Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Konečně mám za sebou svůj největší filmový rest. Ano stydím se za to, že jsem tento klenot viděl až nyní. Film si získal mou pozornost už po prvních několika minutách. Forman odvádí precizní práci a vyobrazení ústavu pro postižené pacienty je skvělý. Jack Nicholson jako vždy úžasný a všichni ostatní vedle Danny DeVita jsou perfektní. Film má jeden z nejtragičtějšich konců jaké jsem viděl. Film s velkým F. 9/10

Moon Knight - Problém s akvarijní rybkou (2022) (epizoda)

Strašně se mi to líbí. To jak seriál na nic nečeká, na vysvětlování není čas a tempo se žene kupředu. V dalších dílech ty odpovědi určitě přijdou. Isaac a Hawke si užívají svoje role a sledovat je, je radost. Má to hororový nádech, jak slibovali prvotní reakce a mě se to hodně líbí. Velice dobrá hudba, fungující humor. Největší mínus je digitální honička, kde MCU šláplo hodně vedle, zbytek ale vypadá dobře. Jo tohle na mě udělalo ze všech dosavadních MCU seriálu ten největší dojem. Těším se na další díly. :-)

Ambulance (2022)

Novinka mistra explozí potvrzuje, že Bay je na tyhle věci jedinečný. Dokáže úžasně pracovat s kamerou (ty záběry z dronů ze vzduchu a ty nájezdy kamer například v bance jsou neuvěřitelný). Bay pořád dokazuje, že na to má a že řemeslo má pevně v rukou. Herci v čele jako vždy vynikajícího Jake Gyllenhaala jsou super a Eiza Gonzalez mě na konci mile překvapila. Bay dokonce zaútočí na emoce a ty na mě překvapivě v závěru celkem fungovali. Problém je jen ten, že film neví jestli chce být akční adrenalinovou honičkou, nebo akčním thrillerem a na konci emocionálním přesahem. Je to solidní záležitost, která mě bavila a nenudila, jen je problém ten, že se honička s Ambulancí s postupem času okouká a film s ničím nepřekvapí. I když je to ve finále jeden z těch slabších filmů Michaela Baye (přepálená zábava Six Underground se mi líbila mnohem víc), tak je to dobrá záležitost. Jen se přiznám, že jsem chtěl od Baye větší nářez a mám pocit, že z toho mohl být ještě lepší film. Ve finále ale spokojenost. 7/10

Prokletí (2021)

The Cursed nakonec nesplnil prvotní nadšené reakce “jeden z nejlepších hororů roku“. Jedná se ale ve finále o povedený kousek s dobovou atmosférou, kde dojde na pěkně natočené sekvence, několik nepěkných krvavých scén a solidních hereckých výkonů. Problém je ale ten, že styl hororových scén se opakuje a s postupem času se film nikam dějově neposouvá a postavy nejsou dobře prokresleny a nebo mají méně času na plátně. I přesto se jedná o vcelku povedený snímek, který by měl fanoušky hororů potěšit než zklamat. Stopáž ačkoliv má skoro dvě hodiny nenudí a film dobře odsýpá. Divák se ale nakonec neubrání pocitu, že z tohohle filmu se dalo vytěžit mnohem víc. 6/10 Více ZDE :-)

Tajemství starého hotelu (2011)

Ti West na mě udělal dojem se svým filmem The House of the Devil, kde dokázal vybudovat skvělou atmosféru a celkový styl filmu připomínající 70. a 80. léta se mu povedl. Tajemství starého hotelu mě zaujalo po té, co jsem si přečetl recenzi od J*A*S*M, který film pochválil a na něho dám často ( ohledně hororů ), tak jsem tomuto filmu dal šanci a jsem velmi spokojený. West opět staví na pomalém tempu a trpělivém stavění na rostoucí atmosféře. Ačkoliv film nepůsobí svým lookem 70. a 80. let, i přesto tento film působí jako z těchto let. Něco mi říká, že je West fanouškem hororů z tohoto období. A já mu to žeru. Například hudba v závěru ve mě evokovala Osvícení a Psycho ( moc pěkně ). Sarah Paxton v hlavní roli předvádí velice solidní výkon a díky tomu, že byla sympatická a ne pitomá holka dokázal jsem si ty pasáže, kde se nic moc neděje užít bez pocitů "už by se mohlo něco dít". West má momenty, kdy to není zrovna po stránce scénáře perfektní a dalo by se to udělat líp. Jenže pak je tady Ten horor na který všichni čekáme a stojí to za to. V několika pasáží mě film pěkně napínal a dokonce jsem byl párkrát vyděšený a toho si cením, že to tenhle film dokázal. West totiž hororovou atmosféru dokáže zpracovat znamenitě a s takovou lehkostí, že to až není možný. Tam, kde potřebuje James Wan duchy, lekačky, West se spokojí se zvuky, s pocitem, že nejste sami a nepotřebuje toho moc ukazovat. Obě tyhle věci mám rád, ale přiznám se, že mi je West se svým stylem bližší, i když je Wan samozřejmě kvalitou jinde. Tajemství starého hotelu je ve finále nadprůměrný film, kde je skvělá hororová stránka, kde West na vás nebude bafat ze všech stran, ale pomalu si vás bude napínat, až to nakonec vygraduje v děsivé finále. Velká spokojenost. 7/10

Živí mrtví - Nevyzpytatelný prvek (2022) (epizoda)

Závěrečná série nám začíná po přesunutí děje do Společenství klesat dolů a já se jako fanoušek TWD začínám bát.

