Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Sci-Fi

Recenze (5 643)

Dítko z pekla (2013)

Čo to malo byť? Asi nejaká paródia na horor. Fakt neviem. Je to divný trapas. Ale najväčšie peklo sú postavy. Komplet všetci neskutočne otravný. Jednu hviezdičku dávam za Riki Lindhome, ktorý tam ukáže úplne všetko. Až si hovorím prečo na to kývla. Myslela si, že točí nejaký megahit alebo nebodaj úchvatný film? Alebo len dostala tučný šek a tak sa proste vyzliekla? Divné. Ale aspoň nejaký prínos ten film mal. Teda pokiaľ je váš typ, čo asi tiež nebude pre každého. 2/10.

Po zániku Země (2013)

Tak nič. Aj na druhý pokus mi to pripadá ako strašne prázdny film. Technická stránka je síce ok, až na tie slabšie digitálne opice. Ale po stroskotaní sledujeme nudnú prechádzku divočinou nesympatického Smitha hrajúceho sympaťáka a popritom sa snaží zblížiť so sympatickým starým Smithom hrajúcim tak prísneho otca, že len veľmi ťažko vo mne dokázal vyvolať sympatie. Takže vo výsledku mi boli obidvaja ukradnutí a okrem nich dvoch a divočiny tu už nič nie je. Finálna bitka je neprekvapivá. Proste prázdny film, ktorý fakt neviem čím chcel zaujať. 4/10.

plakát

Pacific Rim: Povstání (2018)

Jednotka ma vôbec nebavila. Brala sa strašne vážne a aj keď triky mala o niečo lepšie, tak akcia bola nudná a väčšinou sa odohrávala v noci a pod vodou. Preto som sa do dvojky nehrnul, ale zase raz sa ukazuje, že zle hodnotené blockbustery majú čaro, ktoré mi sedí. Dvojka je Asylumácky výplach, ktorý sa neberie vôbec vážne, ale napriek tomu to celé v základoch dáva dostatočný zmysel. Motivácie postáv sú dostatočne načrtnuté, aby si ma dokázali získať. Herecké obsadenie je mi tiež sympatickejšie. John Boyega hláškuje o život, banda teenagerov je v pohode a dokonca aj Scott Eastwood v CZ dabingu má štipku charizmy. No a vďaka 155 megovému rozpočtu je tu dostatok akcie, ktorá je prehľadná a celkom nápaditá. No konečne sa to odohráva na dennom svetle. Finále, v ktorom zdevastujú polovicu Tokia, by mohla závidieť kdejaká Godzilla. Výsledkom je parádny zábavný výplach s prerastenými obludami a robotmi, ktorý vďaka svižnému tempu vôbec nenudí. Skoro som dostal chuť zopakovať si jednotku, ale nudný tmavý trailer ma od toho zámeru odradil. 7/10.

Krvavě rudé nebe (2021)

Námet o upíroch v lietadle je na jednej strane neskutočne blbý ako námet o hadoch v lietadle, ale zároveň tou jednoduchosťou zaujímavý. Ako zombie v lietadle vo filme World War Z. Lenže keď dáte do lietadla takú ničivú hrozbu, tak je ťažke okolo toho vystavať celovečerný film. A tak sa dočkáme množstva úplne zbytočných flashbackov o rodinnej histórii hlavnej a fakt škaredej upírky. Medzitým po lietadle pobehujú zmätení terorist na čele s hereckým drevom Purcellom a sem tam dôjde k ich stretu. Dvakrát napínavé to nie je. Práve naopak. Ja som sa totálne nudil a 2 hviezdičky  dávam za ok technickú stránku. 4/10.

