Zlatý podraz (2018)

Děsivý a dramaturgicky velice zajímavý námět, který ale bohužel byl vytěžen jen částečně a bohužel ne tak kvalitně, jak si zasluhoval. Problém uvidím už v tom základním: postavách. Kromě té ústřední, jsem se nedokázal prokousat na dřeň ostatním charakterům basketbalového týmu. Velice mě potěšila postava Jana Hartla, kterého jsem si v dramatické rovině nesmírně vychutnal, ale tím pro mě výčet pozitiv pomalu končí. Neznalí historie se zde budou ztrácet, neb počítám, že bez informací typu: aktuálního letopočtu, nebo kdo to jsou ti pánové bez uniforem s označením na rukávu (pro neznalé: Lidové milice), čímž nám tvůrci naznačují, že přichází vítězný únor. Některé lokace, typu: Francie, doslova křičí umělostí způsobenou nedostatkem peněz. Nicméně, i přesto musím druhou polovinu filmu vyzdvihnout. Jakmile přijde strašák komunismu, děj nabírá na obrátkách, atmosféra houstne a objeví se i několik až ironických politických vtipů. Bohužel, je to pozdě na zvýšení kvality k pěti hvězdám. Dokonce i na čtyři slunce. S výčtem řečených negativ a kladů, uděluji Zlatému podrazu tři socialistické odznaky z pěti a doporučuji jej hlavně novodobým, historii znalým jedincům. 65%

Di do píči, miluju tě (2017) (studentský film)

Emocionální dokument, ve kterém emoce hraje svůj prim. Se všemi plusy i mínusy, které to nese. Technické zpracování je ucházející. Rozhodně na první ročník FAMU. Dramaturgie by potřebovala více pročesat od emocí a nasměrovat někam věcně. Příběh si prostě v tomto provedení nedokáže plně udržet mou pozornost, jak by měl. Přitom náznaky na skutečně zajímavou podívanou tu jsou. Třeba to propojení esoterických a odborných rad ohledně vztahu. Kdyby toto bylo zachováno, ideálně více rozvinuto a vztah samotný pro příklad pojat méně zaujatě, dal bych alespoň tři slunce. Možná i čtyři. V tomto provedení to je za 55%.

Sebevražedný oddíl (2021)

Film, na který se znova milerád podívám. To je Sebevražedný oddíl. Aneb odpověď Jamese Guna, jak co nejlépe pojmout DC film, aby byl jiný, než Marvel. Tedy dospělejší, ale přesto vtipný. Dobře, že Warneři mu nekecali do práce a nechali ho zrealizovat svou vizi. Příběh je erkový, vtipný, hororový, akční, prostě pelmel všeho možného, ale fungujícího. Jsem rád, že záporáci zde byli záporáky. Že smrt si během filmu přišla i pro postavy, u kterých jsem to nečekal. Velice mě potěšil King Shark se svým "Mňam, Mňam!" či mileniální Krysařka, která by si zasloužila vlastní film i se svým otcem Taikou Waititi (klidně by to mohl i režírovat). Idris Elba zde má opět co hrát a Harley Quinn zase byla vytěžena, jak si to tato castingově excelentní volba (Margot Robbie), zasloužila. A pak tu mám ještě poslední poznámku. A tou je excelentní hvězdicový padouch, který mi připomněl svého času podobně vzhledem vtipného záporáka, z prvních Ghost Busters! Suma sumárum: čtyři šílení smajlíci z pěti a doporučení milovníkům akčních filmů, aby tomuto Sebevražednému oddílu dali šanci. 80%

Pustina (2016) (seriál)

Výborná atmosférická kriminálka, se skvělým castingem a obzvláště božským Jaroslavem Duškem. Kamera, herci, hudba, to vše má přímo pětihvězdičkový feeling. Bohužel ale ne všechny linky příběhu jsou natolik záživné, jako zmizení Míši a vyšetřování jejího případu. Místy bych více stříhal, nebo zkracoval či škrtal vedlejší příběhové linie. To je nicméně jen pár vad na kráse, která je skoro dokonalá. 80%

Ponorka (1981)

