Ecce homo Homolka (1969)

Čo scénka to perla. Táto komédia sa jednoducho musí vidieť, tu sú slová zbytočné. Rodinka Homolkovcov je tak absurdná, že si ju proste zamilujete. Hlavne děda Šebánek čo vypustí z úst to je nezabudnuteľná hláška. Film prakticky nemá dej a stojí výlučne na improvizácii všetkých zúčastnených. A to akým spôsobom děda okomentoval zápas, ktorý práve videl mu môže závidieť každý komentátor športových prenosov. Jediná chyba bola, že Ludva v tom čase nutne potreboval grcať. A ľúto mi bolo aj tých spálených rezňov. 80%

Jan Palach (2018)

Myslím si, že sa jedná po všetkých stránkach o vydarený film a dôstojnú spomienku na jedného českého študenta, ktorý veril svojim ideálom. Myslím, že aj samotný Jan Palach by mi dal za pravdu a bol by spokojný jak s obsahom tak s prevedením. Možno, že sa film nemusel skončiť upálením na Václavskom námestí, ale možno to bol aj zámer od tvorcov aby v divákovi zanechal hlbší dojem. To sa určite podarilo a rovnako tak sa podarilo verne zobraziť život v socialistickom Československu. Herec sa do svojej postavy ponoril priam ukážkovo a ostatní herci to taktiež s prehľadom zvládli. Nie je to nič prevratné, ale film svoju úlohu do bodky splnil. 75%

Kursk (2018)

Ťažká nuda a celkovo odfláknutý film o jednej z najväčších námorných katastrof novodobých dejín. Námet sa dal spracovať ďaleko lepšie. Okrem slabého scenára je divák svedkom úplnej absencie napätia, či strachu o posádku. Postavy sú tak nevýrazné, že o nejakom vzťahu k nim zo strany diváka nemôže byť reč. Absentujú tu aj nejaké faktické poznámky, ktoré mohli byť vo forme titulkov aby mal divák aspoň čiastočnú predstavu o tom ako dlho sa tí čo prežili výbuch nachádzajú v ponorke a kto všetko sa k nim snaží dostať. Divák je tak ukrátený o mnoho faktov a čo si o katastrofe nenaštuduje to mu film neprezradí. Podobne ako ruské velenie rodinným príslušníkom posádky. Veľké sklamanie a slabé dve hviezdy. 35%

Svatba mého nejlepšího přítele (1997)

Mimoriadne vydarená romantická komédia, v ktorej najlepšie herecké výkony nepredvádzajú hlavné postavy, ale Rupert Everett ako kamarát a gay zároveň alebo ak chcete psychická podpora neúnavnej a duševne rozhodenej Jules, ktorá sa rozhodne za každú cenu prekaziť svadbu jej najlepšieho priateľa. O trapasy, ale aj komické situácie nie je núdza a celé to vygraduje vskutku romantickým finále s šťastným koncom. Posledná tretina filmu je priam natlakovaná akčnými aj romantickými scénkami a nutno dodať, že jak Julia Roberts tak aj Cameron Diaz predvádzajú presvedčivé herecké výkony. Ženích je tak trochu mimo hru herecky aj osobnostne, ale všetko to vynahrádza už spomínaný snúbenec, kamarát a gay v jednej osobe. "Pretože on si strašne rád hrá na to, že je gay."..."Prečo by to robil?" 85% hlavne za skvelý scenár, hudbu a nosnú myšlienku.

Avatar: The Way of Water (2022)

Musím sa priznať, že do kina som šiel s miernymi predsudkami a očakávaniami, že nový Avatar bude zrejme na slušnej úrovni, ale prvý film určite neprekoná. Konštatujem, že režisérovi Jamesovi Cameronovi sa podarilo totálne prevalcovať všetky pochybnosti o kvalite a prvý film o triedu prekonal. To, že bude nový Avatar  vizuálne dokonalý som očakával, ale to čo nám Cameron predložil je niečo slovami ťažko popísatelné. Je to technicky a vizuálne najdokonalejší film aký som kedy videl a na morský svet Pandory by som sa snáď dokázal dívať ešte ďalšie tri hodiny. Fantasticky stvárnené dielo a vidno ako sa s tým režisér vyhral a ako veľmi práca na Avatarovi musela jeho samého fascinovať. Bol som trochu skeptický aj čo sa týka  dejovej stránky. Predsa len väčšina trojhodinových filmov sa nevyhla hluchým miestam vrátane takých klenotov akými sú Tanec s vlkmi alebo Statočné srdce. Aj v tomto prípade režisér moje obavy absolútne rozptýlil a film je pútavý po celú dobu trvania. Z tohto pohľadu mi príde najslabšia prvá tretina filmu, ktorá sa odohráva na súši. Ale akonáhle sa rodina presunie k svojím susedom na ostrovy diváka to doslova priklincuje k sedadlu a môže si užívať dokonalé predstavenie. Film má navyše aj veľmi silné ekologické posolstvo, ktoré je stále aktuálnejšie a drzé ľudstvo Avatar vykresľuje veľmi vierohodne. Záverečná bitka sú priam vizuálne orgie a som rád, že sa režisér vyhol prípadným milostným zápletkám, ktoré sa mohli zrodiť medzi členmi oboch rodín. Po všetkých stránkach skvelý film, ktorý si u mňa zaslúži plný počet a už teraz sa teším až si ho pozriem znova. 90%

