Věčný bojovník (2006)

Nemám co bych zdlouhavě rozepisoval, takovéto snímky mě neoslovují. Rád bych si jen pro sebe poznamenal, že byla podařená hudba. Toť vše.

Velký útěk (1963)

Co jiného si představit pod pojmem "stará dobrá klasika?" :-) Fantastická podívaná, ve které se snoubí dobrodružná akce s vychytralým humorem a úctou k těm, kteří si tento příběh skutečně prožili. Naštěstí linie filmu nevede k žádnému patosu, velké přičinění na tom zajistá má hudba, kterou jsem si zamiloval! Z hereckých výkonů bych rád vyzdvihl Steve McQueena (těším se na Motýlka! :-)) a Gordona Jacksona alias George Cowleyho z CI5... :-)

Podfu(c)k (2000)

Ďábelská jízda plná akce, zábavy a fuckování. Brad Pitt mě už dávno přesvědčil o tom, že je geniálním hercem, a vůbec celé herecké osazenstvo v tomto filmu bylo parádní. Kvůli některým hláškám si ho budu muset projet minimálně ještě jednou.

Osvícení (1980)

Párádní klasická podívaná, i když přiznávám, že tvorbu Stanleyho Kubricka zatím nijak zmapovanou nemám. Jack Nicholson se mohl přetrhnout, aby ze sebe zanechal to nejlepší, co umí - a myslím, že se mu to vcelku podařilo. Možná bych však souhlasil s tím, co se píše v zajímavostech. A sice, že sám Stephen King přesvědčoval Kubricka, aby neobsazoval Nicholsona. Bál se, že u něj nebude tolik patrný přechod do čirého bláznovství. Skutečně by se do hlavní role možná hodil jiný herec, poněvadž je pravdou pravdoucí, že Jack vypadá jako blázen od samého začátku. Zvlášť, když se usměje a zvedne obočí. Tímto bych však nerad zpochybnil jeho herecký výkon! Kdo mi naopak absolutně nesedl, byla Shelley Duvall a její herecké etudy. Nicméně, přesto přeze všechno jsem se 146 minut náramně bavil.

Tenkrát v Americe (1984)

Naprosto automaticky se nabízí srovnání tří velikánů v gangsterském žánru. A sice Scorseseho Mafiánů, Amerického gangstera Ridleyho Scotta, a Leoneho počinu Tenkrát v Americe. V tomto pořadí jsem snímky viděl a měly pro mě vzestupnou úroveň. Leone převálcoval konkurenci snad vším. Elegancí, jakou vykreslil tehdejší dobu, scénářem, prací s kamerou, cestováním v ději tam a zpět, nu a v neposlední řadě také hudbou. Ústřední motivek opakující se na flétnu mi nemohl neasociovat legendární harmonikovou melodii z westernu Tenkrát na Západě. Mimochodem, patrně nejsem první ani poslední, komu Amerika místy western připomínala. Kéž by všichni režiséři na rozloučenou natočili podobně kvalitní film.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Lahůdka světové kinematografie, kterou bych mohl snídat, obědvat i večeřet sedm dní v týdnu. Buďme hrdi na to, že právě tady máme své zastoupení.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Je to tak, ze starého Johna McClanea se cosi vytratilo. Přišel o svou mladistvou agresivní nevycválanost (na druhou stranu se není čemu divit u dvaapadesátiletého pána), nechlastá, nesouloží, jeho hlášky se dají spočítat na prstech jedné ruky (nejpovedenější se mi jevila ta s čouhajícím jeepem ze zadku), a světe div se - je zranitelný! Ano ano, slovutný McClane se nám proměnil stejně, jako se proměňuje James Bond v podání Daniela Craiga. I tak ale Bruce zůstává Brucem. Jeho šibalské pohledy a silácké řeči se tam daly moc dobře zahlédnout, a tak pln nostalgie s klidným svědomím pálím čtyři hvězdy na ukončení téhle zábavně-akční série. Tečka.

Casino (1995)

Těžké hodnocení. Kvalita filmu je nezpochybnitelná, zcela jasně pětihvězdičková. Ale já hodnotím podle pocitu, který ve mně ten či onen snímek zanechá. A je pravdou, že i toto Scorseseho dílo mohlo být kratší. Děj mě neudržel na jedné velké vlně, občas mě až vyšplouchl na pláž. I přesto však musím napsat, že se jedná o impozantní záležitost. O to větší, že je dle skutečných událostí. Obsadit Roberta De Nira je sázkou na jistotu, zamlouvat se mi začíná i Scorseseho oblíbenec Joe Pesci se svým pisklavým hláskem a ufuckovanou mluvou. Sharon Stone se do příběhu také maximálně hodila, leč když jsem si v zajímavostech přečetl, že pro roli Ginger bylo uvažováno i s Nicole Kidman, povzdechl jsem si. Asi, že ji mám rád...:-) S každým dalším shlédnutým filmem z prostředí amerických casin se jen víc a víc utvrzuji v přesvědčení, že jednou sbalím našetřený cash a vyrazím si do Vegas na mejdlo. Asi nebude moc dlouhé a úspěšné, ale tohle chci zažít! :-)

Vybíjená (2004)

Jde o pořádně ulítlou komedii s humorem, který není zrovna nejinteligentnější, avšak u kterého se člověk může slušně pobavit, má-li na to tu správnou náladu. A pak je také vcelku zajímavé sledovat ve filmu trio Hasselhoff, Norris a Armstrong. Kurňa, to je trojka...:-)

Americký gangster (2007)

Na můj vkus příliš dlouhý a pozvolný rozjezd, z toho důvodu nedávám plno. Druhý poločas byl o něčem jiném. Děj nabral na větším spádu, vše se dostávalo do tempa a zvlášť pochválit bych chtěl konec. Denzel Washington předvedl vynikající výkon, maximálně přesvědčívý byl i Russell Crowe a ´bermudský trojúhelník´ uzavírá skvělá práce Ridleyho Scotta. V konečném zúčtování mohu říct, že na mě Americký gangster zapůsobil více než Scorseseho Mafiáni.