6 underground: Tajné operace (2019)

Tak přeci jen budu mít svůj Guilty Pleasure pro rok 2019. A je jím právě 6 underground: Tajné operace. Michael Bay opět dokázal, že je králem blockbusteru. Proč? Protože celý tento film. Je v něm hromada skvěle odsýpající a dobře nasnímané akce. V takové kadenci, že jsem si nestačil pokládat logické otázky, na které by zde určitě nepřišla vhodná odpověď. Ryan Reynolds hraje s vervou pro níž ho mám tak rád a zbytek osazenstva mu skvěle sekunduje. I když tohle vlastně není o herectví. Je to o nápadech. Nápadech jak udělat automobilovou honičku ještě šílenější. Jak nechat udělat magnetismus smrtící. Bazén plný vody drásající a stavební materiál destruktivní jako meteority. Celé mi to prostě přijde jako když si malí kluci hrají na pískovišti a snaží se přijít na to, jak udělat destrukci ještě efektivnější, něž byla kdykoli dříve. A kupodivu přesně něco takového jsem asi potřeboval. Protože jsem si to užil a už nyní přemýšlím kdy si najdu čas se na to podívat znovu. Čtyři slunce a prosím odpusťte mi to. 80%

Maják (2019)

Tu čtvrtou hvězdu nakonec udělím, protože jde o excelentní a komorní drama se dvěma výbornými herci. Maják je sondou do rozpadu osobnosti. Film celý je jako duše dvou hlavních představitelů. Postupně se vše rozpadá do chaosu a vy si jen ze střípků můžete sestavit výsledný obraz celého dění. Toto prostě musím v hodnocení zohlednit. Ovšem celé je to zároveň tak depresivní, že nebudu mít nikdy více motivaci toto vidět znovu. Což je vlastně možná i úmysl autorů, aby celek takto působil. Robert Pattison každopádně dokazuje, že je to jeden z nejvýraznějších současných mladých herců. Nemám rád jeho sérii Stmívání, ale už od Vody pro slony mi opakovaně dokazuje, že v něm dlí herec kalibru, který se každé desetiletí nerodí. A Williem Dafoe je excelentní také. V každém dechu i grimase. 75%

Králíček Jojo (2019)

Film, který je k zamyšlení i film, který patří k tomu nejlepšímu, co jsem za uplynulý rok v kině viděl. Králíček Jojo je dramatem i černou komedií s velice propracovaným scénářem. Každá osoba v něm hraje svou předem danou úlohu vůči hlavnímu hrdinovi, chlapci kterému říkají Jojo. Jojo je antisemitský, propagandou ovlivněný kluk jemuž Třetí říše ukradla dětství. Vidí svět černobíle a jeho imaginárním kamarádem je Adolf Hitler. Teď ale zjistil že se v jeho domě ukrývá židovka. A právě interakce s ní, začne narušovat jeho antisemitskou jednotu. Jak zřejmě z výše řečeného vyplívá, příběh je velice vrstevnatý. Zároveň ale svým způsobem naivní - přece jen vidíme svět očima malého chlapce. Je v něm plno skrytých významů i ironie. Herci zde hrají excelentně ať v dětských či dospělých rolí. Taika Waititi zabodoval a vytvořil dílo, které si opakovaně moc rád připomenu. Obří palec nahoru i doporučení a plný počet hvězd. 85%

Zaklínač - Série 1 (2019) (série)

Rozhodně dobrý seriál. DO výbornosti chybí větší orientace na celky než polocelky a o něco lepší casting. Jinak Henry Cavill je excelentní. Bohužel ostatní herci za ním zastávají o jednu celou délku. Rozhodně ale vykreslení světa, jeho fungování, magie, to vše je zde dobře vysvětlené i podané. Logiku to vše má a ač se tu a tam objeví nějaké její lapsy, rozhodně nejsou natolik vadné, aby to uškodilo celku. První série Zaklínače tak plní vše, co si vzala. Představuje nám fantasy, které rozhodně má na to stát se plnohodnotnou náhradou za ukončenou Hrou o trůny. Jestli jí to vyjde ukáže až série další. První ale rozhodně navnadila. Těším se na pokračování. 80%

Čarovný kamínek (2019) (TV film)

