Lady Macbeth (2016)

Krásna ukážka toho, čo sú niektoré ženy schopné spraviť pre sex a nazývajú to láskou. Celý film je o tom ako sa mladá žena v neprítomnosti svojho pána kurvila s iným mužom, do toho mala tú drzosť zabiť pána domu, následne jeho syna (svojho muža) a korunu tomu nasadila udusením malého chlapca. Ešteže ten jej milenec mal aspoň trocha chochmesu a ku všetkému sa priznal. Mrcha to však mala premyslené a celú vinu hodila na neho a svoju pripečenú slúžku, ktorá len nechápavo kukala, čo za zrúdu to obsluhovala. Herecké výkony obstojné, anglická príroda pekná, prostredie podmanivé. Len na hlavnú hrdinku (inak celkom peknú) sa miestami nedalo pozerať. Smutný až desivý príbeh...Tento bizarný film okrem iného poukazuje na fakt ako boli ľudia perverzní aj v iných dobách a ako sa vedeli hrať na slušných. Skrátka ľudstvo sa za tie stáročia vôbec nezmenilo. 65%

Columbo - Za úsvitu (1974) (epizoda)

Poručík Colombo na vojenskej akadémii vyšetrujúci nehodu. Veliteľ to mal naplánované takmer dokonale až na jednu malú drobnosť. Mušt visiaci z okna. Pedant začne pátrať po vinníkoch a do toho musí počúvať čoraz doternejšie a nepríjemnejšie otázky poručíka Colomba, ktorý ho neváha vyrušovať ani na smútočnom obrade. Poručík si rovno ustelie v jednej z voľných izieb aby mu náhodou niečo neuniklo. A stopy vedú aj k problematickému kadetovi. Na tomto filme je pekne vidieť vymývanie mozgov mladým americkým vojakom, ktorí v dospelosti vykonajú akýkoľvek rozkaz. "A ste si jistí, že jste policista? Tohle nevypadá na policejnej vúz. A je ten váš odznak pravej?" Úsmevných situácií je tu pomerne dosť, aj preto dávam 75%.

Misery nechce zemřít (1990)

Jeden z mojich najoblúbenejších filmov ako adaptácia knihy od Stephena Kinga. Pamätám sa ako som ju hltal v čase dospievania a bola mi príjemným spestrením tak trochu stereotypných školských časov. Upozorňujem, že kniha je ďaleko brutálnejšia ako film samotný, ale možno je aj dobré, že sa režisér nedržal zubami nechtami knižnej predlohy. Annie Wilkisová a Paul Sheldon si musia k sebe nájsť cestu aby aspoň jeden z nich prežil. Inteligentnému spisovateľovi začína byť veľmi skoro jasné, že sa po záchrane života ocitol v pekle a pokiaľ sa chce z neho dostať živý, musí hrať podľa nôt jeho "opatrovníčky" a obdivovateľky v jednej osobe. Annie je zlatíčko, ktoré však malo byť zavreté v ústave so zvýšenou ostrahou. Paul Sheldon pri ceste za slobodou urobí niekoľko chýb a vykúpenie bude bolestnejšie než čakal. Majstrovsky zahrané v podaní oboch hlavných hercov, atmosféra hustá a záver správne vygradovaný. Nechýba ani špetka humoru a možno niektorý diváci budú súcitiť aj s hlavnou hrdinkou, ktorej mi nakoniec prišlo ľúto. Za mňa 85% a jeden z TOP 100 filmov.

Columbo - V nouzi poznáš přítele (1974) (epizoda)

Netypický diel o Colombovi, ktorý rieši hneď dve vraždy a do toho musí ešte usvedčiť vlastného nadriadeného. Zamotaný prípad dvoch vlámačiek, ktoré však precíznemu a detailami sa zaoberajúcemu poručíkovi nedávajú zmysel a na drobných detailoch sa ukáže, že je všetko úplne inak ako sa snaží tváriť. Znova tu chýba priamy a rukolapný dôkaz, ale ako to často krát býva, vrah sa nachytá sám. 75%

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

"Marečku, podejte mi pero. Já jsem Tuček. Áno, áno. Hliník je stále nepřítomen. Hliník se odstěhoval do Humpolce. No mne nezajíma kde je. To ať si vyřídi s kolegou třídním. Já mu píši nepřítomen." Bolo by zbytočné nejako detailnejšie opisovať túto skvelú českú komédiu, v ktorej je takmer každá hláška perla a takmer každá scénka klenot. Herecké esá ako Jiří Sovák, Václav Lohniský, Josef Abrhám, či Iva Janžurová tu zahviezdili dokonale a aj napriek silne komunistickej a pochmúrnej atmosfére sa budete smiať veľmi veľa. Pamätám si ako to za mojich školských čias pravidelne vysielali začiatkom septembra a v škole sme pri výsledkoch diktátu citovali známu scénku. "Jenom ta chybička. Myslel jsem, že slovo zavyli souvisí nějak se slovem výti, zvláště pak u šakala že? Ale Hujere, taková kaňka v tvým věku?" Za najlepšiu scénku filmu však považujem pasáž, v ktorej išiel Hujer zavolať triedneho profesora na hodinu. "Už je čas. Musíme jít. No a? Že už začne hodina."..."Hujere jak to že nemáte připravené pomúcky? Jak jsem šel pro Vás tak mi jaksi nezbyl čas. Ja jinak vždycky. Příště se starejte především o sebe. Já už si své povinnosti ohlídam sám!" A na záver len dodám, že profesor Hrbolek bol naprosto geniálny! Zaslúžených 90% a film, ktorý treba vidieť aj opakovane.

