Pouštní srdce (1985)

Ve své době hrál film bezesporu důležitou roli (možný SPOILER - lesbický pár poprvé nekončí nějakou strašlivou smrtí, ale jenom rozloučením), nicméně z dnešního pohledu brutálně zestárnul. A nepomůže mu ani vynikající kamera Roberta Elswita ani nádherný soundtrack přesně vystihující dobu 50. let.

Putinovy "Děti 404" (2014)

Omlouvám se za poněkud osobnější komentář, jenž jsem napsal po projekci filmu, jež se konala v rámci festivalu Mezipatra. Dokument Putinovy "Děti 404" je silným a emotivním diváckým zážitkem. 45 ruských teenagerů v něm vypráví o svých coming outech, o zážitcích se šikanou, pokusech o sebevraždu a hlavně snahách o útěku z Ruska a seberealizace v tolerantnějším zahraničí. Naštěstí to není tak depresivní, jak jsem se původně obával, je tam i několik vtipných momentů, někteří teenageři si i přes všechen tlak zachovali duševní nadhled. Příjemná byla i beseda s oběma režiséry, kteří rozebírali pokračování toho, co se v Rusku děje po skončení natáčení (vznikají další absurdní zákony jako například ten o zákazu používání amerického dolaru na území Ruska). V publiku bylo i několik ruských diváků, kteří do Česka přicestovali za svými láskami. Asi nejsilnější příspěvek byl od ruského diváka, který přiznal, že byl původně silný homofob, ale po vyoutování jeho nejlepšího kamaráda zcela změnil své životní postoje. Takže celkově to pro mě byl - ještě jednou řečeno - silný divácký zážitek a jsem rád, že žiju v Česku, kde se zcela svobodně můžu hlásit k tomu, kým doopravdy jsem. A že si vážím všech, kteří mě v tom podpořili.

Interstellar (2014)

Zcela výjimečné a komplexní dílo s maximálně pohlcujícím zážitkem.

Quantum of Solace (2008)

Nedoceněná bondovka podobně jako kdysi Povolení zabíjet.______EDIT 2021: Patrně nejdrsnější bondovka vůbec. Je to ostrá jízda plná mrtvol a neskutečně dynamických akčních scén. Obrovsky mi to sedlo a vlastně ani netuším, proč Quantum of Solace sklidila před třinácti lety velmi kontroverzní reakce. Za to, že je Bond emotivní člověk? Za to, že je zde znát inspirace Jasonem Bournem? Rozhodně to není bondovka pro každého, ale za sebe jsem nadšením bez sebe. Marc Forster uchopil agenta 007 jedinečným způsobem, který by se takovému Terenci Youngovi či Guyi Hamiltonovi rozhodně nelíbil, ale přesně tohle je James Bond 21. století, kterého filmový svět potřeboval. Drsný a zároveň velmi citlivý. Velké díky za tuhle odvahu, protože tvůrci museli dobře vědět, že si to slíznou.

Sodom (2014) odpad!

Josef Goebbels, iniciátor "dokumentu" Věčný Žid, by měl nepochybně radost, co dokázali jeho ruští a srbští následovníci. Sodom je odporné dílo přetékající otevřenou nenávistí nejen k homosexuálům, ale i k těm, kteří k LGBT lidem veřejně projevují přízeň. Např. gay pridy jsou tu prezentovány jako schůzky polonahých, resp. nahých exhibicionistů, LGBT hnutí se tu vykládají jako nátlakové akce na heterosexuální většinu, objevují se tu děti zneužité gay párem... Jinými slovy agresivní homofobové a fundamentální věřící si přijdou na své. "Dokument" je i přes jenom hodinovou stopáž velmi obtížné sledovat, protože takovou snůšku nenávisti nelze snést zcela v pohodě. Proti Sodomě je zmíněný Věčný Žid úplně bezproblémový dokument.

Pyramida boha slunce (1965)

Vyčítat mayovkám naivitu (ve všem) je hloupé, protože o tom tyhle filmy byly. Pyramida boha Slunce je napínavá od začátku do konce, postavy přesně mayovské, stejně tak výprava atd. Prostě dobrodružná pohádka, která s ohledem na své stáří pořád dobře funguje.

Soudce (2014)

Příjemné právnické drama, oba Robertové vynikající, ale na Coppolova Vyvolávače deště se Soudce nechytá ani omylem.

Zmizelá (2014)

Natočit v dnešní době film o manželství jako o oblbováku pro okolí chce v dnešním Hollywoodu docela koule. Fincher si to se svým typickým humorem může dovolit. Takhle se divákům šklebit do ksichtu... 9/10

Queer - Kultura smrti (2014) (epizoda)

Obžaloba Slovenska. V půlhodinovém pořadu je řečeno takřka vše, co je potřeba říct. To, co se tam děje, je něco neskutečného. U úryvku z tzv. vánočního pastýřského listu budete kroutit hlavou a vyprávění Romany Schlesinger mi přivodilo depku. Jsem rád, že žiju v Česku, které je skutečně sekulárním státem. Slovenská katolická církev se chová jako sekta, která chce vnucovat všem lidem, jak mají žít. Ani nepřekvapí, že tam pořád mají vliv potomci klerofašistických ľuďáků, velebících prezidenta a faráře Jozefa Tisa. Nemají žádný problém s šířením nenávisti a manipulací s lidmi ve svůj prospěch. Je to fakt síla. A vůbec se nedivím, že mladí lidé ze Slovenska odcházejí.

Den Šakala (1973)

Nádhera. Pomalu plynoucí drobnokresba najatého profesionála, který se chystal spáchat atentát na prezidenta Charlese de Gaulla. Má to naprosto skvělou atmosféru, vynikající a dokonale propracovaný scénář a Zinnemannovu perfekcionistickou režii, která nedovolí vydechnout. A skvělé herce, především fantastického Edwarda Foxe, který jako zabiják je jednoduše neodolatelný a šarmantní, zvláště dabuje-li ho svým nezaměnitelným hlasem Eduard Cupák. Původní dabing v kombinaci s novou remasterovanou kopií udělal svoje a já byl opět divácky unešen. Takhle to má být.