Ďáblova kořist (2022)

Veľmi slušný horor s patrične sugestívnou a temnou atmosférou Ústavu pre duševne chorých. Sestra sa podujala na veľmi odvážnu skúšku robenia exorcizmu a aj keď nešlo všetko tak ako malo, nakoniec v náročnej disciplíne obstála. O motiváciu mala postarané keďže ako sa neskôr ukázalo, posadnutá diablom bola jej vlastná dcéra. Film čerpá s osvedčenej témy, ale mňa osobne v kine príjemne prekvapil. Už len samotná budova pôsobila dostatočne zlovestne a strašidelne a k tomu fakt, že sa v nej ukrýva samotný diabol podtrhol celkovú atmosféru strachu. Za najlepšie scénky považujem umývanie dedovho chrbátu a jeho nečakané posadnutie, či prvé vyháňanie diabla z malého dievčaťa. Táto kombinácia ma spoľahlivo zmrazila. Oceňujem, že film sa nespolieha len na prvoplánové strašidelné scény, ale snaží sa divákovi predostrieť problematiku ako celok a niektoré použité efekty sú len na dotvorenie celkovej atmosféry. Prekvapili a zároveň potešili aj autentické nahrávky pri procese exorcizmu použité ako študijný materiál. Čo naopak sklamalo bol záver, ktorý tvorcovia nasilu spravili tak aby mohlo vzniknúť pokračovanie. Tieto lacné triky v hororoch neuznávam. Napriek tomu si to slušné štyri hviezdy zaslúži.

Addamsova rodina 2 (1993)

Čierny humor som vždy miloval a táto nenáročná komédia ho divákovi ponúka viac než dosť. Najlepšie hlášky má jednoznačne malá rebelka Wednesday, ktorá si na záver filmu zahrá Pocahontas na detskom tábore a namyslenej blondíne oznámi, že ju oskalpuje. Celkovo scénky z detského tábora nemajú chybu, hlavne ten záverečný útok indiánov musel pobaviť každého, kto si niekedy prešiel podobným zariadením na výchovu mládeže. Faloš, naivita a istá dávka intolerancie z miestnych detí a aj vychovávateľov doslova sršali. Skvele však hláškuje aj strýko Fester: "Ja som tiež panna." Medzi ním a  opatrovateľkou Debbie sa odohráva hlavná dejová linka, o čosi slabšia ako tá z tábora. "Pubert, aké oplzlé." Rodinka Adamsových sa však z navonok beznádejnej situácie vyhrabe štýlom im vlastným a nenažraná opatrovateľka nedobrovoľne podstúpi kremáciu. "Kam ste nás to poslali? Nútili nás spievať."...."To je Orol americký. Nevyhynul? Teraz už áno." 75%

Duch jezera (2004)

Tak váhal som medzi troma a štyrmi hviezdami, ale vzhľadom k tomu množstvu odpadu, ktoré sa tu vyrojilo zaokrúhľujem smerom nahor. Film som videl viackrát a zakaždým splnil svoj účel. Zápletka historky na strednej škole vo Švédsku sa rozvíja zaujímavo a koniec zostáva otvorený, takže má divák možnosť na vlastnú verziu príbehu, ktorý sa odvíja od vraždy študentov pred mnohými rokmi. Do toho vstupujú mimoriadne nesympatické postavy arogantnej riaditeľky, jej milenca a sponzora v podobe otca jedného zo študentov, ktorý tam patrí tak isto. Ale hlavná postava Sára, jej kamoška Tereza a aj nový učiteľ sú postavy, s ktorými sa divák ľahko stotožní.  Nie je to horor v pravom zmysle slova, skôr atmosférický thriller. Kamera, hudba aj dejová línia sú nadpriemerné takže úplne nechápem tým negatívnym reakciám. Videl som rozhodne lepšie, ale aj omnoho horšie filmy v tomto žánri. 75%

Holka na zabití (1975)

Vcelku podpriemerná kriminálna komédia, v ktorej dostala veľký priestor Dagmar Havlová ako hlavná postava. Paradoxne jej výkon sa mi v tomto filme celkom páči, akurát problém je v tom, že scenár aj réžia sú tak slabé, že z ďalších výborných hercov, ktorí vo filme účinkujú ako vedľajšie postavy (Václav Lohniský, Josef Abrhám) nevyťažila nič poriadne. A tak v podstate jediné, čo môže diváka zaujímať je to, kto je ten neznámy vrah. Film je až príliš vážny na to aby z toho mohla byť plnohodnotná komédia typu Vrchní, prchni a Dagmar Havlová nemá až také herecké kvality aby sama dokázala utiahnuť film bez nápadu. Pekná príroda a zopár vtipných scénok je tak jediné pozitívum, ale na viac ako jedno pozretie to nevidím. 50%

Láska na chate (2022) (pořad) odpad!

