• Krátkometrážní

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Jsem neznalý předlohy a neviděl jsem ani švédskou verzi, takže mě v prvním plánu strhl zejména příběh. A i když mám k filmu jistý výhrady, prostě a jednoduše jsem se neuvěřitelně bavil.

Stíny (1959)

Neuvěřitelně živý a nespoutaný film. Kamera jednoduše zaznamenává takovým způsobem jaký jí v dané chvíli přijde nejzajímavější, střih zase improvizaci - která se odehrává na všech rovinách - zdůrazňuje namísto aby ji maskoval. Linie příběhu neexistuje, ale není potřeba, protože s postavami filmu vám úplně stačí jen trávit čas; Být s nimi.

Hadewijch - mezi Kristem a Alláhem (2009)

Podraz na diváka. Film lze buď přijmout jako koncept a nebo odvrhnout jako selhání režiséra. Oficiální text distributora je úplně mimo stejně jako tvrzení, že film nelze pochopit, protože je "příliš artový". Hadewijch má akorát zcela nesmyslnou strukturu a míchá do sebe cizorodé formální postupy: Po zcela duchovně a emočně vyprázdněném filmu, který ke konci neuvěřitelně sklouzává do tezovitosti, přichází stylizovaný epilog odehrávající se v jakési nereálné rovině a který se pokouší o nějaký metafyzický přesah. Což je na filmu sice zajímavé, ale svou vykonstruovaností zároveň neuvěřitelně iritující.

Batman Rok jedna (2011)

Škoda tak krátké stopáže. Vtipné je, že předpoklad divákovi obeznámenosti s waynovou minulostí vede ke zkratkovitosti a nevyjasněnosti jeho motivace, čímž z Batmana činí nikoli hrdinu s jasným a šlechetným cílem ale mnohem více sebevražedného psychopata s iracionální až směšnou touhou trestat veškeré bezpráví. Hlavní postavou se tak stává Gordon s plně vykresleným charakterem a pohledem skrze který je Gotham mnohem bezvýchodnějším místem. Předlohu jsem zatím nečetl, ale animák funguje výborně až na možná zbytečné odchylky a narážky k vedlejším postavám (catwoman, dent, joker), které mají diváka připravit na animované pokračování (jestli se pokračování nechystá tak je to už úplná blbost a zbytečné pomrkávání po fanoušcích).

Zneužívaný (2011)

poznámka z publika : "Kdyby ten film měl dvacet minut tak by v tom nebyl rozdíl" / režisérka: "To možná nebyl. Ale pak by to nemohlo jít do kina." / "Aha. Takže to je ten důvod proč je to tak dlouhý?" / "Jo."

Drive (2011)

Spíše formální hříčka než film, který by mě vybízel k interpretaci jeho užitých postupů.

Superman/Batman: Apokalypsa (2010)

Jediným bodem zvedajícím se z kalné laguny dcčkovské animované průměrnosti je kontroverzní moment, kdy Darkseid vzdá obdiv Batmanově chladnokrevné vypočítavosti, s níž se Batman rozhodne držet jako rukojmí celou planetu Apokalips, aby s ní mohl jeho panovníka Darkseida vydírat. Jinak lze ocenit jen několik mlátiček (které ovšem nejsou dramaturgicky ukotveny ve struktuře příběhu) a animaci ženské anatomie během souboje šestice žen v Darkseidově aréně. Film by měl každopádně nést spíše název "Superman/Wonder woman: Rise of the Supergirl"

Kreutzerova sonáta (1926)

Asi bych hodnotil čtyřmi, nebýt živého doprovodu - neortodoxní hudby Pavla Fajta.

Heart Beat 3D (2010)

Heart beat 3D není žádné drama, ale experimentální 3D hříčka, která testuje do jaké míry snesete tuto filmovou provokaci. Jsem nesmírně rád, že jde o první český celovečerní 3D film. A pro to prvenství jsem mu i ochoten odpustit, že posledních 10 minut se mi začalo dělat neuvěřitelně blbě. Jde totiž o zatím snad jediný film (celosvětově), který s 3D pracuje jako s tvůrčím výrazovým prostředkem.

Křtiny (2010)

Modrej filtr nedělá drsnej film o mafii. Absence motivace postav zase nedělá dobré drama.