Maraton lásky (2007)

Hlášky: Gordon: - "Jo a mám pro tebe ty lístky." Dennis: - "Potřeboval jsem je včera." Gordon: - "Ty už je nechceš?" Dennis: - "K čemu mi budou?" Gordon: - "Tak je prodej na eBay." Dennis: - "Kdo si koupí lístky na něco, co už bylo včera?" Gordon: - "Cestovatelé časem." & Gordon: - "Dobrá, podívej - můj jediný vážný vztah skončil zlomenou klíční kostí a mrtvým pískomilem." & muž v pekařství: - "Stačilo by mi něco ve tvaru ryby." Dennis: - "Tak si zajdi na rybí trh!" muž v pekařství: - "Jsem vegetarián." & Dennis: - "Měl jste vydařený manželství?" pan Goshdashtidar: - "Dalo by se to nazvat jako pocit naplnění. Strávil jsem skoro každej den v náručí milovaný ženy. Proto nejraději vzpomínám na naše šoustání." & Gordon: - "Denisi, jsi můj nejlepší kamarád. Přece nebudu sázet proti tobě." Dennis: - "To teda dík." Gordon: - "Ne při tomhle kurzu." & Gordon: - "Do toho. Běž!" Dennis: - "Počkat. A co nějaká speciální technika?" Gordon: - "Jo, střídáš levou a pravou nohu strašně rychle pořád dokola." & (Po tom, co Gordonovi do obličeje vystříkne Dennisův puchýř.) Gordon: - "To byla druhá nejnechutnější tekutina, jakou jsem kdy měl v oku." & Gordon: - "Libby, mám pro tebe dárek." Libby: - "Jé, děkuju!" Gordon: - "Je to cédéčko. Doufám, že ho nemáš, protože nemám paragon... a nesehnal jsem ho zrovna v obchodě."

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství (2008)

Hlášky: Dr. Michael Brody: - "Obchodníci jsou velmi podobní pedofilům. Jsou to odborníci na děti. Ať už jste obchodník nebo pedofil, vyznáte se v dětech a víte jak je získat." & Velma LaPointová, Ph.D.: - "V americké společnosti se neustále opakuje: jsi to, co máš, jsi to, co kupuješ, jsi to, co vlastníš. A když to nemáš, jsi méněcenný, jsi nula, nemáš cenu. A to platí i u dětí." & Susan Linnová, Ed.D.: - "Není to jen otázka prodeje výrobků dětem. Jde tu o předávání hodnot. A základní hodnotou, která je dětem předávána znovu a znovu, je to, že věci nebo značky je mohou učinit šťastnými." & Velma LaPointová: - "Co všechno musejí mít. Na tom je založený celý systém hodnot. Pohodlí, okamžité uspokojení a bezvýhradný materialismus. Základ spotřebitelské identity. Je to naprosto povrchní, je to jen o mně, o tom, co se týká mé osoby." & Betsy Taylorová: - "Materialistická společnost vede děti, aby co nejrychleji vyrostly. Je to zřejmé třeba na způsobu, jakým jsou nuceny se oblékat. Dětství se postupně z jejich života úplně vytratí." & Enola Airdová, J.D.: - "Obchodníci se snaží podchytit dětského zákazníka co nejdříve, aby mohli formovat jeho pohled na svět, aby utvářeli jeho výběr značek, aby ho přesvědčili, že jeho život bude mít smysl pouze s jejich výrobky. Ale my matky říkáme: to je náš úkol, ne jejich."

Duch doby: Dodatek (2008)

