Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Pokud má letošní koronavirová epidemie nějakou pro mě pozitivní stránku, tak tu, že jsem konečně měl čas nakoukat staré westernové klasiky, neb moderní westerny vyhledávám a těm starým jsem dosud křivdil. To je i případ Hodný, zlý a ošklivý. Vůbec nejde o film, který zub času kvalitativně ohlodal. Zde každá minuta zraje jako víno. Sergio Leone (opět) skvěle rozehrává svou charakterovou partii šachu a je to zas a znova radost pohledět. Příběh utíká svižným tempem a ty dvě a půl hodiny mi utekly jako voda. Říct, že herecky z ústřední trojce je jeden lepší než druhý, nemohu. Přesto ale nejvíce oceňuji Eliho Wallacha, který svou částečně komickou a částečně negativní úlohu zvládl s excelentní bravurou a nejvíce vyčníval z celé trojce (promiň Clinte). A jakmile přišla scéna se hřbitovem a Ennio Morricone se vytasil se svou hudbou, byly to nezapomenutelné minuty, které ani nejdou vymazat z paměti. Tleskám rukama i nohama. 90%

Tenkrát na Západě (1968)

Jeden z nejlepších Westernů a jeden z nejlepších soundtracků. Mé obavy o stáří, které se na kvalitě podpíše, byly liché. Tenkrát na Západě nejen, že nezestárl, ale i jako klasický western dnes již mrtvého žánru působí velice novátorsky a hlavně práce na postavách je doslova pastvou pro oko. Obzvláště mě pak těší, že příběh zde prodává kamera, protože replik je jen na zhruba patnáct stran scénáře ze 166. Navíc tu máme přímo excelentního záporáka jinak kladného Henryho Fondu, jehož psychologie je dopodrobna propracovaná a jeho motivy plně chápu. Claudia Cardinale zase zastupuje dívku v těžké době a na ještě těžším místě s rozhodně ne úplně bílým charakterem, který ale do celkového děje přesně sedne. Charles Bronson je výborný stoický klaďas s harmonikou, která pomalu přejímá jeho hlavní roli za něj. A Charles Bronson polepšený záporák jehož repliky byly ozdobou pro celý film a rozhodně na ně nezapomenu. Takže pokud toto čtete, určitě na Tenkrát na Západě sáhněte a zhlédněte. Právoplatně je to snímek, který byste měli vidět, než zemřete. 90%

Opravdová kuráž (2010)

Zlatá éra bratrů Coenů před pádem jejich slávy. Opravdová kuráž je skvěle rozehrané westernové drama, kde se výborně prodávají (jako ve správném dramatu) skvěle napsané postavy. Zde navíc výborně obsazené. Zvláště pak Hailee Steinfeldová exceluje jako dívka, která předčasně dospěla. Jeff Bridges je správný klaďácký mručoun, s nímž bych chtěl přežít pád letadla do pustiny a Matt Damon kluk do nepohody, který je schopen vše jistit vpovzdálí. Výsledný guláš těchto tří charakterů nejen dobře vypadá, ale i výborně chutná. Škoda jen záporáka, který mohl být o třídu kvalitnější. Proto čtyři slunce. 80%

Ďábel (2020)

Velice příjemné a depresivní poznání. Atmosférické drama, v němž herci nechají maximum a diváka totálně vyždímou. Sledujeme generaci osudů jedněch postav, kteří směřují z bídy a strádání ke strádání a smrti. Je to příběh o prostinkých lidech hledající Boha, který jim neodpovídá. Je to film o postavách, kteří přicházejí do konfliktu se zlem reálného světa, které se často tváří morálně. A hlavně je to film o tom, že karma se může zjevit na těch nejpodivnějších místech i situacích či lidech. To všechno Ďábel je. A vám doporučuji si na něj udělat náladu a čas, protože podobných filmů skutečně moc není. A jižanská severní Amerika tomuto dílu excelentně sedne se vší svou špínou a drsným prostředím. Doufám, že nikdy takový život žít nebudu (ani v případě dalších životů). Autorům tleskám. 80%

Enola Holmesová (2020)

Herecky skvělý snímek s výborným castingem. Cavill tu působí příjemným gentlemanským dojmem (hraje slavného Sherlocka), kdežto Millie Bobby Brown jako feministka, která je natolik feministická, že i její jméno zní pozpátku Alone (asi proto, že feministky té doby byly osamělé, jinak si to nedokážu vysvětlit). Celý film se snaží být mimořádně tajemný, až autoři evidentně sami nevěděli, jak motivaci té či oné postavy vysvětlit. Kupříkladu matka Enoly v podání Heleny Bonham Carter mohla klidně na počátku natáhnout bačkory a pak už se objevovat jenom ve flashbacích, protože po celý děj se zde hraje s jejím zmizením obrovské haló, aby ve výsledku vše bylo vysvětleno naprosto prázdně (nechci spoilerovat) a jednotlivá vodítka byla tedy v rámci jejího zmizení naprosto zbytečná. Další bod programu je hlavní linka s markýzem. Když opominu výsledné odhalení, kdo ho zosnoval zavraždit (WTF moment jak prase v negativním), tak hlavní zkušený sériový vrah je natolik oddán své práci, že není schopen nikdy kulovnicí trefit dva usmrkance v koutu místnosti se krčící a poté hodinu přebíjí, zatímco super inteligentní Enola.... se schovává na zemi a čeká až nepřítel přebije a natáhne kohoutek. Jo a mimochodem do této situace se dostala svým vlastním geniálním plánem. Suma sumárum.... Enola Holmesová je průměrnějším detektivním dobrodružným filmem, který je promíchán s komedií (chtěnou i nechtěnou), která má slabé CGI efekty a velice prostinký scénář. I tak ale jde o svěží a rychle ubíhající snímek, který tu a tam bourá třetí stěnu a jenž si herci evidentně užívali. 65%