Projekt Adam (2022)

Hezky to vypadá a emoce fungují dobře. Zbytek je ale nefunkční. Ryan Reynolds ze začátku hraje stejně jako ve většině filmů, kde si zahrál. Ale nějak ve druhé polovině se změnil a byl více vážný, než ukecaný jako vždycky ( přiznám se, že mě už štve svým stylem hraním ). Největší plus filmu je pěkný vizuál,  všechny scény se Zoe Saldana a Mark Ruffalo u kterého nemůžu přijít na to, co ho přimělo hrát v tomto filmu. Shawn Levy zabodoval s Reynoldsem u Free Guye a očividně si spolu rozumějí, jelikož to vypadá, že Levy zrežíruje Deadpoola 3. S čím vlastně nemám problém, Levy je šikovný režisér, který umí natočit akci, pracovat s emocemi a humorem…. Až na to, že tady na mě humor ve většině nefungoval ( Free Guy byl opak ). Má to strašně jednoduchý děj, několik scén je jasně předvídatelných a celkově je to nezáživný. A fakt, že jsem u filmu skoro usnul, tomu taky moc nepřidává. Bohužel se jedná u mě o zklamání. 4/10

Americké psycho (2000)

Bale vynikající, ale nedokázal jsem se tomu filmu dostat na kobylku. Jsou scény, kdy jsem to žral a pak scény u kterých jsem chtěl přetáčet. Vidím tady snahu natočit kontroverzní dílo, které chce být něčím výjimečný a šokovat diváky, ale na mě to nezapůsobilo. Bohužel, ale za vidění to myslím, že stojí. 5/10

Batman (2022)

