Vyhlídková trasa (2013)

Rozhodně ne nezajímavý "ukecaný" survival. Někomu to možná může přijít roztahaný a nudný, ale já se bavil od začátku až do konce, který je opravdu velmi zdařilý. Soukromé problémy a celý ten konfikt mezi hlavními protagonisty, kteří to mimochodem zahráli velmi přesvědčivě, mi nepřišel nikterak hloupý nebo něco takovýho. Právě naopak, některý věci stojí za zamyšlení. Survival stránka se tu může jevit jako vedlejší, ale i ta je vcelku zdařile podaná. Asi to nesedne úplně každýmu, ale za sebe můžu říct, že si to určitě pustím někdy znova. 80%

Pokušení (2009)

Pro někoho možná film na pohodu, mě ale tyhle příběhy fakt moc nedostávají. Z mého pohledu se jedná prostě o dost slabý nevěrnický drama. Herecky je to dobře zvládnutý, ale celý ten příběh s tou pointou okolo rozhádaný tříčlenný rodinky a jedný děvky je takový dost divný a ačkoli zpočátku jsem ještě doufal ve zdárný vyústění, tak jsem se ho bohužel nedočkal. 45%

Black Rock (2012)

Tak tohle bylo špatný snad po všech možných stránkách. Kdo očekává alespoň solidní přírodní thriller/survival, tak ten se teda moc nedočká. Především je to neskutečně blbý, tvůrci si toho byli zřejmě vědomi, tak museli dostat hlavní hrdinky z šatů, aby aspoň něčím zaujali. Příroda pěkná, ale ty ďouky s těmi svými problémy a chováním, to bylo fakt na ránu. Navíc to celý nahánění působilo dost divně, nudně a bez výraznějšího napětí. O zápletce a motivu radši ani nemluvit. Alespoň konec byl vcelku povedený, jinak ale velká slabota. 30%

Probudím se včera (2012)

Ať už se jedná o komedie či dramata, tento sci-fi prvek ve filmu mě prostě nikdy neomrzí. Tvůrcům se to v tomto případě navíc povedlo poměrně zdařile skloubit s komediální stránkou a využít nabízeného potenciálu, což se o všech českých filmech posledních let v tomto žánru říct nedá. Film rozhodně v mnoha momentech pobaví, s koncem začne sice trochu ztrácet (přepálená stopáž), ale celkově jsem si ho nadmíru užil, a to i díky projekci v letním kině v parku se sklenkou vína. PS: Za tu do očí bijící reklamu některých českých výrobků uděluju jedno velké bezvýznamné mínus! 75%

Návrat domů (2009)

Film se do značné míry inspiroval v tomto povedeném thrilleru na motivy S. Kinga a mohl by se klidně jmenovat Shelby nechce zemřít, 19 let poté. Námětem se to porovnávat dá, kvalitou už ale ne. Sice to není úplně marný, ale bohužel tomu chybí něco, čím by film dokázal nějak zaujmout. Podivně vykonstruovaný začátek, kostrbatý průběh bez silnějších momentů (a že se nabízely) a nakonec podivný konec. 40%

Batesův motel (2013) (seriál)

