Matrix Revolutions (2003)

Kdybych tento díl bral čistě dle oblíbenosti, jednalo by se o můj nejoblíbenější díl celé trilogie. Miluju boj lidí proti strojům. Je to vizuálně i dnes ohromující. A závěrečný souboj Nea se Smithem je pro mě, jako fanouška Matrixu úžasný zážitek i na několikáté zhlédnutí. Miluju to a už se nemůžu dočkat, co Lana předvedla u čtvrtého dílu. Ať už to, ale dopadne jakkoliv, tak mi pohled na tuhle trilogii nikdo nikdy nezmění. 9,5/10  :-)

Matrix Reloaded (2003)

Akčnější, velkolepější, víc Matrixovský než kdy předtím. Reloaded diváky i do dnes dokáže rozčarovat a někteří považují konec filmu za plivanec do ksichtu fanouškům prvního dílu. Za mě se, ale jedná o úžasné dílo, které posouvá příběh dál zajímavým způsobem. Akční scény jsou opět fantastické a když si vzpomenu na honičku na dálnici, a nebo když Neo bojuje proti několika Smithům dohromady, tak je tenhle film nezapomenutelný. Konec s architektem je za mě skvěle nápaditý a Wachowští předvedli, že to jsou opravdový vizionáři. Má to nějaké scenáristické chyby, hlavně v první třetině, kde jako kdyby se film hledal, kam vlastně se chce vydat. Ve finále se, ale jedná o úžasné dílo, které jako fanoušek Matrixu miluji. 9/10

Matrix (1999)

Co kdyby jste se jednou probudili a někdo vám řekl, že žijete v simulaci? Jak poznáte rozdíl mezi snem a realitou? Záhadná žena Trinity zavede počítačového hackera jménem Neo k tajemnému muži jménem Morfeus a odhalí mu tvrdou pravdu. Svět ve kterém žije není skutečný. Neo stojí před velkým rozhodnutím, buď si vezme modrou pilulku a zůstane v Matrixu, ale bez odpovědí. A nebo druhá možnost, vezme si červenou pilulku a Morfeus mu poví pravdu. Neo si vezme červenou pilulku a tak začne jeho nový život ve kterém ho čeká pouze jediné, boj za svobodu. Revoluční režie, v té době bratrů Wachovských, si musela omotat kolem prstu každého. Ostatně pocit, jaký má divák po prvním zhlédnutí je nezapomenutelný. Revoluční slow-motion kamera ( bullet time ) se stala asi nejznámějším trademarkem. Bullet time nevymysleli samotní Wachowští, ale Michael Gondry do své reklamy na Smirnoff Marienberg. Bullet time se začalo od dob Matrixu natolik napodobovat, že by se určitě objevila na předních místech nejparodovanějších scén. Dá se říct, že celkový styl Matrixu se stal revoluční a každý, kdo se snažil napodobit tento styl, byl vedle Matrixu levnou napodobeninou. Wachowští považovali první Matrix jen za prezentaci počítačových triků a akčních scén. Příběh samotný měl být upozaděn. Až v pokračování byl na řadě příběh. Nakonec je příběh s akcí natolik v rovnováze, že to nic dalšího nepotřebuje. I když je pravda, že zůstanou divákům v hlavě převážně akční scény a technická stránka, tak si každý musí přiznat, že příběh není odfláknutý. Na podrobnější rozbor Matrixu si netroufnu, jelikož čerpá z japonské kultury, anime a další. Vlastně není ani podstatné, aby se divák ve všem vyznal. Nejsou to vědomosti nutné k pochopení díla. Matrix je jeden z nejlepších filmů všech dob a ačkoliv ho divák po prvním zhlédnutí hned nepochopí, dokáže ho ohromit. Na prvním Matrixu bych chyby hledal těžce, jedná se o téměř dokonalé dílo, které i po těch letech neztratilo nic na svém kouzlu. 10/10

Osmý smysl - What Family Actually Means (2017) (epizoda)

Nejlepší scéna bezesporu ta ve které Dani má telefonát a domluví Litovi schůzku na roli ve filmu. Ta scéna neměla chybu a uvědomil jsem si, že seriál má super humor vždycky, když je na plátně Lito. Jinak konec je hodně emotivní.

Paranormal Activity: Next of Kin (2021)

Přiznám se, že jsem viděl pouze první díl Paranormal activity. A když jsem se doslechl, že nový film nemá nic společného s celou sérii, tak jsem se na to vrhnul. Režisér William Eubank mě potěšil u svého předchozího filmu Underwater a u nového Paranormal activity předvedl, že má talent a já ho teď budu s radostí dál sledovat. Film má sympatické hlavní postavy u kterých je největší problém, že jsou až moc zvědavý a často jsem na tv mluvil " vole kam zas jdete? ". Ale k situaci ve které byli se asi nemůžu divit, že byli zvědavý. Děj filmu je opravdu povedený a byl jsem do filmu každou další minutou víc a víc ponořen. To co se filmu nejvíce povedlo, je samotná hororová atmosféra, kdy se přiznám, že lekačky ve filmu jsou sakra povedené. Když ty lekačky dáte do vhodných míst, kde atmosféra pořádně houstne, tak dostanete děsivý zážitek. Já byl vyděšený a nepamatuji si, kdy jsem byl letos tak pěkně ponořen do hororu a zároveň mě dokázal tím správným způsobem děsit. Ano film má někdy klišé momenty a scénář by potřeboval vylepšení, ale jako horor to funguje opravdu dobře. Finále filmu je za mě naprostá lahoda. Found footage kamera velice dobře využita a byl jsem ohromen pár slow-motion záběrů. Ty se fakt povedly, hlavně ten poslední :-). Takže za mě palec nahoru a pro fanoušky hororů povinnost vidět. Letos to za mě patří mezi TOP 10 nejlepších hororů. Jsem fakt potěšen :-) 7,5/10

