Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Dokumentární
  • Krátkometrážní

Rodina na baterky (2021)

Velmi moderní, současný film, ale obávám se že také rychle zestárne. Vývoj příběhu i hlavní myšlenka je jasná od samého počátku, na druhou stranu je film opravdu vtipný. Oceňuji postavu mladšího bratra – je zobrazen jako obyčejný kluk, kterého autismus nedefinuje.

plakát

Přízraky mezi námi (2000) (TV seriál)

Strašidelný seriál pro starší děti s dobrodružnou duší a smyslem pro tajemno. Když běžel v televizi, chodila jsem do druhé třídy a velmi jsem se u něj bála. Během těch jednadvaceti let se mi stále vybavovaly určité scény a při pohledu na některé z herců mi běhal mráz po zádech. Tentokrát jsem se během sledování nebála, ale velmi jsem se bavila. Dva přátelé ze školy, potýkající se s rodinnými problémy, běhají po zákoutích Prahy a snaží se porazit přízraky, které se snaží infiltrovat i do jejich domova, který přestává být bezpečným. Některé scény jsou poměrně drsné a mladší děti z nich mohou získat traumata.

Minari (2020)

Trochu jsem čekala příjemný film o šťastné rodince, která si pěstuje zeleninu a nemohla jsem být dál od pravdy. Sice vznikl v USA, ale scénářem a celkovým zpracováním je to korejský film, který může na někoho působit zvláštně a nudit ho. Je to především drama o komplikovaných rodinných vztazích v cizí zemi, a i když člověka párkrát rozesměje, po skončení v něm zanechá spíše smutek.

plakát

Dash & Lily (2020) (TV seriál)

Tři a půl hodiny běháme po vánočním New Yorku, bloudíme po antikvariátu, hledáme krásu kolem sebe a vystupujeme ze své komfortní zóny. Seriál má své mouchy, ale je to prostě strašně krásné a já jsem celou tu dobu ani nedutala. Dokážu si představit, že se z toho stane má vánoční tradice.

plakát

Please Like Me (2013) (TV seriál)

Sice mi trvalo se do toho dostat, ale nakonec je z toho jeden ze seriálů, po jejichž skončení přemýšlím, co se svým životem, a marně se snažím najít něco podobně dobrého, co by mi v životě zaplnilo vzniklé prázdné místo. Svěží, vtipné, milé, emotivní.

BlacKkKlansman (2018)

Tento film nám může pomoci pochopit, proč je americká společnost tak mimořádně citlivá na veškeré projevy, které by mohly alespoň vzdáleně připomínat rasismus. Při sledování se mi hlavě utvářel obraz konzervativního bílého muže, který chce opět udělat Ameriku velkou, a nenávidí všechny, kteří se nějakým způsobem odlišují od něj samotného, ať už se jedná o jiná etnika, o odlišnou sexuální orientaci nebo třeba o ženy. Smutné, znepokojující, důležité.

plakát

Ronja, dcera loupežníka (1984)

Ronja je evropská sestra amerických klasických dětských fantasy filmů, jako je Labyrint, Temný krystal nebo i Nekonečný příběh. Oproti nim je zasazena do světa podobnějšího tomu našemu a postrádá epický příběh. Já ji mám však nejraději. Pustila jsem si ji po dlouhých letech a užila jsem si to snad více než v dětství. Hodně jsem se nasmála a velmi mě bavilo toulat se divokými severskými lesy, seznamovat se s roztomilými i děsivými kouzelnými bytostmi i schovávat se v jeskyni s rebelskými dětmi, které měly dost dosavadního života a v sobě navzájem nalezly příslib lepší budoucnosti.

Život je krásný (1946)

Během posledního týdne jsem viděla čtyři americké vánoční filmy ze 40. let a tento je z nich nejznámější, ale také nejslabší a schází mu ta kouzelná atmosféra. Drtivá většina filmu se totiž točí převážně kolem podnikání a je poměrně nudná a smutná a jen občas je prosvětlena vtipnou scénou. Dá se to brát jako příběh o existenciální krizi muže, který byl v mládí donucen vzdát se osobního štěstí a zůstat v rodném domě, převzít otcův podnik a dělat věci, za které by se dříve styděl. Když se objeví zdánlivě neřešitelné finanční problémy, uvědomí si, že zahodil veškeré své sny a plány kvůli životu, který nikdy žít nechtěl, a rozhodne se pro smrt. Smysl svého života pozná, až když mu je ukázáno, co udělal pro ostatní: nejen pro své nejbližší, ale i pro celé město, protože to byl velmi vlivný člověk. Jeho osobní štěstí je nepodstatné. Film má jisté kvality a propracovaný příběh, ale pro jeho depresivní atmosféru a ještě depresivnější sdělení bych se k němu nevracela jako k vánočnímu filmu, protože od těch obvykle očekávám, že budou pozitivnější.

plakát

Tohle jsme my (2016) (TV seriál)

Až během třetí řady jsem si všimla, že brečím už po několika vteřinách každého dílu a slzy mi tečou ještě nějakou dobu po skončení. Možná je to citové vydírání, ale strašně dobré. Je to pro mě rozhodně nejlepší současný americký seriál, na jehož nové epizody se nejvíc těším. Mám téměř pocit, že je to osudové setkání.