Doslova strašná "zoznamka" ktorá ani nemohla inak dopadnúť. Tvorcovia to mali radšej nazvať "Nuda na chate" pretože nič iné divák nedostane. Normálne som cítil ako mi klesá IQ pri pohľade na tie zaostalé tvory, ktoré nevedia zosmoliť ani jednu zmysluplnú vetu. Strata času ako pre účinkujúcich tak aj pre divákov. 10% za to, že som sa pri sledovaní tejto absurdity občas s chuti zasmial.

Zraněná srdce (2019)

Tak trochu nudný a predvídateľný film z povojnového prostredia v Nemecku. Hlavná hrdinka vcelku sympatická žena, ale dejovo to rozhodne zaostalo za očakávaním. Čo filmu výrazne pomáha sú pôsobivé kulisy a taká povedzme gotická atmosféra, ktorá z toho dýcha. Myšlienka určite dobrá, ale nedotiahnutá do konca. Aj ten vývoj vzťahov je taký skratkovitý, že divák sa miestami pristihne, že nechápe čo sa vlastne deje. Na záver sa síce všetko dozvieme, dostaví sa aj napätie spojené s akciou, ale neviem či by sa mi to chcelo pozerať druhý raz. Tých zapamätateľných momentov je pomerne málo. 60% hlavne za to, že sa jedná o inteligentne spracovanú drámu ako vystrihnutú zo života.

Špunti na vodě (2017)

Veľmi priemerná dobrodružná komédia o rodinách, ktoré si s deťmi spravili výlet na splav rieky. Muži s deťmi bez dozoru manželiek, ktoré sa bez svojich polovičiek taktiež poriadne odviažu. Nápad zrejme dobrý, prevedenie o dosť horšie. Vtipu minimum za to trápnych scénok požehnane. Chlapi sa správali ako typický český burani a ich deti taktiež veľa výchovy nepobrali. Náročnejšiemu divákovi to rozhodne neodporúčam. Keď tak len ako kulisu k dobrému jedlu. Typické rodinné problémy okorenené zopár humornými scénkami a inak nuda. Evokovalo mi to "Rafťákov", ale v porovnaní s nimi hlavne čo sa týka humoru a akcieschopnosti deja to výrazne zaostáva. Pri tom tam hrajú veľmi slušní herci, ale zo slabého scenáru nevytrieskali nič poriadne ani oni. 50% a lepšie 2 hviezdy. Na tri je to však málo.

Temné záměry (2018) (TV film)

Vcelku originálny film najmä v tom, že hlavná záporáčka je sexi teenagerka na pohľadanie. O hereckých výkonoch sa tu nemá cenu rozpisovať, čistý priemer ako to v podobných prípadoch býva. Scenár sa dal taktiež napísať omnoho kvalitnejšie. Napriek tomu táto dráma v podstate nenudí a dala sa bez väčších problémov dopozerať do konca. Čo sa tvorcom skutočne nepodarilo bol infantilný a z reality vytrhnutý záver a niektoré scénky, pri ktorých sa "hlavná hrdinka" snažila votrieť do rodiny boli až úsmevne nerealistické. Takže by sa to dalo jednoducho zhrnúť tak, že nápad slušný, ale vo viacerých aspektoch špatne resp. nepresvedčivo zrealizovaný. Slabé 3* a 55%

Dům na konci ulice (2012)

Slabota jak čaj a nuda jak sviňa. Scenárista by si zaslúžil pár faciek, lebo tak debilné dialógy som vo filme už dlho nepočul. Počas väčšiny filmu to vyzeralo na jednu úbohú hviezdu, ale celkom slušný a dramatický záver to vytiahol aspoň na dve. O nejakých hereckých výkonoch sa veľmi nemá zmysel baviť. Chlapec aj matka pôsobili skôr ako komparz, nie ako hlavné postavy. Blonďatá baba sa síce snažila, ale aj v jej podaní to bol čistý priemer. Pritom zápletka sa javila byť ako sľubná, ale chcelo to podstatne lepšie uchopiť dej a hlavne to celé podstatne lepšie natočiť. Slabšie 2 hviezdy a 35%.

Tetovaný (1968)

Jeden z najslabších filmov s Funesom v hlavnej roli. Len vďaka jeho hereckému umeniu, mimike a schopnosti pobaviť divákov to nie je úplný prepadák, ale vcelku pozerateľná bláznivá komédia. Luis de Funés to ťahá aspoň na tie dve hviezdy, ale réžia aj scenár sú tak tupé, že to v jeho podaní vyžadovalo vskutku obetavý výkon. Tvorcovia to v tomto prípade riadne prestrelili a náročnejšiemu divákovi tých zopár vtipných scénok určite nemôže stačiť. 45%