Jaro 2013 přineslo dva seriály představující prequely slavných "ne-tak-úplně-hororů" let minulých a narozdíl od Hannibala, který mě nijak zvlášť nedostal, mě Bates Motel velmi příjemně překvapil. První série (85%): Rozhodně zaujala a to i přesto, že nejsem bůhvíjaký fanoušek původního Psycha. Bavil jsem se více než dobře, a to nejen díky poměrně poutavé příběhové linii, ale také díky dobře zvoleným hercům, kterým šéfuje výtečná matka Vera Farmiga. Seriál byl podle mě na vrcholu po 6. díle, potom přišly o něco slabší epizody, ale pořád to vidím na (slabších) pět hvězdiček. Snad se druhá série ponese v rytmu té první... Druhá série (80%): Těžko porovnávat po roce, když si člověk už jen stěží pamatuje sérii první, nicméně bych řekl, že kvalita určitě nijak zvlášť nepoklesla. Stále se jedná o poutavý seriál s výbornými momenty a skvěle hrající ústřední psycho-dvojicí. Co mě trochu vadí je ten děj okolo, který působí trochu jak pěst na oko. Chápu, že se všechno nemůže točit jen kolem Normy a Normana, ale proboha, vždyť tam je už víc mrtvol než jich měl na svědomí Arnold v Komandu. Tohle vážně není poklidné, nudné městečko, kde se nic neděje (viz Psycho 1960). Samozřejmě je fajn že se něco děje, ale působí to mnohdy až přehnaně. Asi bych vymyslel nějakou lepší "vatu". Nicméně to není nějaký závažný problém, kvůli kterému bych měl seriál zatracovat. Bavím se víc než dobře a jsem zvědavý jak to bude dál... Třetí (85%) & čtvrtá (80%) série: Seriál si stále udržuje velmi dobrou kvalitu, řekl bych, že je to stále na podobné úrovni jako předchozí série. Dějově poměrně zajímavé a některé momenty jsou přímo skvělé po atmosférické stránce. Seriál zřejmě těží z toho, že je vždy jen deset epizod. Z toho by si mohly vzít příklad ostatní dvaceti a více epizodové seriály. Kvalita přebíjí kvantitu! Pátá závěrečná série (80%): Skončit v pravý moment - to se ne všem seriálům povedlo. Bates Motel toto zvládl relativně dobře. Závěr je ucházející, nese se v rytmu předchozích sérií. Kvalita nijak neklesla, bohužel se neodehrálo ani nic, co by stálo za větší aplaus. Pár momentů stojí opravdu za to, úplný závěr je potom uspokojivý.

Žena (2011)

V jednotlivostech je to místy docela šokující a překvapující svojí brutalitou, kterou jsem tak úplně nečekal. Někteří si stěžují na závěr, já ho považuju za nejpovedenější část. Sice to dost postrádalo logiku, ale aspoň to byl solidní nášup. Když to vezmu celkově, tak se mi ale celá ta storka jevila dost podivně se značným množstvím blbých situací a divným chováním postav. Navíc mě to prostě nijak zvlášť nebavilo a ke všem postavám jsem cítil odpor. Přestože se jedná o docela netradiční exploitation podívanou, což mám zpravidla rád, tak v tomto případě mě film spíš odpuzoval v tom špatným slova smyslu. 45%

Lesní duch (2013)

Atmosféru jako původní Evil Dead to nemá ani zdaleka, ale tak to se dalo čekat. Film nepřináší nic novýho, sice se snaží, co to jen jde, aby jen nekopíroval, ale nakonec je to spíš ke škodě než k užitku. Vadilo mi taky, že některý scény byly tak divně useknutý. Na druhou stranu se docela povedlo gore a i napětí to nějaký má. Nicméně to rozhodně není nic převratnýho, hororovýho fandu to jen těžko dokáže uspokojit a ten český plakát je spíš k smíchu. (V kině to mohlo být lepší, to jo...) 55%

Okno do dvora (1954)

V 50. letech to byla určitě pecka, nic moc jiného taky nebylo, že... Ale koukat na to 60 let poté, to už to člověka tak nedostane. Bohužel. Film je sice dosti pomalý, ale působí tajemně, což se mi na něm líbilo, ale se závěrem jsem čekal něco velkolepějšího, nějaký lepší vyústění, zajímavější pointu... Takhle to prostě musím hodnotit, jak hodnotím, není to prostě z mýho pohledu žádná bomba na 87%. A člověk to fakt nemůže hodnotit z pohledu diváka 50. let, to prostě nejde. Sorry. 70%

Hannibal (2013) (seriál)

První série (60%): Tak zaprvé: Hugh Dancy byl hroznej, ty jeho ksichty... Jinde jsem ho neviděl, ale tady se mi ten jeho výkon fakt nelíbil. Naproti tomu Mads Mikkelsen předvedl podle očekávání výborný výkon. Kriminálky nebyly, nejsou a asi dost těžko někdy budou mým oblíbeným žánrem. Hannibala jsem si pustil jen ze zvědavosti k oné postavě, kterou tak proslavil Hopkins. Jinak jako krimi mi to fakt moc nesedlo, děj je takový nepříliš záživný, místy mě to uspávalo. Možná to nebylo přímo tím dějem, ale spíš formou, kterou to bylo natočený. Na můj vkus až moc filozoficko-psychologicko ukecaný. Na další sérii jsem zvědavej, jak se to vyvine dál, ne že by mě ale první série nějak navnadila, to se fakt říct nedá.