Hlášky: vypravěč: - "V roce 2007 dostalo Ministerstvo obrany 161,8 miliard dolarů na takzvanou globální válku proti terorizmu. Podle Národního proti-teroristického centra bylo v roce 2007 na celém světě zabito asi 2000 lidí při údajných teroristických útocích. Z nich bylo asi 70 Američanů. Když vezmeme toto číslo jako průměr, což je velmi velkorysé, je zajímavé podotknout, že ročně na arašídové alergie zemře 2x víc lidí, něž při teroristických útocích. Dnes je největším zabijákem Američanů kornatění srdečních cév. Toto onemocnění zabije každoročně 450 tisíc lidí v USA. V roce 2007 vláda vyhradila na výzkum této choroby asi 3 miliardy dolarů. Znamená to, že v roce 2007 vláda USA utratila 54x víc na prevenci terorizmu, než na prevenci nemoci, která ročně zabije 6600x víc lidí než samotný terorizmus." & vypravěč: - "Prošli jsme od alchymie k chemii, od geocentrického vesmíru k heliocentrickému, od představy, že za nemoci mohou démoni, k moderní medicíně. Tento rozvoj nejeví žádné známky toho, že by měl skončit. A je to toto uvědomění, které nás spojuje a vede na cestě k pokroku. Statická empirická znalost neexistuje, pozornost spíše musíme věnovat podstatě vývoje všech systémů. Znamená to, že musíme být neustále otevřeni novým informacím, i když tyto informace ohrožují naši víru v tradiční věci, a tím i naši identitu. Bohužel, dnešní společnost si to neuvědomuje a tradiční instituce pokračují v paralyzování pokroku a snaze zachovat zastaralé sociální systémy. Zároveň populace trpí strachem ze změny. Protože je zvyklá udržovat statické identity, zpochybnění systému hodnot nějaké osoby obvykle vyústí do urážek a obav, protože nemít pravdu je dnes mylně považováno za neúspěch. Přitom by prokázání omylu mělo být oslavováno. Pozvedává to totiž někoho na novou úroveň porozumění." & vypravěč: - "Ve skutečnosti neexistuje nic takového jako chytrý člověk, protože je pouze otázkou času, než budou jeho názory aktualizované a pozměněné. A tato tendence slepě se držet svého systému hodnot, chránit jej před možnými změnami, není nic jiného než forma intelektuálního materialismu. Peněžní systém tento materialismus zachovává nejen svými institucemi, ale i prostřednictvím nespočetného množství lidí, kteří byli vychovaní k slepému a bezmyšlenkovitému udržování těchto struktur. Tím se stali samozvanými strážci statusu quo. Ovcemi, které již nepotřebují ovčáckého psa, aby je usměrňoval. Kontrolují jeden druhého, a vytlačují ty, kteří vystoupí z řady. Tato tendence odmítání změny a udržování stávajících institucí kvůli zachování identity, pohodlí, moci a zisku je zcela neudržitelná. Bude pouze produkovat ještě větší nerovnováhu, fragmentaci, deformaci a neustálé směřování k destrukci." & John Perkins: - "Skutečně musíme vzít v úvahu věci jako celek, protože na této planetě to není pouze o lidech, ale o přežití jako celku. Víme, že nemůžeme žít bez rostlin a zvířat, bez 4 přírodních živlů. A tedy, kdy to už začneme brát v úvahu? To je to, co se musí podařit. Úspěch závisí na tom, jak dobře dokážeme spolupracovat se vším okolo nás. … Je třeba se starat o celé Společenství, jinak budou vážné problémy. Nyní se musíme na celý svět dívat jako na jedno společenství. A všichni musíme dbát o sebe navzájem. A není to jen společenství lidí. Je to společenství rostlin, zvířat, živlů. Toto skutečně potřebujeme pochopit. A to nám také přinese radost a potěšení. To je to, co dnes chybí v našich životech. Můžeme to nazvat duchovností, ale podstatným faktem je, že radost přichází ze žití ve spojení s okolím. To je náš božský duch. To je ta naše stránka, která to opravdu cítí. Můžete ho cítit hluboko v sobě. Je to úžasný, kouzelný pocit. Víte, kdy to přijde. A nedají vám to peníze, ale spojení s okolím."

Rychle a zběsile 5 (2011)

