REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Iňnaritu se po roce vrací na místo činu. Tentokrát neudivuje geniálně perfekcionistickým Birdmanem, ale syrovou výpravou až za hranice samotné smrti. DiCaprio opět kraluje a přízvisko oscarový je na místě. Přesto se nemůžu zbavit pocitu, že zlatá soška by více slušela Fassbenderovi, ale těžko budete hledat ve filmovém světě osobu, která by to Leovi nepřála, takže za mě palec nahoru. To samé platí pro Toma Hardyho, který měl vynikající rok a oscarovou tečku by si zasloužil. Bohužel nežijeme v zemi splněných přání, takže nominace bude muset tentokrát stačit. Stejně všichni víme, že v jeho případě, to je stejně jako u Lea, pouze otázka času. Co už ovšem přišlo je třetí Oscar v řadě pro nejlepšího kameramana současnosti - Emanuella Lubetzkiho a to zcela zaslouženě. To bloudění kamerou po horských scenériích, průsmycích a roklinách, prostě nemá chybu a stejně jako v případě Birdmana, je kamera opět samostatným a „neviděným“ hercem ve filmu, které je sice typickým survival dramatem, ale výše zmíněné atributy ho povznáší na vyšší úroveň. To vše pod taktovkou Alejandra Gonzaleze Innaritua, který ziskem druhého režisérského oscara v řadě tvoří dějiny. Tentokrát se sice nejedná o podobný WTF film, jako byl vloni Birdman, ale stále to je vysoký nadstandard od jednoho z nejlepších a nejinovativnějších režisérů současnosti.

Akta X (1993) (seriál)

Akta X jsou ztělesněním lidské touhy věřit za hranice neznáma. Kult ztělesňující generaci let devadesátých. Popkulturní fenomén, který formoval v mnoha lidech nedůvěru ve státní aparát, podezíravost vůči vládnímu establishmentu a svobodu lidského jedince hledat odpověd na otázky, na něž autority zatvrzele mlčí. Ta všeobecná nedůvěra, nechuť a zhnusení těmi „nahoře“ má část svých kořenů tady. Na svůj dobu unikátní seriál, který svým promyšleným a dlouhodobě naplánovaným story-arcem umetal cestičku řadě dnešních seriálů. Po scénáristické stránce naprostá špička, která v pozdějších sériích dokázala geniálně mixovat vážná a odlehčená témata, ale nikdy nezapomenout, stejně jako v případě dalšího excelentního seriálu 90. let– Buffy, přemožitelky upírů, odkud vlastně pocházím a kam směřuju. O excelentních hereckých výkonech ústředních představitelů není potřeba hovořit. Každopádně doporučuji nepodlehnout zdejší rozšířené chorobě o tom, že za zhlédnutí stojí pouze první série. Nic není dále od pravdy. Pátá, šestá a sedmá sezóna jsou absolutním vrcholem hereckého, scénáristického a režisérského snažení. Vydržte! Bude to stát za to. Možná se i dozvíte, jestli je na ústředním mottu celého seriálu („Pravda je tam venku“), alespoň zrnko pravdy …  Nejoblíbenější postavy: Fox Mulder, Alex Krycek, Muž s Cigaretou, Walter Skinner, Dana Scully, 1. Série: 85%, 2. Série: 85%, 3. Série: 85%, 4. Série: 80%, 5. Série: 90%, 6. Série: 90%, 7. Série: 85%, 8. Série: 75%, 9. Série: 75%,

Steve Jobs (2015)

Výstřední příběh jednoho neobyčejného „šílenství“. Aarkin jde ve své analýze jednoho z největších vizionářů konce 20. století až na pomyslnou dřeň a jeho zevrubné pitvě osobního života neschází objektivní nadhled a chvályhodná snaha vykreslit Jobse takového jaký byl, bez zbytečných příkras a glorifikace. Neústupný, tvrdý a nekompromisní perfekcionista, s nímž vydrželi dlouhodobě pracovat jenom ti nejotrlejší. Fassbender je v roli muže, jehož úkolem je tvořit dějiny a tudíž si uvědomuje, že nesmí selhat, fantastický a v mém osobním žebříčku se jedná o jednoznačný výkon roku, který trumfuje i DiCapria. Za zmínku stojí i jeho Money Penny (Kate Winslet), která s ním dovede držet krok – ve skutečnosti i v přeneseném slova smyslu. Těžko hledat v letošním oscarovém klání silnější, osobitější a lépe napsaný příběh. Pro mě osobně jeden z vrcholů právě uplynulého roku.