Zelený rytíř (2021)

Od studia A24 divák musí automaticky očekávat artový snímek. Snímek, který bude mít svoji vizi a nepůjde divákovi na ruku. Zelený rytíř byl již od prvního traileru favoritem na jeden z nejlepších filmů roku. Troufnu si říct, že je Zelený rytíř po vizuální stránce tím nejlepším filmem, jaký jsem za poslední dobu viděl. Celá výprava, vizuál, kamera dělají z tohohle snímku nádherný artový snímek u kterého budete žasnout nad tím, co se děje na obrazovce. Film je pomalý, nikam nespěchá, má to dlouhý záběry, kdy jsem si párkrát říkal, že je to v některých pasáží trochu natahované, ale přiznám se, byl jsem do filmu pěkně zažraný. Příběh je opravdu parádní a k zamyšlení. Ostatně myšlenka filmu není vůbec řečená a divák nad tím musí přemýšlet. Hlavní hrdina se bojí smrti, snaží se být rytířem, ale nechová se jako rytíř. Ten film vám to jasně ukazuje a ve finále to do sebe celá ta myšlenka krásně zapadne. Například zelený opasek znamená hodně a pokud to divákovi nedojde, je to škoda. Po skončení filmu jsem nad tím musel přemýšlet a zarylo se mi to do paměti. A to je známka kvalitního artovýho filmu. Co se týká hereckých výkonů, ty jsou tady dokonalý. Dev Patel v hlavní roli podává famózní výkon. Alicia Vikander, Joel Edgerton, Sean Harris, všichni jsou úžasní. Máme ve filmu i pár případů, kdy se objeví CGI triky a i ty jsou mimořádně kvalitní. Samotná liška je zpracovaná nádherně. Film není pro každého a ten, kdo filmu dá špatné hodnocení, tak ho chápu. Ale diváci, kteří ten film pochopili, užili si ten příběh, tu myšlenku, ten nádherný vizuál, tak si myslím, že to pro ně bude skvělý zážitek. Za mě je to vedle Duny nejlepší film letošního roku a mě opravdu hodně mrzí, že jsem si film neužil v kině. Bylo by to mnohem lepší. 9/10

Záhada Blair Witch (1999)

Tento kultovní horor, asi nemusím představovat. Found footage by dnes nebylo takový, nebýt tohoto slavného filmu. Přiznám se, že jsem se tomu filmu od začátku poddal a vžil se do toho děje. Celkově musím říct, že to na mě působilo silně realisticky a věřil jsem jim, i když jsem věděl jak to ve skutečnosti je, že se to mohlo stát. Herci tady odvádějí skvělou práci a jejich autentické reakce na dění okolo nemělo chybu. Je pravda, že mě film neděsil natolik, ale ve druhé polovině jsem od toho nemohl odtrhnout oči. Za největší mínus považuji střih, kdy jsem nepochopil, kam se poděla z nenadání jedna postava a potřeboval jsem vidět víc jak to na sebe navazuje. Ve finále jsem nechápal, proč se rozhodli jít a prohledávat okolí, když se před chvíli bály vylézt ze stanu. Samotné finále je, ale po hororové stránce skvělý a měl jsem strach co tam najdou. Záhada Blair Witch je zaslouženě kultovní a změnila hororový žánr. Nebýt jeho nemáme tady REC, Monstrum a další. Díky. 7,5/10

Relikvie (2020)

Dlouho jsem tento film odkládal, ale nakonec jsem tomu dal šanci. Musím říct, že režisérka Natalie Erika James ukazuje, že má veliký potenciál. Líbilo se mi, jak dokázala pracovat s kamerou a s prostředím. Herecké výkony jsou skvělé. Postavy, především Kay a její dcera Sam jsou dobře napsaný. Ani jedna se nechovala špatně, nelogicky, ne. To tady je zvládnuto. Film má pomalé tempo a na stopáž 89 minut toho moc nepředvede. Atmosféra pomalinku stoupá, až do povedeného hororového finále. Bohužel ve filmu není nic vysvětleno. Při poslední scéně, kdy jsem si říkal, že bych i rád šel na 4 hvězdy, jsem si řekl, ne takhle rozhodně ne. Při té poslední scéně jsem již ztratil zájem o to, proč to takhle dopadlo. Je to celkem škoda, že nám film nedá odpovědi, přitom se jedná o solidní filmeček, kde fungují herecké výkony a i atmosféra. Plus mínus 10 minut delší stopáž, kde by se některé věci vysvětlily, bylo by na to od diváků nahlíženo pozitivněji. Kritici to, ale podle Rottenu mají rádi. 5,5/10