Ana (2020)

Starý bručoun s dobrý srdcom + roztomilé nezbedné dievčatko = dokonalý film pre mňa. A to aj v road movie žánri, ktorý dvakrát nemusím, ale tentokrát dokonale obsadené ústredné duo utiahlo jak žáner, tak aj hluché miesta príliš otrepaného scenára, ktorý okrem kritiky cirkevných podvodníkov, s ničím extra originálnym neprišiel. Film miestami príliš spomaľuje aj príliš chcípacká neschopná Garciova postava a tak musí často jak ich osud, tak zábavnosť filmu do rúk zobrať diabolsky roztomilá Dafne Keenová (mať takú dcéru, tak si ma behom 5 minút omotá okolo prstu a skáčem jak píska), ale našťastie to vždy, keď už to vyzeralo, že sa film nadobro zasekol, zachráni. A záver je fakt vydarený, takže tesne tomu dám aj slabú štvrtú hviezdu a rozhodne si film ešte niekedy pustím znova. Dúfal som, že aspoň takto dopadne Cry Macho, ale tam bol príliš otravný fagan a rozpadajúci sa Eastwood. 7/10.

Gaku: Minna no Yama (2011)

Trochu mi to pripomenulo film Happy Flight v ktorom sme spoznali prostredie letiska. Tu zase spoznáme prácu horských záchranárov. Nie je to také komediálne ako Happy Flight, ale väčšina filmu má takú pohodovú a povzbudivú atmosféru. A to napriek tomu, že občas film zvážnie a rozhodne nie každého záchranári zachránia. Ale to striedanie smutnej a povzbudivej polohy tu funguje dobre. Dej je apizodný, takže žiadny veľký vývoj sa tu nekoná. Zato postavy sa vydarili. Jak sympoš Sanpo, tak Kumi, ktorá tu zo začiatku má asi stelesňovať bežného človeka, ktorý tej robote nerozumie a tak má miestami dosť blbé výstupy. Ale akonáhle preniká do tej práce viac a viac, tak aj jej divák príde na chuť. Celkovo to je tak medzi troma a štyrmi hviezdičkami, ale za to, že na rozdiel od amerikánskych a číňanskych filmov, sa tu väčšina scén točila v skutočných exteriéroch a len sem tam padal zo skaly nejaký CGI nešťastník, tomu dám aj štvrtú hviezdu. 7/10.

Král Richard: Zrození šampiónek (2021)

Instantný životopis, ktorý prakticky od začiatku do konca len tak sterilne a hlavne nezávadne kĺže po povrchu bez poriadnej dramatizácie. Len v dvoch scénach sa objavia nejaké temnejšie mráčiky. Jednu odbijú po pár sekundách a v druhej sa konečne trochu k slovu dostane aj nejaká iná postava ako ústredný hrdina.  V tej manželskej hádke sa aspoň na pár minút prejaví trochu hmatateľnej uveriteľnej ľudskej drámy a následne to znova zabŕdne do sterility a ani finálny zápas žiadnu gradáciu, či už emocionálnu alebo napínavú neprináša.  Väčšina filmu je proste Disneyovsky nezávadný príbeh pre celú rodinu, ktorý má zvýšiť hrdosť u černochov. Proti čomu nič nemám, len je vtipné, že do kina na to nikto neprišiel. Ani černosi. Tak neviem, či kašlú na hrdosť, na Smitha alebo na príbeh Richarda Williamsa a jeho zázračných dcér. A ani z hercov ma tu nikto neuchvátil. Smith ma celý čas jeden priblblý výraz otravného podomového predavača. Ostatní sú len do počtu. Strašne tu chýba pohľad dcér na tú tvrdú drezúru, ktorú zažívali. Jak to znášali. Stálo im to za to? Je to len jednostranne podaný film. Ale dobre, nech si Will konečne toho Oscara získa a už neotravuje v takýchto cajdákoch a konečne nech zase natočí niečo poriadne. 5/10.

Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (2021)

Podľa mňa sa Anderson už úplne nechal uniesť formou, ktorá zvíťazila nad obsahom. Ale keď tak pozerám na hodnotenia miestnych intelektuálnych grafomanov, tak mi asi niečo uniká. Neviem čo, ale príliš sa do toho ponoriť nechcem. Za mňa prázdne príbehy bez emócií s formou, ktorá ma skôr irituje. Ale som rád, že som  to videl, lebo kráska Léa Seydouxová s tým jej charizmatickým chladným pohľadom sa tu objaví hore, čo hore, komplet bez. A aj keď má silnejšie stehná, tak je sakra sexy. Kvôli nej film (a aj iné veci) stáli za to. 5/10.

(J)elita ze střídačky 2 (2019)

Jednotka síce nie je komediálna klasika, ale mne sadla a mám pre ňu vďaka Robovi Schneiderovi slabosť. Dvojka je klasické DTV pokračovanie, ktoré má len vydojiť značku a nikto sa tu evidentne nesnažil. Pritom a s tým rozpočtom sa dala natočiť dobrá komédia. Stačilo napísať vtipný scenár a aspoň do hlavnej úlohy obsadiť komika. Chris Klein má síce na konte Prcičkovskú sériu, ale komik rozhodne nie je. Veď ešte aj v tam bol za toho najnudnejšieho z party. Ale vďaka slabému scenáru je v dvojke dokonca aj Jon Lovitz nudný, takže asi by to nezachránil nikto. Väčšina vtipov sa točí okolo toho, že sa niekto o niečo potkne alebo dostane do gulí. Hlavný hrdina je typický dobrák od kosti, až pôsobí jak retard a zloduchovia strúhajú prehnané diabolské výrazy. Nečakal som od dvojky veľa, ale nedostal som vôbec nič, čo by stálo za reč. Jedna hviezdička je za kompetentnú technickú stránku. 2/10.

