Půlnoční mše - Kniha VII: Zjevení (2021) (epizoda)

Začínám si myslet, že před natáčením Půlnoční mše, Mike Flanagan četl Prokletí Salemu. Protože evidentně si osvojil Kingovský styl zakončování. Naprostou destrukcí. Sám jsem byl ale překvapen, že k ní nedošlo z té strany, kde jsem jí čekal, ale zcela z opačné. Jakoby sám tvůrce říkal, že slepá víra má i slepý rozum. A že ten, kdo je ovládán pudy, je slepý k nebezpečí okolo. Pro mě ale naprosto výborné zakončení, které je jasně uzavřené a finální skladba Blíž k tobě Bože můj mi evokovala poslední píseň hranou na Titaniku. Možná tak i byla úmyslně vybrána. Jasný plný počet a všem doporučuji se na seriál podívat. 95%

Půlnoční mše - Kniha VI: Skutky apoštolů (2021) (epizoda)

Skvělá epizoda, kde se vše připravuje k velké gradaci a epickému finále, v němž se síly lidské a upírské střetnou v nerovnoměrném souboji. Uvidíme, jak to Flanagan pojme, ale doufám že stejně originálně jako jiné zvraty zde viděné. Za což má tento seriál velké plus, neb jsem od něj takové scénáristické veletoče nečekal. 90%

Půlnoční mše - Kniha V: Evangelium (2021) (epizoda)

Naprostá lahoda od příběhu, po filozofii. Pojetí upírské "reality" z pohledu teologie je nejen naprosto geniální, ale natolik tato tématika k bibli a religionistice sedí, jakoby pro to byla stvořená. Navíc se Mike Flanagan nebojí zacházet se svými postavami vskutku nečekaně. To vše se zde pojí do jasného hororového áčka a žánrové události roku. Další dva díly jsem sice ještě neviděl, ale už jen díky kapitole čtyři a pět vím, že tu mám seriál, ke kterému se klidně rád opět vrátím. Seriál, který nestojí jen na hororu, ale na silných a dobře napsaných postavách, kteří jsou příběhem této minisérie. A velice dobře vybudované mytologii a přímé řeči jednotlivých postav (což je dneska pomalu umění). 90%

Půlnoční mše - Kniha IV: Pláč (2021) (epizoda)

Tak konečně se vše rozkrývá a odhaluje. Přesně na toto jsem čekal. Mike Flanagan plně rozkrývá svůj hororový um a já děkuji, že nám Bůh, realita, náhoda, osud, vesmír či cokoli tohoto režiséra a autora, dalo. Pečlivé budování charakterů přichází do fáze, kdy temnota rozpřahá svou náruč a nechá vaše hrdiny i vás samotné, do ní vstoupit. A jelikož je zde o charaktery skutečná otcovská péče, budete se bát se svými hrdiny. A ještě jako třešničku na dortu si tvůrce dokonale pohraje s hlavním hrdinou příběhu tak, jak jsem to v polovině seriálu nečekal. 85%

Půlnoční mše - Kniha III: Přísloví (2021) (epizoda)

Konečně se to začíná rozjíždět a já chápu onu teologickou tématiku, do které je tento horor zabalen. Flanagan si mě zatím vodí, jak potřebuje. Figurky jsou už ale rozmístěny a šachová partie začíná. A už tu a tam tuším, co bude hlavní zápletkou. Opět mi to celé přijde velice Kingovské v maximálním kladném slova smyslu. Kvalita dílu nicméně je zatím na úrovni předchozí epizody. A tedy doufám, že díly další už budou o level někde jinde. 70%

Půlnoční mše - Kniha II: Žalmy (2021) (epizoda)

Seriál zatím působí tématicky hodně o víře. Má spoustu keců a něčeho temného v pozadí, co se dozajista přihlásí o svou porci masa. Horor to je zatím minimální, ale vztah k postavám se daří budovat a dalšími díly očekávám více a více napětí. Celek jinak působí podobně, jako předchozí díl. Jen je zhruba o pět procent zajímavější. Z toho důvodu uzpůsobuji i hodnocení. 70%

Půlnoční mše - Kniha I: Genesis (2021) (epizoda)

Jako většina Flanaganových snímků, má i tento seriál pomalý a pozvolný rozjezd. To znamená, že první epizoda je čistě nastíněním hlavní zápletky a představení postav. Více od toho ani neočekávejte a pokud se přemáháte ve sledování pokračovat, určitě s tím počítejte pro druhý a třetí díl. Pak vám garantuji - a to ještě nemám dané epizody zhlédnuté - vám to Mike vrátí i s úroky. A to myslím v dobrém. 65%

O hloupé havířce (1990) (TV film)

Jedna z povedených televizních pohádek, která skvěle vytěžuje bezmeznou tématiku lidské hlouposti v pohádkovém provedení. Pokud hledáte kvalitní české pohádky, tu O hloupé havířce určitě doporučuji. 75%

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Skvělý seriál, jehož nejslabším článkem je druhá a poslední epizoda. Druhá, neb se v ní nic zajímavého neděje a poslední pro zvraty, které jsem uhádl už v polovině série. Nicméně nenechte se proto odradit. Hra na oliheň je jeden z TOP seriálů ala Hunger Games. Logických lapsů až tolik není (kromě pár her a epizod) a celé to navíc dává i filozofický smysl. Tisíceré doporučení pro všechny milovníky kousků typu: Úniková hra, Saw, Hunger Games, Kostka, apod. 80%

Princezna zakletá v čase (2020)

Konečně český film (fantasy - pohádka), kterým jsem byl potěšen. I když musím říci, že si kritiku neodpustím. Předně ale zmiňme, že technicky jde o skvěle odvedenou práci. Časová tématika i úkoly, které se musí splnit byly vymyšleny s bravurou hodnou áčkových pohádek. A pasáž se zpívanou skladbou na pozadí postupující temnoty byl jeden z nej momentů celé stopáže. Pak tu ale máme ty negativa. Scénáristé jakoby se místy nebyli schopni rozhodnout co točí. Jestli pohádku, nebo fantasy. Výsledek je takový pelmel. Fantasy film s pohádkovou logikou, což je škoda, protože ty logické lapsy jsou místy skutečně značné. Zbytečně sráží hodnocení jinak dobrého kousku. Další hvězdu srážím za hlavního padoucha, který měl potenciál nějaké hlubší motivace svého konání, který byl ale trestuhodně nevyužit. Suma sumárum: tři hvězdy a doporučení všem, co chtějí nějakou originálnější českou pohádku. Tvůrcům přesto tleskám. 70%