Skvělé ponorkářské drama, které v podstatě nemá konkurenci. Ba i šlape na paty současným, efekty nabitým velkofilmům. Škoda jen, že střihačské nůžky nebyly důslednější, protože stopáž 209 minut mi přijde místy přestřelená a nějaké scény by klidně mohly skončit mimo oficiální sestřih. Každopádně režije, casting, kamera i hudba, to vše je zde na špičkové úrovni a nebýt oné podle mě přestřelené délky, pět hvězd bych dal stoprocentně. Takto uděluji chvályhodných: 80%

Temný případ - Série 3 (2019) (série)

Ač se třetí série Temného případu v atmosféře vrací k sérii první, vždy je opět o třídu horší. Na tom by nebyl zas až takový problém, kdyby zde vše nezazdilo to až příliš růžový zakončení, které mi do nastolené atmosféry vůbec nezapadalo. Samotný případ zde je samozřejmě mysteriózní, ale rozhodně ne se šokujícími zvraty. Herci jsou zde excelentní, zvláště pak Mahershal Ali, který byl přímo castingovou trefou do černého a alespoň kvůli němu se na třetí sérii podívejte. K tomu dejte kvalitní masky a máte tři slunce. Bohužel ale, pro příběh a jeho zakončení více neudělím. 70%

Armáda mrtvých (2021)

Zack Snyder má svůj rok. Po jeho režisérské lize spravedlnosti tu máme další zombie apokalypsu. A musím přiznat, že to byla horská jízda se správným Rkem, které ale dolu táhla hloupost scénáře, který byl ryze béčkový (Úsvit mrtvých byl jiná kvalitativní liga). Nicméně u zombie žánru jsem viděl daleko horší průsery. Velice zvláštní bylo zde ostření záběrů, které působily jaksi snově. V půlce jsem si ale na to zvykl. Akce byla přehledná, děj jednoduchý a přímočarý. Bohužel ale nic kvalitního, co bych si v budoucnu rád připomněl. Z toho důvodu i pro zmíněné logické lapsy, uděluji tomuto docela slušnému zombie zpracování, jen tři slunce z pěti. A doporučuji pouze pro milovníky tohoto hororového podžánru. 65%

Temný případ - Série 2 (2015) (série)

První série se stala klasikou, k níž jsem se minimálně jednou znovu vrátil. Druhé série jsem se bál. A to zcela oprávněně. Můj strach se zde potvrdil. Temný případ 2 je celkem chytře pojatý příběh, pohřbený pod nánosy nezajímavých postav, kterých je tu kvantum. Nezajímavého kriminálního případu, který se pak větví do války mafie, kde mi nakonec bylo ukradeno, kdo je vrah a proč se děje, co se děje. Ano, ústřední trojce je skvěle zahraná. Plus pár dalších rolí. Ovšem všechno na poli osmi epizod připomíná nesourodý guláš v němž se vyznat chce pomalu poznámkový blok. Což by nebyl problém, kdyby to alespoň bylo zajímavé s atmosférou první série. Takto bohužel snižuji hodnocení ne o jednu, ale rovnou o dvě hvězdy. Velká škoda. 60%

Válka zítřka (2021)

Vcelku povedená scifi, se sympatickými hrdiny i zajímavou premisou, kterou ale táhnou ke dnu nelogičnosti, které se v průběhu stopáže více a více kupí. Některé plynou čistě z faktu, že dnes víme, co se zítra stane, tak to můžeme změnit. Některé - bohužel - z lenosti scénáristů logicky přistupovat k příběhu. Výsledkem pak je pěkné akční pokoukání, nad kterým ale nesmíte moc přemýšlet, jinak se vám stane to co mě... srazíte hodnocení tohoto díla pod čtyři slunce, které si jinak mohl celkem snadno odnést. 65%

Čas (2021)

Old není filmem, který by měl nějaký neočekávatelný vývoj. Není ani filmem, který by dával absolutní logický smysl, protože i takové lapsy se tam vyskytují. Přesto chci podtrhnout, že Čas není špatným snímkem. Ano, děj je zde předvídatelný. Závěr nešokuje. Jednotlivé postavy jsou ale natolik zajímavé, že vám stopáž rychle uteče a rozhodně u ní nebudete nijak trpět. Z toho důvodu dávám palec nahoru a doporučení, abyste tomuto mysterióznímu dramatu dali alespoň jednu šanci. 70%