Godless (2017) (seriál)

Až dosud jsem ohledně seriálových minisérií neměl jasno, ale to dnes padlo. Godles určil nejvyšší kvalitativní laťku pro jiná obdobná díla. Westerny mám rád. A obzvláště mám rád jejich novou vlnu, která se o klasiky tohoto dnes již mrtvého žánru otírá a formátuje je novým stylem. Godless ukazuje vše, co mám na těchto dílech tak rád. Drsné prostředí, atmosféru, skvěle napsané charaktery (většinou spíše mužské, zde ale i ženské) a samozřejmě děj, který se kolikrát ubírá nezvyklými cestičkami, i když jejich cíl je vám jasný. Zde se sešlo k dokonalému úplně vše. Jeff Daniels jako ultimátní padouch (kdepak, už to dávno není ten dobrák z Pleasantvillu. A protikladem mu je též výborný Jack O'Connell. Jmenovat dokonalé herce a herečky (např. Michelle Dockery) tu nemá ani smysl, protože bych rovnou mohl opsat celý casting. Scott Frank pod patronátem Stevena Soderbergha vytvořil dílo, které si jistě rád opět připomenu a doporučím jej mnohým svým přátelům. A pokud si toto čtete a neviděli jste to, vřele doporučuji, neb by Vám mohl uniknout jeden z nejlepších kousků z divokého západu. 95%

Tenet (2020)

2500 ohodnocení | 1600 komentář: Tenet je přesně to, co Christopher Nolan miluje. Originalita, manipulace s realitou a časem. To vše zde je zpracované skutečně téměř až do puntičkářských detailů. Jenže se přitom všem dělání zapomnělo na to nejdůležitější: kvalitní charakterové postavy. Zvláště ženy Nolanovi stále nejdou. A ač je John David Washington nadaným hercem, je plně zastíněn kdykoli, kdy se vedle něho objeví Robert Pattison, který si Tenetena krade pro sebe. Co výše píšu nemyslím nijak negativně, Tenet je excelentní akční film s výbornou kamerou, který dobře funguje, ale jediné, co se mu nedaří, je vyvolat strach o hlavní postavy. Vše ostatní tu šlape jako hodinky a zaslouží si to Vaši návštěvu v kině a peníze za lístek. Navíc ty hrátky s časem jsou tu pojaty tak, jak to ještě žádný jiný filmař dosud nepojal, takže originalita je též zaručena. Škoda jen, že Nolan už natočil daleko lepší filmy. Inception je podle mého stále o třídu lepší. P.S. Finální akční scéna byla skutečně mimořádně nepřehledná. 80%

Mamma Mia! Here We Go Again (2018)

Pokračování Mamma Mia! u mě přílišné očekávání nevyvolávalo. A výsledek mé obavy bohužel naplnil. Druhý díl celkem povedené jedničky postrádá stejné množství dobrých skladeb. Choreografie je sice podobná, vizuál také, ale scénář je plytký, nezajímavý, protože se v něm stane všechno to, co bylo řečeno v jedničce a nejdůležitější informaci pro celý děj známe od prvních minut filmu. Postavy sice zestárly, ale nevyvíjejí jí se. A to se značně na kvalitě celého díla podepisuje. Verdiktově jde o jednoznačně slabší počin, na který velice brzy zapomenu. 55%

Liga spravedlivých: Záchrana světa (2013)

Myšlenka zajímavá, stejně jako zpracování. Bohužel se to snaží být více akční, než atmosférické a kvůli tomu vše působí nedotaženě hlavně myšlenkou a emocemi. K čemu je, že Batmanam je Thomas Wayne, když tu nemáme ani pořádně zmíněnou bolest, kterou si smrtí syna prošel, a tedy nemůžeme plně jeho charakter pochopit. Obdobně na tom jsou i jiné vedlejší postavy tohoto filmu. A z toho důvodu dávám tomuto dílu tři slunce. Nicméně za alespoň jedno zhlédnutí to stojí. 70%

Šarlatán (2020)

České drama ve své další skvělé formě. A opět za tím vidím Agnieszku Holland a v hlavní roli excelentního (opět) Ivana Trojana. Příběh jednoho z našich rozporuplných osobností byl natočen - díky Bohu - rozporuplně. Vše dobré co o Janu Mikoláškovi víme, totiž známe primárně z jeho osobní autobiografie. A to negativní ze všeho okolo. Jistě byl člověkem, kterého stíhaly všemožní démoni, a který si liboval v popularitě. Na druhou stranu též mu nelze upřít snaha o pomoc potřebným, kterým zasvětil svůj život. Této látky se naštěstí chopil kvalitní scénárista Marek Epstein a stejně excelentní režisérka Agnieszka Holland. Výsledek tak ani nemohl dopadnout lépe. Ona výše zmíněná nejednotnost hlavní postavy, kterou si divák musí dokreslit sám, zde díky všemu zmíněnému a hlavně Ivanu Trojanovi vykrystalizovala v áčkové biografické drama, které může hledat konkurenci jen u velkých zahraničních bijáků (pramálo těch českých). A to je zatraceně dobrá vizitka. 80%