Tetovaný (1968)

Jeden z najslabších filmov s Funesom v hlavnej roli. Len vďaka jeho hereckému umeniu, mimike a schopnosti pobaviť divákov to nie je úplný prepadák, ale vcelku pozerateľná bláznivá komédia. Luis de Funés to ťahá aspoň na tie dve hviezdy, ale réžia aj scenár sú tak tupé, že to v jeho podaní vyžadovalo vskutku obetavý výkon. Tvorcovia to v tomto prípade riadne prestrelili a náročnejšiemu divákovi tých zopár vtipných scénok určite nemôže stačiť. 45%

Toxic Shark (2017) (TV film) odpad!

Tento film je čistý odpad. Debilné dialógy striedajú ešte debilnejšie scénky. Ten scenár je priam katastrofálny. Nechápem ako niekto príčetný môže tento film pustiť medzi ľudí. Pokiaľ by to bolo myslené ako recesia resp. paródia na akčné filmy so žralokmi prižmúril by som oko a udelil tomu jednu hviezdu. Ibaže tvorcovia to mysleli vážne a tak aj moje hodnotenie bude striktné. 5% za vcelku pekné herečky.

Jurský svět (2015)

Nezdieľam rovnaké nadšenie ako väčšina užívateľov. Za prvú niečo viac ako polovicu filmu by som bez problémov udelil štyri hviezdy, ale čím dlhšie trvali digitálne naháňačky s dinosaurami tým menej ma Jurský svet bavil. Nič sa nemá preháňať a v tomto filme sa toho preháňa skutočne veľa. Od všemožných druhov vyhynutých zvierat, až po rôzne typy ľudských bytostí, ktoré sa častokrát chovajú neadekvátne danej situácii. Hlavne tá ženská na podpätkoch, ktorá toho nabehala ukrutne veľa. Škoda toho preplácaného záveru, lebo po technickej stránke niet čo vytknúť. K spokojnosti chýbalo menej akcie a viac atmosféry, ktorú si daná látka vyžaduje. A rozhodne sa mala zosekať stopáž. 65%

Věc: Počátek (2011)

Musím uznať, že nová podoba kultového hororu Vec nevyznela vôbec zle. Tvorcom sa podarilo zachytiť "ducha" pôvodného filmu a spracovať ho autenticky a zároveň moderne, čo sa týka vizuálnych trikov. Pôvodný film v tomto smere dosť zaostával. Čo sa však nepodarilo celkom dobre zachytiť je hrôzostrašná atmosféra, ktorá by pri tomto type hororu mala byť samozrejmosťou. Nápad s príšerou z vesmíru je veľmi blízky kultovému Votrelcovi, ale v tomto prípade si to pýtalo niečo naviac. Možno to chcelo poňať aj viac psychologicky, pretože vedecká expedícia sa správa až príliš racionálne a chýba tam ten pocit strachu, napätia a neistoty. Čiže ako akčný horor to samozrejme znesie kritéria, ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že namiesto akcie sa tvorcovia mali zamerať na celkovú atmosféru prostredia a tá sa mala preniesť aj na diváka. Ale časy kedy to tvorcovia hororov dokázali sú už dávno preč. Z postáv mi bola sympatická asi jedine tá černovláska, ktorá sa zároveň správala najprirodzenejšie. Za mňa slušných 70%.

Kukuřičné děti (1984)

Jeden z mojich obľúbených hororov zo zlatej dekády 80. rokov. Má sugestívnu atmosféru amerického vidieka a výbornú myšlienku od Stephena Kinga, kde zápornú úlohu stvárňujú deti. Slušné herecké výkony dopĺňa niekoľko momentov, v ktorých divákovi tuhne krv v žilách (zrazené dieťa na ceste, opustená benzínová pumpa, blúdenie v kukuričnom poli). Jediný týpek, ktorý mi počas celej doby liezol na nervy bol nesympatický blonďák, ktorému často nedopínali základné súvislosti. A vôbec správanie ústrednej dvojice milencov mi prišlo značne nelogické. V podobných hororoch je to však pomerne častý jav. Rozhodne desivejšia mi prišla prvá polovica filmu, v tej druhej sa film preklopí do vcelku predvídateľného thrilleru. Pochváliť musím vynikajúcu prácu kameramanov v kombinácii s podmanivou hudbou, ktorá do filmu zapadla dokonale. Napriek niektorým nedokonalostiam však deti kukurice spoľahlivo pobavia aj opakovane, čo sa o niektorých pokračovaniach už povedať nedá.

Top Gun: Maverick (2022)

Priznám sa, že pôvodný Top Gun som nevidel už veľmi dlho napriek tomu si pamätám jeho jedinečnú atmosféru a tak som bol zvedavý ako na mňa zapôsobí v kine jeho pokračovanie. Tom Cruise značne zostarol, napriek tomu by mu asi málokto hádal 59 rokov. Hrá stále rovnako (v jeho prípade ani nezáleží na tom ako dobre) a filmy v ktorých účinkuje sú zárukou kvality (Posledný samuraj, Rain Man, Interview s upírom atď.). Ku kvalitným filmom bezpochyby treba zaradiť aj nový Top Gun. Dôvody sú zrejmé. Strhujúce letecké súboje, dych berúce zábery, kvalitný dej a v neposlednom rade atmosféra, ktorá robí z filmu Top Gun čosi viac ako ponúkajú bežné akčné filmy. Chvíľami som mal pocit, že sledujem nejakú namakanú počítačovú hru, ktorá ma totálne pohltila. Tvorcom sa nedá uprieť poctivosť, s ktorou pristupovali k filmu aj z hľadiska deja samotného. Až som si uvedomil ako hrozne mohol remake Top Gun dopadnúť. Našťastie nestalo sa a presne týmto štýlom a úctou k originálu by sa malo vždy k podobným (často riskantným) pokračovaniam vydarenej prvotiny pristupovať. Na plný počet to nie je, ale slušné 4 hviezdy za slušne odvedenú prácu si to rozhodne zaslúži. A nebudem ani porovnávať, ktorý Top Gun je lepši pretože sa to nehodí. Návštevu kina však môžem len odporučiť.