Jolt (2021)

Príjemný tupý výplach na úrovni Bessonoviek z čias, keď produkoval zábavné blbiny. Dejovo niekde medzi pri zemi sa držiacou Nikitou a úplne od reality odtrhnutou Lucy. Aj keď sa postavy správajú dosť neprirodzene štylizovane, tak ma bavili a dramatická stránka celkom funguje. A to sa mi trailer vôbec nepáčil a ústredné duo tu hrajú herci, ktorých fakt nemusím. Prekvapivo ale im tieto úlohy dobre sadli. Mínusom je to dnes to populárne silené tlačenie girl power a robenie zo všetkým mužských postáv totálnych idiotov, zloduchov alebo útlocitných chudákov. Technická stránka je ok, ale celý čas som mal pocit, že sledujem pilot k nejakému seriálu, takže veľa akcie tu nie je a až na jeden skutočný výbuch sa ničoho veľkolepejšieho nedočkáme. Naviac som mal klaustrofobický pocit, že minimálne polovica filmu sa odohráva na jednej ulici. Ale aspoň je to poctivé a solídne využité R-ko. Takže celkovo som spokojný. Možno pretože som mal nízke očakávania, alebo pretože som dostal som príjemný výplach aký som čakal od filmu Gunpowder Milkshake, ktorý ma sklamal na plnej čiare. 6/10.

Výbušnej koktejl (2021)

Vyzerá to jak keby sa banda báb pokúsila o ženskú variáciu na Johna Wicka. Má to síce R-kový rating a krvi je v akcii dosť, ale aj tak to pôsobí tak detsky bezzubo. Skutočnú drsnosť som necítil ani na chvíľu. Ani po choreografickej stránke akcia ničím nezaujme. Na to je Karen Gillanová v akcii príliš neskúsená. Evidentne nemá ani zďaleka toľko natrénované ako Reeves. Bitky sú pomalé, chvaty jednoduché a ku koncu je tam toľko spomalovačiek, že to je ešte otravnejšie ako posledné Snyderové filmy. Ale ani v dramatických scénach Karen za veľa nestojí a film neutiahne. Aj keď treba uznať, že po dejovej stránke to je len preštylizovaná chujovina. Aspoň že ten vizuál je fakt pekný. U dávno som nevidel tak pekne nasnímanú nudu. Sklamaním je absolútne nulové využitie ostatných hviezd, ktoré tam sú len do počtu. Celkovo to je veľké sklamanie, ktoré nestojí za pozretie. 3/10.

Duel Frost/Nixon (2008)

Jeden z najlepších športových filmov aký som videl. Nie, nepreskočilo mi. Celý ten priebeh rozhovoru je koncipovaný ako boxerský zápas. Najprv sledujeme prípravu a čo jednotlivých súperov k zápasu motivuje. Následne tréning behom ktorého sa jedna strana snaží získať informácie na druhú a pripraviť si odpovede na ťažké otázky. No a potom nasleduje rozhovor rozdelený do štyroch kôl behom ktorých sa neustále prispôsobuje stratégia súperovým verbálnym úderom. Obidvaja súperi majú svojich trénerov, ktorý ich neustále korigujú a v ťažkej chvíli hodia uterák do ringu, aby sa súper zahnaný do rohu mohol nadýchnuť a definitívne sa rozhodnúť, či bude pokračovať aj keď ho to bude stáť, síce nie život, ale definitívne kariéru. Do toho sú v napínavých chvíľach prestrihy na jeden alebo druhý podporný tím, ktorí tu zastupujú divákov. Okorenené to je do určitej miery pseudokumentárnou formou ala Office, keďže sa občas niektoré postavy zverujú so svojimi pocitmi do priamo kamery. Napriek tomu to nie je vôbec chladné, ale emócie z toho striekajú na všetky strany. Pritom rodinné zázemie je bokom a do centra sa dostáva vzťah bojovníkov a ich koučov. Okrem ústrednej dokonale zahranej dvojky (Michael Sheen, ktorý pôsobí trochu jak vystrašený potkan a Frank Langella, ktorý je tak charizmatický, že mu miestami má divák chuť podľahnúť) tu exceluje hlavne za každých okolností verný poradca Kevin Bacon. Celkovo to je dokonale strhujúci film a podľa mňa najlepší Howardov počin. Bolo zaujímavé si pripomenúť časy, keď demokrati boli tí dobrí a republikáni boli tí mocou skazení. 10/10.

