Nebe s.r.o. - Divoký západ (2021) (série)

Excelentní parodie na divoký západ i herců sebe sama. Některé epizody byly sice nekonzistentní, ale celkově převládala spokojenost. Zvláště Daniel Radcliffe a Steve Buscemi tomuto celku dávají dosah skoro až k pěti hvězdičkovému hodnocení. Doporučení milovníkům komedie, road movie a westernu v jednom. 80%

Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic (2022) (TV film)

Příjemné, neurážející ohlédnutí za Potterovským, desetiletým putováním s ústředními i vedlejšími herci. Zaznělo mnoho zajímavostí. Vše bylo maximálně taktní, naplněno přátelstvím a dobrými vztahy, jakoby žádná zlá krev na natáčení přítomna nebyla (víme ale také o opaku). Trochu mě mrzelo, že autoři nebyli odvážnější a nesdělili nějaké pikantnosti, které by odhalily i problémy, s nimiž si museli tvůrci pohrát. Prostě něco, co jinak není ve filmu vidět ani slyšet. Místo toho 80% času se komentuje něco, co již je dávno známo. Přesto ale mírný palec nahoru. 70%

Marie Terezie - Série 3 (2021) (série)

Příjemná tečka za pentalogií o Marii Terezii. Pokud ji retrospektivně zhodnotím, musím smeknout. Po věru nezajímavých prvních dvou epizodách, kde mě u druhé série motivoval ke sledování pouze Vojta Kotek, se ve druhé sérii Marie Terezie přetavila ve kvalitní politické drama, aby v posledním díle tuto kvalitativně nastavenou laťku dovedla do chtěného cíle. Největší negativum Marie Terezie III. tak tkví v přílišné rozvleklosti. I tak ale - zvláště pro milovníka pomalejších filmů - ty dvě hodiny byly naplněny množstvím zajímavých charakterů, které hrají excelentní herci. Obzvláště zmíněného Kotka bych rád vychválil. Příběh o střetu generací byl podán záživně, vtipně i dramaticky. Pro celou koprodukci určitě více než chvalitebná tečka za celou sérií. 75%

Zaklínač - Série 2 (2021) (série)

Pro mě zklamání roku. Obrovsky promarněný potenciál. Zajímavý příběh Geralta, který scénáristé pohřbili pod nánosy patetického přešlapování na místě a zaobíráním se postav, které by ve světě GoT nepřežili pilotní epizodu. K čemu to, že máte skvělého herce, když často většinu několika epizod koukáte na o dvě třídy horší aktéry, nezajímavě napsané charaktery a jejich nelogické a tupé směřování. Vykreslování světa navíc též nabralo nezajímavé obrysy. Nevěřím v možnost jeho fungování tak, jak je zde ukázáno. Suma sumárum jedno z nejhorších letošních překvapení. A musím v sobě najít dost síly, abych třetí sérii dal ještě vůbec šanci. 50%

K zemi hleď! (2021)

Naprosto skvělá satira pro současnou postmoderní dobu. Herecká plejáda hvězd, která snad nemá konkurenci a kritika všeho, co si dokážete představit. Nejvíce ale fake news a populismu. Jeden z filmů roku a určitě jeden z dosud nejlepších filmů režiséra Adama McKay. Rozhodně lepší, než jeho skvělá Sázka na nejistotu. 90%

Trajekt Estonia (2020) (seriál)

O trajektu Estonia toho vím už dost. Absolvoval jsem v minulosti přednášku s českým potápěčem, který v jejím vraku zkoumal. Dále jsem si cíleně zjišťoval různé informace o lodi, i o celém dění po jejím potopení. Z toho důvodu první epizody nemohu hodnotit plným počtem hvězd, protože pro mě nepřinášely nic nového. Jen zopakování základních informací bez hlubších souvislostí. Ovšem finální epizoda pro mě byla fascinující a jsem rád, že už jen kvůli ní jsem se na celý tento pětidílný dokument podíval. Pokud tedy rozhodně neznáte příběh trajektu Estonia, doporučuji zhlédnout celou tuto sérii. Určitě toho litovat nebudete. Podotýkám ale, že právem z faktů budete zhnuseni. Vy, co o Estonii toho znáte více než dost, buď první epizody přeskočte, nebo vydržte do samotného finále. Vyplatí se to! 80%

