Bez kalhot XXL (2015)

Sice už bez překvapení, ale Magic Mike si pořád uchovává svůj šarm. Tanečních a všeodhalujících vystoupení je sice o něco méně, zato jsou tu parádní dialogové výměny a opět výtečný soundtrack. Finální směska je bez debat parádní a na dokonalé postavy Tatuma a Bomera bych klidně koukal pořád.

Ant-Man (2015)

Pěkná pohádka na nedělní odpoledne. Michael Douglas celý film táhne s velkou vervou.

Gerontofilie (2013)

Kanadský provokatér Bruce La Bruce klame tělem více, než jsem si myslel. Od jeho dva roky staré Gerontofilie jsem čekal další šokantní podivnost, ale on vytvořil prakticky "normální" film. Snímek o milostném vztahu mladíka a starého muže inspirovaný poetikou Xaviera Dolana je citlivým dramatem, jež vrcholí parádním road tripem. Naprosto přesná režie, minimalistické výkony obou protagonistů a dokonale padnoucí soundtrack. Moc milé překvapení.

The Line of Beauty (2006) (seriál)

Třídílná televizní adaptace geniální knihy Alana Hollinghursta Linie krásy je pro mě zklamáním. Kniha je dravá, čtivá, provokativní, sarkastická, vtipná a trefná. Pokud jde o tu minisérii, tak knize odpovídají pouze báječné herecké výkony a přesný casting. Zbytek je bohužel usedlá televizní nuda a rutina. Měla to produkovat taková ITV a ne BBC. A na režijní sesli měl být takový Tom Tykwer. Ukázka promarněného potenciálu. Pokud jste nečetli knihu (mimochodem ve výborném překladu), tak rozhodně doporučuji.

Statečné srdce (1995)

Jako pohádka či hrdinský mýtus ANO, jako historický film NE. Celá romantická linka Williama Wallace s královnou Isabelou Francouzskou je totální výmysl scénáristy. Nic takového se nikdy nestalo a otcem královnina syna Edwarda III. byl skutečně Edward II., ač se to zdá nemožné, jelikož lásku pociťoval k mužům, nikoli ke své zákonité manželce a ženám vůbec. Sám za to zemřel podobně ošklivě jako William Wallace - byl probodnut rozžhaveným mečem do konečníku...

Queer as Folk (1999) (seriál)

Původní britský Queer As Folk je úplně jinde než mnohem známější americká verze - a je mnohem, mnohem lepší, výživnější, herecky brilantnější (Aidan Gillen je geniální stejně jako tehdy začínající Charlie Hunnam); soundtrack parádně devadesátkový a hlavně - jsou tam neustálé narážky na Doctora Who. To víte, psal to Russell T. Davies... Velkou výhodou je minimum epizod, díky tomu je celý seriál sevřenější a bez vaty, která občas postihla amerického kolegu. Tohle je absolutní bomba a velká senzace. Ano, devadesátkový nátěr hodně zestárl, ale všechno ostatní je nadčasové. Přijít navíc s námětem takového seriálu v zemi, kde tehdy platil neblahý zákon č. 28, vyžadovalo dávku jisté odvahy.

Osmý smysl (2015) (seriál)

Audiovizuální událost roku 2015. Sourozenci Wachowští s pomocí Toma Tykwera natočili své nejlepší dílo vůbec.

Café com Leite (2007)

Takové všední dospělácké problémky ze života.

Jan Hus (2015) (TV film)

Fiasko. Na jedné straně skvělí herci ve vedlejších rolích (Javorský, Kňažko, Dlouhý), na straně druhé všechno ostatní špatně. Atmosféra 15. století nikde, naprosto matoucí scénář obsahující velké množství postav, ve kterých se divák ztrácí, absolutně nedobová Kocábova hudba (když se rozezvučí elektrické kytary u Husova upálení, chtěl jsem ve zlosti něco hodit na obrazovku). Samotný Hus v podání Matěje Hádka působí spíše směšně než důstojně, ale jinak výkony herců mimo výše zmíněných za moc nestály (velmi diplomaticky řečeno). Bohužel selhává i Svobodova režie, který neví, jestli chce točit komorní drama nebo velkofilm (zcela tragická práce s komparsem), o kolísavém a rozvláčném tempu vyprávění nemluvě. Je hezké, že se Svobodův Jan Hus snaží dekonstruovat zaběhlá klišé o této době (Hus tentokrát nerevoltuje proti středověkému feudalismu), ale výsledek přináší brutální zklamání, bohužel. Jako určitá oponentura vůči Janu Husovi Miloše V. Kratochvíla a Otakara Vávry Svobodův Hus selhává.

Petr Pan (2003)

Ve své době nedoceněné dílo, neprávem. Čas kvality této klasické adaptace divadelní hry Jamese M. Barrieho vyzdvihl a dokázal, že si film svou pozornost zaslouží. Zaujme parádní vizuální stránka, fantastická a působivá hudba Jamese Newtona Howarda. Herci jsou absolutně skvostní. Jeremy Sumpter už navždy zůstane nestárnoucím Peterem Panem (narozdíl od Jamieho Bella se mu nepodařilo rozjet pořádnou kariéru), Rachel Hurd-Wood jako Wendy je také dobrá (a mezi ní a Jeremym to krásně jiskří) a Jason Isaacs v dvojroli kapitána Hooka a pana Darlinga je absolutně fantastický. Nejde o nějakou žvatlavou ilustraci, film je patřičně temný (malé děti by se nejspíš bály) a celkově vzato je o velmi dospělý snímek zachycující dospívání hlavních dětských hrdinů a jejich konfrontaci s dospělým světem. 9/10