Red Notice (2021)

Průměrná akční komedie, kde jediné plus je ústřední herecké trio na plakátu. Dwayne Johnson a Ryan Reynolds jsou tu naprosto boží! Gal Gadot tu má též své silnější momenty, ale zůstává ve stínu zmíněných mužských protějšků. Jinak vše ostatní je vesměs průměrné, nevýrazné a vytratilo se mi to z paměti do 48 hodin. Mírný palec nahoru určitě zvedám, ale více jak tři hvězdy si tento projekt na tutovku nezaslouží. 70%

The End of the F***ing World (2017) (seriál)

Kupodivu svěží vítr do žánru EMO komedií. Protkán černým humorem. Na počátku mě vlastně vůbec ústřední duo nezaujalo. Přišlo mi, že sleduji příběh o dvou postavách, které si zaslouží peklo, které je čeká. Jenže jak epizody přibývaly, dostával jsem se hrdinům víc a víc pod kůži (palec nahoru za herecké výkony). A světe div se, zamiloval jsem si je. A druhou sérii tak zhlédl za pouhé dva dny. The End of the F***ing World není jen přihlouplou komedií pro náctileté. Je dobře budovaným dramatem s příměsí humoru, který se nesnaží být přehnaně filozofický. Ani nám neukazovat odraz reálného světa. Je to poctivě odvyprávěný příběh dvou přátel na okraji společnosti, kteří musí přežít strastiplné peripetie, aby přišli na to, že jsou si - možná - souzeni. 85%

Hříšní lidé města pražského (1968) (seriál)

Jeden z TOP detektivních seriálů, které se kdy na našem území natočily. A excelentní Jaroslav Marvan v roli napsané mu přímo na tělo. Tady není o čem se bavit. Tohle je jasný plný počet a mile rád si některé epizody opět připomenu. Srdcovkou pro mě jsou: Turecké náušnice, Černé rukavice a Hra. 90%

Chůva na zabití (2017)

Řízná a skutečně velice vtipná hororová komedie, jako stvořená pro letošní Halloween. Chůva na zabití je dějem maximálně dementní. Dokonce tak, že se tvůrci vůbec nesnažili to nějak maskovat a naopak to přiznávají a utahují si sami ze sebe, i z podobných jiných hororových klišé filmů. Výsledkem je akční hororový mix, nad kterým nepřemýšlíte, ale úplně vypnete mozek a jen sledujete, tlemíte se a těšíte, s čím McG přijde příště. Celé to na mě působilo jako hororovější verze Sám doma. Za mě velké doporučení a palec letí vzhůru! 75%

Humr (2015)

Humr je podivný art, který nedokáži připodobnit k ničemu, co jsem dosud viděl. Je divný. Doslova a do písmene. Divný je tu svět, lidi a jejich chování i motivace. Logika jakoby tu nebyla, ale ona tu je. A takto bych mohl pokračovat dál a dál. Jenže ono je to divné tím správným způsobem. Nedokázal jsem z toho odtrhnout oči a fakt mě to zaujalo. A nebýt toho pitomého konce, nekonce, určitě bych ve svém hodnocení byl o jeden level výš. Takto uděluji humrovi nehumrovi, tři hvězdy, nehvězdy. 65%

Duna (2021)