Columbo - Labutí píseň (1974) (epizoda)

Jeden z najlepších dielov o Colombovi, neomylnému poručíkovi s mimoriadnymi psychoanalytickými schopnosťami. Labutia pieseň nám predstavuje Johnyho Casha ako vraha manželky a nevlastnej dcéry fingovanou haváriou lietadla. Je tu viacej nezrovnalostí ohľadne havárie, ale pán Brown má na všetko vysvetlenie. Za veľmi podarenú pasáž považujem rozhovor s pohrebákom aj vysvetlenie prečo je Colombova žena Brownova fanynka. "Kdybyste vědel co tá při tom dělá?" Keď sa zamyslím nad tým, ako by to vyzeralo v realite, určite by pilot nedopadol kúsok od lietadla, ale pekných pár kilometrov ďalej. A určite by si nepamätal, na aké miesto ukryl padák a Colombo by ho tam pravdepodobne nenačapal. Ale toto je film a za celkový dojem musím udeliť 4 hviezdy.

Jurský park (1993)

Skvele natočená rozprávka pre dospelých alebo inak povedané výborný sci-fi thriller s dobrými hereckými výkonmi. Keď sa na film Jurský park pozerám z akéhokoľvek uhla pohľadu musím na ňom oceniť hneď niekoľko vecí. V prvom rade vynikajúca práca s kamerou, ktorá dodáva patričné napätie aj tam, kde sa (zatiaľ) nič nedeje, ďalej je to skvelá počítačová animácia dinosaurov, ktorí vyzerajú ako živí a v neposlednom rade skvelá hudba Johna Williamsa, môjho najoblúbenejšieho skladateľa filmovej hudby. Samotný Jurský park vyzerá impozantne a detskí herci sa vžili do svojich rolí naozaj presvedčivo. Čo trošku zráža celkový dojem je myšlienka klonovania dinosaurov pomocou krvi komára prilepeného k živici, to môžu tvorcovia hrať tak maximálne na detského diváka. Steven Spielberg však natočil vysokokvalitný film s parádnymi efektami na danú dobu a strhujúcim dejom. 80%

Maria d´Oro und Bello Blue (1976)

Krásna animovaná rozprávka, ku ktorej ma viažu nostalgické spomienky z detstva. Veľmi milý a vtipný dej sa v polovici presunie z malého mestečka do fantasy krajiny pani Zimy. A práve druhá časť rozprávky má pre mňa veľké čaro. Na danú dobu veľmi slušná animácia a pútavý dej s množstvom kultových hlášok. "Čo to vidím, veľkú pohromu. Vy padnete zo stromu."...."Čo tu postávaš ty lenivá potvora. Prac sa do kuchyne škrabať zemiaky." ..."Falošný je kameň, s dievčaťom je amen."..."Otec čiarka, tvoja hlava je samá diera."..."Tá stará striga, pekne si z nás vystrelila." Na záver ešte dodám, že pekné piesne v Nemčine a výborné charaktery postáv robia z tejto rozprávky jednu z najlepších. 80%

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Krásny film a vo svojej podstate takmer dokonalé dielo. Všetky aspekty filmovej tvorby sú tu na tak vysokej úrovni, až sa tomu nechce veriť. Hlavne tá úžasná kamera (letecký pohľad na väznicu, detailné zábery hlavných postáv, či navodenie tej správnej atmosféry). Hudba je príjemná a dotvára celkový pocit z filmu. Morgan Freeman je jednoducho fantastický (jeho životná rola) a Tim Robbins stvárnil chlapíka, ktorý sa omylom dostal do basy tak dôveryhodne, že si ho nielen obľúbite, ale budete mu fandiť po celý čas filmu. Akurát nechápem, prečo Andy tak nástojčivo trval na prehodnotení jeho prípadu, keď dobre vedel, že chce zdrhnúť. Namiesto toho strávil dva mesiace v "diere". Ale geologické kladívko a biblia mu pomohli aby spravodlivosti učinil zadosť. Surový, dojemný, silný príbeh o nádeji, ktorá neumiera. Vykúpenie z väznice Shawshenk je zvlášte aj v tom, že tu úplne absentuje ženský prvok, ale kupodivu to nijak zvlášť nevadí. "Na muzice je krásný to, že ti ji nemúžou vzít." Jeden z TOP 10 filmov, ktorý treba vidieť.

Ich gehöre ihm (2017) (TV film)

Keď sa to tak vezme, tak tá 15 ročná krava, ktorá dôveruje pochybnému Turkovi (aj keď celkom peknému) viac ako svojim rodičom či priateľom si vlastne nič iného nezaslúžila. Jedine prostitúciu, bitku a ponižovanie. A ten vychcaný Turek to moc dobre vedel. Na jej blbosti sa už miestami nedalo pozerať a ľutovať ju? Kto si s kým začne, s tým aj skončí. A hlúpi rodičia sa ešte pohádali o tom, či ju vôbec izolovať. No nie, radšej nech zdrhne alebo ju ten "priateľ" niekde zabije. Natočené to však je veľmi dôveryhodne a aj herecké výkony sú obstojné. Má to správne napätie a gradáciu deja. Čo ma prekvapilo je záver, ktorý sa vymyká typickým happyendom z americkej produkcie. Toto je však nemecký film a veľmi realistický. 70%