Osada (2021) (seriál)

Velice příjemný seriál, který nás mnohokrát pobavil ztvárněním a parodizováním různých stereotypů. Ať profesních, soukromých, nebo náboženských. Celý koncept Osady byl přitom věru jednoduchý. Na jedno místo nasázet různé charaktery a sledovat, co se kde semele a porůznu vyvrbí. A byla to skutečně radost. Petr Kolečko dokazuje, jak komediálnímu žánru rozumí. Klidně bych si v jeho verzi dal nějakou takovou moderní Homolkovu rodinu. Za mě palec nahoru. 80%

Matrix Resurrections (2021)

Jsem kupodivu spokojen. Nový Matrix je dvěma filmy v jednom. Ten první, který končí v polovině je o tom, jak Lana Wachowski byla přemlouvána, aby natočila pokračování, které nechtěla. V něm je Neo šílenec, který si vše vymyslel a jehož kontakt s realitou je stejně skutečný jako Matrix sám. To vše je okořeněno různými citacemi článků (ústy různých postav), recenzí i filozofických výplodů, které okolo trilogie Matrix za dvě dekády vznikly. Jenže pak jakoby přišlo studio s tím, že takhle opravdu ne a od poloviny tu máme klasické akční pokračování Matrixu, méně filozofické, méně přehledné, než v původní trilogie, se slabšími CGI efekty. A kupodivu i to funguje. Sice logiku tu a tam moc nehledejte (o co vlastně šlo agentu Smithovi a proč tu vlastně je? Nebo detaily o válce strojů mezi sebou?) ale odsýpá to rychle a nostalgie se tu a tam dostavila. Ano, postavy jsou sice o dvacet let starší, ale chemie mezi nimi funguje. Nový záporák v podobě Neila Patricka Harrise byl skvěle napsaným i herecky zahraným charakterem a mrzí mě, že ho už snad nikdy neuvidím (zasloužil by si více prostoru). Suma sumárum zvedám mírně palec nahoru a rád si někdy The Matrix Resurrections zopakuji spolu s původní trilogií. 75%

Noční zuby (2021)

Ten film, ač má fakt pěkný vizuál, tak rychle vyprchá z hlavy, až to není pěkný. Skoro jsem zapomněl na něj napsat komentář a ohodnotit ho, tak rychle mi odešel z hlavy. Vše je zde maximálně průměrné. Akce, kamera, postavy. Je to celé až příliš o budování velkého světa, který by chtěl být jako nový Kmotr, ale nedaří se mu to. Průser to není, ale ani film, který bych si opakovaně pouštěl. Na to upírský žánr má až moc kvalitních bratříčků (Drakula, Interview s upírem, Svítání, či Blade). 55%

Čarodějnice (2020)

Průměrný, nevýrazný film, který ale není zase až tak špatný, abych šel pod tři hvězdy. Předně musím podotknout, že oproti verzi z roku 1990, je tato o něco méně depresivní (vyjma samotného závěru, o tom ale až za chvíli). I přesto bych ale tento příběh nedoporučil dětem, protože prostě dětský není. A bohužel není ani pro dospělé. Jeho cílovka mohou být tak puberťáci, ale ti si raději zajdou na jiný, zajímavější snímek. Čarodějnice Roberta Zemeckise zůstávají ve stínu původních Čarodějek. Jsou tu sice počítačové efekty, ale z doby snad Myšáka Doolitla. Hlavní postava chlapce mi tolik nepřirostla k srdci, i když role jeho babičky byla geniálně obsazená i zahraná. A pak tu je ten závěr. Skutečně za mě velmi nepovedený. Původní film to vyřešil skvěle, ale zde vše inklinuje k happyendu ověnčeném přicházejícím badendem. Scénáristé buď původně chtěli horor, ale na poslední chvíli ho přepsali a zapomněli předělat do pohádky i závěr, nebo prostě si řekli, že !POZOR SPOILER! zůstat myší na dosmrti (tedy pár let) je cool! !KONEC SPOILERU! Díky tomu tento snímek osciluje na pomezí dvou až tří hvězd. Ovšem i díky Stanleymu Tuccimu a krátké stopáži, se nakonec přikláním k vyšší variantě. 60%