Teri Meri Kahaani (2012)

Já to indické vyřizování účtů s britským kolonializmem nemůžu vystát, zvlášť když z Britů dělají monstra a z Indů ctnostné hrdiny. No, tenhle hrdina aspoň ve vztahu k dívkám právě cnostný není, ale zase to ubližování koním? Popravdě, všechny tři postavy, které hraje Shahid Kapur jsou zbabělci a podrazáci, takže jsem mu přála, aby si v každém z příběhů maximálně tak nabil tlamu.

Trpaslík (2017) (seriál)

Je to ptákovina bez větších ambicí. Co chtěli autoři říct? Že jsou lidi, zde na maloměstě, rasisti, hajzlové, podvodníci a lháři, a že jediným čistým tvorem je ještě nevinné dítě? OK, a co dál? Použít pohádkový atribut zázračného trpaslíka přímo vybízí k totální ujetině, jenomže kromě zmizelého domova důchodců a jednoho kokotí.o nosu, je všechno naruby obrácená moralita, kdy se lidé nepolepší, ale naopak zůstanou stejní, jako byli. Tedy příšerní. Otravný seriál s protivnými postavami. Ale aspoň je hrají neokoukaní herci, byť někteří mají dost co dělat, aby se jejich výkon hraní aspoň trošku podobal.

Tamasha (2015)

Působilo to na mě nepřesvědčivé, cítila jsem z toho silný scénáristický konstrukt.

Life on Mars (2006) (seriál)

Párkrát mě napadlo, co by se stalo, kdy k nám do současnosti propadli nějakou dírou v čase husiti. Co by říkali na své potomky, jak by se k nám chovali a jak zase my k nim? Myslím, že by to byla jedna velká mela. ____ Autoři seriálu do takových extrémů nešli, hrdinu přesunuli jen zhruba o 40 let zpátky, přesto je to, jako by se ocitnul v jiném světě. Na jednu stranu je všechno jednodušší: kouří se všude, chlastá se v práci, není nutné čekat na soudní povolení k prohlídce nebo zatčení. Na druhou stranu je všechno podřízené bílému muži v mocenském postavení, zde policistům. Ostatní nemají moc práva k odvolání: ženy, černoši, Irové, násilí je běžnou součástí života. Ta doba byla jiná, zejména proto, že nikoho moc nenapadlo, že všichni by měli mít stejná práva. Podívat se do těch časů? Jistě. Zůstat v nich? Ani náhodou! _____ Seriál mi připadal nostalgický právě touhou po tom, aby muži zase mohli být pravými muži. Těmi, kteří jsou macho a rozhodují. Jakoby takoví mohli být jen v nerovných podmínkách, které jim dávají všemožné výhody. A dneska už jim to proto moc nejde. _____ Seriál nabízí výborný nápad, který umožňuje rozehrát přemýšlivé i humorné momenty, solidní detektivní příběhy – často související s dobou, protože dnes už by se takové věci z různých důvodů neděly (zato se dějí jiné) – jsou to takové retrozločiny. A taky sledujeme zrání hlavního hrdiny, kterého skvěle zahrál John Simm. Z nudného ouřady se postupně vyloupne tvrďák, kterému u žen pomáhá, že má přece jenom lepší výchovu z moderní doby než jeho dost buranští kolegové. I když přiznávám, že pro jeho obhroublého přímočarého šéfa, taky skvěle zahraná role Phlilipem Glenisterem, jsem měla jistou zvrácenou slabost.

Mohabbatein (2000)

SRK je ten nejnešťastnější Amorek pod sluncem, přesto se snaží zprostředkovat lásku třem párům, které to z různých důvodů nemají právě jednoduché. Situaci mu ztěžuje, že se vše odehrává na univerzitě, která je snad zakamuflovaným Zmijozelem a v jejím čele stojí samotný Salazar. ____ SRK hraje velice sympaticky, jeho hrdina nemá chybu, Amitabh je dostatečně odstrašující i monumentální a trojice zamilovaných je taky fajn. Snímek o lásce se přesto utápí v mírné atmosféře smutku, vizuálně zpodobněné usychajícími a větrem hnanými listy, které rámují jednotlivé scény. Přesto se najde místo i pro lehký humor. Vysoko hodnotím taneční scény, které často u indických filmů přeskakuji, ale choreografie vášnivých i žárlivých tanců v tomhle filmu mě uchvátila.

