Tváří v tvář (1997)

A je to jeden z nejlepších akčních filmů všech dob! A je, a je, a je!

1941 (1979)

S každým dalším zhlédnutím se mi 1941 líbí víc a víc. Oceňuji hlavně tu nesmírně hravou smršť humoru, který se na diváka valí od začátku do konce. Někdo to vydrží, někdo ne. Každá postava tohoto filmu je - s prominutím - naprostý kretén, scénář se s ničím nepáře a je vidět, že si pánové Zemeckis a Gale mohli vymyslet naprosto cokoliv, protože Steven Spielberg měl k dispozici opravdu štědrý rozpočet (o vlastní fantazii nemluvě) a bez problému zhmotnil i ty největší šílenosti. Z hereckého obsazení mě nejspolehlivěji baví kapitán japonské ponorky Toshiro Mifune a jeho německý pozorovatel Christopher Lee, a pokud bych měl vybrat nejlepší scénu, byla by to nejspíše ta taneční, která přeroste ve rvačku neskutečných rozměrů. Špičkovou hudbu Johna Williamse snad ani zmiňovat nemusím.___P.S. Rozšířené verzi bych pravděpodobně ubral jednu až dvě hvězdičky, protože film opravdu zbytečně natahuje a ten spád se zkrátka ztrácí.

Faunův labyrint (2006)

Fantastická cesta do hlubin duše malého děvčátka. Film bez kazu - čím víckrát ho vidíte, tím více vám dochází, jak moc je dokonalý.

Carlitova cesta (1993)

Absolutně nejlepší gangsterka, jakou jsem viděl (a to mám pečlivě nakoukaného Coppolu i Scorseseho). FIlm, ve kterém není ani jedna scéna navíc, ani jeden záběr není samoúčelný a všechno do sebe zapadá. Proměna Seana Penna je fascinující, veškerou pozornost na sebe ale samozřejmě strhává Al Pacino. Trvám na tom, že Carlito Brigante je jeho nejlepší role. Tony Montana ve Zjizvené tváři byl hajzl - a přesto mu všichni fandili. Takže u Carlita, který právě vylezl z vězení a s minulostí nechce nic mít, to musí být zrovna tak. Bohužel tomuhle Portorikánci nic nejde zdaleka tak, jak by si přál. Brian de Palma je tady ve vrcholné formě, závěrečná "nádražní" patnáctiminutovka nemá ve filmovém světě obdoby, a palce na rukou i na nohou je třeba zvednout i pro hudbu Patricka Doyla. Stačí, abych si ji pustil samotnou, a tak nějak divně mi vlhnou oči...

Simpsonovi (1989) (seriál)

Žluté šílenství, koho by se nedotklo? Simpsonovi jsou kult všech kultů. Pravda, v posledních řadách jim trochu dochází dech a začínají vykrádat sami sebe, ale zábava je to pořád bezkonkureční. To nejlepší zábavné "něco", co vzniklo v USA.

Hvězdná brána (1994)

Jedno z mých nejoblíbenějších sci-fi s nezaměnitelnou pouštní atmosférou, dobrými herci a skvělou hudbou Davida Arnolda. Nejlepší Emmerich.__PS. Seriál ať se jde bodnout.

Atentát (1964)

Bezkonkurenční věc. Pro mě osobně naprosto realisticky natočená, a to od začátku, od Beethovena, až do konce v kostele a kryptě pod ním... Čurdovo volání: "Kluci, vylezte, nic se vám nestane. Mně se taky nic nestalo!" mi v hlavě znělo dlouho. Zkrátka válečný film, který je nejlepší z českých, a směle se může měřit se zahraniční konkurencí. Kam se na Sequense hrabe Vávra - takovou atmosféru už nikdo neudělá.

Hříšní lidé města pražského (1968) (seriál)

Co epizoda, to třičtvrtěhodinový filmový skvost. Způsob, jakým tu herci spolupracují se skvělou Sequensovou režií a hudbou českého Morriconeho Zdeňka Lišky, je neopakovatelný.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Kdyby do filmu oproti knize nepřibyla jedna celkem zbytečná dějová linka (ano, ta s Leonidovou manželkou a intrikánskými senátory) a zůstalo jen u flashbacků, měl by ještě větší spád a z 300 by se stala nekompromisní digitálně krvavá jízda bez vydechnutí. Trochu škoda. I tak ale vznikla výborná podívaná o drsném boji za správnou věc.

Hellboy (2004)

"Jsem nehořlavej. Ty ne." Chápu, že člověk, který neměl tu čest s Hellboyem papírovým, toho filmového možná tolik neocení. Ale věřte mi, je to dokonalé (ačkoliv je spousta, spousta věcí změněna a spousta, spousta věcí vynechána)! Pokud jde o Rona Perlmana - tak tomuhle se říká po čertech životní role.__P.S. Rozšířená verze obsahuje spíše kosmetické změny a vylepšení, nicméně scéna s Rasputinovýma očima je vynikající.