Otesánek (2000)

Asi nejslabší Švankmajerův film. To však neznamená, že jde o špatné dílo. Z hlediska tuzemské kinematografie jde stále o nadprůměr ve všech jeho vrstvách. Otesánek je, co se umělecké stránky týče, asi tím nejvšednějším filmem od tohoto tvůrce. Nicméně herecké výkony jsou skvělé naprosto u všech postav. Pár nelogických rozhodnutí se také najde (u Švankmajera to však beru), co ale mi vadilo nejvíce je samotná délka filmu. Těch 125 minut je prostě moc. Na poli 90 minut bych ho hodnotil stejně jako Šílení, ale v této podobě se druhá polovina strašně vleče. A právě díky ní uděluji "jen" 65%.

Poslední tajemství Titaniku (2008) (TV film)

Díky tomu, že jsem věděl, že se nejedná přímo o příběh Titaniku, ale o tom, co se dělo na pozadí jeho objevení, nejsem z tohoto dokumentu zklamán. Naopak, příběhy ponorek mi přišly velice zajímavé a samozřejmě ponuré. Nešťastný je zde bohužel onen název tohoto dokumentu, který se snaží touto reklamou získat co nejvíce fanoušků, ale spíše mu na hodnocení ubírá. Jinak jde o kvalitní dílo. 75%

Insidious (2010)

Skutečně skvělý hororový zážitek i výtečný film. Jeho atmosféra je skutečně tísnivá a dokonale propracovaná. Scénář originální, se správně dávkovaným napětím. Herci možná nehrají na okraji svých možností, ale rozhodně své role zvládají. Celé je to svižné, atmosférické, napínavé a hlavně strašidelné, což je dnes u většiny hororů zázrak. Určitě po dlouhé době jedna z nejkvalitnějších duchařin vůbec. Všem milovníkům tohoto žánru doporučuji! 80%

Vřískot 4 (2011)

První díl mám velice rád a celou trilogii bych svým přátelům také doporučil. Nicméně tady to už tvůrci trochu převřískali. Těch 111 minut je přece jenom až moc a zas až tolik se toho zde za onu dobu nestane. Finální rádoby šokující pointa nakonec neměla u mé maličkosti tížený výsledek a spíše u mě vyvolávala otázky, než odpovědi. Tohle už není ten Vřískot, který jsem znal, ale jen jakýsi neodůvodněný křik ve tmě. K dobru však přičítám kvanta hororových odkazů, kvalitní herecké výkony, pár docela zajímavých mordů a samozřejmě stále klasickou masku s klasickým hlasem. 65%

Nebojte se tmy (2010)

Neboj se tmy má skvělé, atmosférické upoutávky, které mohou jít příkladem jiným hororům. Bohužel v té kvalitě zůstalo jen u upoutávek. Scénář, ač se skutečně snaží vypadat co nejlépe, drhne v samých základech a samotná dětská hrdinka je stejně sympatická jako Paroubkova nalíčená bradavice. Tohle se prostě nepovedlo. Ambice tu byly, ale co s nimi, když je tvůrci nedokázali náležitě využít. Děkovat alespoň můžu za těch pár hororových scén, které celý film povznesly na přijatelných 60%.

V cizí kůži (2011)

Mé očekávání bylo naplněno. Svižná, dobře zahraná komedie s několika hluchými místy. Jason Bateman zde s Ryanem Reynoldsem herecky excelují, i když druhý zmíněný zde spíše Batemanovi sekunduje. Každopádně tuto komedii mohu všem doporučit, má maličkost se u ní velice pobavila. 70%

Johnny English se vrací (2011)

Průměrné, nicméně fórky originální. Johny English vlastně ani nezklamal, ale ani nepřekvapil. Vše je zde vyváženo, nicméně podruhé se na to asi nepodívám. Jako u prvního filmu. 65%

Lekce Faust (1994)

Čisté, geniální filmařské řemeslo. To, co dělá Jan Švankmajer je každým coulem originální. Ano, o klasickém ději zde nemůže být řeč (ač hraje důležitou úlohu), ale je za vším tím uměním dobře skryt. Logiku v tom hledat je zbytečné, neboť toto umění logiku tolik nevyžaduje. Jde čistě o prožitek, atmosféru, hltání každé minuty jakoby to bylo to nejlahodnější sousto nebo drahý obraz, který hovoří o tom, že ač hlavní hrdina dělá cokoli, je stále součástí děje proti němuž nemůže bojovat. Tvůrcům jednoduše tleskám. Nejen za skvělou režii, ale hlavně také kameře, hudbě, zvukovým efektům a předně hereckým výkonům. Petr Čepek zde jasně opět exceluje. A loutky s animací, to je jasné kouzlo tuzemské tvorby. Žádná jiná země - co jsem doposud poznal - v tom není tak dokonalá jako my. Dost už řečí, chvály bylo dost a mínusů vlastně žádný. Místo v mých TOP filmech si tento kus rozhodně zaslouží. 95%

Arthur a Maltazardova pomsta (2009)

Upřímně, celé se to vyvíjelo na tři hvězdičky, ale ten závěr-nezávěr to úplně zabil. V podstatě to má děj, který vede odnikud nikam a ač všechny hlavní i vedlejší postavy znáte, chápete jejich chování, tak nepochopíte důvod vzniku tohoto snímku. Tedy spíše jeho rozdělení na dvě části. Až moc to totiž zavání ždímáním peněz z něčeho, co šlo naservírovat jedním chodem. 50%

The Ledge (2011)

S tímto filmem mám podobný problém jako u snímku Před soumrakem. Tedy jedná se o kvalitní filmový počin s dobrými hereckými výkony, který mě prostě svou formou (scénářem) nijak zvlášť nezaujal. Hold není to šálek mého čaje, jak se říká. Chápu takové vysoké hodnocení i kladné komentřáře. Já se však zde stavím za tu menšinu, kterou toto drama moc nezaujalo. 55%