Anděl na horách (1955)

Skvelý Marvan ťahá túto silne socialistickú komédiu vysoko nad priemer. Oproti prvému filmu je tu omnoho viac skvelých hlášok aj scénok (tancovanie valčíka v podaní Kemra a za rád všadeprítomného Anděla nemá chybu). Scénka na Lomnickom štíte zas dodáva filmu aj potrebnú romantickú zložku aj vďaka úprimnej a vychovanej Věry v podaní Mileny Dvorskej. Do toho zimná atmosféra a pár nezabudnuteľných scénok dua Anděl - Vyhlídka to na slušné štyri hviezdy s prehľadom vytiahli. 75%

Velké přání (2019)

Vizuálne veľmi pekne spravený animovaný film, avšak dejovo dosť chaotický a vcelku preplácaný. Za grafiku by si to zaslúžilo možno aj plný počet, ale vtipu tu bolo pomenej a aj keď myšlienka vonkoncom nebola zlá, dejová stránka ma príliš nenadchla. Rozprávka na jedno pozretie.

Columbo - Sladká, leč smrtící (1973) (epizoda)

Ako už bolo spomenuté, jedná sa o priemerný diel s nevýrazným dejom a tak trochu suchým záverom. A tak nám ho ťahá hore už tradične vtipný Colombo, ktorý aj tu perlí jedna radosť. "Jsem s vámi už 12 let. Zakaždým když se holím se na vás musím dívat. Promiňte, my se známe?" Scenár teda nič moc, zápletku okorení len premyslená vražda sekretárky a doterný poručík, ktorý je vždy tam kde nemá byť. A vrahyňu nakoniec neodhalí on, ale Škumpa jedovatá. 65%

Frankenstein (1994)

Výborné spracovanie príbehu doktora Frankensteina aj keď som si na neho musel trochu dlhšie zvykať. Kamera, strih a hlavne perfektná hudba sú na mimoriadne vysokej úrovni. Herecké výkony všetkých hlavných postáv taktiež veľmi slušné. A čo je asi najpodstatnejšie pri podobných filmoch je tam aj tá temná atmosféra hlavne po tom, čo sa dielo podarí uskutočniť. Nechýba ani ľudský rozmer (návšteva obludného stvorenia rodiny dedinčanov), či otázky na zamyslenie: "Zamyslel si sa vôbec nad dôsledkom svojich činov?" Pýcha predchádza pád, no v tomto filme si to neodniesol len hlavný vinník, ale aj jeho družka a neskôr manželka (Helena Bonham Carter). Filmu dominuje parádna výprava a rýchle tempo, na ktoré som si časom zvykol. Záver je správne ponurý s tragickým koncom. Videl som už aj lepšie spracovanie Frankensteina, ale tento film si divák skrátka zapamätá. Veľmi slušne odvedená práca všetkých protagonistov a je vidno, že tam nechali kus srdca. 80%

Mlčení jehňátek (1991)

Tak ja rozhodne všeobecné nadšenie o tomto thrilleri nezdieľam (o horore nemôže byť ani reči). Začnem však pozitívami. Anthony Hopkins ako Hannibal Lecter je veľmi vierohodný a naprosto skvele zahral inteligentného šialenca. Mrazivú atmosféru vo filme totiž vytváral práve on. Záverečná scéna kedy mladá agentka FBI Starlingová vojde do domu masového vraha je taktiež vydarená s patričnou atmosférou, ale zároveň nezaprie istú naivitu, ktorá by v realite bola veľmi nepravdepodobná. Sama žena s jednou pištoľou v ruke a oproti nej ostrieľaný vrah, ktorý sa nechá vo vlastnom dome plnom nástrah a v tme zastreliť do hrude hoci má mladú policajtku na muške. To sa dá len ťažko vysvetliť. Do toho vcelku nudné rozhovory vo väzení a úplná absencia strachu zo strany diváka. Aspoň u mňa vo filme nebola jediná scéna, ktorá by ma vydesila. Ale únik z cely sa skvelému Hopkinsovi vydaril parádne a ukázal tu svoje herecké majstrovstvo. Celkový dojem z filmu je tak mierne rozpačitý. Výborné scény striedajú tie nudné a celková atmosféra je skôr chladná a viac sa podobá krimi thrillerom ako hororom. U mňa preto "len" 70%.