Sci-fi zážitek, který jsem dlouhé roky nezažil. Naprostý orgasmus, ve který jsem doufal a také ho dostal. Naprosto nechápu výkřiky typu, že je to film o ničem a prázdnota protkaná s naprostou nudou. Je to mnohem lepší, než ostatní sci-fi filmy Denise Villeneuvea. Tedy myslím konkrétně Blade Runera 2049. U toho jsem se nudil, ovšem Duna je pravý opak. Je tím, čím chtěli být nový Star Wars, ale čím být nikdy nemůžou. Tedy inteligentní sci-fi, která je důsledná v představení světa, vesmíru a hlavně postav. Hlavních i vedlejších. Sci-fi, které se nebojí být drsné jako Hra o trůny, velkolepé jak Cameronovo eposy a přesto i tempem pomalé, jako díla Taylora Sheridana. Ano, hodně stopáže zde zabere expozice, ale to pro velkolepost světa plně respektuji. Navíc je tato část podána maximálně záživně, což dokládám subjektivním poznatkem, že jsem se jedinou minutu nenudil. Navrch k tomu všemu konstatuji, že má Duna nejlepší možný casting. Všechny postavy mi do svých rolí 100% sedli a hlavní hrdina v podání Timothée Chalameta, byl Paulem Atreidem jak vyšitým. Přidejte si k tomu excelentní soundtrack Hanse Zimmera a máte jisto jistě film roku, možná i sci-fi desetiletí. Za mě jasný plný počet. 95%!

Pan Tau (1966) (TV film)

Jedna z těch snesitelnějších verzí pana Tau, která netrpí některými normalizačními a kýčovitými zápletkami doby budoucích Tau. Tento kraťas - ač vlastně též prostý - má daleko blíže k tehdejší Nové vlně, která už v té době dodávala nejen nám, ale i světu kinematografické klasiky. Možná, kdyby se celý projekt této vlny držel, bylo by to kvalitou úplně někde jinde. Hold čas je prevít a všichni víme, jak to v srpnu 1968 skončilo. Proto všechny ostatní pokračování Pana Tau, už budou poplatné jiné době. Takže mírný palec nahoru za tento pilotní počin. 65%

Parazit (2019)

Docela dobrá dramedie, která má své silné pasáže, místy nečekané zvraty a hlavně excelentní herce. Přesto ale nechápu ty až přehnaná ocenění. Oscar za nejlepší zahraniční film, režii i film roku. Jako za režii beru. Ovšem v roce 2019 se urodilo množství mnohem kvalitnějších snímků, než tento. Například Joker nebo Doktor Spánek. Nicméně i tak zvedám palec nahoru a doporučuji i lidem, kteří jinak nemusí korejskou kinematografii. 80%

Půlnoční mše (2021) (seriál)

Mike Flanagan, evidentně znalý knihy Prokletí Salemu, natočil vlastní příběh v duchu Stephena Kinga, kde ve dlouhé expozici mající tři epizody představuje postavy a svět svého upírského dramatu. Příběhu, který je primárně a filozoficky o víře a smrti. Mimochodem víře výborně našroubovanou na upírství, i když nikde není toto slovo ani jednou zmíněno. Vše zde logicky do sebe naprosto přesně zapadá. Postavy hlavní i vedlejší mají svůj vývoj charakteru a kamera se nebojí dělat dlouhé střihem nepřerušené sekvence. Replik a konverzací je tu hafo, ovšem všechny jsou naprosto skvěle vyšperkované a zajímavé, tudíž nijak mě nerušily. Verdiktem: pokud hledáte hororový příběh, který má silné charaktery, hutnou atmosféru a nestojí jen na krvi a lekačkách, určitě sáhněte po Flanaganově Půlnoční mši. Dlouho tu totiž nebylo tak dobře a originálně zpracované upírské téma. Zřejmě nejlepší minisérie tohoto roku! 90%

Půlnoční mše - Kniha VII: Zjevení (2021) (epizoda)

Začínám si myslet, že před natáčením Půlnoční mše, Mike Flanagan četl Prokletí Salemu. Protože evidentně si osvojil Kingovský styl zakončování. Naprostou destrukcí. Sám jsem byl ale překvapen, že k ní nedošlo z té strany, kde jsem jí čekal, ale zcela z opačné. Jakoby sám tvůrce říkal, že slepá víra má i slepý rozum. A že ten, kdo je ovládán pudy, je slepý k nebezpečí okolo. Pro mě ale naprosto výborné zakončení, které je jasně uzavřené a finální skladba Blíž k tobě Bože můj mi evokovala poslední píseň hranou na Titaniku. Možná tak i byla úmyslně vybrána. Jasný plný počet a všem doporučuji se na seriál podívat. 95%