Hlášky: Hobbs: - "Tak jo, poslouchejte. Ti lidé jsou profesionálové na útěky. Mají rádi rychlost a se zárukou nebude lehké je chytit. Vemte si zbraně. Najdeme je, dostaneme je jako tým a přivezeme zpátky. A především - nikdy je nesmíme nechat dostat do aut." & šéf policie v Alemeidě: - "Je tohle všechno opravdu potřeba kvůli stíhání dvou mužů?" Hobbs: - "Dovolte, abych vám o nich něco řekl. Jeden je bývalý federální agent. Byl ve službě v utajení 5 let. Ví jak se v tom pohybovat. Ten druhý je profesionální kriminálník. Dvakrát utekl z vězení. Půlku života strávil prcháním před lidmi jako jste vy." šéf policie v Alemeidě: - "No, pokud vám můžeme nějak pomoct…" Hobbs: - "Dvě věci. Potřebuju tlumočníka." šéf policie v Alemeidě: - "Máme spoustu vhodných…" Hobbs: - "Chci Elenu Nevesovou." šéf policie v Alemeidě: - "Hlídkovou policistku?" Hobbs: - "Slyšel jste." šéf policie v Alemeidě: - "Proč? Máme spoustu zkušených lidí." Hobbs: - "Líbí se mi její úsměv." šéf policie v Alemeidě: - "A ta druhá věc?" Hobbs: - "Jděte mi kurva z cesty!" & Tej: - "Sakra to snad ne. To jste opravdu vyškrábali zbytky ze dna?" Roman Pearce: - "Asi jo, když jsi tady ty. Kdy vrátíš Martinovi Lutherovi Kingovi jeho auto?" Tej: - "Hned jak ty vrátíš Rickovi Jamesovi jeho bundu." & Roman Pearce: - "Sexy nohy, baby. Kdy bude den otevřených dveří?" Gisele: (přiloží pistoli k jeho hlavě) - "Ve stejnou dobu, kdy zmáčknu tuhle spoušť. Chceš být první návštěvník?" & (Řeší se vniknutí na policejní stanici.) Roman Pearce: - "Kdo by to měl teda udělat?" (Všichni se podívají na Romana.) Roman Pearce: - "Počkejte… co tím myslíte? Proč já?" Brian O'Conner: - "Protože máš nejvíc keců." Tej: - "To je sakra pravda." & Roman Pearce: - "Vidíš, jsem lepší zvláštní agent než si kdy byl ty." Brian O'Conner: - "No, to záleží na tom, co myslíš tím 'zvláštní'."

Saw 3D (2010)

Hlášky: Hoffman: - "Víš, co je špatného na tom tě zabít, Jill? Že to jde jen jednou." & Jigsaw: - "Ahoj, Evane. Chci si zahrát hru. Situace, ve které jsi, je stejná, jakou vytváříš ty. Ty, tvá přítelkyně, tví přátelé, jsou všichni rasisté. Zastrašuješ ostatní lidi kvůli jejich fyzickým rozdílům. Ale dnes budeš mít strach ty. Tví ubozí přátelé udělají všechno, co jim řekneš. Takže ty jediný budeš mít příležitost zachránit ostatní i sám sebe. Za 30 vteřin se pohnou dopředu hevery, které drží auto, a to zatáhne za řetězy. Chceš li tomu zabránit, musíš se dostat ze sedadla, ke kterému jsi přilepený, a musíš zatáhnout za páku, která je před tebou. Ale žádná akce není bez oběti. Soudil jsi podle barvy kůže, ale dnes, Evane, se naučíš, že uvnitř máme barvu všichni stejnou. Žít nebo zemřít, Evane. Rozhodnutí je na tobě." & Dr. Gordon: - "Game over."

Na jídle záleží (2008)

