Terkel má problém (2004)

Kombinace sem tam vtipnejch hlášek a nudy, která se neustále opakuje. Bohuzel hlášky film nevyzvednou a pořád tak zůstane průměrným možná až podprůměrným animákem. Chvílema se člověk bavil, ale nuda asi převážela. Ve finále - průměr.

Voices from the List (2004)

Hlasy ze Seznamu je unikátní dokument, který dává divákovi nahlédnout do autentických podkladů a rozhovorů přeživších, které daly vzniknout Schindlerovu seznamu. Dozvídáme se, že prakticky všechno, co vidíme ve filmu má reálný základ, jak posloupnost událostí tak i jednotlivé momenty. Zarážející v porovnání s filmem je fakt, že prakticky vše se takto historicky odehrálo - jména postav, více či méně důležité události, to všechno tak skutečně bylo. Díky tomuto dokumentu divák pozná, že Schindlerův seznam je více než běžným dějem zpracovaný scénářem, který byl tvárněn do filmové podoby.

Čtvrté patro (2003)

Představte si nemocnici, kam Vás jako dítě převezou po nějaké nehodě nebo náhlému zdravotnímu incidentu. Dostanete se mezi kolektiv lidí, vrstevníků. Nemocniční prostory, lékaři, nekončící odebírání krve apod. Brzo se dostanete do toho stavu, kdy Vám nezbývá nic jiného než brát svůj život tak, jaký je a zapojit se do legrácek, vyvádění a prožívat svůj život tak, jako kdyby žádná nemocnice ani nebyla. Když už jste řádný člen kolektivu, tak nastane to, že někdo z nejbližších přátel odejde, přijde nový. Člověk si ve své naivitě uvědomí, že i on má vyměřený jistý čas. V jakém směru (ok nebo ko), to zjistí každý až momentě, když ten moment přijde.

Millionaire: A Major Fraud (2003) (TV film)

Poměrně neznámý, ale zajímavý dokument o výhře/nevýhře. Už jako dítě jsem přemýšlel, že přeci musel existovat někdo, kdo se pokoušel podvádět, zmanipulovat natáčení, mít jakoukoli existující nepovolenou nápovědu, aby dosáhl maximální výhry. Líbilo se mi přiznání, jak sami členové štábu nevěděli, co mají dělat a jen v rozpacích přihlíželi tomu, co se děje před kamerami. Vedoucí produkce se snaží rychle přemýšlet co dál a situace dospěje tak daleko, že je do věci přizván i ředitel firmy Celador, která prodává licenci na tuto soutěž. Všichni vědí, že jde o podvod, ale nemají na to v první moment hmatatelné důkazy. Analyzují se záběry, záznamy z mikrofonů a pravda se začíná dostávat na povrch. Běžný divák nepostřehne, co všechno se tu odehrává za divadlo ani neví, že výhra, která zde "regulérně" proběhla, nebyla nikdy vyplacena. Tohle všechno ale má pro podvodníky dohru a ne moc příjemnou.

Návrat (2003)

Vozvrashcheniye je film (dá li se to nazvat vůbec filmem) zvláštním. Jeho atypičnost tkví v tom, že sám o sobě nejde hodnotit hvězdičkami jako dobrý nebo špatný. Každý hodnotí určité filmové kvality event. to, co si z filmu vzal (nebo nevzal). Můj postoj je rozpačitý, už při čtení jeho obsahu (ne na CSFD) jsem tušil, že jeho hodnocení bude složité a bude vyjadřovat spíše subjektivní pocit diváka k němu. Filmové řemeslo - líbila se mi kamera, hudba, svým způsobem i herecké výkony... scénář, ten se dost těžko hodnotí, protože se Vám buď líbí, nelíbí nebo ho tak úplně nepochopíte. Je zde velmi málo herců a je zde kladen důraz na city, (ne)pochopení a generační odstup. Samotný příběh je velmi jednoduchý až triviální a jeho provedení je opět... zvláštní. Tři hvězdičky nebo čtyři, těžko říct, ani jedno nedokáže vystihnout postoj diváka vůči filmu jako takovému. Osobně můžu říct, že jsem děj docela prožíval, ale skutečně mě to za srdce netrhlo. Konec je takový divný, ve své podstatě posledních 15-20 minut nevypovídá prakticky o ničem a je už jenom zdánlivým dokreslením, jak to celé asi dopadne (i když hlavní děj už v podstatě skončil). Psychologicky je to dobré a divák je nucen se zamýšlet, kdo je ve skutečnosti ten špatný, nebo zda-li vůbec je někdo nebo není špatný. Rusko je drsná země a slyšel jsem hodně příběhů založených na pravdě, které v podstatě mají alespoň zdánlivě podobný motiv (v tom směru, jak může být s dětmi zacházeno). Smutné je to, že hlavní představitel (Andrej) krátce po uvedení filmu do kin skutečně zemřel. Je to tak trochu paradox vůči několika scénám a myšlenkám ztvárněným ve filmu. Co je ale film oproti lidskému životu.

Poslední samuraj (2003)

Film tak trochu z jiného soudku. Zimmer skládá hudbu, která podbarvuje neopakovatelným způsobem příběh muže, který stále hledá sám sebe. Když se dostane na místo, které je v podstatě poslední na světě, kde by čekal, že nečeho dosáhne, strhne se poutavý příběh. Ač hlavního představitele jako herce moc nemusím, tak tady se vše povedlo na jedničku s hvězdičkou. Magnificentní hudba, obsazení a průběh děje.. "Všechny jsou dokonalé..."

S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení (2003)

Vynikající úvodní scéna - taktický zásah, přizpůsobení se situaci - super leč snad jediný dobrý zážitek z celého filmu. Sem tam i zajímavá scéna, ale jinak průměr až možná sem tam nudné a ne příliš zajímavé. Plus má hudba od Elliota Goldenthala.

Agent bez minulosti (2002)

No nevím, akční filmy mám v podstatě rád, popravdě jsem se na něj podíval až po tom, co mě k tomu dokopal brácha a výslednej dojem - pod moje očekávání. Ten film není špatnej ani není řada věcí narozdíl od ostatních filmů, které bych mu vytknul, ve finále ale, mě nijak zvlášť neoslovil. Napjatej začátek, zásah na ambasádě, ale pak chvílema jsem si už připadal, že tohle už asi není ono. Když dám 3 hvězdy - průmeř, bude to z mý strany asi nejpřesnější.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Dvojka výborně "navazuje" na jedničku a v x chvílích mi přijde, že je opravdu lepší než první díl. To, co už známe (postavy, zvyky, zápory) se začíná pomalu, ale velmi dobře rozvíjet a naváže se na to, co už známe a ve finále vzniká dokonalá souhra. Ke komentářům LOTRů, nejsem nadšenec do LOTR a stejně jako Vy mám srovnatelný názor na oponenturu. Osobně se podívám rozhodně radši na Pottera než, víte na co :)

Město bohů (2002)

Masakrální nářez! Není co dodat.