Bohužel nám ekologická pohádka Čarovný kamínek, která zprvu vypadala záživně narazila na nezajímavost celé látky. V podstatě je skvělé když máte nápad, který na papíře funguje, ale jakmile nemáte zajímavé postavy, které by tomu celému daly funkčnost, rozpadne se vám to pod rukama. A to se přesně zde stalo. Nezajímavé charaktery zabily potenciál. Inu další nekvalitní pohádka do mlýnku nekvality. Navíc plná logických děr, kterými by projel i kamion. 40%

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Ten pocit, když natočíš velice drahý film, a přesto víš, že jeho levná porno verze bude o 80% lepší. Stalo se něco, co jsem ani nepředpokládal, že je možné. Disney u mě zabil Star Wars. Je mi jedno jestli za to může temná nebo světlá strana Síly, ale stalo se tak a skutečně to bolí. To pro co se první trilogie stala legendární, druhá trilogie jen stvrdila a třetí to zabila. Přesto ale jsem choval naději, že předchozím dvěma epizodám, kterým jsem udělil po čtyřech sluncích, konečně přibude dílek skládačky, který z těch všech částí složí krásné umělecké dílo. Inu nestalo se tak. Vzestup Skywalkera nejen že v podstatě obchází druhý díl, on ho navíc často úspěšně ignoruje. Nejvíce se to projevuje na postavě Kyla, který v minulé epizodě básnil o tom, že končí se světlou nebo temnou stranou síly, což mi bylo i sympatické. Teď tento jeho postoj jakoby byl jen nějakým vzdáleným snem. Abrams zařadil brutální zpátečku a spíše než na osmou epizodu, navazuje na tu svou sedmou. Potvrzuje se mi tak, že Disney neměl žádný ústřední plán pro celou trilogii, ale vždy jen pro jeden konkrétní film. Co z toho tedy plyne pro Návrat Skywalkera? Inu že jsem jen kroutil hlavou jak nelogicky postavy najednou jednají. Návaznost na předchozí díl je minimální. Ke všemu je film strašně doslovný. Až otravně doslovný. Vidíte na záběru kostru? Postava vám řekne, že je to kostra. Vidíte v záběru starou známou postavu? Někdo slovně ji pojmenuje, protože jsme všichni debilové, kteří to co vidí musí i slyšet. Za to nekompromisně strhávám rovnou dvě hvězdy. Vím, že to bylo i u minulých dílů, ale zde to už dosahuje obludných rozměrů. Navíc film je v podstatě plejáda akcí a dialogů. Dialogy nejsou nijak zajímavé, protože se primárně soustředí na vysvětlování toho, co je jinak a proč oproti minulé epizodě. A akce je nezapamatovatelná, unylá, neoriginální. Největší a zásadní problém mám ale s hlavníma postavama. Kvůli tomu že se s nimi nedokáži sžít, nejsou mi sympatické a navíc se k tomu přidaly i ty logistické lapsy a změny, takže nulová empatie, evidentně dojemné scény na mě vůbec nefungovaly a já si tak sám připadal jako pařez. Co se týče vedlejších postav, nestojí zde prakticky za řeč. Staří herci z původní trilogie jsou tu maximálně do počtu aby vyvolali nostalgii, což u mě bylo stejně reálné jako to, že jeptiškám narostou ve třiceti křídla. Takže bohužel. Jediný zajímavější charakterní vývoj byl u Bena - Kyla, ale příliš pozdě a příliš rozvláčně (a navíc hodně upozaděně). Takže vlastně jediný úspěch tohoto filmu tkví v tom, že ve mě ty emoce smutku skutečně vyvolal. Úplně jinak, než ale zamýšlel. Disney zabili legendu a pro tu ten smutek klidně prožiji. Pro první dvě trilogie. Ta třetí patří na propadliště dějin. Tohle myšákovi nikdy nezapomenu a začínám se bát o pokračování dalších značek typu Planety opic. Jo a J.J.Abrams si vybral svůj dosud nejslabší filmový kousek. 55%

Le Mans '66 (2019)