Hlášky: Charlotte Gerson: - "Takzvaná hnojiva jsou tvořena hlavně ze 3 minerálů - N, P, K. Sodík, fosfor, draslík. To je hezké. Ale problém je, že půda potřebuje asi 52 různých minerálů. Takže kde máme vápník, hořčík, mangan, zinek, železo a všechny další věci které můžu zmínit? Chybějí. Ale když je půda podvyživená, rostliny jsou také podvyživené a oslabené. Ztrácejí svoji obranyschopnost. Přijdou brouci a napadnou je. Pak přijdou nemoci a napadnou je. Takže teď jdou s pláčem k chemickým společnostem, 'moje rostliny umírají a nerostou'. Samozřejmě máme pesticidy, takže chemické společnosti jsou šťastné, že jim můžou prodat pesticidy, funghicidy, podporovače růstu a spoustu dalších věcí." & David Wolfe: - "Naše kultura má pravděpodobně převrácené hodnoty. Raději utratíme peníze za nájem, než za nejlepší možné jídlo. Raději utratíme peníze za auto nebo dům, než abychom nakrmili děti těmi nejlepšími super-jídly, které byly kdy na světě objeveny. Protože o nich nevíme, jsou to převrácené hodnoty, protože jsme zmatení. Viděli jsme program, který nám řekl, abychom si koupili auto, a tak si ho koupíme. Ve skutečnosti bychom měli vzít tyto peníze a investovat je do zdraví našich rodin koupením nejlepšího možného jídla, což je základ." & Andrew W. Saul, Ph.D.: - "Víte, pevné zdraví dává smysl, ale nekoukají z toho žádné peníze." & Andrew W. Saul, Ph.D.: - "Lidé by měli přestat být pacienty a začít být lidmi. Proč nebýt zdravý a šťastný. Proč by ne? Změníte svůj život, budete trochu cvičit, budete správně jíst, to je dobré. Vypadáte lépe, to je dobré. Žijete déle, to je dobré. Ušetříte peníze, to je dobré. A máte obrovské uspokojení, že jste to udělali sami. Lidé si říkají: 'nemám lékařské vzdělání, tohle nemůžu vědět'. Ale prosím vás. Jak složité je jíst správně, pít zeleninové džusy a cvičit. Aby jste tohle věděli nepotřebujete titul. Je to až příliš snadné. Levné, snadné, bezpečné, efektivní. Největší důvod, proč to lidé ještě nedělají, je ten, že to vyžaduje zodpovědnost. A to je jediná cesta ven." & David Wolfe: - "Nejsem nějaký posel vegetariánství. Nenutím nikomu veganství, nebo dokonce jíst jenom syrovou stravu. Ale s jistotou víme, že jídelníček z 80% syrových věcí, který pokrývá všechno ovoce, zeleninu, ořechy, semínka, řasy, klíčky,, trávy, super-jídla a bylinky, je neuvěřitelně důležitá část zdravého a blahobytného života."

...a spravedlnost pro všechny (1979)

Hlášky: Jeff McCullaugh: - "Když všichni věří, že jsem nevinnej, tak jak to, že jdu zpátky do basy?" & Sam Kirkland: - "Jsi dobrý právník? Jsi poctivý?" Arthur Kirkland: - "No, já nevím. Poctivost s prací právníka moc nesouvisí, dědo." Sam Kirkland: - "Když nejsi poctivý, tak nestojíš za nic." & Sam Kirkland: - "Pořád jsou to tvoji rodiče." Arthur Kirkland: - "Ne. Ty jsi mě vychoval. Díky tobě jsem vystudoval práva. Jsi bezvadný chlap, dědo. Ale tvůj syn stojí za hovno." & (Ralph se snaží vysvětlit, proč byl zadržen.) Ralph Agee: - "Stalo se jen to, že byl čas klofnout zas nějakýho negra. Je to jako s cigárama. Každejch dvacet minut si musí dát jednoho negra." & Arthur Kirkland: - "Dál se tu píše, že když se vás zeptali, co tam děláte, tak jste odpověděl: 'Já o tý loupeži v taxíku nic nevím.' Jak jste věděl, že k nějaké došlo?" Ralph Agee: - "Pořád někdo někoho přepadává." & Ralph Agee: - "Byla jsem v tom taxíku, ale nikoho jsem neoloupila. Vymyslel to můj bratranec. Já o ničem nevěděla. Je to magor." Arthur Kirkland: - "Jak se jmenuje váš bratranec?" Ralph Agee: - "Já nevím. Vlastně... bydlí v Hillsdale." Arthur Kirkland: - "Vy neznáte jméno svýho bratrance? Za koho mě máte? Myslíte, že jsem idiot?" & Arthur Kirkland: - "Mám jednoho klienta, který sedí kvůli nefungujícím koncovým světlům. A nedokážu ho dostat ven." & soudce Rayford: - "Když jsem přistál v korunách stromů, objevil jsem smysl života." Arthur Kirkland: - "A co je to?" soudce Rayford: - "Že stojí za hovno, Arthure." & (V helikoptéře.) soudce Rayford: - "Kam letíme? Máš nějakej nápad?" Arthur Kirkland: - "Dolů. Rád bych letěl na zem." & soudce Rayford: - "Po šestnácti letech manželství moje žena pořád nechce jíst čínský jídla. To je pitomost. Zvlášť když jsme se seznámili v čínský restauraci." & Arnie: (o dědečkovi Arthura) - "Pořád mluví o tom, jak jeho syn studuje práva." Arthur Kirkland: - "Kdyby si tak už zapamatoval, že já jsem právník." Arnie: - "Někdy si to pamatuje, někdy ne. Ale co? Stejně je hrdý." & Jeff McCullaugh: - "Znásilnili mě. Mockrát. A i jiný věci." & Arthur Kirkland: - "Nechají ho zase pracovat?" Carl Travers: - "Jasně. Proč ne? Kdo říká, že musí být právník při smyslech, že jo?" & Arthur Kirkland: - "Jediná věc, která mi v tom nesedí... jediná věc, která mi strašila v hlavě, je proč? Proč by lhala? Co bylo jejím motivem pro lhaní? Jestli je můj klient nevinný, tak ona lže. Proč? Bylo to vydírání? Ne. Byla to žárlivost? Ne. A včera jsem na to přišel. Ona nemá motiv. Víte proč? Protože ona nelže. Dámy a pánové porotci... Obžaloba toho muže dnes nedostane. Ne. Protože ho dostanu já. Můj klient, ctihodný Henry T. Fleming, by měl okamžitě jít za katr! Ten hajzl to udělal!"