Sběratelé kostí (2005) (seriál)

Sběratelé kostí jsou jedním z těch příkladů, že k úspěchu nepotřebujete velké herce, super efekty, promakaný scénář nebo slovutného režiséra. Někdy prostě stačí chytlavý námět a sympatické postavy, které jsou zahrané těmi správnými herci. Právě probíhající 12. sezóna je důkazem, že solidní kriminálku lze vybudovat i na již 100*krát použitých základech. Člověk navíc musí chtě nechtě obdivovat čuch Davida Boreanaze, který účinkuje již ve třetím úspěšném seriálu za sebou. Přičtěte k tomu okouzlující Emily Deschanel a jejich kouzelný „skočí/neskočí do toho“ vztah a máte seriálový jackpot. Už jenom třešničkou na dortu je pak charizmatický psycholog Lancelot, který má po ruce odpověď na všechny problémy světa. Sběratelé nejsou ničím výjimeční, nejdou inovativní, nevyšlapanou cestou pro odvážné, ale sázejí na osvědčené jistoty tím správným způsobem. Zasloužený úspěch a moje seriálové guilty pleasure. Nejoblíbenější postavy: Dr. Lance Sweets, Dr. Temperance Brennan, 1. Série: 80%, 2. Série: 80%, 3. Série: 85%, 4. Série: 80%, 5. Série: 80%, 6. Série: 80%, 7. Série: 85%, 8. Série: 80%, 9. Série: 80%, 10. Série: 75%,

Farscape (1999) (seriál)

Seriál dvou tváří. Nebýt mizerné první a částečně druhé série, jednalo by se o jeden z uhelných kamenů sci-fi tvorby. Třetí a čtvrtá série jsou totiž doslova přecpány fantastickými episodami, které si v ničem nezadají s naprostými vrcholy sci-fi žánru. Věčná škoda, že tvůrci nedokázali udržet větší konzistenci. I tak se ale jedná o genialitu pod cheesy obalem. Nejoblíbenější postavy: John Crichton, Aeryn Sun, Scorpius, 1. Série: 70%, 2. Série: 70%, 3. Série: 95%, 4. Série: 95%,

Pan Holmes (2015)

Čas dožene i ty nejlepší z nás. Melancholické ohlédnutí za životem, výčitkami, chybami a triumfy jednoho z největších detektivních mozků lidských dějin. Ian McKelen stárne na platně s grácií před očima a právě on pozvedá tohle poněkud příběhově chudé, místy dokonce mdlé, poslední pátrání na sledovatelnou úroveň. Přestože je to po scénáristické stránce slabší, nemohl jsem si nevšimnout, že kdyby byl Ian o čtyřicet let mladší, byl by z něj skvělý Sherlock. Svou šanci ale propásl, stejně jako slavný detektiv ve svém posledním příběhu ...

Creed (2015)

Sly se nechce své ikonické role vzdát, a když už nemůže mezi provazy zamířit kvůli starým kostem sám, tak se snaží dostat do záře reflektorů alespoň zprostředkovaně pomocí svého učedníka. A nutno podotknout, že další comeback italského hřebce je opět zatraceně ikonický a nostalgický, stejně jako ty předchozí. Všechno tady totiž funguje pouze díky „nestárnoucímu“ Slyiovi. To, co mu schází v herectví, dohání koňskými dávkami charizmatu. A já mu to zase jednou žeru i s navijákem a vůbec mi nevadí, že tvůrci doslova okopírovali „americký sen“ z jedničky. Milujeme outsidery, jejich klopýtavou cestu na vrchol, jejich slzami zkrápěnou cestu za úspěchem. M. B. Hall byl trefou do černého a v dalších pokračováních, která nevyhnutelně přijdou, ponese Rockyho prapor se ctí. Nebude to ale mít jednoduché, protože Sly je rozhodně nejpůsobivější hollywoodský herec za posledních 30 let. Jeho odhodlání a tvrdohlavá touha nikdy se nevzdat, aby svým boxerským (hereckým) kolegům dokázal, že stále nepatří do starého železa, je obdivuhodná a inspirující zároveň, stejně jako osudy jím ztvárněného bojovníka, který se celý život odmítal sklonit před nepřízní osudu. Díky, Rocky.