Hra na férovku (2018)

Zaujímavý film o chlapíkovi, ktorý sa živí ako taký miestny bookmaker v malomeste, kde mu polovica obyvateľov dĺži prachy a preto ho nikto nemá rád. Behom úvodnej pol hodinky nás film zoznámi s jeho životnou situáciou a pár postavami, ktoré sa obšmietajú okolo neho a následne sa vlastne celý film a hlavne jeho život nijak nevyvíja. Síce sa skamaráti s jedným chlapcom, ktorému trochu pomáha, ale až do záverečných desiatich minút, kedy si konečne uvedomí aký je blbec (čo divák vie od začiatku), film len tak nezáväzne plynie. No a nakoniec konečne trochu dospeje a snáď vďaka tomu nájde trochu šťastia. To by bola pekná predstava, ale nevidím to príliš nádejne. Ľudia sa na staré kolená menia zriedkavo. Najviac ma prekvapilo, že to natočil režisér akčných béčiek Hayms, ktorého filmy doteraz trpeli nefunkčnou dramatickou stránkou a tentoraz sa mu práve tá dramatická stránka vydarila a všetci herci hrajú tie svoje škatuľky perfektne. Škoda len, že vďaka tomu jak je príbeh vystavaný, tak divák príbeh s hlavnou postavou neprežíva, ale len sleduje, čo je to za vola a čaká kedy sa vzchopí. 6/10.

Fortress (2021) odpad!

Túto Willisovku som si pustil len kvôli Brende. Vyzerá hrozne. Radšej nech už pred kamery nelezie. A to isté platí aj pre Willisa. On síce vyzerá na svoj vek dobre, ale má to na háku. A v tomto filme to má na háku nielen on, ale všetci. Absolútne nikto sa tam o nič nesnaží. Akčný film to nie je ani náhodou. Minúta akcie v ktorej niekto po niekom vystrelí a trafený si opatrne ľahne na zem, sa akciou fakt nazývať nedá. Drvivú väčšinu filmu sa tam postavy poflakujú po nejakom komplexe v ktorom herci a štáb strávili dovolenku a aby sa nepovedalo, tak sem tam zapli kameru a natočili sa pri tom. To už nie je ani regulérny film a za toto sa nedá dať ani jedna hviezdička. Zlatý Seagal a to aj v tom jeho najhoršom období, keď vo veste naplnenej gumovými macíkmi sedel na stoličke a z okna ostreľoval zloduchov. To boli síce ultrasračky, ale stále akčné filmy. 0/10.

Koko: A Red Dog Story (2019)

Hraný životopisný dokument o Kokovi, psovi, ktorý si zahral slávneho Červeného psa v austrálskom megahite. WTF? Sledujeme jak sa narodil, jak vyrastal, jak sa z neho stala hviezda, aké problémy robil pri natáčaní, kde skončil po natáčaní. Jak bola z neho celá Austrália paf a nakoniec jak zomrel. WTF? Síce je to svižne natočené a občas je to aj sranda, ale životopis o psovi? WTF? Som psíčkár, ale to aký humbuk okolo neho všetci robili, bolo k smiechu. Holt, keby sa Koko nedal na sex drogy a Rock 'n' Roll, tak by sa dožil viac ako 7 rokov. Čo nás čaká ďalej? Životopis nejakej mačky? Nikdy. 5/10.

Cokoli (2017)

Už som videl dosť filmov s trans tématikou, ale tento je strašne slabý. Tká tuctová romanca dvoch lúzrov. Bohužiaľ tentoraz mi tí dvaja lúzri vôbec nesadli. Na jednej strane obrovský medvedík Early, ktorému zomrela žena a  po neúspešnej samovražde sa hľadá a celý film strúha jeden smutný výraz za druhým. Na druhej strane transexuálka Freda, ktorá nonstop fuckuje, robí kurvu a je závislá. Nakoniec jeden druhému pozitívne ovplyvní život, ale žiadnu veľkú radosť som z toho necítil. Celý čas sa to strašne tiahlo. 5/10.

13 minut: Ve víru tornáda (2021)

Aj napriek nízkemu rozpočtu to je seriózne pojatý katastrofický film o tornáde, ktoré to poriadne roztočí v jednom malomeste. A možno to je oproti Asylum trashom hlavný problém tohto filmu. Tie sú aspoň vďaka prehnanej debilite zábavné. Toto je len strašná nuda. Hodinu sledujeme rodinné problémy niekoľkých postáv. Potom sa konečne tornádo uráči prisvišťať, čo vyzerá tak, že niečo hlasne duní za dverami.  A len sem tam sa dočkáme niekoľkých pársekundových trikových záberov. Kvalita CGI je na lacný film ok, ale žiadnej poriadnej deštrukcie sa nedočkáme. No a zvyšok filmu sledujeme, kto všetko sa nažive objaví v troskách. Takže fakt nuda a ani pár povedomých xichtov a hviezd dávno za zenitom, to nezachráni. Fandovia tornád budú musieť  znova roztočiť DVD Twistera na uspokojenie svojich chúťok. 3/10.