Až na krev (2007)

Hlášky: (Plainview se snaží přemluvit obyvatele městečka, aby na jejich pozemcích mohl vrtat.) Daniel Plainview: - "Jsem rodinný typ. Jsme rodinný podnik. To je můj syn a partner, H. W. Plainview. Nabízíme vám rodinnou soudržnost, která je vesměs naftařům cizí." & Paul Sunday: - "Jakého jste vyznání?" Daniel Plainview: - "Mám... Mám rád všechna vyznání. Nepatřím k žádné konkrétní církvi. Mám rád všechny a všechno." & (Daniel kupuje pozemky u Sundayů.) Daniel Plainview: - "Rád mluvím na rovinu, takže... Tohle je krásný ranč. Rád lovím křepelky. Syn je po nemoci, tak potřebuje čerstvý vzduch. Alespoň to tvrdí doktoři. Takže kolik byste si za ten pozemek řekl, Abele?" Abel Sunday: - "Chcete ho koupit?" Daniel Plainview: - "Ano. (Abel je překvapený.) Rozmyslete si to." Abel Sunday: - "Promiňte. Nevím." Eli Sunday: - "Šest dolarů za akr." Daniel Plainview: - "Šest dolarů? Díky, Eli." Abel Sunday: - "Těch úprav ranče během let si cením na 500 dolarů..." (Plainview mu vstoupí do řeči.) Daniel Plainview: - "Takže vám nabízím celkem 3 700 dolarů." Eli Sunday: - "Ne." Abel Sunday: - "Eli, toho muže nám seslal Bůh." Daniel Plainview: - "Snad ano. Nabízím vám 3 700." Eli Sunday: - "Co vás sem přivedlo?" Daniel Plainview: - "Boží prozřetelnost." (Začne mluvit vyhýbavě s Abelem, ale Eli ho přeruší.) Eli Sunday: - "A co nafta?" & William Bandy: - "Musíte se omýt v krvi Kristově." Daniel Plainview: - "Už jsem pokřtěný. Skutečně už jsem pokřtěný, pane Bandy." William Bandy: - "Jen tak dojdete spasení. A vaše tužby se naplní. Můžete se nechat pokřtít v kostele Třetího zjevení." Daniel Plainview: - "Dám vám 3 000 dolarů." William Bandy: - "Vstupte do naší církve." Daniel Plainview: - "Dám vám 5 000 dolarů." & Daniel Plainview: (na Fletchera sledujícího hořící vrt) - "Proč se koukáš jak boží umučení? Máme pod nohama moře nafty! A je jen moje." & Daniel Plainview: - "Máš v sobě vztek, Henry?" Henry: - "Kvůli čemu?" Daniel Plainview: - "Závidíš? Jsi závistivý?" Henry: - "Neřekl bych." Daniel Plainview: - "Já jsem soutěživý. Nepřeju úspěchy ostatním. Většinu lidí nesnáším." Henry: - "To já už v sobě nemám. V životě jsem tolikrát prohrál, že už mi... na vítězstvích nezáleží." Daniel Plainview: - "Když je to ve mně, bude to i v tobě. Někdy se na lidi podívám a nevidím nic dobrého. Chci vydělat dost peněz, abych si je nemusel pouštět k tělu." & Eli Sunday: - "Nebudu vás nutit, Danieli. Chtěl bych, aby mě Bůh vedl za ruku, ale On nás někdy pokouší. Někdy před nás staví překážky a my čekáme na Jeho slovo!" Daniel Plainview: - "Ty totiž nejsi ten vyvolený bratr, Eli. To Paul byl vyvolený. Našel mě a řekl mi o vašem pozemku. Ty jsi jen hňup." Eli Sunday: - "Proč mluvíte o Paulovi?" Daniel Plainview: - "Já udělal, co tvůj bratr nesvedl." Eli Sunday: - "Nechci to slyšet." Daniel Plainview: - "Zlomil jsem tě a porazil. To Paul mi o tobě řekl. On je prorok. Je chytrý. Věděl, co tam je a našel mě, abych to vytěžil. A víš co je legrační? Poslouchej. Dal jsem mu 10 000 dolarů na ruku. Teď má menší firmu a prosperuje. Má tři vrty a vydělává 5 000 dolarů týdně. Přestaň brečet, ufňukanče. Mlč. Jsi nedonošenec." Eli Sunday: - "Ne." Daniel Plainview: - "Nějak jsi matce vyklouzl." Eli Sunday: - "Ne." Daniel Plainview: - "Měli tě vystavovat ve sklenici. Kdes byl, když Paul sál matce z prsu? Kdes byl? Kdo tě kojil, ubohý Eli? Bandyho prasnice?" & Daniel Plainview: (k Elimu Sundayovi) - "Chci, abys mi řekl, že jsi falešný prorok. Chci, abys mi řekl, že jsi a byl jsi falešný prorok a že Bůh je pověra."