Všechno to nadšení okolo tohohle filmu začalo před necelými dvěma roky na prvním DC FANDOME, kde jsme viděly teaser trailer. Ten si mě ukradl a přiznám se, že jsem nikdy neviděl opakovaně tolikrát nějaký trailer. Následně přišly zbylý dva trailery a mé očekávání nemohlo být vyšší. Měl jsem své očekávání na absolutním stropu a doufal jsem, že se Matt Reeves vytasí s úžasným filmem, který bude pro mě možná i tím nejlepším Batman filmem ( už jen z toho důvodu, že se slibovala detektivka ). Následně přišly nadšené ohlasy a recenze a já už nemohl pomalu dospat. A po několika hodinách po zhlédnutí filmu, kdy jsem si musel rozležet myšlenky v hlavě jsem se rozhodl napsat tento dlouhý komentář/recenzi/dojmy a mé myšlenky z filmu: Matt Reeves mě doposud nikdy nezklamal. Jeho Monstrum z roku 2008 miluju a poslední dva díly opičí trilogie ( Válka u mě vede ) mi ukázaly, že je to skvělý režisér, který umí pracovat s atmosférou a celé to nádherně natočit. The Batman byl od začátku pro mě nejočekávanějším filmem posledních několika let. Na žádný film jsem se tolik netěšil. A jsem rád, že Reeves splnil moje očekávání a vlastně ho ještě překonal. Protože není nic krásnějšího, když vám ten film rozbije Ten strop očekávání a nadělí vám ještě víc než v co jste doufali. Od začátku film nastaví podmanivou atmosféru, která se vám zaryje pod kůži, až do konce filmu. Film má úžasný úvod, ve kterém se nám představí Riddler v až hororové scéně a následně se na scénu dostaví Batman. Celé je to kriminálně laděný, tak jak Reeves sliboval a máme tady několik scén na místě činu, kde musí Batman za pomocí Gordona řešit případ, kde budete mít konečně pocit, že se jedná o toho komiksového Batmana – Nejlepší detektiv na světě. Matt Reeves má to štěstí, že má za kameramana Greiga Frasera, který nám ukázal u Duny, že opravdu UMÍ. Po tomto filmu je Fraser v současné době mým nejoblíbenějším kameramanem. Skoro každý záběr v tomto filmu se dá vystřihnout a hodit na zeď. Je naprostá nádhera sledovat tento film. Tam, kde si Martin Scorsese ztěžuje na komiksové filmy, tak u tohoto musí slintat blahem, “This is cinema“. Tohle je ve zkratce film s velkým F. Herecké výkony v tomto filmu jsou perfektní. Robert Pattinson, kterého jsem si v poslední době natolik oblíbil, že je v současné době jedním z mých nejoblíbenějších herců mě vůbec nezklamal. Jeho Batman si mě ukradl a žral jsem mu každou scénu, každý jeho pohled, každá jeho slova. Jeho oblek se mi každou další přibývající minutou líbil víc a víc. Akční scény s Batmanem jsou skvěle natočený, jsou pěkně přehledný. Bruce Wayne tady nemá tolik prostoru a když se ukáže, není to TEN Bruce Wayne. Pořád spíše připomíná Batmana. Je uzavřený, moc toho nenamluví a tváří se stejně jako Batman. Tohle ale osobně nemůžu považovat za chybu, jelikož to do filmu sedí. Jde tady především o Batmana a o to, aby si Bruce uvědomil, co má vlastně znamenat Batman. Pomsta? Na konci si to Batman uvědomí a jedna konkrétní scéna se ženou je tomu krásným důkazem. Batman za mě ve filmu nemá chybu a i to jeho pomalé chození na které si někteří ztěžují mi vůbec nevadilo, naopak líbilo se mi to. Zoë Kravitz odvedla skvělou práci a hned při její první scéně si ji zamilujete. Její chemie s Batmanem nemá chybu a já si je zamiloval už od prvního pohledu. Pro mě nejlepší Catwoman. Jeffrey Wright v roli Gordona mi přišel od začátku jako trefa do černého a ve filmu mi to potvrdil. Má perfektní chemii s Batmanem a ačkoliv je Gary Oldman nejpřesnější Gordon podle komiksu, tak ve finále je mým nejoblíbenějším Gordonem Wright. Má opravdu hodně scén s Batmanem a jde vidět, že si jsou tvůrci vědomi toho, jaký výrazný hlas má Wright, tak ho ve scénách, kde je nechávají více mluvit. Dále tady máme v roli Penguina k nepoznání Colina Farrella. Ten odvedl super výkon a i když ho pod tou maskou/make-upem nepoznáte, tak hlasem je to on a ANO, on se do té role fakt hodí a chápu proč si ho vybrali. Paul Dano v roli Riddlera místama možná přehrává a jeho Riddler vyzní v určitých momentech vtipně ( pár lidí v kině se u některých scén smáli ) já se sice usmál, ale žral jsem ho i s navijákem. Jeho plán by mohl ke konci být promyšlenější a mohl se předvést nějakým velkým zvratem. Já si ale na to stěžovat nebudu, mě to sedlo. Alfréd v podání Andyho Serkise mi překvapivě sedl, byla to vlastně jediná věc u které jsem si nebyl před filmem jistý, jestli je ten pravý do té role. Pak ale přišli jeho scény s Brucem a strašně se mi to líbilo. Píše se, že Alfréd není dostatečně vykreslen, mě ale naopak přišlo, že to bylo dostačující. Ano možná tady chybí scéna, kde spravuje Batmanovi oblek a pomáhá Brucovi zdokonalit svoje vybavení. Pořád je tady ale ta emocionální scéna v nemocnici, u které jsem byl naměkko. Alfréd vlastně není vždycky tak moc vykreslená postava v komiksech a nepřijde mi TAK důležitý, aby tam měl více prostoru. Tohle bylo o Batmanovi. Práce Matta Reevese by nejspíš nevynikla, tak úžasně nebýt toho epického soundtracku Michaela Giacchina. Krásně podkresluje dané scény a song od Nirvany something in the way, kterou jsme mohli slyšet u prvního traileru ve filmu zazní dvakrát, a to prostě nemá chybu. Reeves sám přiznal, že tenhle song poslouchal, když psal scénář k filmu. Abych to nějak zakončil a shrnul, tak film The Batman mi dal přesně to co jsem chtěl a ještě víc. Říká se, že detektivní Batman je nejlepší Batman. A je to pravda. Stojím si za svým, že je The Batman nejlepší Batfilm a nikdo mi to nerozmluví. Je to úžasně atmosférická detektivka, která se vůbec netáhne a ty necelý tři hodiny utečou jak voda. Opravdu jsem nadšený co Matt Reeves dokázal, je to borec. Celé to drží pohromadě a na konci mi skoro ukápla slza. Byl jsem z filmu ohromen a nadšený, jak skvělý to bylo. Doufám, že tento Batman tady bude 10 let a více. Snad se na plátna dostanou v budoucnu Soví tribunál, Hush, Poison Ivy, Scarecrow ( to by mohlo být pěkně hororový ), Joker s Harley Quinn, a také Bat-family. Miluju to! P.S. Při honičce s Batmobilem mi neskutečně tlouklo srdce. A v několika momentech filmu jsem nedýchal. 10/10

Temný případ - Kdo chce kam (2014) (epizoda)

Scéna na jeden záběr byla kulervoucí! Tohle Fukunaga umí. Sakra tahle show je fakt nářez.