Chitty Chitty Bang Bang (1968)

Tvůrci bondovek si odskočili zfilmovat jinou knihu Iana Fleminga a vyšla jim tato skvělá muzikálová pecka, kterou jsem si jako desetiletý kluk pouštěl na VHSce prakticky pořád. Po dvaceti letech viděno znovu, tentokrát na Blu-rayi. Nezměnilo se vůbec nic. Pořád jde o nesmrtelnou klasiku, která by si zasloužila mnohem větší pozornost, než jaké se jí dostává nyní. A ty písničky - jedna vedle druhé - jsou stále boží.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Absolutní nadšení. Po celou dobu projekce jsem napětím nedýchal. Akce naprosto přehledně propracovaná, fantastická kamera, výborný herecký casting, dokonalá Charlize Theron a naprosto perfektní zakomponování feministické roviny, která vůbec není křečovitá, ale má důležitý smysl; jinými slovy - hlavním hybatelem celého filmu není Tom Hardy, ale právě Charlize Theron. Oběma navíc skvostně sekunduje jako vždy vynikající Nicholas Hoult. Chci to vidět v IMAXu, to bych byl blahem bez sebe.

Evropa, Evropa (1990)

Nebýt producenty vynuceného změněného závěru, bylo by to za pět hvězdiček.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Nadprůměrný film s dobrým řemeslem, ale to je tak všechno. Akce je rutinní a nezajímavá a těch pár vtipných scén to nevytrhne. Navíc je tam hodně postav, takže chvílemi divák ztrácí přehled. Nejlepší scénou se tak paradoxně stává ta v Hawkeyho chalupě, kde si všichni jen tak povídají. Joss Whedon má na víc než točit jen rádoby velkolepé sequely na objednávku.

Pride (2014)

Výborná britská dramedie z dob vlády kontroverzní Margaret Thatcherové. Scénář je sice poněkud slabší a dost klouže po povrchu (tak hladká jednání mezi zástupci gayů a leseb a horníky nemohla být úplně jednoduchá, jak prezentuje film), nicméně všechno ostatní už je v pořádku. Především herecké výkony (od rázné Imeldy Staunton přes civilního Billa Nighyho k neexhibujícímu Andrew Scottovi) jsou úžasné, několik záběrů na velšské hory vyloženě nadchne a k tomu pár vtipných momentů a báječný osmdesátkový soundtrack. Závěr sice osciluje mezi dojákem a patosem, ale režisér naštěstí nic nepřehání. Jo a díky za cameo Russella Toveyho.

Thor: Temný svět (2013)

Lacině vyhlížející film s trapným záporákem a vtipy. Ze začátku to navíc vypadalo jako light verze Hry o trůny. Tohle fakt ne. Holt bez Kennetha Branagha to nejde. Aspoň že Chris Hemsworth si zachoval sexy postavu a cameo Chrise Evanse bylo taktéž výtečné.

Jersey Boys (2014)

Třetí část volného retro triptychu Clinta Eastwooda (předchozí snímky Výměna a J. Edgar). Opět pečlivá dobová výprava, opět skvělá kamera Toma Sterna, opět naprosto přesné herecké obsazení. Plus naprosto božské písničky. Že to někomu přijde málo? Aťsi. Tyhle nedoceněné kousky mám nejraději.

Solo (2013)

Výborná dialogovka, jež by bez problémů obstála i na prknech, která znamenají svět. Oba protagonisté nepostrádají charisma a přitažlivost, vzájemná interakce mezi nimi (fyzická i psychická) je výtečná. Rozhodně to ale není film na první rande...

Bahno z Mississippi (2012)

Dobrodružství Toma Sawyera a Huckelberryho Finnna v současných kulisách. Neúprosně atmosférická pecka s fantastickými výkony obou dětských herců.

Vítězný lid (1977) odpad!

Pominu, že je to poplatné tehdejší době a že demokratičtí politici jsou tu vykresleni jako bezcharakterní intrikáni, nic jiného ani čekat nelze, to je ten nejmenší problém. Ale takto nenapínavé a impotentně natočené "dokudrama" se jen tak nevidí. "Režisér" Trapl prostě postaví kameru a herci před ní tupě deklamují naučené monology, přičemž střihu je pomálu, takže výsledkem je hromada statických záběrů s oživlými voskovými figurínami. Sledovat to téměř celé dvě hodiny vyžaduje značnou dávku masochismu. Navíc Trapl neumí pracovat s komparsem. Kamera zabírá pár desítek nudících se statistů, přičemž tvrzení, že jich je "statisíce", je více než úsměvné. Třešničkou je neskutečně prapodivný výkon Júlia Pántika v roli Klémy, který tu vypadá jako v posledním stádiu své syfilidy a jehož hlasová dikce chvílemi hraničí s parodií. Vlastně se až divím, že normalizační cenzoři něco takového vůbec pustili do kin...________P. S.: Když se na obrazovce objevila Světla Amortová, chtělo se mi hodit šavli.