Výborný snímek jako z ranku Rivalů, ale přesto se svým vlastním ksichtem. Přiznávám, že Rivaly hodnotím o stupínek lépe, protože mi tam subjektivně lépe sedly hlavní postavy. Ty se mi líbí i tady, ovšem nedokázal jsem si ani k Damonovi či Baleovi vybudovat stejně silné pouto. Příběh jinak sám o sobě je excelentním dramatem ze závodního prostředí. Nikoli tentokrát o rivalech, ale o spolupracovnících v jedné stáji. S bonusem nahlédnutí do výrobního automobilového gigantu. Rozhodně nejde o jednohubku, ale o excelentní hlavní chod, na který se mile rád v budoucnu podívám. 80%

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Vysněný Tarantinovo projekt, na kterém to jde znát. DiCaprio, Pitt, excelentní dvojka, která k sobě pasuje jako téčka na Miss. Tenkrát v Hollywoodu není tak úplně historickou prezentací Hollywoodu 60. let. I když se tak dobře tváří. Je to pohled Tarantina na jeho oblíbenou historickou etapu. V závěru docela zásadně upravenou, což se mi paradoxně i líbilo. Na druhou stranu je zde kolikrát Tarantino natolik zaujatý různými vedlejšími linkami, že tu hlavní aby kolikrát člověk pohledal. Přesto ale ty skoro tři hodiny utekly jako voda. Jak ale říkám, těch vedlejších linek je tu kolikrát až moc. A celá linka Polanského by klidně mohla být vyškrtnuta. 75%

Dračí prsten (2018) (seriál)

Ano, je to amatérská tvorba, je tu snaha o epiku, ale - což mě zabolelo u srdce - ten příběh je strašně nezáživný. Postavám jejich konání nevěřím. Nevěřím ani na ten prsten moci z něhož jde tolik respektu jako když Tommy Wiseau hraje Jokera. Většinu na vině nemají ani tak herci, přece jen jde o amatéry, kteří do daných pozic byli vybráni a obsazeni. Chyba je na straně scenáristy a režiséra. Scenáristy, protože příběh nemá charakterní uvěřitelnou hlavní postavu. Hlavní hrdina zde nikam příběh neposouvá, je submisivní postavou v ději. Navíc je zde zazděn kupou vedlejších postav, které ale se všechny zaobírají jen ústřední zápletkou. Žádné jiné dějové linky jakoby v tom světě ani neexistovaly. Navíc největším pomocníkem scénáře je zde replika. A těch replik je zde tolik, že spíše než film připomínají divadelní hru. Když jsem se před lety osobně setkal s Václavem Marhoulem v rámci debat ohledně scénáře na historický film, poradil mi: "Repliky dej pouze tam, kde postava nemůže děj posunout kupředu jinak než obrazem." Myslím, že krásný příklad pravdivosti těchto slov je tento "seriál". Oni totiž repliky jsou jako nůž s oboustranným ostřím. Můžou filmu pomoci nahoru pokud se jich chopí herci, co znají charakter svých postav a dokáží s ním pracovat. Pokud je ale říkají neherci, kteří nejsou dost dobře režijně vedeni (což zde nejsou), vše jde kvalitou dolu a působí to toporně. A pak mě o to více mrzí, že tyto negativa zastíní plusy typu celkem dobré kamery, zvuku, kostýmů a efektů. Bohužel ale tyto klady jsou na kostře, která nebyla dobře postavená. Snad si to uvědomíte u dalších dílů. Amatérským tvůrcům fandím a věřím, že z těchto vod přijde i skutečný filmový klenot. Tentokrát to ale bohužel nevyšlo. 45%

Vlastníci (2019)

Rozhodně jeden z nejpovedenějších letošních filmů. A to na velice malém prostoru jedné nepěkné místnosti, kde se sejdou převážně nepěkné charaktery. Právě z jejich interakce přichází ona spíše černá než jen obyčejná komedie. Herci si své role vyloženě užívají. Repliky jsou dokonalé. Vůbec bych se nedivil, kdyby se toto někdy někde událo a scenárista to použil jako náhodně vymyšlený příběh. Parodovat byrokracii zde nicméně není ani tak komické, jako děsivé, protože i ta komedie vystihuje onu realitu. Technicky občas jsem si všímal různých chyb ve střihu, kdy nám kamera prodává jednu situaci a po střihu daná situace je buď znova opakována, neodehrává se, či se odehrává jinak. Ale to je jen drobná vada na kráse. Toto tlačí charaktery ve skoro divadelní inscenaci a proto zvedám palec nahoru. Kvalita Dvanácti rozhněvaných mužů byla skoro vyrovnána. 80%