Oko 2 (2004)

Horor Oko 2 vo všetkých smeroch prevyšuje svojho predchodcu a v podstate s ním ani dejovo nemá nič spoločné, čo je len dobre. Tento film nie je typický horor hoci scénok pri ktorých vám bude tuhnúť krv v žilách ponúka viac než dosť. Téma reinkarnácie spojená s tehotenstvom mladej a depresiami trpiacej ženy (mimochodom bravúrny herecký výkon hlavnej postavy) je pomerne ojedinelá a filmu dáva punc originality. Záverečný pokus o samovraždu mi už prišiel trochu cez čiaru, avšak nič to nemení na tom, že fanúšik psychologických hororov si určite príde na svoje. Film má totiž nielen správne depresívnu, ale miestami až strhujúcu atmosféru, pritom sa scénky odohrávajú v bežnom živote a divák je až do konca filmu v napätí ako to celé dopadne. Rada pre tehotné ženy znie: Vyhnite sa tomuto filmu. Pre všetkých ostatných však vrele doporučujem. A na záver nesmiem opomenúť krásnu hudbu a skutočne dojemný koniec, ktorý je pre hororový žáner dosť netypický. Hlavne ženy pripravte sa na veľký príval emócií. Tento film je totiž skutočný skvost, ktorý ani nie je uchopiteľný v rámci jedného žánru. 90%

100 žhavých tygřic (2002)

Myslím, že na ČSFD sa jedná o veľmi podceňovanú a zrejme aj nepochopenú teenage komédiu. Prvýkrát som ju videl už dávno a okamžite som odhalil jej skryté kúzlo. Je pravda, že s odstupom času už tento film vnímam o dosť triezvejšie a niektoré scénky mi neprídu až také vtipné ako keď som bol mladší, pravdou však je, že za tým množstvom prasačín a absurdných scénok sa skrýva hlboká myšlienka. Ako často sa stáva chlapom, že v honbe za jednou ženou, ktorá si toľko snaženia a energie ani nezaslúži stretnú inú, ktorá k nim pasuje podstatne viac. Myslím, že Američanom tento typ komédií celkom ide a pokiaľ by sa niekoľko sprostých scénok vystrihlo a naopak pridalo niekoľko tých povedzme romantických, hodnotenie mohlo byť lepšie. Napriek tomu si to aj s prihliadnutím na ostatné tunajšie hodnotenia tie slušné 3 hviezdy zaslúži už len za sympatickú trojicu hlavných hercov a vyššie spomenutú pointu. 55%

Taková normální rodinka (1971) (seriál)

Seriál, ktorý sa hneď tak nevidí. Na rok 1971 až prekvapivo svižná jazda s množstvo skvelých hlášok od majstrovských hercov. Na ich čele suverénne kraľuje fantastická Marie Rosúlková, ale príliš nezaostávajú ani ďalší predstavitelia klasickej českej hereckej školy ako Jiřina Bohdalová či Dana Medřická. Za najlepšie časti považujem "Před svatbou" (maliar Hamouzek a jeho srnky sú proste top :) a záverečný diel "Dáreček" (Vianoce v lete, nezabudnuteľný rozhovor Koníčka s Otilkou o tom, kto je väčší zberateľ a štyri šteniatka pod stromčekom plus jedno malé prekvapenie).  Seriál ponúka množstvo bizarných až absurdných (diel Záletník) životných situácií, ktoré sa vždy našťastie nejako vysvetlia, ale rodinke to zároveň vždy  trvá neskutočne dlho než príde danej veci na rozum. Scenár je skrátka geniálne napísaný. "Ale deti moje, to přece není žádnej problém." 90% s tým, že polovica dielov má u mňa 4* a polovica plný počet.  Zároveň sa jedná o najlepší český seriál, na ktorý sa nechytá ani Nemocnica na okraji mesta.

Taková normální rodinka - Dáreček (1971) (epizoda)

Záverečná a zároveň najlepšia časť celého hláškami nabitého seriálu so skvelým hereckým obsadením. Rozhovor Koníčka s pani Otilkou o známkach, Vianoce v lete, do toho svadba. No skrátka rodinka pri ktorej sa nikdy nebudete nudiť ani minútu. Len jednej veci mi je ľúto. Keď si spomeniem koľko primitívnych a omnoho menej komických seriálov má x milion častí, tak tých 8 dielov je v prípade normálnej rodinky trestuhodne málo. O to väčšiu porciu humoru však divák dostane..."Teď v líbankách? My to všecko stihnem. Slyšíš Pavlo? Oni to stihnou."...."Nech to bejt nebo s tím někoho zabiješ. To je nápad! Vražda deštníkem."..."Co je? Snad ne krokodílek."