Příšerná tchyně (2005)

Hlášky: (Kevin chce Charlie seznámit se svou matkou.) Charlie: - "A teď mi řekni něco o tátovi." Kevin: - "Umřel, když mi byly dva. Ale to byl její první manžel. Tehdy byla na volné noze. No a pak si vzala ředitele jedné stanice a ten jí zařídil místo v televizi. Ale vyměnila ho za Aleca Ripleyho." Charlie: - "Toho herce? Já myslela, že to je..." Kevin: - "Jo, to byl. Trvalo to dva roky a pak ho načapala se svým dalším manželem." & Viola Fieldsová: - "Ruby! Ruby, obě víme, že si holka s chlapem bere i její matku, viď? Co kdybych ji dohnala k šílenství?" Ruby: - "Nemáš náhodou pěnu u pusy?" & (Viola podává večeři.) Viola Fieldsová: - "Je to steak s ledvinkama. Jenže steak mi nerozmrznul, takže jsou jen ledvinky." & Charlie: - "Tak už se s tím jednou smiř. Dneska si beru Kevina a ty s tím nic nenaděláš!" Viola Fieldsová: - "Ty se smiř s tím, že pro něj nikdy nebudeš dost dobrá! Gertrude: - "A tys byla dost dobrá pro mýho syna?" Viola Fieldsová: - "Proboha, to ne..." Gertrude: - "Jen se na sebe podívej. Celá v bílém. To se od tebe dalo čekat." Viola Fieldsová: - "Gertrudo, nevěděla jsem, že přijedeš." Gertrude: - "Nevěděla? Proč asi? Já už vím. Neposlala jsi mi pozvánku!" Viola Fieldsová: - "Ty už máš být mrtvá!"

Proč? (1987)

Hláška: Radek John: - "Pane doktore, psal jste znalecké posudky na obžalované, můžete mi říct, proč to podle vás udělali?" doktor: - "Každý člověk cítí potřebu podepsat se na tomto světě. I když se tváří, že ho to vůbec nezajímá. Dřív, když švec vyrobil botu, byl to jeho podpis na tomto světě. Dneska, když každý dělá jednu jedinou operaci v továrně, čí je potom ten výsledek, ten finální produkt? Kde má takový kluk brát zadostiučinění, pocit vlastní jedinečnosti, vlastní hodnoty? Pak dojde ke zkratu, rozbít telefonní budku, to je můj podpis na tomto světě. Víte, destrukce je vždycky snažší než něco vytvořit. A když poslední možnost, poslední možnost, když už nemám na nic jinýho, je někoho zranit, něco rozmlátit, toto je můj podpis, to jsem já!"