Jessica Jones (2015) (seriál)

Daredevilovi se zračilo v očích odhodlání. Jessica tam má odevzdanost mísenou s bezmocí. Marvel jde se svými postavami od extrému do extrému. Navíc mám pocit, že u Jessicy už se ani moc nejedná o komiksový seriál, ale o psychologické drama, které se soustředí čistě na postavy. To by samo o sobě nebyl problém, jenomže pokud chci propracované drama, tak sáhnu do filmotéky americké kabelovky. Od Jessicy jsem asi čekal něco jiného a první série díky tomu v mých očích dopadla nejednoznačně. Záporák a jeho schopnost je skvěle uchopená a David Tennant hraje jako smyslů zbavený, přesto mu do bohémských výšek Vincenta D´Onofria ždibek „šílenosti“ chybí. Ale Marvel opět potvrzuje, že casting má zvládnutý na jedničku s hvězdičkou a Krysten Ritter je možná nepříjemnou a alkoholem prosáklou troskou i ve skutečném životě, protože tady jí tu její kreaci „ don´t give a fuck about the world“ žeru i s navijákem. Uvidíme, s čím přijde druhá série, zatím je to pro mě na rozmezí tři a čtyř hvězdiček. Hlavně v příští sérii ubrat chlastu a přidat akce. Děkuji. 1. Série: 70%, Oblíbené postavy: Jessica Jones, Purple Man

Nejlepší léta našeho života (1946)

Válka brala lidem více než jenom životy. Výborná výprava do hlubin válkou zničené duše. Smutný příběh válkou poznamenané generace Američanů, kteří se plní naděje vrátili domů, aby se střetli se svými „nadějnými vyhlídkami“. Pro mnoho z nich ovšem válka neskončila v roce 1945. Film, na který, by se nikdy nemělo zapomenout, stejně jako na největších konflikt lidských dějin a na lidi, kteří v něm bojovali. Říká se, že s americkou filmovou akademií je to o tématu a načasování. Nikdy to neplatilo více než v tomto případě. 7 Oscarů, včetně ceny za nejlepší film, jsou toho jasným důkazem.

Babylon 5 (1993) (seriál)

Fascinující pohled do fiktivní budoucnosti, která by mohla být za pár set let tou „naší. Pokud hledáte dospělé a komplexní sci-fi, tak jste ve správné galaxii. Tak široké panorama vzájemně odlišných postav, národů, filosofií, náboženství, politických agend a zájmů nenajdete nikde jinde, než na palubě Babylonu 5. Jednotlivé události vás doopravdy donutí přemýšlet o paralelách se současným světem a směrem, kam jako civilizace směřujeme. Když před sebou vidíte interakce jednotlivých ras, geneze prvních kontaktů, vzájemnou nenávist a nevraživost, politická a diplomatická vyjednávání, projevy rasové nesnášenlivosti, válečné konflikty, tak se vám nutně vtírá na mysl neodbytný pocit, že celý seriál obestírá opravdu bohatá mytologie, která je úspěšně rozvíjena v navazujících filmech. Archaické efekty nemůžou výjimečný požitek ze sledování ani v nejmenším zkazit. Tato epická sci-fi sága totiž nikdy nebylo o CGI, ale o lidech tvořících historii pod tíhou okolností a zároveň zoufale bojujících s tím, aby nebyli vtaženi do vírů nepředvídatelných událostí. Dle mého názoru nejkomplexnější sci-fi seriál, jaký kdy vznikl …. A toast ... to Babylon 5. Oblíbené postavy: Nejoblíbenější postavy: G'Kar, Londo, Lyta, Garibaldi a Bester. 1. Série: 80 %, 2. Série: 85 %, 3. Série: 95 %, 4. Série: 95 %, 5. Série: 80 %.b>