Willow (1988)

Príjemná fantasy rozprávka u ktorej mi je ľúto, že som ju nevidel v detstve. Určite by som mal na ňu pekné spomienky a dal aj štvrtú hviezdičku. Dnes už ale fantasy nemusím, takže viac ako 3 zo seba nevymačkám. Ale technická stránka je stále celkom pôsobivá. Hlavne tí dvaja malí škriatkovia sú pekne zakomponovaní do normálnych scén. Prekvapilo ma, že to vymyslel a produkoval Lucas. Asi preto to má technickú stránku na takej úrovni. Z hercov jednoznačne dominuje mladý krpec Warwick Davis a zábavný podvodník Kilmer. Lokácie tiež vyzerajú dobre. Myslím, že aj dnes to fanúšikov žánru dostatočne uspokojí. Pokiaľ teda nevyžadujú nonstop digibordel. 6/10.

Smrtelné stroje (2018)

Trailery boli divné a recenzie rozpačité, takže som uveril, že je to sračka a doteraz som film odkladal. Ja idiot, zase raz sa mi potvrdilo, že sa nemám príliš riadiť názormi druhých. Najmä vkus kdejakých recenzentov dnes stojí za hovno. Začne sa to ako originálne postapo z ďalekej budúcnosti s karavanmi na steroidoch. Ten vyprahnutý svet a rôzne originálne vozítka vzdialene pripomenú poetiku Mad Maxov a v druhej polovici sa to prepne na regulérnu variáciu na pôvodné Star Wars. Aj zlá hviezda smrti tu je. Len namiesto Darth Vadera tu je rovno zlý Imperátor Hugo Weaving. Asi najväčším mínusom filmu je, že je trochu zbrklý. Takže síce na jednej strane film nemá žiadne hluché miesta a nemá šancu nudiť, ale na druhej strane to trochu odniesli postavy. Okrem hlavného záporáka, tu má priestor prakticky len ústredná dvojica hrdinov a zvyšok tvorí krovie rôzne roztomilých mimozemšťanov, teda pardon, etník. Našťastie ústredné duo si ma získalo a rozhodne som chémiu medzi nimi cítil. Aj tie flashbacky mali význam a dodali hlavnej hrdinke nejaké pozadie. V jednu chvíľu pri kontaktnom súboji mi bolo trochu ľúto, že to má len PG-13. Predsalen by sa tvrdé R-ko do tej špiny a zo začiatku depresívnejšej atmosféry hodil viac, ale kamera neuhne a detský rating je vyťažený na maximum.  Podľa mňa je fungovanie toho svetu dostatočne načrtnuté a nemal som palčivý pocit, že sa mi neustále nedostávajú odpovede na základné veci. Priestor lepšie ho preskúmať v pokračovaniach, ktoré bohužiaľ nikdy nevzniknú, tu bol. No čo už. No a nakoniec som si nechal technickú stránku. Tipoval som dvojnásobný rozpočet, lebo to vyzerá jak neskutočne originálne, tak aj triky sú pre mňa na dostatočne kvalitnej úrovni, aby som ich prestal vnímať. Do veľkej miery za to môže to, že fyzika pôsobí v tom digibordely na uveriteľnej úrovni, aby to môj mozog akceptoval. Potešil aj soundtrack, ktorý ponúka zase raz niekoľko zapamätateľných mohutných motívov, čo je dnes už rarita. Takže celkovo pecka za 9/10.

Rošťáci (1985)

Keď sa spoja také esá ako Spielberg, Columbus a Donner vo svojom vrcholnom období, tak z toho proste musí vzniknúť pecka. A to sa v tomto prípade dokonale podarilo. Perfektná detská variácia na Indiho s detským humorom v štýle série Sám doma. Zloduchovia Robert Davi a Joe Pantoliano fakt pripomínajú Mokrých banditov. Rovnako blbí, rovnako zábavní.  Vydarilo sa aj obsadenie detskej bandy, čo dokladá, že Sean Astin to dotiahol až do slávnej vandrovky po stredozemi. U Indiho tu je zase detská posila a keďže to je osemdesiatkový film, tak tu nesmie chýbať aspoň jeden Corey. A ako ozdoba tu je nádherná Martha Plimtonová. Chémia medzi bandou je dokonalá. Každý tam má svoj trefný charakter, ktorý v správnej chvíli vynikne. Technická stránka je prvotriedna a všetky tie pasce stoja za to. Akurát zakaždým po dopozeraní mi je ľúto, že to nebolo dlhšie. Výsledkom je perfektné detské dobrodružstvo, ktoré funguje aj po rokoch. A aj ten burácky pôvodný dabing sa mi stále páči. 8/10.