Koyla (1997)

Film má smůlu, že ho nenatočili tak o patnáct, dvacet let později. Od té doby se indická kinematografie hodně změnila a já věřím, že vše, co mě na filmu rozčiluje, by už do něj dneska nenarvali. Tedy strašně plytké charaktery zločinců, zoufale amatérské rvačky (i když vrazit protivníkovu hlavu do řežavějící pece by, jinak natočené, zapůsobilo i dnes), nedržící tempo a ten kolovrátkově opakovaný hudební motiv Dobytí ráje, který se zadírá, jak tříska pod nehet. ____ Jenomže film má i velké momenty, převážně v jednotlivých scénách, které jsou silné a působivé: zoufalá nevěsta, která si do krve rozbije ruce o své svatební náramky, kvítek hozený do prachu na znamení přízně, bubnová a taneční scéna ve svatyni, touha po dívce při pohledu na tanec jiné dívky, groteskní klauniáda s opilcem, který se nemůže dopočítat rukou. Už jenom ten začátek, když se SRK vrhá pro ulovenou kořist jako honicí pes, fantasticky navozuje vztah mezi ním a jeho pánem – věrný otrok, který je pro necitelného pána sotva něčím víc než vycvičeným zvířetem. _____I to poselství, že ve světě bohatých je chudý člověk němý, by přes svou čítankovitost mohlo fungovat i v současnosti, kdyby nebylo jen jednorozměrné. Vzpoura, které se hlavní hrdina brání a doufá, že to za něj vyřeší někdo jiný, ale když zjistí, že tu nikdo jiný není, začne konat a jde do krajností. Ne, vážně, tohle by mohl být skvělý film, kdyby ho zkusili natočit ještě jednou.

Pyaar Kiya To Darna Kya (1998)

Je to hodně dlouhá reklama na pepsi-colu a na jakýsi červený traktor, který dokáže dohnat a zlikvidovat i gazíka. Film je prošpikovaný infantilním humorem (dokonce si dělá legraci z tělesného postižení) a strašně amatérsky inscenovanými bitkami. Kajol roztomile blbne, Salman to přehání. Kupodivu, občas mezi nimi dobře zafunguje romantika. Konec je předem jasný úplně každému, kdo viděl aspoň jeden indický film. Jednoduše: pohádka, kde se bleskem napraví i úskočná macecha. /7. 7. 2017/

Wanted (2009)

Je to taková obvyklá indická taškařice s přepálenou akcí, značně zmateným dějem a sem tam nějakou legráckou. K postavě Salmana Khana neumím napsat lepší komantář, než sem dala Ketri. Snad jen: když už se děvče zamiluje do nájemného vraha, mělo by dbát aspoň na to, aby to nebyl workoholik. ____ Snímek dává důraz na zkorumpovanost policie a složitě propletené mafiánské podsvětí - bylo těžké se v něm orientovat. Ale potěšila humorná stránka věci, kdy film sem tam spiklenecky mrknul na diváky, jako: klid, je to jen film, užijte si to. Třeba hned v jedné z úvodních tanečních scén tří bollywoodských hvězd, kterou přeruší zvonění mobilu. A pobavil i závěrečný zvrat. /6. 7. 2017/

Raavan (2010)

Je to láska King Konga ke krásce. Skvělá kamera, která hlavně ze začátku navozuje dojem mýtu mysteriózními náznaky a ve finále kouzlí s ohněm a závratí v překrásných mechem obrostlých horách. Hodně dobrá choreografie tanců. Jenomže, má to vady na kráse. Dialogy jsou občas ujeté a hlavní postava se občas projevuje jako skutečně psychicky nemocný člověk. Ale třeba boj na hořícím mostě si mě prostě získal, stejně jako úvodní odhodlaný skok, takže možná lehce nadhodnocuji. /6. 7. 2017/

Gori Tere Pyaar Mein (2013)

Začátek je slibný a na indickou roztančenou dohazovačku i docela realistický. Rodiny, které se snaží dát své mladé dohromady, jsou normální, žádné rádoby legrační karikatury, jak to často u tohoto typu indických filmů bývá. Mladý pár, co se do manželství zrovna nehrdne, spolu vede uvěřitelnou konverzaci a vzpomínky mladíka na jeho bývalou lásku ukazují milostné vzplanutí se všemi jeho zákrutami a potížemi. Je to typický námět podaný velmi uvěřitelně a sympaticky. ____ Pak se ale příběh přesune na vesnici a změní se v budovatelskou agitku, která postrádá lehkost předešlého dění a sklouzne do tradiční pohádky o zlých zkorumpovaných politicích a trpících chudých lidech, kteří se snaží. A z dosud nehrdinského hrdiny se náhle stává geroj, který se však několikrát zachová jako zločinec. Takže zatímco jsem mu v první polovině držela palce, třebaže to byl nanicovatý floutek, když se v druhé polovině začne o něco snažit a zkouší to i podvodem a zbraní, tak veškeré mé sympatie ztratil. A film se z nadprůměru stěží udržel v průměrném hodnocení. /6. 7. 2017/