě jeden z filmů roku. 10/10________P.S.: Návštěva IMAXu je povinností.