• Western

Barbar Conan (1982)

Jedno z nejlepších fantasy. Už jenom ten začátek. Všude sníh, ticho. Toto ticho najednou zčeří kopyta koní a jezdci, kteří za doprovodu ďábelské hudby Basila Poledurise srovnají vesnici hlavního hrdiny se zemí. Arnold Schwarzenegger ve své první velké roli zazářil. Ve filmu se mluví málo a on používá pouze svůj drsný pohled a svalnaté ruce. James Earl Jones je ledově chladný, až děsivý. Možná jeho nejlepší role. Je to sice silně otřepaná věta, ale takovéhle filmy se dnes už bohužel netočí.

Univerzální voják (1992)

Když mi bylo asi deset, tak jsem to žral. Dneska sice vím, že je to pouze průměrné béčko, ale občas se na to podívám. Nechá se na to ještě koukat.

Rivalové pod rudým sluncem (1971)

Výtečný, ale bohužel málo známý a nedoceňovaný western. Je to velice netradiční žánrová podívaná plná napětí, akce, dobrodružství a romantiky. Samuraje na divokém západě a jeho souboj s indiánem v jiném westernu myslím neuvidíte. Herecký ansámbl je bezchybný - Charles Bronson je drsňák k pohledání (podle mě jedna z jeho nejlepších rolí), Ursula Andress je neodolatelně krásná, Toshiro Mifune je Bronson na japonský způsob :-) a hezounek Alain Delon tentokrát v záporné roli. Podobný western neuvidíte. 96%.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Na světě neexistuje film, který bych viděl vícekrát (i když uznávám, že pokaždé to nebylo úplně dobrovolné). O to je podivnější, že mě tahle přehláškovaná komedie baví i po mnohém opakování. 100%.

Konvoj (1978)

Sam Peckinpah rezignoval na své násilné orgie (Sam bez jediné mrtvoly - zajímavé) a stvořil bizardní truckerský western se zajímavým dějem / nedějem, skvělou hudbou a výborným Krisem Kristoffersonem. Kdo film odsoudí jako úplnou blbost má taky pravdu, ale když se dokážete povznést (závěr dává navíc té nadsázce pointu), budete se bezproblémově bavit. V rámci objektivity 60%.

Springfieldka (1952)

Skvělý western s Gary Cooperem v hlavní roli.

Bílý bizon (1977)

Originální "Čelisti" ve westernovém hábitu se skvělou atmosférou, mystickým nádechem a skvělým Charlesem Bronsonem a Willem Sampsonem. 70%.

Chatova země (1972)

"Touha smrti" ve westernovém kabátě (nebo chcete-li příprava na něj). Charles Bronson se do své role hodí, stejně jako všichni herci, dusná atmosféra nechybí. Ovšem chybí jedna důležitá věc a to scénář! Průběh děje bych napsal třemi větami. Škoda, akční scény jsou solidní a kdyby měl film lepšího scénáristu, bylo by to něco jiného. 50%.

Smrtonosná past (1988)

Smrtonosná past se od svých žánrových souputníků liší - coby osmdesátkový akčňák si bere to nejlepší ze sedmdesátek. Hlavním hrdina není neprůstřelný, naopak - krvácí, pláče, neví si rady, musí spoléhat na náhodu a sype jednu hlášku za druhou. Bruce Willis ve své první velké a dosud nepřekonané roli a Alan Rickman se svojí bandou skopčáckých hrdlořezů je mu velmi důstojným protihráčem. A nemohu v žádném případě zapomenout na sympaťáka Ala. 100%.

Víkend na Zuydcoote (1964)

Když se sejde dvojice Jean Paul Belmondo - Henri Verneuil, vyjde z toho dobrý film a ani v tomto případě to není výjimkou.